2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 10:59:23
Reklama  |  facebook

Namo apdaila, kurią renkasi Holivudo įžymybės

2019-05-29 11:38
Gyventi gražiai neuždrausi, ypač, jeigu esi žinomas ir labai turtingas. Šia taisykle vadovaujasi dainininkė Jenifer Lopez, aktorius Alec‘as Baldwin‘as su žmona Hilaria, Gwyneth Paltrow, Madonna, Sarah Jessica Parker ir garsi atlikėjų pora – Jay Z su Beoynce, įsigiję namus prabangiame Niujorko priemiestyje East Hamptone. Nenuostabu – žinomi žmonės čia renkasi gyventi dėl „saugių“ garsių kaimynų, privatumo ir gamtos grožio.
nuotrauka
Jazz Terra. TECHNONICOL SHINGLAS iliustr.


Minimos įmonės
Architektūros linija, Lietuvos ir Suomijos UAB,
Mida LT, UAB

„Kaimiškas“ stilius – estetų svajonė

Jenifer Lopez 2013 metais nepagailėjo net 10 mln. dolerių už akligatvyje prie nuošalios įlankos pastatytą prabangų kotedžą East Hamptono garsenybių kvartale: daugiau nei hektaras išpuoselėto sodo, didelis šildomas lauko baseinas, sauna ir garų kambarys, privati kino salė, 8 miegamieji, 7 vonios kambariai ir daug kitų patogumų, Jenifer Lopez taip mėgstami raminantys dramblio kaulo ir grietinėlės tonai interjere, kietmedžio grindys, prabangus laiptai, granito stalviršiai ir nerūdijančio plieno prietaisai virtuvėje. Tokį jaukų lizdelį sau susikūrė garsi atlikėja, interjero ir eksterjero prašmatnumu nenusileidžianti garsiems kaimynams. 

TECHNONICOL SHINGLAS iliustr. 

Tačiau minėtų įžymybių namai ne tik spinduliuoja klasika ir rafinuotumu bei akį glosto kruopščiai prižiūrėta aplinka, juos sieja dar vienas bendras dalykas – visų šių garsių užmiesčio vilų stogai dengti bituminėmis čerpėmis.

Kodėl net išrankios ir įgeidžių nestokojančios garsenybės renkasi namus su tokia stogo danga? Turbūt todėl, kad pasaulyje dabar itin vertinamas taip vadinamas Hamptono stilius, kuriam pradžią davė kaimų grupelė Long Ailando saloje, Niujorke. Savo elegancija, pastelinių spalvų palete, medinėmis grindimis, plačiais langais, aukštomis lubomis su medinėmis sijomis, natūraliomis medžiagomis ir pradininko – Hamptono kaimelio – namus bituminėmis čerpėmis klotu stogu primenantis stilius konkuruoja su Provanso stiliumi, todėl yra labai vertinamas architektūros estetų.

Kas yra bituminės čerpės?

Bituminės čerpės Lietuvoje dar dažnai vadinamos bituminėmis čerpelėmis, nes yra smulkesnės už įprastas anksčiau plačiai statybose naudotas čerpes. Nors vadinamos bituminėmis, čerpeles sudaro keli skirtingų medžiagų sluoksniai, kurių kiekis priklauso nuo čerpelių tipo ir gamintojo.

TECHNONICOL SHINGLAS iliustr. 

„Šios dangos pagrindas pagamintas iš stiklūno, aplieto aukštos kokybės bitumu – galima sakyti, stiklo pluoštas armuoja čerpę, taip suteikdamas jai ilgaamžiškumo. Viršutinis čerpės paviršius yra padengtas spalvotu mineraliniu pabarstu, kuris ne tik saugo paviršių nuo atmosferos reiškinių ir išorinio užsidegimo, bet ir suteikia jai unikalią spalvą. Tai – lengva, elastinga ir estetiška stogo danga, tinkamiausia šlaitiniams stogams su nuolydžiu nuo 12 laipsnių“, – pranešime cituojamas bituminių čerpių TECHNONICOL SHINGLAS pardavimų vadovas Povilas Smaliukas.

Pasak žinomo architekto, profesoriaus Gintaro Čaikausko („Architektūros linija“), kita svarbi tokia danga dengto stogo savybė – triukšmo neutralizavimas: „Šalyje, kurioje didžiąją laiko dalį lyja, įkyrus lietaus lašų beldimas į stogą ir griaustinis bei stiprus vėjas gali sutrikdyti visos šeimos poilsį – tai ypač aktualu šeimoms su mažais vaikais, kurių miegas (jaunos mamos puikiai tą žino) yra itin jautrus. Kadangi ši danga yra elastinga, visi krituliai amortizuojami, o išorės triukšmas dėl kelių bituminių čerpių sluoksnių neutralizuojamas, tad namuose papildomų garsų nesigirdi. Be to, žiemą banguotos čerpių linijos sulaiko susikaupusį ant stogo sniegą nuo netikėto nusileidimo – reiškia, ir galimų traumų“.

Tamsios ar šviesos spalvos čerpėmis dengti stogą?

Statant ir įsirengiant namą, įprastai pagrindinis dėmesys skiriamas interjero estetikai, patogumui bei koloritui, eksterjerui priskiriant tik funkcines savybes – kad namas būtų iš kokybiškų medžiagų ir neeklektiškas, tačiau retas žino, kad net stogo čerpių spalvos pasirinkimas turi didelės įtakos namo energinei klasei. Stogas dažniausiai užima didžiąją namo eksterjero dalį ir gauna daugiausiai tiesioginių saulės spindulių, todėl nuo stogo dengimui parinktų medžiagų priklauso, kiek saulės šilumos pateks į būsimus namus.

Aišku viena – šviesesnės spalvos įprastai atspindi ne tik saulės šviesą, bet ir jos generuojamą šilumą, tamsesnės spalvos šią energiją sugeria ir išlaiko. Šviesus stogas karštą vasarą yra tikras išganymas, nes visą saulės šviesą atspindi ir gautą šilumą grąžina į atmosferą – namuose būna maloniai vėsu ir sutaupoma energijos kondicionieriams bei elektriniams vėjeliams. Be to, atspindėdamos šilumą šviesios bituminės čerpės tarnauja ilgiau, nes jose esančias granules saulė veikia mažiau ir pastarosios išlaiko visas savo gerąsias savybes. 

„Svarbu nepamiršti, kad kai kurios bituminių čerpių rūšys pagal savo technines specifikacijas yra pritaikytos konkrečiam geografiniam regionui – šiltesniuose kraštuose jų poreikis yra kitoks nei šiauriniuose Europos regionuose. Ypač čerpių funkcinės savybės svarbios didele temperatūros kaita pasižyminčiose šalyse“, – sako „Architektūros linija“ architektas prof. G. Čaikauskas.

Kadangi gyvename šiaurės klimatinėje zonoje, saulės per metus matome ne tiek jau ir dažnai – svarbiau tampa, kaip šilumą namuose išlaikyti ne tokiu dėkingu ir maloniu – šaltuoju – periodu. Taigi, tamsesnių spalvų bituminių čerpių stogo danga dėl savo šiluminių savybių yra tinkamesnė mūsų kraštui – sugėrusi šilumą iš aplinkos, ji palaiko namuose šilumą ilgiau, taip sumažindama šildymo sąnaudas.

„Tikri, grynieji architektūros stiliai niekada nesensta, neišeina iš mados ir nepraranda vertės – jie tiesiog keičia vieni kitus, išlikdami pasaulio kultūros istorijos ir civilizacijos raidos ženklais. Laikui bėgant, stilių grynuolių vertė tik kyla, tad tai – patikima nekilnojamojo turto investicija, prilygstanti meno kūriniams. Gaila, kad dar ne visi šių dienų pastatų statytojai tai supranta, – sako architektas prof. G. Čaikauskas. – Bituminių čerpių panaudojimas stogo dangai šiais laikais susijęs su projektuotojų sumanymais, statybinėmis technologijomis bei ekonominiais skaičiavimais. Ne paslaptis – teko taikyti šias medžiagas ir savo projektuose, kai reikėjo suformuoti gana sudėtingos geometrijos stogo formą, kurią padiktavo plastišką gamtos kontekstą atspindintis architektūros sprendimas. Objektai gana sėkmingai eksploatuojami jau daugiau nei penkiolika metų.“

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras