2025 m. birželio 20 d. penktadienis, 13:05:08
Reklama  |  facebook

Decentralizuotas NT mokesčio modelis Lietuvoje: sprendimų delegavimas ar atsakomybės vengimas?

2025-05-19 11:36
Lietuva šiandien stovi ties fiskalinio pasirinkimo riba: NT mokesčio reforma gali tapti ilgalaikės biudžetinės disciplinos pagrindu – arba dar viena neišbaigta reforma, kurios esmė – ne sprendimas, o atsakomybės išvengimas.
nuotrauka
Evaldas STANKEVIČIUS, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto docentas-praktikas


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Reformos esmė – ne sprendimas, o jo išvengimas. Jei norime tvarių pajamų – turime priimti aiškius, vienodus ir ekonomiškai pagrįstus sprendimus. Dabartinis modelis – tai daugiau politinė technika nei fiskalinė politika.

Valdžia nusiplauna rankas, savivalda paliekama su sprendimo kaina

Vyriausybė, teigdama „pasitikinti savivalda", faktiškai jai permeta politiškai jautrų sprendimą dėl pagrindinio būsto apmokestinimo, taip pažeisdama klasikinės fiskalinės atsakomybės teorijos principus. Pagal ją, sprendimų teisė turi būti derinama su fiskaline atsakomybe – tai reiškia, kad institucija, priimanti sprendimą dėl mokesčio, turi ir atsakyti už jo ekonomines bei socialines pasekmes.

Tačiau dabartiniame Lietuvos NT mokesčio modelyje ši atsakomybė fragmentuota: savivaldybės sprendžia, o centrinė valdžia tikisi fiskalinio rezultato. Tai prieštarauja tiek Musgrave'o fiskalinei federalizmo logikai, tiek EBPO siūlomoms gerosios praktikos nuostatoms dėl pagrindinio būsto apmokestinimo savivaldybėms.

Tai – ne decentralizacija, o politinės rizikos delegavimas. Sprendimus dėl tarifų priima vietos tarybos, bet fiskalinio efekto tikisi centrinė valdžia.

Prognozuojamos pajamos – mažos, rizikos – didelės

Finansų ministerija prognozuoja 74,2 mln. EUR metinių pajamų, kai NT mokesčio taikymas nuo 2026 m. apims tiek pagrindinį, tiek papildomą nekilnojamąjį turtą (šaltinis: LR Finansų ministerija, 2025).

Tačiau pažymima, kad jei daugiau nei pusė savivaldybių pasirinks minimalius tarifus (pvz., 0,05–0,1 %), faktinis pajamų surinkimas gali nesiekti nė 45 mln. EUR. Tai būtų žemiau net dabartinio NT mokesčio potencialo (apie 0,2 % BVP), o ES vidurkis siekia ~1,2 % BVP (European Commission, 2023).

Palyginimui, Airijoje 2021 m. vietinis NT mokestis (LPT) sugeneravo apie 500 mln. EUR (apie 0,19 % BVP) (Revenue Ireland, 2022), kai Estijoje žemės mokestis per savivaldybes surenka daugiau nei 0,3 % BVP (OECD, 2023).
Tai parodo, jog Lietuva ne tik rizikuoja fiskaliniu neefektyvumu, bet ir atsilieka pagal stabilios turto apmokestinimo struktūros rodiklius.

Kur logika, kai mokesčių surinkimą skirstome, bet sprendimų atsakomybę pametame? Modelis, kuriame savivaldybės sprendžia, bet tik dėl pagrindinio būsto – o centrinė valdžia sprendžia dėl antro NT ir komercinio turto – yra vadinamoji fiskalinė asimetrija. Pajamos keliauja dviem kanalais, o politinės pasekmės – viena kryptimi: žemyn.

Tarptautinė patirtis kalba aiškiai: reikia aiškumo, vienodumo ir skaidrumo

Airija: Local Property Tax (LPT) yra aiškiai nustatytas nacionalinis tarifas, kurį savivaldybės gali koreguoti ±15 %. Vertinimas vykdomas centralizuotai, o ataskaitų teikimas – griežtai reglamentuotas (Revenue.ie).

Estija: taikomas žemės mokestis, neapmokestinant pagrindinio būsto, visos pajamos tenka savivaldybėms. Nėra politinės manipuliacijos prieš rinkimus.

Vokietija: vertinimai atnaujinami kas 7 metus, skaidrus mechanizmas, aiškios federalinės gairės.

Nyderlandai: savivaldybės renka mokestį (OZB), bet tarifų struktūra remiasi valstybės vertinimais. Kiekvienas gyventojas žino, kodėl ir kiek moka.

Pasaulinė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD) rekomenduoja: „taikyti aiškius, vienodus NT apmokestinimo principus, siekiant išvengti fiskalinio fragmentavimo ir užtikrinti mokesčio funkciją kaip stabilų vietos pajamų šaltinį."

Ką prarandame su dabartiniu modeliu?

  • Horizontalųjį teisingumą: tas pats turtas skirtingose savivaldybėse gali būti apmokestinamas skirtingai.
  • Fiskalinį efektyvumą: savivaldybės linkusios vengti nepopuliarių sprendimų.
  • Administracinį vientisumą: 60 skirtingų sprendimų = chaosas vietoje aiškios taisyklės.

Viešasis NT – už ribos, efektyvumo reikalaujama tik iš gyventojų?

Valstybė valdo virš 9 mln. m² NT – tai atitinka daugiau nei 3,3 mlrd. eurų vertę (Valstybės kontrolė, 2023). Toks turtas šiuo metu nėra apmokestinamas, todėl viešasis sektorius išvengia paskatų optimizuoti savo naudojamą plotą.

Jei viešajam NT būtų taikomas bent apskaitinis mokestis (pvz., 0,3 % nuo rinkos vertės), vien tai leistų identifikuoti ir sumažinti perteklines išlaidas, nes vien iš šio turto būtų galima „sukaupti" apie 10 mln. eurų kasmetinių sąnaudų signalų.

Tokia praktika taikoma Skandinavijos šalyse, kur valstybės institucijos moka nominalų mokestį, kuris įtraukiamas į jų biudžetus kaip išlaidų eilutė. Tai ne tik skatina efektyvesnį plotų naudojimą, bet ir eliminuoja iškreiptą konkurenciją su privačiu sektoriumi, kuris moka realų NT mokestį už mažesnius ir efektyvesnius pastatus.

Galime daryti išvadą, kad NT mokestis turėtų būti ne politinių baimių barometras, o neutralus ir efektyvus fiskalinis instrumentas. Kad sistema veiktų, būtina aiški atsakomybė, vienodos taisyklės ir skaidrus administravimas. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...
nuotrauka
2025-05-19 11:30
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka šiemet demonstruoja įspūdingą gyvybingumą – per pirmus keturis šių metų mėnesius fiksuojamas NT įsigijimo sandorių aktyvumo šuolis, o būsto kainos vėl pradėjo kopti į viršų. Jei šios tendencijos tęsis – šiais metais gali būti šturmuojamos Lietuvos gyvenamojo b...
nuotrauka
2025-05-19 11:25
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) šių metų nutartyje civilinėje byloje suformavo naują praktiką, kuri gali turėti reikšmingų pasekmių tūkstančiams aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir jų darbdavių. Teismas pateikė išaiškinimus dėl interesų konflikto sampratos, jos santykio su nekonkuravimo princ...
nuotrauka
2025-05-16 13:40
Lietuvoje daugiau nei du mėnesius valdžios institucijos, politikai, asociacijos bei kitos grupės diskutuoja, ginčijasi ir net kelia mitingus dėl atskirų siūlomos mokesčių reformos dalių. Vyriausybei pritarus paskutinėmis minutėmis taisytam jos variantui, siūlomi pakeitimai artimiausiu metu turėtų bū...
nuotrauka
2025-05-15 16:30
Daugiabučių namų savininkai, įgyvendindami bendrosios dalinės nuosavybės teisę ir turėdami teisėtą poreikį naudotis kieme esančia parkavimo aikštele, net jei ji priklauso kitam savininkui, gali reikalauti nustatyti tokiai aikštelei naudojimosi tvarką ir mokėtiną kompensaciją. Tai 2025 metų gegužės...
nuotrauka
2025-05-13 13:23
Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai vis aktyviau skinasi kelią į darbo aplinką: nuo automatizuotų atrankos sistemų, personalizuotų mokymų iki klientų aptarnavimo analizės ar net emocijų atpažinimo. Kartu su pažanga, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupė...
nuotrauka
2025-05-08 14:56
Siekdami įsigyti naują būstą žmonės įprastai pradeda nuo klausimo, kaip susitaupyti pradiniam įnašui. Dažnu atveju ši suma atrodo nemenka ir tampa pagrindine kliūtimi įsigyti būstą, tačiau tikslą pasiekti padeda aiškus planas, įpročių peržiūra ir keli praktiški sprendimai. Kokie jie, pasakoja „Lumin...
nuotrauka
2025-04-30 09:40
Įsivaizduokite – samdėte rangovą, tikėdamiesi kokybiško rezultato, tačiau galiausiai patys likote su brokuotu darbu, papildomomis išlaidomis ir neišspręsta problema. Rangovas trūkumų nešalina, o jums nelieka nieko kito, kaip tik gelbėtis savo jėgomis. Ar galima tokioje situacijoje atgauti pinigus – ...
nuotrauka
2025-04-29 11:13
Lietuvoje būstą įsigyja vis jaunesni žmonės. Šiuo metu didžiausią būsto pirkėjų dalį sudaro Y kartos (angl. millennials) atstovai, gimę 1981-1996 m. Nepaisant nuolat pamažu augančių nekilnojamojo turto (NT) kainų, lietuviai vis dar išlieka tarp pirmaujančiųjų Europoje pagal nuosavo būsto rodiklius i...
nuotrauka
2025-04-29 09:32
Kaip apsaugosime Vilnių, kad jis netaptų vienu dideliu Kariotiškių sąvartynu? Tai labai rimtas klausimas, kurį dabar sprendžiu po vakar dienos (Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje gaisras kilo balandžio 27 d., red. pastaba) gaisro.
nuotrauka
2025-04-28 13:29
Imdami būsto paskolą įprastai galime rinktis iš dviejų palūkanų normų rūšių: kintamų ir terminuotai nekintamų palūkanų. Tačiau nuo gegužės mėnesio dėl būsto paskolos besikreipiantiems gyventojams bankai privalės pateikti pasiūlymus tiek su kintamomis, tiek su fiksuotomis palūkanomis. Apie tai, kaip ...
nuotrauka
2025-04-25 06:58
Dalyvavome RESTA parodoje beveik du dešimtmečius – tikriausiai kasmet nuo 2003-iųjų. Iš dalies – iš inercijos, iš įpročio, bet ir iš noro būti ten, kur verda statybos sektoriaus pulsas.
nuotrauka
2025-04-24 07:55
Per 30 metų keitėsi ne tik RESTA temos ar parodos ekspozicijos, bet ir statybos paslaugų pirkėjų sąmoningumas, reiklumas bei poreikiai.

Statybunaujienos.lt » Komentaras