2020 sausio 24 d. penktadienis, 18:52
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

NT rinkos augimas išlieka tvarus, tačiau nerimo ženklų matyti

2019-11-20 10:19
„Po pernai vykusios konferencijos Lietuvos banko istoriniuose rūmuose – Kaune – šiemet vėl grįžtame į Vilnių, kur pastatytų ir parduotų naujų butų skaičius jau ne pirmus metus siekia aukštumas. Nesunku suprasti, iš kur toks apetitas kyla: Vilnius šiuo metu yra vienas iš sparčiausiai ir pajamomis, ir netgi gyventojų skaičiumi augančių miestų ne tik Baltijos, bet ir Vidurio Europos šalyse“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, kalbėdamas šiandien, lapkričio 20 d. vykstančioje metinėje Lietuvos banko nekilnojamojo turto konferencijoje.
nuotrauka
Vitas VASILIAUSKAS, Lietuvos banko valdybos pirmininkas


LB valdybos pirmininkas pastebėjo, jog Lietuvos sostinė pamažu tampa tikru regioniniu Šiaurės ir Baltijos šalių finansinių paslaugų, informacinių ir finansinių technologijų centru. Tai reiškia, kad Vilniuje daugėja mokių pirkėjų ir nuomininkų, kuriems reikia ir daugiau kokybiško būsto, ir daugiau modernių darbo vietų.

„Didėjanti paklausa lemia aukštumas sostinės būsto rinkoje ir vis labiau augančią biurų pasiūlą. Kad tą pastebėtume, nebūtina nagrinėti statistikos – užtenka pakelti akis ir pažvelgti į kranų spiečių tiek čia pat, Konstitucijos prospekte, tiek miesto pakraščiuose. Panašias NT rinkos tendencijas matome ir visoje šalyje. Ir toliau yra aktyvūs tiek gyvenamojo būsto, tiek komercinės paskirties NT segmentai. Lietuvos komercinio turto rinka darosi patraukli stambiems, patirties turintiems užsienio investuotojams, – kalbėjo V. Vasiliauskas. – Dar viena, sakyčiau esminė žinia yra ta, kad, mūsų vertinimu, nors NT rinka ir yra istoriškai itin aktyvi, tačiau jos augimas išlieka tvarus.“

Tokį vertinimą V. Vasiliauskas grindžia tuo, kad rinkos aktyvumas ir būsto kainų didėjimas neviršija šalies gyventojų atlyginimų augimo, todėl būstas tebėra įperkamas. Antra, rinkos ir finansų įstaigų tvarumą užtikrina Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatai, kurie riboja neatsakingą būsto pirkėjų ir skolintojų elgesį, neleidžia formuotis nepagrįstiems lūkesčiams ir suteikia realaus pagrindo manyti, kad „šį kartą iš tikrųjų viskas bus kitaip“. Nepaisant didelio aktyvumo būsto rinkoje, kaip pastebi V. Vasiliauskas, su paskola nuperkamų būstų dalis šiuo metu yra kur kas mažesnė nei prieš ankstesnį nuosmukį, o ir būsto paskolų augimas kur kas labiau subalansuotas su šalies ekonomikos augimu.

„Deja, visada atsiranda visokių „tačiau“, kurių nepaisyti nevalia. Paminėčiau visų pirma demografinius iššūkius. Lietuva sensta. Lietuvos banko skaičiavimai rodo, kad 18–35 m. amžiaus gyventojų šalyje po dešimtmečio bus maždaug penktadaliu mažiau. O juk būtent ši gyventojų dalis paprastai yra aktyviausi būsto pirkėjai. Tiesa, yra ir pozityvių ženklų. Šiais metais tapome visiškai naujo reiškinio liudytojais – pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo turėjome epizodą, kai gyventojų ėmė daugėti ne tik Vilniuje, bet ir visoje šalyje. Be to, šiemet – irgi pirmą kartą – turėsime teigiamą migracijos balansą. Tačiau – neapsigaukim. Vienų metų nepakanka, kad patikimai įvertintume tokių tendencijų tvarumą. Ir toliau turime kryptingai siekti demografinės padėties suvaldymo. Antraip demografinės problemos neišvengiamai turės reikšmingų ir, deja, nepageidaujamų pasekmių visai Lietuvos ekonomikai – taip pat ir nekilnojamojo turto rinkai, įskaitant svarbią šalies ekonomikos pyrago dalį sudarantį statybų sektorių“, – kalbėjo LB vadovas, pastebėdamas, kad be demografinių grėsmių yra ir kitų „tačiau“.

Statybos įmonių padėtis, jo žodžiais, nevienareikšmė. Statybų sektorius ir toliau išlaiko tvirtas pozicijas augančioje ekonomikoje. Šiame sektoriuje dirba apie 8 proc. visų dirbančiųjų, jame sukuriama apie dešimtadalis visos šalies pridėtinės vertės. Tačiau bėda ta, kad šis sektorius yra ypatingai jautrus vidaus ir išorės trukdžiams – jis yra procikliškas.

„Akivaizdu, kad tarptautinėje padangėje telkiasi debesys. Prastėja didžiųjų ekonomikų augimo prognozės, lėtėja prekyba. Visa tai kartu sudėjus reiškia, kad artimu metu turime tikėtis vangesnės ekonomikos plėtros ir Lietuvoje. Dar metų pradžioje aukštumas siekę Lietuvos gyventojų lūkesčių rodikliai jau pradeda leistis žemyn. Atlyginimų augimo tempas taip pat, prognozuojama, kad slops. Remdamiesi dar neišblėsusiais krizės prisiminimais, galime konstatuoti, kad suprastėjusią ekonominę aplinką statybų sektorius paprastai pajunta vienas pirmųjų. Taigi, norint adekvačiai suprasti situaciją NT rinkoje, o tai reiškia – tinkamai pasirengti galimiems pokyčiams, svarbu ne gyventi rekordais, o kaupti rezervus, rūpintis savu daržu ir budriai stebėti įvykius artimoje ir tolimoje kaimynystėje“, – sako V. Vasiliauskas.

NT rinkos aktyvumas Lietuvoje didėja jau ketvirtus metus iš eilės ir prie to priprantama. Tačiau, nors, banko vertinimu, perkaitimo požymių nėra – būtina atkreipti dėmesį tiek į besiniaukiantį ekonomikos horizontą, tiek ir į kitas rizikas. Tarp jų – ir mažesnio kreditavimo prieinamumo riziką. Šiemet rinkoje pradėta pastebėti, kad iki šiol sparčiausiai kredituotas NT sektorius šiemet bankų paskolų gauna gerokai mažiau. Maždaug pusė Lietuvos banko apklaustų statybos įmonių teigia, kad jų prašymas pasiskolinti ar pakeisti esamas įsipareigojimų sąlygas buvo atmestas.

Patys rinkos dalyviai, teikiantys kreditus įmonėms, taip pat pripažįsta, kad paskolų teikimas NT plėtotojams ir statytojams buvo ribojamas labiausiai. Finansų įstaigos galimai apsidraudžia nuo novatoriškų ir pernelyg ambicingų klientų užmojų. Be to, kai kuriems sektoriams suteiktų paskolų portfeliai bankams, tikėtina, tapo rizikingai dideli koncentracijos prasme.

„Kita vertus, NT veiklos įmonių ir statytojų finansavimosi šaltinių aibė pastaraisiais metais neabejotinai praplatėjo. Įmonės daugiau finansuojasi iš kitų, ne finansų įmonių, ne bankinių finansų įstaigų, – sakė LB vadovas. – Kolegos, šiandieninis mūsų susitikimas – tinkama proga aptarti ir artimoje ateityje aktualias nekilnojamojo turto rinkos reguliavimo problemas, taip pat ir galimas prevencines priemones NT rinkoje, skirtas potencialiems disbalansams sumažinti. Norėčiau ypač pabrėžti sumažėjusios konkurencijos teikiant būsto paskolas klausimą. Todėl, siekdamas inicijuoti diskusiją, Lietuvos bankas išleido konsultacinį dokumentą, kuriame siūlomos idėjos konkurencijai būsto paskolų rinkoje didinti. Institucijos, rinkos dalyviai, vartotojų atstovai ir kitos suinteresuotos grupės kviečiami aktyviai teikti savo nuomonę ir pasiūlymus. Gerbiamieji, atvykdami čia parodėte, kad domitės NT aplinka, siekiate patikimos informacijos, įvairialypių diskusijų ir pagrįstų atsakymų. Mes taip pat to siekiame. Labai tikiuosi, kad septintoji konferencija bus ne mažiau sėkminga kaip ir praėjusios. Linkiu diskusijų, kurios padėtų geriau suprasti vyraujančias grėsmes bei rizikas ir atrasti sprendimus į Jums rūpimus klausimus.“

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Komentaras

nuotrauka
2020-01-23 10:08
Nors per pastaruosius 20 metų Lietuvoje pragyvenimo lygis padidėjo daugiau nei pustrečio karto, tačiau atotrūkis tarp Lietuvos apskričių vis dar yra didelis. Sostinėje pragyvenimo lygis jau viršija Europos Sąjungos vidurkį, bet regionų dar laukia ilgas kelias iki europietiško gyvenimo lygio.
nuotrauka
2020-01-09 11:08
Kokia tarša susidaro gaminant popierių ir kartoną ir kas teršiama labiausiai? Apie tai visuomenės diskutuoja po neregėto masto taršos, užfiksuotos Kuršių mariose.
nuotrauka
2020-01-03 11:20
2019 m. Vilniuje naujų butų buvo parduota už 0,56 mlrd. EUR arba net 49 proc. daugiau nei 2018 m., kai jų buvo realizuota už maždaug 380 mln. EUR. Net 68 proc. iš šios sumos pernai buvo skirta brangesnio būsto įsigijimui: prestižinės ir vidutinės klasės butų buvo atitinkamai nupirkta už maždaug 100 ...
nuotrauka
2019-12-30 14:18
Pasakymas, kad 2019-ieji Lietuvos NT rinkoje buvo pažymėti stebinančio aktyvumo ir sėkmės, nenustebins net visiškai šia sritimi nesidominčių žmonių. Šalies ekonomikos, o ypač NT rinkos augimo skaičiai – daugiau nei įspūdingi ir jie bus aptarinėjami dar ilgai. Tuo tarpu 2020-ieji, žiūrint iš šalies, ...
nuotrauka
2019-12-30 12:07
Greitis ir pokyčiai yra šiandienio gyvenimo palydovas. Pasaulis dabar yra nuolatinių virsmų zonoje. Tokių perturbacijų laikotarpiu visada kyla daug iššūkių. 2019 m. verslo bendruomenė akylai stebėjo situaciją užsienio rinkose, analizuodama, kokią įtaką pagrindiniams Lietuvos pramonės sektoriams turė...
nuotrauka
2019-12-27 10:18
Šiais metais darbo rinkos raida pasuko šiek tiek kitu keliu nei įprastai. Nedarbo lygis truputį išaugo, o atlyginimai nors ir toliau kyla sparčiai (apie 8–9 %), tačiau nebe taip užtikrintai, kaip anksčiau. Ar tai reiškia, kad su darbuotojų trūkumu susijusi įtampa darbo rinkoje jau išblėso? Ką rodo d...
nuotrauka
2019-12-23 15:46
Antrasis šio amžiaus ir trečiasis atkurtos Nepriklausomybės dešimtmetis Lietuvai buvo išskirtinai geras – sparčiai didėjo gyventojų pajamos ir gyvenimo kokybė, mažėjo skurdas ir buvo stebimas akivaizdus socialinis progresas.
nuotrauka
2019-12-20 13:51
Jei 2018 metai buvo vadinami rekordiniais Lietuvos nekilnojamojo turto rinkai, atrodo, kad besibaigiantys 2019 metai dar įspūdingesni. Kylanti Baltijos šalių ekonomika ir sparčiai auganti gyventojų perkamoji galia buvo pagrindiniai veiksniai, sukę nekilnojamojo turto rinkos smagračius – ypač būsto i...
nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-11-29 09:14
Apie tris bankrutuojančios įmonės kreditorių eiles yra girdėję net ir su teise nieko bendro neturintys žmonės. Pagal LR Įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 35 str. nuostatas, pirmąja eile tenkinami su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai, reikalavimai atlyginti žalą dėl suluošinimo ar...
nuotrauka
2019-11-27 13:11
Nors Vilniaus bendrasis planas dar tik baigiamas rengti, jau dabar galima identifikuoti artimiausias sostinės plėtros kryptis, sako nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analizės grupės vadovas Mindaugas Kulbokas. Pasak pranešime cituojamo specialisto, efektyvus šių krypčių ...
nuotrauka
2019-11-25 10:59
Artėjantį kalėdinį periodą, kuomet per dvi savaites bus net aštuonios švenčių bei poilsio dienos, dalis įmonių bei organizacijų pasitiks ištuštėjusiais biurais – tokiu metu vis labiau įsigali „darbas iš namų“. Tačiau dažnai nesutariama, kaip tinkamai įforminti tokį nuotolinį darbą, kad nenukentėtų n...
nuotrauka
2019-11-21 10:56
Investicijai arba nuomai įsigyti antriniai butai sudaro maždaug penktadalį visų butų Lietuvoje, ir ši dalis, ypač didmiesčiuose, toliau didėja. Tai suteikia papildomą postūmį nekilnojamojo turto (NT) rinkai, pasiekusiai istorines aktyvumo aukštumas.
nuotrauka
2019-11-14 10:47
Teigti, jog degant padangoms dioksinai nesusidaro, yra neatsakinga. Dioksinai susidaro esant nepilnam organinės medžiagos, savo sudėtyje turinčios halogenų, didžiąja dalimi chloro, degimui.
nuotrauka
2019-10-30 13:38
Galimybė realizuoti valstybei priklausantį nekilnojamąjį turtą jam pasiekus savo vertės piką pasitaiko itin retai. Tačiau būtent tokią progą šiandien suteikia Lukiškių kalėjimo iškeldinimas iš miesto centro. Kalėjimo kompleksas diskusijų objektas yra jau bene 15 metų. Ne kartą bandyta atrasti ekonom...
nuotrauka
2019-10-24 11:50
Seimas su kitų metų biudžetu gali patvirtinti ir LR Stambios prekybos mokesčio įstatymo projektą, pagal kurį būtų apmokestinami stambieji prekybininkai. Nors įstatymas savo dvasia sukurtas kasdienio vartojimo, mažmeninės prekybos prekėms apmokestinti, tačiau pagal savo formuluotę jis turės įtakos ir...
nuotrauka
2019-10-23 09:10
Pasitaiko atvejų, kai įsikūrus naujai įrengtame būste ima ryškėti įvairūs defektai. Deja, ne visi į tokias situacijas pakliuvę gyventojai žino, kaip reikėtų elgtis ir kokių priemonių imtis, susidūrus su nenumatytomis problemomis. Advokatų profesinės bendrijos (APB) „IUSTUM“ partneris, advokatas Neda...
nuotrauka
2019-10-14 10:11
Lietuvoje per teisėjų rankas pereina didžioji dauguma šalies įmonių bankroto bylų – tik labai nedidelė dalis bendrovių savo gyvavimą užbaigia ne teismo keliu. Statistika yra tokia: daugiau kaip 90 proc. bankrutuojančių įmonių atvejų nagrinėja teismai. Tai iškalbinga vien tuo aspektu, kad teismus pas...
nuotrauka
2019-10-10 11:05
Per metus pasitraukus iš verslo nuomonių lyderių topo keliems garsiems komentatoriams, jame šįkart itin daug naujų veidų – beveik pusė dvidešimtuko. Kone dukart atitrūkęs nuo kitų pagal komunikacijos aktyvumą pirmauja Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas, o ryškiausią šuolį padarė LPS...
nuotrauka
2019-10-07 11:45
Lietuvoje atliktas išsamus „Lean“ metodų, skaitmeninių inovacijų ir skaitmeninių paslaugų tyrimas atskleidė, kad šalies įmonėms konkurencinį pranašumą gali sukurti tik vis dar retos skaitmeninės paslaugos. Tuo tarpu išteklių mažinimu ir efektyvumo didinimu paremta „Lean“ metodologija bei skaitmeninė...

Statybunaujienos.lt » Komentaras