2024 kovo 29 d. penktadienis, 13:29
Reklama  |  facebook

Pataria teisininkas: ką daryti, jeigu viešųjų pirkimų tiekėjas bankrutuoja?

2020-01-31 07:56
Organizuojate viešuosius pirkimus, išsirinkote laimėtoją, pasirašėte sutartį ir staiga paaiškėja, kad ši įmonė bankrutuoja arba restruktūrizuojama. Ką daryti?
nuotrauka
Rokas ZALESKIS, advokatų kontoros AVERUS teisininkas


Minimos įmonės
AVERUS, advokatų profesinė bendrija,
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra per 3 tūkst. bankrutuojančių įmonių. Tarp jų ir nemažai aktyviai dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose. Visų pirma, svarbu išsiaiškinti tikslų tiekėjo statusą, kurį galima sužinoti VĮ „Registrų centras“ juridinių asmenų registre. Bankrutuojančiu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta bankroto byla ar pradėtas bankroto procesas.

Painiojamas restruktūrizavimas ir reorganizavimas

Restruktūrizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo byla. Šiuo metu tokių įmonių Lietuvoje yra per 80. Kartais restruktūrizuojami tiekėjai sugeba padengti dalį ar visas skolas bei toliau tęsti veiklą, tačiau dažniausiai restruktūrizuojamoms įmonėms yra iškeliamos bankroto bylos.

Reorganizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuri yra prijungiamas ar sujungiamas su kitomis bendrovėmis ar kurio teisės bei pareigos išdalijamos ar padalijamos kitoms bendrovėms. Pažymėtina, kad reorganizuojamas tiekėjas, skirtingai nuo bankrutuojančio ar restruktūrizuojamo, gali neturėti jokių finansinių problemų ir gali būti reorganizuojamas tik dėl organizacinių priežasčių, pavyzdžiui, akcininkų išsiskyrimo, veiklos išgryninimo ir pan.

Bankroto situaciją numatykite pirkimo sąlygose

Viešųjų pirkimo įstatymas 46 straipsnyje išvardina tiekėjo pašalinimo pagrindus ir restruktūrizavimas ar bankrotas nėra numatomas kaip privaloma sąlyga pašalinti tiekėją.

Tai reiškia, kad perkančioji organizacija, prieš pradėdama pirkimo procedūrą, pati turi apsispręsti, ar jai svarbu, kad tiekėjas nebūtų restruktūrizuojamas ar bankrutuojantis. Tuo atveju, jeigu tai svarbu – šią sąlygą būtina įtraukti į pirkimo sąlygas. Jose nenumačius tiekėjo pašalinimo dėl bankroto ar restruktūrizavimo, toks tiekėjas negalės būti šalinamas ir jo pasiūlymas turėtų būti vertinamas taip pat, kaip ir kitų tiekėjų pasiūlymai.

Tuo atveju, jeigu pirkimo sąlygose buvo numatyta, kad iš pirkimo pašalinamas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo ar bankroto byla, tai toks tiekėjas gali būti pašalintas tik tokiu atveju, jeigu neįrodo, kad sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį.

Tiekėjas privalo pateikti įrodymus dėl gebėjimų tinkamai įvykdyti sutartį

Perkančioji organizacija, sužinojusi, kad pasiūlymą pateikęs tiekėjas yra restruktūrizuojamas ar bankrutuoja, turėtų kreiptis į tiekėją, prašydama pateikti įrodymus, kad tiekėjas sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį. Įstatymas nenumato, kokie tai galėtų būti įrodymai, todėl tai yra vertinimo reikalas.

Bankroto atveju toks tiekėjas galėtų pateikti kreditorių sutikimą tęsti pirkimo sutartį ir / ar bankroto administratoriaus paaiškinimus. Restruktūrizavimo atveju tiekėjas turėtų pateikti restruktūrizavimo planą, teismo nutartis ar kitus dokumentus, kurie patvirtintų, jog šis yra pakankamai pajėgus ir ketina vykdyti pirkimo sutartį, jeigu ji bus sudaryta.

Reorganizavimo atveju – įvertinti, ar nepasikeitė kvalifikacija

Tiekėjo reorganizavimas teoriškai neturėtų daryti įtakos tiekėjo dalyvavimui pirkime, tačiau perkančioji organizacija turėtų įvertinti, ar reorganizavimo metu nepasikeitė tiekėjo kvalifikacija. Tuo atveju, jeigu laikotarpiu tarp pasiūlymo pateikimo ir pirkimo laimėtojo paskyrimo dėl vykdomo reorganizavimo pasikeičia tiekėjo kvalifikacija (pavyzdžiui, tiekėjas dėl reorganizavimo netenka tam tikrų specialistų ar tam tikros įrangos), tai tokio tiekėjo pasiūlymas turėtų būti atmetamas.

Bankrotui ar restruktūrizavimui iškilus sutarties metu

Tuo atveju, jeigu tiekėjas bankrutuoja ar yra restruktūrizuojamas vykdydamas sutartį, sutarties negalima nutraukti tol, kol sutartis yra tinkamai vykdoma. Nebent pačioje sutartyje yra numatyta, kad perkančioji organizacija turi teisę nutraukti sutartį, jeigu tiekėjui iškelta bankroto ar restruktūrizavimo byla.

Nutraukus sutartį dėl to, kad bankrutuojantis ar restruktūrizuojamas tiekėjas jos nevykdo, apie šį tiekėją turi būti pranešta Viešųjų pirkimų tarnybai ir jis turi būti įtrauktas į „juodąjį sąrašą“.

Sutarties keitimas dėl tiekėjo reorganizavimo ar bankroto

Tuo atveju, jeigu bankrutuojanti ar reorganizuojama įmonė nesugeba vykdyti pirkimo sutarties, tai sutartis turi būti nutraukta dėl esminio sutarties pažeidimo pagal VPĮ 90 str. 3 d. ir Civilinio kodekso 6.217 str. 1 d.; arba pakeista pagal VPĮ 89 str. 1 d. 4b p. Pastaruoju atveju, pradinio tiekėjo pareigas perima kitas tiekėjas, atitinkantis anksčiau pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus. Toks tiekėjo pakeitimas negali lemti kitų esminių sutarties pakeitimų ir taip negali būti siekiama išvengti VPĮ taikymo.

Pažymėtina tai, kad VPĮ nenumato galimybės perleisti teises ir pareigas tada, kai tiekėjas yra restruktūrizuojamas.

Nors praktikoje dažnai yra painiojamos restruktūrizavimo ir reorganizavimo sąvokos, tačiau tai yra visiškai skirtingi teisiniai institutai. Restruktūrizuojamos – finansinių sunkumų turinčios įmonės, kurios vykdo komercinę veiklą, ir ketina ją toliau vykdyti, sumokėti skolas bei išvengti bankroto. Tuo tarpu reorganizuojamos yra įmonės, kurios sujungiamos (kelios bendrovės sujungiamos į vieną) arba skaidomos (nuo veikiančios bendrovės yra atskiriama kita bendrovė arba veikianti bendrovė skaidoma į kelias bendroves).

Reorganizuojant įmones – sutartį gali perimti tik tiesiogiai susijusios įmonės


Keičiant sutartį dėl tiekėjų reorganizavimo svarbu žinoti, kad nors įstatyme nėra tiesiogiai įrašyta, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba laikosi pozicijos, kad teisės ir pareigos gali būti perleidžiamos tik tiesiogiai reorganizavime dalyvaujantiems tiekėjams. Pavyzdžiui, jeigu bendrovė A yra reorganizuojama į bendroves B ir C, tai sutartis gali būti tęsiama su bendrove B arba C, tačiau negali būti sudaryta su bendrove D, kuri reorganizavime nedalyvavo. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras