2021 vasario 26 d. penktadienis, 12:20
Reklama  |  facebook

Naujametinė rezoliucija verslui: žalingi įpročiai, kurių reikia atsikratyti valdant finansus

2020-12-30 14:37
Metų sandūroje kone kiekvienas iš mūsų pasižadame sau pačių įvairiausių dalykų. Neslėpkime, tarp jų turbūt palyginti dažnai atsiduria ir tikslas atidžiau elgtis su savo finansais.
nuotrauka
Paulius JOKŠAS, „PayRay“ vykdomasis direktorius


Šis pažadas, tiesa, aktualus ir verslo įmonėms – atsikračius vos keleto blogų apyvartinio kapitalo valdymo įpročių, galima turėti pastebimos finansinės ir reputacinės naudos tiek trumpuoju, tiek ir ilguoju laikotarpiu.

1. Per didelis sukauptų atsargų lygis

Pirmasis blogųjų įpročių sąraše – per didelis atsargų lygis. Pasitikrinti, ar jis yra tinkamas, ar ne, gana paprasta – reikėtų apskaičiuoti, kiek laiko žaliavos ar jau pagaminta produkcija užsibūna sandėlyje. Jei, pavyzdžiui, žaliavos sandėlyje skaičiuoja daugiau nei 90 dienų, tai dažniausiai reiškia, kad jų lygis iš tiesų pernelyg didelis.

Per didelis sukauptų atsargų kiekis reiškia tiek įšaldytas lėšas, tiek ir papildomas palūkanas, jeigu jų įsigijimas buvo finansuojamas skolintomis lėšomis. Be to, kyla grėsmė, kad sukauptos žaliavos ar prekės tiesiog pasens ir nuvertės, o tuomet jas teks pardavinėti pigiau nei savikaina ar net nurašyti į nuostolius. Vienas iš tokių prekių pavyzdžių – padangos. Neparduodant kelis sezonus, jos ima nuvertėti, nes ilgainiui tiesiog kinta tokio pobūdžio prekėms keliami kokybės kriterijai, atsiranda naujesnių ir geresnių modelių. Galimas tokios situacijos sprendimas – sandėlio procesų skaitmenizavimas ir automatizavimas.

2. Nesuplanuotas ir nesuvaldytas augimas

Verslo įmonei atradus galimybių auginti pardavimus, kartu su jais auga ir apyvartinis kapitalas. Iš čia kyla antroji rizika – pamiršta būtinybė įvertinti, kiek lėšų gali prireikti siekiant tinkamai suvaldyti verslo augimą. Užsitikrinti apyvartinio kapitalo finansavimą svarbu tam, kad įmonė pati galėtų laiku atsiskaityti su skolintojais ar tiekėjais, kol, pavyzdžiui, laukia atsiskaitymų iš savo klientų.

Norint apskaičiuoti grynojo apyvartinio kapitalo, kurį įmonei reikia finansuoti, poreikį, pirmiausia reikia pasitikrinti, per kiek laiko į veiklą investuotos lėšos sugrįžta pardavus pagamintas prekes, ir numatyti ateinančio laikotarpio pardavimus. Tuomet suskaičiuoti, kokia lėšų dalis bus įšaldyta kaip gautinos sumos ar atsargos, o kokią jų dalį galės kredituoti tiekėjai. Galiausiai prie gautinų sumų reikia pridėti sukauptų atsargų vertę ir atimti tiekėjams mokėtinas sumas. Gautas rezultatas ir bus suma, kurią reikia užsitikrinti įmonės ar išorinių finansuotojų lėšomis.

3. Pamiršta pirkėjų atsiskaitymo kontrolė

Verslas-verslui segmente veikiančios įmonės dažnai vienos kitoms suteikia atidėjimus, kurių trukmė gali siekti vidutiniškai 60 dienų. Tačiau, kaip rodo mūsų klientų, besinaudojančių faktoringo paslauga, patirtis, pasibaigęs atidėjimo terminas nebūtinai reiškia, kad išrašyta sąskaita bus apmokėta laiku. Tai gali nulemti pačios įvairiausios priežastys – nuo pasimetusių dokumentų iki paprasčiausios pirkėjo drausmės stokos.

Užkirsti kelią tokioms situacijoms padeda nuolatinė komunikacija su pirkėju – tiek aiškus sistemos, kaip atsiskaitoma už gautas prekes ir sąskaitas aptarimas, tiek ir reguliarūs priminimai vėlavimo atveju. Pastebime, kad kaip drausminanti priemonė gana gerai veikia ir faktoringo paslauga, nes tokiu atveju pranešimus apie vėlavimą klientui siunčia jau ne pardavėjas, o jam atstovaujantis bankas.

Išvengti iššūkių, kuriuos gali sukelti neapmokėtos sąskaitos, gali draudimo bendrovių teikiamas pirkėjų atsiskaitymų draudimas. Pastaruoju metu ši paslauga populiarėja, nors anksčiau įmonės vengdavo ja naudotis ir tikėdavosi, kad draudikų pagalbos neprireiks. Visgi, ji ypač praverčia tais atvejais, kuomet su finansiniais sunkumais susiduria stambus pirkėjas ir įmonei tampa sunku susidoroti su tokios situacijos sukeltais nuostoliais.

4. Vėlavimai sumokėti tiekėjams

Tikintis drausmės iš klientų ir partnerių, svarbu jos laikytis ir patiems – gautas sąskaitas už paslaugas ar prekes apmokėti laiku.

Toks punktualumas tampa itin svarbus, kai nepalankiai susiklosčius aplinkybėms ar atėjus sunkmečiui sutrinka pinigų srautai. Pirmas vaistas tokioje situacijoje – paprašyti, kad prekių ar paslaugų teikėjai suteiktų atidėjimus tam tikram laikotarpiui. Juos kur kas lengviau gauti tada, kai partneriai pasitiki įmone ir žino, kad ji atsiskaitymus iki šiol vykdė laiku.

Laiku atsiskaityti už paslaugas ir prekes svarbu ir todėl, kad informacija apie vėlavimus jau galima dalintis viešai. Tai reiškia, kad ji pasiekiama ir būsimiems partneriams, ir kredito įstaigoms, o prasta įmonės reputacija gali sumažinti jų pasitikėjimą ir su tuo susijusias galimybes ateityje.

5. Pernelyg ilgi atsiskaitymų terminai

Nors atsiskaitymų atidėjimai versle yra įprasta praktika ir kartais netgi tampa derybiniu privalumu, padedančiu privilioti naujų klientų, svarbu apsibrėžti aiškias taisykles. Tam visuomet patariame išnagrinėti situaciją rinkoje, pasitikrinti, kokios trukmės atidėjimus suteikia konkurentai ir tuomet nustatyti savus terminus, per kiek laiko klientai turi apmokėti sąskaitas. Tinkamai juos nustatyti padeda ir paskaičiavimai, kiek papildomai įmonei atsieina toks klientų kreditavimas, kiek pelno maržos jis „suvalgo“.
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-02-25 15:59
Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
nuotrauka
2021-02-23 15:00
Stiprų sąlytį su sovietmečiu turėjusios Lietuvos kartos vis dar stebina paradoksais, kuomet savo statusą bando parodyti kuo prabangesniu automobiliu. Tačiau pokyčiai visuomenės savimonėje jau ryškėja: sėkmingi naujosios kartos atstovai nesistengia investuoti į nuosavą automobilį ir tiesiog sėda į tr...
nuotrauka
2021-02-22 09:10
Nauji įpročiai – nuotolinis darbas ir internetinė prekyba, keičia ir NT rinkos veidą. Anot Šiaulių banko projektų vadovės Dovilės Kalvaitienės, net Lietuvai ir grįžus į priešpandeminį lygį, dalis darbuotojų liks dirbti iš namų arba naudosis lanksčiu darbo grafiku.
nuotrauka
2021-02-15 13:37
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų sausio mėnesio reikšmė išaugo 1,4% (2020 metų gruodį buvo fiksuojamas 0,9% augimas). Bendras butų kainų lygis...
nuotrauka
2021-02-10 14:08
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojo sąvoka įstatymo lygmeniu buvo įtvirtinta ir apibrėžta prieš kelis metus, tačiau ar iš tikrųjų žinome, kas yra tas NT vystytojas ir kokios realiai jo pareigos?
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-29 09:39
Nepaisant menkesnių rodiklių, susidomėjimas NT rinka išliko bene toks pats. Tad kaip vertėtų elgtis, jei norite įsigyti ar parduoti būstą? Laukti karantino pabaigos, ar atvirkščiai – naudotis esama situacija?
nuotrauka
2021-01-27 08:33
Kalbant apie nekilnojamojo turto (NT) rinką Vilniuje, įprasta šį miestą lyginti su visai greta esančiu Kaunu ar vos už kelių valandų automobiliu įsikūrusiais Baltijos kaimynais – Ryga ir Talinu. Žinoma, tiesios tame daug, tačiau verta dairytis ir plačiau: į kitus, kiek atokiau esančius, tačiau panaš...
nuotrauka
2021-01-21 08:57
Pasaulyje vykstantys pokyčiai atnešė iššūkių verslams visoje Lietuvoje, natūralu – neišvengiamai palietė ir NT rinką. Sparčiai tobulėjantis NT sektorius gavo progą iš naujo įvertinti ekonominės krizės metu išmoktas pamokas, savo galimybes greitai reaguoti ir veikti naujomis sąlygomis.
nuotrauka
2021-01-18 10:13
Pavienių investuotojų ir gyventojų žvilgsniai jau kurį laiką krypo į Stoties rajoną Vilniuje, tačiau netrukus tai turėtų tapti ir masiniu reiškiniu. Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikro...
nuotrauka
2021-01-14 14:01
Nors prognozuoti, kokie bus 2020 metai biurų rinkoje niekas neskubėjo, jie užbaigti geriau, nei tikėtasi. Bendra išnuomoto biurų ploto apimtis viršijo 5 metų vidurkį ir pasiekė daugiau nei 100 tūkst. kv. m. Šiuo metu biurų rinkoje vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pandemijos metu ati...
nuotrauka
2021-01-14 09:38
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų gruodžio mėnesio reikšmė išaugo 0,9% (2020 metų lapkritį buvo fiksuojamas 0,6% augimas). Bendras butų kainų l...
nuotrauka
2021-01-08 15:38
Koronaviruso sukelta pandemija paženklinti jau praėję 2020-ieji metai skaudžiai palietė Lietuvą, o valstybė ir visuomenė gana stipriai nukentėjo nuo tiesioginių ir netiesioginių pandemijos pasekmių, ypač vadinamosios antrosios pandemijos bangos, prasidėjusios 2020 m. rudenį, metu.
nuotrauka
2021-01-06 08:39
Jei ne dvigubas karantinas, praėję metai, neabejotinai, būtų tapę rekordiniais sostinės būsto rinkai. Tiesa, po pirmojo karantino trumpam buvo atsiradę skelbusių priešingus rekordus ir kolapsą, tačiau taip neįvyko.
nuotrauka
2020-12-31 12:44
Vilniaus pirminio būsto rinkoje sunku būtų įsivaizduoti kontrastingesnius metus nei praėję 2020–ieji: nuo rekordinių karščio bangų iki visiško sąstingio į ledą.
nuotrauka
2020-12-28 09:39
Lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje gruodžio pradžioje, kai dar nebuvo sugriežtinti antrojo karantino ribojimai, buvo istoriškai dideli. Vilniaus regione gyventojų, teigusių, kad gyvenamojo nekilnojamojo turto kaina didės per ateinančius dvylika mėnesių, buvo ypač daug – net 70 procentų.
nuotrauka
2020-12-23 15:03
Nekilnojamojo turto (NT) rinka 2020 metus dar ilgai prisimins kaip „(ne)linksmuosius kalnelius“ – nuo euforijos metų pradžioje, rinkos stagnacijos pirmojo karantino metu iki optimizmo šuolio vasarą ir atsargios metų pabaigos.
nuotrauka
2020-12-18 10:42
Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaita šiemet kitokia – tradiciškai joje būna pateikiamas šalių konkurencingumo indeksas, reitinguojantis valstybes pagal tai, kaip jų instituciniai „rėmai“ skatina arba varžo verslą didinti produktyvumą. Šiais metais, atsižvelgiant į išskirtinę situacij...
nuotrauka
2020-12-17 13:13
2020–uosius dar ilgai prisiminsime kaip nepaprastai sunkius įprastą rutiną sutrikdžiusius ir daugumą mūsų dukart namuose įkalinusius metus. Tačiau kai kurie pokyčiai leido atrasti naujas galimybes, padėjo išvengti visiškos gyvenimo ir ekonomikos stagnacijos, sako nekilnojamojo turto (NT) projektų va...
nuotrauka
2020-12-16 13:27
Šiemet viešieji pirkimai buvo linksniuojami itin dažnai. Vienais atvejais dėl to, kad dabartinis reglamentavimas apsunkina pandemijai suvaldyti būtinų priemonių įsigijimą, kitais – dėl skubių įstatymo pakeitimų. Ekspertų vertinimu, viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų keitimas atsižvelg...

Statybunaujienos.lt » Komentaras