2020 balandžio 9 d. ketvirtadienis, 9:55
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Pataria teisininkas: ką daryti, jeigu viešųjų pirkimų tiekėjas bankrutuoja?

2020-01-31 07:56
Organizuojate viešuosius pirkimus, išsirinkote laimėtoją, pasirašėte sutartį ir staiga paaiškėja, kad ši įmonė bankrutuoja arba restruktūrizuojama. Ką daryti?
nuotrauka
Rokas ZALESKIS, advokatų kontoros AVERUS teisininkas


Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra per 3 tūkst. bankrutuojančių įmonių. Tarp jų ir nemažai aktyviai dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose. Visų pirma, svarbu išsiaiškinti tikslų tiekėjo statusą, kurį galima sužinoti VĮ „Registrų centras“ juridinių asmenų registre. Bankrutuojančiu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta bankroto byla ar pradėtas bankroto procesas.

Painiojamas restruktūrizavimas ir reorganizavimas

Restruktūrizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo byla. Šiuo metu tokių įmonių Lietuvoje yra per 80. Kartais restruktūrizuojami tiekėjai sugeba padengti dalį ar visas skolas bei toliau tęsti veiklą, tačiau dažniausiai restruktūrizuojamoms įmonėms yra iškeliamos bankroto bylos.

Reorganizuojamu yra laikomas tiekėjas, kuri yra prijungiamas ar sujungiamas su kitomis bendrovėmis ar kurio teisės bei pareigos išdalijamos ar padalijamos kitoms bendrovėms. Pažymėtina, kad reorganizuojamas tiekėjas, skirtingai nuo bankrutuojančio ar restruktūrizuojamo, gali neturėti jokių finansinių problemų ir gali būti reorganizuojamas tik dėl organizacinių priežasčių, pavyzdžiui, akcininkų išsiskyrimo, veiklos išgryninimo ir pan.

Bankroto situaciją numatykite pirkimo sąlygose

Viešųjų pirkimo įstatymas 46 straipsnyje išvardina tiekėjo pašalinimo pagrindus ir restruktūrizavimas ar bankrotas nėra numatomas kaip privaloma sąlyga pašalinti tiekėją.

Tai reiškia, kad perkančioji organizacija, prieš pradėdama pirkimo procedūrą, pati turi apsispręsti, ar jai svarbu, kad tiekėjas nebūtų restruktūrizuojamas ar bankrutuojantis. Tuo atveju, jeigu tai svarbu – šią sąlygą būtina įtraukti į pirkimo sąlygas. Jose nenumačius tiekėjo pašalinimo dėl bankroto ar restruktūrizavimo, toks tiekėjas negalės būti šalinamas ir jo pasiūlymas turėtų būti vertinamas taip pat, kaip ir kitų tiekėjų pasiūlymai.

Tuo atveju, jeigu pirkimo sąlygose buvo numatyta, kad iš pirkimo pašalinamas tiekėjas, kuriam iškelta restruktūrizavimo ar bankroto byla, tai toks tiekėjas gali būti pašalintas tik tokiu atveju, jeigu neįrodo, kad sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį.

Tiekėjas privalo pateikti įrodymus dėl gebėjimų tinkamai įvykdyti sutartį

Perkančioji organizacija, sužinojusi, kad pasiūlymą pateikęs tiekėjas yra restruktūrizuojamas ar bankrutuoja, turėtų kreiptis į tiekėją, prašydama pateikti įrodymus, kad tiekėjas sugebės tinkamai įvykdyti pirkimo sutartį. Įstatymas nenumato, kokie tai galėtų būti įrodymai, todėl tai yra vertinimo reikalas.

Bankroto atveju toks tiekėjas galėtų pateikti kreditorių sutikimą tęsti pirkimo sutartį ir / ar bankroto administratoriaus paaiškinimus. Restruktūrizavimo atveju tiekėjas turėtų pateikti restruktūrizavimo planą, teismo nutartis ar kitus dokumentus, kurie patvirtintų, jog šis yra pakankamai pajėgus ir ketina vykdyti pirkimo sutartį, jeigu ji bus sudaryta.

Reorganizavimo atveju – įvertinti, ar nepasikeitė kvalifikacija

Tiekėjo reorganizavimas teoriškai neturėtų daryti įtakos tiekėjo dalyvavimui pirkime, tačiau perkančioji organizacija turėtų įvertinti, ar reorganizavimo metu nepasikeitė tiekėjo kvalifikacija. Tuo atveju, jeigu laikotarpiu tarp pasiūlymo pateikimo ir pirkimo laimėtojo paskyrimo dėl vykdomo reorganizavimo pasikeičia tiekėjo kvalifikacija (pavyzdžiui, tiekėjas dėl reorganizavimo netenka tam tikrų specialistų ar tam tikros įrangos), tai tokio tiekėjo pasiūlymas turėtų būti atmetamas.

Bankrotui ar restruktūrizavimui iškilus sutarties metu

Tuo atveju, jeigu tiekėjas bankrutuoja ar yra restruktūrizuojamas vykdydamas sutartį, sutarties negalima nutraukti tol, kol sutartis yra tinkamai vykdoma. Nebent pačioje sutartyje yra numatyta, kad perkančioji organizacija turi teisę nutraukti sutartį, jeigu tiekėjui iškelta bankroto ar restruktūrizavimo byla.

Nutraukus sutartį dėl to, kad bankrutuojantis ar restruktūrizuojamas tiekėjas jos nevykdo, apie šį tiekėją turi būti pranešta Viešųjų pirkimų tarnybai ir jis turi būti įtrauktas į „juodąjį sąrašą“.

Sutarties keitimas dėl tiekėjo reorganizavimo ar bankroto

Tuo atveju, jeigu bankrutuojanti ar reorganizuojama įmonė nesugeba vykdyti pirkimo sutarties, tai sutartis turi būti nutraukta dėl esminio sutarties pažeidimo pagal VPĮ 90 str. 3 d. ir Civilinio kodekso 6.217 str. 1 d.; arba pakeista pagal VPĮ 89 str. 1 d. 4b p. Pastaruoju atveju, pradinio tiekėjo pareigas perima kitas tiekėjas, atitinkantis anksčiau pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus. Toks tiekėjo pakeitimas negali lemti kitų esminių sutarties pakeitimų ir taip negali būti siekiama išvengti VPĮ taikymo.

Pažymėtina tai, kad VPĮ nenumato galimybės perleisti teises ir pareigas tada, kai tiekėjas yra restruktūrizuojamas.

Nors praktikoje dažnai yra painiojamos restruktūrizavimo ir reorganizavimo sąvokos, tačiau tai yra visiškai skirtingi teisiniai institutai. Restruktūrizuojamos – finansinių sunkumų turinčios įmonės, kurios vykdo komercinę veiklą, ir ketina ją toliau vykdyti, sumokėti skolas bei išvengti bankroto. Tuo tarpu reorganizuojamos yra įmonės, kurios sujungiamos (kelios bendrovės sujungiamos į vieną) arba skaidomos (nuo veikiančios bendrovės yra atskiriama kita bendrovė arba veikianti bendrovė skaidoma į kelias bendroves).

Reorganizuojant įmones – sutartį gali perimti tik tiesiogiai susijusios įmonės


Keičiant sutartį dėl tiekėjų reorganizavimo svarbu žinoti, kad nors įstatyme nėra tiesiogiai įrašyta, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba laikosi pozicijos, kad teisės ir pareigos gali būti perleidžiamos tik tiesiogiai reorganizavime dalyvaujantiems tiekėjams. Pavyzdžiui, jeigu bendrovė A yra reorganizuojama į bendroves B ir C, tai sutartis gali būti tęsiama su bendrove B arba C, tačiau negali būti sudaryta su bendrove D, kuri reorganizavime nedalyvavo. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Komentaras

nuotrauka
2020-04-08 11:51
Pastarojo laiko realijos daugeliui iš mūsų primena „šoko terapiją“. Nori nenori tenka keisti įprastą gyvenimo ritmą, sustoti ir kuriam laikui kažko atsisakyti. Kita vertus, nėra to blogo, kas neišeitų į gera – asmeninių finansų valdymo prasme tai unikali proga išgryninti ir permąstyti ne tik savo ve...
nuotrauka
2020-04-08 08:18
Kaip valstybės institucijos užtikrins įgyvendinimą ir priežiūrą? Kas svarbu darbuotojams, darbdaviams bei savarankiškai dirbantiems?
nuotrauka
2020-04-06 11:19
Kasdien tikimės sulaukti optimistinių žinių, kurios praneštų, jog pandemijos plitimas jau stabilizuotas. Kai susiduriame su baime ir išgyvenimo klausimu – svarbiausiu siekiu tampa pavojaus mažinimas ir žmonių gyvybių išsaugojimas. Šį stabilizacijos tašką mes tikrai pasieksime, tačiau tuo pat metu tu...
nuotrauka
2020-04-06 09:56
Gyventojų nuomonė apie būsto kainų pokyčius Lietuvoje prasidėjus karantinui smarkiai pasikeitė. Dar gruodį daugiau negu pusė – 55 proc. apklaustų gyventojų manė, kad būsto kaina per artimiausius metus didės, ir tik 9 proc. galvojo, kad būstas pigs. Kovo pabaigoje manančių, kad kaina augs, teliko 19 ...
nuotrauka
2020-04-02 08:30
2020 m. I ketvirtis Vilniaus būsto rinkoje fiksavo vidutiniškai panašius rezultatus, kaip ir visus 2019 m. – buvo rezervuota-parduota 1390 butų. Tačiau statistika po skaičiais slepia ne tik ypatingai aktyvius sausio ir vasario mėnesius, kai buvo mušami rekordai ir pardavimai siekė net 660 butų per m...
nuotrauka
2020-03-27 09:45
Verslas šiuo metu susiduria su didžiuliu spaudimu: ne vienai įmonei dėl ekonominės krizės tenka grumtis išlikimo kovoje, kyla ir nesusipratimų bandant rasti sprendimus dėl darbuotojų. Šios ekstremalios situacijos metu ryškėja tai, kad darbdavys neturi daug įrankių, kaip tokios krizinės situacijos me...
nuotrauka
2020-03-25 15:24
Po šilčiausios istorijoje žiemos iššūkio, šilumos tiekėjams gresia dar vienas išbandymas, kuriam pasirengti nebuvo galima. Pradėję sulaukti gyventojų pranešimų apie sunkumus atsiskaitant už karštą vandenį ir šilumą, suvartotą karantino laikotarpiu, šilumos tiekėjai primena, kad neeiliniu laikotarpiu...
nuotrauka
2020-03-23 13:59
Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną, dalis įmonių ir organizacijų susidūrė su sunkumais – daugelyje verslo sektorių sudėtinga arba visai neįmanoma prisitaikyti prie karantino, todėl verslas patiria milžiniškus nuostolius ir papildomas rizikas. Siekdamos išsilaikyti, įmonės ieško...
nuotrauka
2020-03-20 12:10
Ekonomikos augimo laikotarpiu viena iš pagrindinių verslo aktualijų buvo didelį potencialą turintys startuoliai ir jų indėlis į Lietuvos ekonomiką. Dėl nepakankamų finansinių resursų ir reikalingų plėtros sąnaudų šios pradedančio verslo bendruomenės pagrindinis tikslas – rasti finansuotojus idėjų re...
nuotrauka
2020-03-18 10:25,      papildyta 2020-03-19 08:40, Papildyta aktualia informacija
Kovo 17 d. Seimas priėmė Darbo kodekso ir Užimtumo įstatymo pakeitimus, kurių tikslas – padėti įmonėms susidoroti su ekstremalios padėties ir karantino sukeltais sunkumais ir išsaugoti darbo vietas. Šias įstatymų pataisas dar turi pasirašyti Prezidentas.
nuotrauka
2020-03-17 17:37,      papildyta 2020-03-17 17:49, papildyta naujausia informacija dėl prastovų
Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui COVID-19, nuostolių bei nelauktų pokyčių patiria visi: tiek verslas, tiek privatūs asmenys. Lietuvoje imtasi ekstremalių priemonių užkrato plitimui sustabdyti. Viena iš jų – karantinas. Po pirmųjų karantino dienų matyti, kad tie...
nuotrauka
2020-03-17 08:59
Vyriausybė patvirtino ekonomikos skatinimo planą, kuriuo siekiama sušvelninti būsimo ekonomikos smukimo padarinius Lietuvoje. Palyginus su kitose ES valstybėse numatomais ekonomikos skatinimo planais (o juos skelbia dauguma ES valstybių), Lietuvos valdžios veiksmai ir jų planuojama apimtis atitinka ...
nuotrauka
2020-03-16 09:28
Koronavirusui vis labiau keliant grėsmę visame pasaulyje, daug dėmesio skiriama ir Lietuvos visuomenės sveikatai. Situaciją valdo Ekstremalių situacijų koordinavimo centras su jam vadovaujančiu Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Tačiau dėl pavojingo viruso infekuota jau tapo ir šalies ek...
nuotrauka
2020-03-14 13:02
Viešojoje erdvėje nuskambėjo istorija Mažeikiuose, kur įmonė galimai slėpė iš Italijos grįžusius darbuotojus ir savivaldybei apie tai neteikė informacijos. Skelbta, kad už tai ši galinti sulaukti teisėsaugininkų – policijos ir prokuratūros pareigūnų – vizito. Ši istorija sukėlė diskusijų bangą apie ...
nuotrauka
2020-03-13 13:00
Po visą šalį sukrėtusių skandalų, kai buvo išaiškinti grubūs vandens telkinių teršimo nevalytomis nuotekomis atvejai, Seime sugriežtinta atsakomybė už aplinkos teršimą. Tačiau pasirodo, kad principas „teršėjas moka“ ir vėl nesuveiks – numatyta, kad už pramonės įmonių išleidžiamus teršalus mokės gyve...
nuotrauka
2020-03-13 12:03
Vakar, kovo 12 d., LR Vyriausybė ir Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino teisės aktus, kurie skirti žmonių sveikatos ir gyvybės saugai bei prevencijai, bet itin paveiks verslo rezultatus. Lietuvos statybininkų asociacija vykdo savo narių apklausą, kuri padės nustatyti COVID-19 viruso poveikį ir va...
nuotrauka
2020-03-05 10:29
Dauguma šiuolaikinių mokslininkų sutinka – globalizacija atnešė fundamentalius erdvės, atstumų, laiko ir socialinio būvio pokyčius, ženkliai paveikusius ir žmonių veiklą, ir santykius. Spartus technologijų ir komunikacijų vystymas panaikino geografinio nuotolio poveikį žmonių bendravimui ir pasaulio...
nuotrauka
2020-03-03 11:52
Ekonomistai ir finansų specialistai mėgsta ekonominius reiškinius vadinti gyvūnų vardais. Pavyzdžiui, buliai ir meškos apibūdina situaciją finansų rinkose – atitinkamai rinkų pakilimą arba smukimą. Balandžiai ir vanagai – garsiausi pinigų politikos paukščiai, atspindintys centrinių bankų atstovų poz...
nuotrauka
2020-02-28 08:27
Jau dabar grįžusieji iš susirgimo židinių gali gauti laikino nedarbingumo pažymėjimą, todėl didesnis susirgimo mastas neabejotinai paveiktų ir šalies įmonių darbo procesus. Teisininkai sako, kad tiek darbuotojai, tiek darbdaviai galimoms situacijoms turi ruoštis iš anksto: nors teisiniame reguliavim...
nuotrauka
2020-02-28 07:51
Lietuvoje vyriausybei dėl koronaviruso paskelbus ekstremalią situaciją ir platinant instrukcijas visuomenei, verslo organizacijoms būtina suplanuoti veiksmus tam atvejui, jei darbuotojų judėjimas būtų apribotas. Dalis PVPA narių jau ruošiasi darbui apsunkintomis sąlygomis, kurdami naujus arba adaptu...

Statybunaujienos.lt » Komentaras