2020 rugpjūčio 9 d. sekmadienis, 22:56
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Pataria teisininkas: ką daryti, jeigu viešųjų pirkimų tiekėjas bankrutuoja?

2020-01-31 07:56
Organizuojate viešuosius pirkimus, išsirinkote laimėtoją, pasirašėte sutartį ir staiga paaiškėja, kad ši įmonė bankrutuoja arba restruktūrizuojama. Ką daryti?
nuotrauka
Rokas ZALESKIS, advokatų kontoros AVERUS teisininkas


Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra per 3 tūkst. bankrutuojančių įmonių. Tarp jų ir nemažai aktyviai dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose. Visų pirma, svarbu išsiaiškinti tikslų tiekėjo statusą, kurį galima sužinoti VĮ „Registrų centras“ juridinių asmenų registre. Bankrutuojančiu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta bankroto byla ar pradėtas bankroto procesas.

Painiojamas restruktūrizavimas ir reorganizavimas

Restruktūrizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo byla. Šiuo metu tokių įmonių Lietuvoje yra per 80. Kartais restruktūrizuojami tiekėjai sugeba padengti dalį ar visas skolas bei toliau tęsti veiklą, tačiau dažniausiai restruktūrizuojamoms įmonėms yra iškeliamos bankroto bylos.

Reorganizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuri yra prijungiamas ar sujungiamas su kitomis bendrovėmis ar kurio teisės bei pareigos išdalijamos ar padalijamos kitoms bendrovėms. Pažymėtina, kad reorganizuojamas tiekėjas, skirtingai nuo bankrutuojančio ar restruktūrizuojamo, gali neturėti jokių finansinių problemų ir gali būti reorganizuojamas tik dėl organizacinių priežasčių, pavyzdžiui, akcininkų išsiskyrimo, veiklos išgryninimo ir pan.

Bankroto situaciją numatykite pirkimo sąlygose

Viešųjų pirkimo įstatymas 46 straipsnyje išvardina tiekėjo pašalinimo pagrindus ir restruktūrizavimas ar bankrotas nėra numatomas kaip privaloma sąlyga pašalinti tiekėją.

Tai reiškia, kad perkančioji organizacija, prieš pradėdama pirkimo procedūrą, pati turi apsispręsti, ar jai svarbu, kad tiekėjas nebūtų restruktūrizuojamas ar bankrutuojantis. Tuo atveju, jeigu tai svarbu – šią sąlygą būtina įtraukti į pirkimo sąlygas. Jose nenumačius tiekėjo pašalinimo dėl bankroto ar restruktūrizavimo, toks tiekėjas negalės būti šalinamas ir jo pasiūlymas turėtų būti vertinamas taip pat, kaip ir kitų tiekėjų pasiūlymai.

Tuo atveju, jeigu pirkimo sąlygose buvo numatyta, kad iš pirkimo pašalinamas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo ar bankroto byla, tai toks tiekėjas gali būti pašalintas tik tokiu atveju, jeigu neįrodo, kad sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį.

Tiekėjas privalo pateikti įrodymus dėl gebėjimų tinkamai įvykdyti sutartį

Perkančioji organizacija, sužinojusi, kad pasiūlymą pateikęs tiekėjas yra restruktūrizuojamas ar bankrutuoja, turėtų kreiptis į tiekėją, prašydama pateikti įrodymus, kad tiekėjas sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį. Įstatymas nenumato, kokie tai galėtų būti įrodymai, todėl tai yra vertinimo reikalas.

Bankroto atveju toks tiekėjas galėtų pateikti kreditorių sutikimą tęsti pirkimo sutartį ir / ar bankroto administratoriaus paaiškinimus. Restruktūrizavimo atveju tiekėjas turėtų pateikti restruktūrizavimo planą, teismo nutartis ar kitus dokumentus, kurie patvirtintų, jog šis yra pakankamai pajėgus ir ketina vykdyti pirkimo sutartį, jeigu ji bus sudaryta.

Reorganizavimo atveju – įvertinti, ar nepasikeitė kvalifikacija

Tiekėjo reorganizavimas teoriškai neturėtų daryti įtakos tiekėjo dalyvavimui pirkime, tačiau perkančioji organizacija turėtų įvertinti, ar reorganizavimo metu nepasikeitė tiekėjo kvalifikacija. Tuo atveju, jeigu laikotarpiu tarp pasiūlymo pateikimo ir pirkimo laimėtojo paskyrimo dėl vykdomo reorganizavimo pasikeičia tiekėjo kvalifikacija (pavyzdžiui, tiekėjas dėl reorganizavimo netenka tam tikrų specialistų ar tam tikros įrangos), tai tokio tiekėjo pasiūlymas turėtų būti atmetamas.

Bankrotui ar restruktūrizavimui iškilus sutarties metu

Tuo atveju, jeigu tiekėjas bankrutuoja ar yra restruktūrizuojamas vykdydamas sutartį, sutarties negalima nutraukti tol, kol sutartis yra tinkamai vykdoma. Nebent pačioje sutartyje yra numatyta, kad perkančioji organizacija turi teisę nutraukti sutartį, jeigu tiekėjui iškelta bankroto ar restruktūrizavimo byla.

Nutraukus sutartį dėl to, kad bankrutuojantis ar restruktūrizuojamas tiekėjas jos nevykdo, apie šį tiekėją turi būti pranešta Viešųjų pirkimų tarnybai ir jis turi būti įtrauktas į „juodąjį sąrašą“.

Sutarties keitimas dėl tiekėjo reorganizavimo ar bankroto

Tuo atveju, jeigu bankrutuojanti ar reorganizuojama įmonė nesugeba vykdyti pirkimo sutarties, tai sutartis turi būti nutraukta dėl esminio sutarties pažeidimo pagal VPĮ 90 str. 3 d. ir Civilinio kodekso 6.217 str. 1 d.; arba pakeista pagal VPĮ 89 str. 1 d. 4b p. Pastaruoju atveju, pradinio tiekėjo pareigas perima kitas tiekėjas, atitinkantis anksčiau pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus. Toks tiekėjo pakeitimas negali lemti kitų esminių sutarties pakeitimų ir taip negali būti siekiama išvengti VPĮ taikymo.

Pažymėtina tai, kad VPĮ nenumato galimybės perleisti teises ir pareigas tada, kai tiekėjas yra restruktūrizuojamas.

Nors praktikoje dažnai yra painiojamos restruktūrizavimo ir reorganizavimo sąvokos, tačiau tai yra visiškai skirtingi teisiniai institutai. Restruktūrizuojamos – finansinių sunkumų turinčios įmonės, kurios vykdo komercinę veiklą, ir ketina ją toliau vykdyti, sumokėti skolas bei išvengti bankroto. Tuo tarpu reorganizuojamos yra įmonės, kurios sujungiamos (kelios bendrovės sujungiamos į vieną) arba skaidomos (nuo veikiančios bendrovės yra atskiriama kita bendrovė arba veikianti bendrovė skaidoma į kelias bendroves).

Reorganizuojant įmones – sutartį gali perimti tik tiesiogiai susijusios įmonės


Keičiant sutartį dėl tiekėjų reorganizavimo svarbu žinoti, kad nors įstatyme nėra tiesiogiai įrašyta, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba laikosi pozicijos, kad teisės ir pareigos gali būti perleidžiamos tik tiesiogiai reorganizavime dalyvaujantiems tiekėjams. Pavyzdžiui, jeigu bendrovė A yra reorganizuojama į bendroves B ir C, tai sutartis gali būti tęsiama su bendrove B arba C, tačiau negali būti sudaryta su bendrove D, kuri reorganizavime nedalyvavo. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Komentaras

nuotrauka
2020-08-07 11:14
Pirmosios COVID-19 pandemijos bangos metų įmonių įgyta patirtis, Vyriausybės komunikacijoje atsargiai minima antrosios bangos tikimybė ir augantis nuotolinio darbo poreikis pastebimai keičia situaciją biurų nuomos rinkoje. Kadangi dalis nuomojamų biurų plotų šiuo laikotarpiu yra menkai naudojami, vi...
nuotrauka
2020-08-06 09:25
Baltijos šalių teisinių paslaugų rinka perima gerąją Šiaurės Europos šalių praktiką ir pristato verslo visuomenei teisės departamento paslaugą LDaaS (angl. Legal Department as a Service), leidžiančią net ir mažoms įmonėms kasdien gauti aukščiausios kokybės teisinį aptarnavimą racionaliomis sąlygomis...
nuotrauka
2020-08-05 10:14
68% statybos sektoriaus įmonių dėl pandemijos jaučia ženkliai sumažėjusį užsakymų kiekį ir šiemet prognozuoja 30% susitraukimą, rodo Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) atlikta statybos sektoriaus įmonių apklausa.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 09:13
Pastaruosius tris mėnesius fiksuojamas nuoseklus naujos statybos butų rinkos atsigavimas šalies didmiesčiuose. Ypač tai stebima šalies sostinėje, kuri pasižymi gausiausiomis naujo būsto statybų apimtimis bei pakankama duomenų imtimi, leidžiančia aiškiai matyti bendras šio segmento tendencijas. Tuo t...
nuotrauka
2020-07-30 10:00
Nepaisant pandemijos visame pasaulyje sukelto neapibrėžtumo, didelių pokyčių gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) rinkoje Lietuvos gyventojai nesitiki, rodo pasibaigus karantinui tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa. 64 proc. apklaustųjų prognozuoja, kad būsto kaino...
nuotrauka
2020-07-29 12:41
Karantino metu nuvilnijus atleidimų bangai, nemažai įmonių vadovų susidūrė su konfidencialios informacijos nutekinimo pavojumi. Išeidami darbuotojai dažnai išsineša ne tik sukauptas žinias ir patirtį, bet ir vertingą informaciją. Nors daugelis Lietuvos darbdavių pasirašo konfidencialumo susitarimus ...
nuotrauka
2020-07-27 09:34
Nors pasaulį įsiūbavusi Covid-19 pandemija rimsta, visi gerai suprantame, jog jis pasikeitė ir, turbūt, jau niekada nebegyvensime taip, kaip gyvenome. Įsivyravę nauji socialinės distancijos standartai, kasdiene bendravimo norma tapę nuotolinio komunikavimo būdai, pasikeitę vartojimo, darbo ir laisva...
nuotrauka
2020-07-20 13:55
Nekilnojamojo turto (NT) specialistų atliktas tyrimas įvertino, ar dabartinėje COVID-19 pandemijos sukeltoje ekonominėje situacijoje egzistuoja prielaidos pasikartoti 2008-ųjų metų scenarijui, kai buvo fiksuotas didelis NT kainų mažėjimas. Remdamiesi NT rinkos ir makroekonomikos statistiniais duomen...
nuotrauka
2020-07-14 09:44
Gyventojų lūkesčiai nuo koronaviruso protrūkio pradžios judėjo aukštyn ir žemyn lyg spyruoklė. Iš pradžių dėl didelės nežinios, kaip seksis suvaldyti virusą ir kaip smarkiai nukentės ekonomika bei kiekvieno namų ūkio finansai, padaugėjo gyventojų, laukiančių, kad gyvenamojo būsto kaina mažės. Dar ba...
nuotrauka
2020-07-02 12:37
Iki šiol istorijoje turbūt nebuvo fiksuota drastiškesnių pokyčių Vilniaus naujo būsto rinkoje nei kad jų buvo šių metų pirmąjį pusmetį: pasiekus rekordinį 596 ir 655 sandorių kiekį sausį ir vasarį, rinka praktiškai sustojo kovo viduryje po karantino paskelbimo, kai plėtotojai realizavo tik 132 butus...
nuotrauka
2020-06-30 10:20
Jau ankstyvuoju gyvenimo periodu suvokiame, kad mus supantys žmonės yra skirtingi. Kai kurie skirtumai yra akivaizdžiai pastebimi, tokie kaip ūgis, svoris, kūno laikysena ar akių spalva. Tuo tarpu kitiems skirtumams identifikuoti reikalingas laikas ir bendravimas.
nuotrauka
2020-06-29 14:12
Prieš 3 metus įsigaliojęs Darbo kodeksas įtvirtino naują Lietuvos darbo teisėje atleidimo darbdavio valia pagrindą, įspėjus darbuotoją prieš 3 darbo dienas ir išmokant 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Dėl jo iki šiol praktikoje kilo daugybė klausimų, kuriuos skirtingai ai...
nuotrauka
2020-06-05 13:00
Šiandien, birželio 5 d., minima Pasaulinė aplinkosaugos diena. Ta proga galime pažvelgti, koks aplinkosaugos vaidmuo mūsų šalyje ir kaip jis keitėsi per atkurtosios nepriklausomybės trisdešimtmetį. Ar idėja, kurstyta žaliųjų ir gamtos mylėtojų judėjimo laužuose, buvusi svarbia atgimimo ir kovos už l...
nuotrauka
2020-05-27 09:48
Šiandien neįsivaizduojame kasdienio gyvenimo be technologinių ar inovatyvių sprendimų. Pokyčių ir naujovių nuolat tikimasi visur, ne išimtis ir statybos sektorius, kur kiekvienais metais juntami vis didesni technologiniai perversmai. Vis dažniau pradedama galvoti ne tik kaip statyti lengviau, bet ir...
nuotrauka
2020-05-26 07:50
Jau keletas savaičių praėjo nuo paskelbtos dar vienos priemonės verslui – dalinio nuomos mokesčio kompensavimo labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms. Komercinių patalpų nuomotojai ir šio verslo vystytojai bei nuomininkai jau seniai laukė šios priemonėmis. Tiesa, buvo daug diskutuojama vieša...
nuotrauka
2020-05-22 08:26
Europos Sąjunga iškėlė tikslą iki 2050 metų pereiti prie klimatui neutralaus ekonomikos modelio. „Prie šio perėjimo prisidės visi ekonomikos sektoriai, tad kaip niekad svarbu užtikrinti darnų jų vystymą, tarpusavio integraciją ir koordinuotą valdymą. Dujų, šilumos, elektros, transporto, pramonės, mi...
nuotrauka
2020-05-21 12:55
Valstybių, taip pat – ir Lietuvos, ekonomikas suparalyžiavusią Covid-19 ligos pandemiją, tapo madinga lyginti su 2008-ųjų krize. Kaip rodo įvairios analizės, kai kurioms ūkio šakoms padaryta žala iš tiesų prilygsta arba netgi pranoksta žalą, kurią nulėmė prieš 12 metų užfiksuoti įvykiai.
nuotrauka
2020-05-19 08:28
Karantino metu statybos nebuvo draudžiamos, o statybininkai nestovėjo priekinėje nuo pandemijos nukentėjusiųjų linijoje, tačiau šiandien jau matome, kad po truputį stoja visų statybos sektoriaus įmonių veikla. Nedarbo lygis šiame sektoriuje pakilo net iki 12%, kai tuo tarpu paslaugų sektoriuje šis r...
nuotrauka
2020-05-18 11:10
Dėl COVID-19 pandemijos ypač nukenčia smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonės, kurios sprendžia klausimą – kaip išgyventi sustojus ekonomikos varikliui. SVV įmonės yra pažeidžiamos, nes daugelis jų neturi sukaupusios rezervų juodai dienai. Net trumpalaikis pajamų sumažėjimas joms gali būti lemting...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...