2021 kovo 6 d. šeštadienis, 9:55
Reklama  |  facebook

Suspaustos spyruoklės efektas Vilniaus biurų rinkoje – šūvio į viršų laukiama antroje metų pusėje

2021-01-14 14:01
Nors prognozuoti, kokie bus 2020 metai biurų rinkoje niekas neskubėjo, jie užbaigti geriau, nei tikėtasi. Bendra išnuomoto biurų ploto apimtis viršijo 5 metų vidurkį ir pasiekė daugiau nei 100 tūkst. kv. m. Šiuo metu biurų rinkoje vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pandemijos metu atidėti sprendimai dėl biuro nuomos poreikių šių metų antroje pusėje turėtų sugrįžti, skelbia tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.
nuotrauka
Jurgita RAGAIŠĖ, „Newsec“ tarpininkavimo paslaugų grupės vadovė


Minimos įmonės
Newsec, UAB
2020 m. išnuomoto biurų ploto rezultatai viršijo 5 metų vidurkį

Bendras išnuomotų patalpų plotas 2020 metais net 16 proc. viršijo pastarųjų 5 metų vidurkį ir perkopė 100 tūkst. kv. m. Didelės vertės nuomos sandorius 2020 m. sudarė tokios tarptautinės paslaugų įmonės kaip „Western Union“, „Telia Global Services Lithuania“, „Devbridge“, „Metso“ ir kitos, kurios ieškojo didesnių erdvių plėtrai.

„2020 metų pabaigoje savininkai pasirašė nuomos sutartis dėl ketvirtadalio biurų nuomos metų ploto. Didžiausias IV ketvirčio susitarimas buvo pasirašytas dėl 10 tūkst. kv. m „Ignitis“ grupės biuro „Vastint Lietuva“ plėtojamame „Busines Garden Vilnius“ projekte. Tačiau IV ketv. biurų rinkoje dominavo mažesni nuomininkai, kurių didelis kiekis leido užbaigti metus aukštesne nata“, – pastebi Jurgita Ragaišė, „Newsec“ tarpininkavimo paslaugų grupės vadovė.

Vilniaus biurų rinkoje ryškių kainų pokyčių nebuvo. A klasėje nuomos kainos nežymiai augo nuo 16-17 EUR iki 16-17,5 EUR, tuo tarpu B klasėje, lyginant su 2020 m. birželio mėn., buvusios 9-14 EUR kainos dabar siekia 10-14 EUR. J. Ragaišės teigimu, biurų nuomos kainos rinkoje ir toliau išliks panašios. Atsižvelgdami į sparčiai augančią modernių biurų pasiūlą, senesnių biurų pastatų valdytojai pradėjo taikyti lankstesnes nuomos sąlygas, tačiau kainų stengiasi nemažinti.

Vakansijos augimas nekelia nerimo

Nepaisant to, kad Vilniaus biurų rinką per paskutinį ketvirtį papildė daugiau nei 46 tūkst. kv. m nuomojamo ploto, o per metus iš viso rinkoje pasiūlyta 115,9 tūkst. kv. m naujo ploto, J. Ragaišė pastebi, jog pasiūlai kasmet augant po 14-16 proc., vakansijos augimas kol kas atrodo natūralus. Vilniaus biurų rinkoje laisvo nuomos ploto lygis IV ketv. padidėjo nuo 4,9 iki 6,7 proc., o per metus – nuo 3,4 iki 6,7 proc.

Anot specialistės, dauguma vystytojų nespaudžia stabdžių ir toliau vykdo suplanuotus projektus. IV ketvirtyje buvo sėkmingai užbaigtos trijų verslo centrų statybos: „Žalgirio 94“, „Business Stadium North“ ir „Technopolis NOVA“, o 2020 m. pabaigoje oficialiai patvirtinta apie naujų projektų, tokių kaip „FLOW“, „HERO“, „Cyber City“, „UNUM“ plėtrą ir įsibėgėsiančius darbus.

Suspausta biurų rinkos spyruoklė atsileis

„2020 m. NT industrijoje vyravo „linksmieji kalneliai“, kai visų žaidėjų nuotaikos ir veiksmai buvo glaudžiai susiję su pandemijos situacija. Metus pabaigėme pakilimu, pasiekti geresni rezultatai nei buvo tikėtasi. Tačiau dėl karantino rinkoje vyraujant tam tikram neapibrėžtumui vis dar jaučiamas suspaustos spyruoklės efektas – pristabdyti įmonių sprendimų priėmimo procesai dėl biuro keitimo ar plėtros turėtų sugrįžti antrame 2021 m. pusmetyje, o gal net ir ankščiau“, – tvirtina J. Ragaišė.

Ekspertai atsargiai kalba apie 2021-uosius, tačiau tikimasi, kad nuomininkų aktyvumas ne tik neblės, bet ir išlaikys panašų lygį. „Newsec“ prognozuoja, kad 2021 m. bus išnuomota apie 90 tūkst. kv. m modernaus biuro ploto. Be jau dabar žinomų didelių nuomininkų, kurie planuoja priimti sprendimus dėl biuro, visada bus tokių, kuriems prireiks didesnių patalpų, aukštesnės klasės, patogesnės lokacijos, kils poreikis biurą optimizuoti ar apjungti, o gal net ir mažinti. Visi šie sprendimai sostinės biurų rinką stums tik į priekį.

Stiprūs paklausos formuotojai – Baltarusijos įmonės ir bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ išaugusios įmonės

J. Ragaišė atkreipia dėmesį, kad rinkoje didžiausiais nuomininkais išlieka paslaugų centrai bei IT bendrovės, kurios per pandemiją nukentėjo mažiausiai, o kai kurios net augo. IT kompanijos iš Baltarusijos taip pat patvirtino savo persikėlimo planus: „Epam Systems“ – didžiausias pasaulyje individualios programinės įrangos gamintojas, tarptautinė kompiuterinių žaidimų įmonė „Wargaming“ ir kt. greitu metu įsikurs Vilniuje. Biurų rinkoje tai bus paklausos pulsą aukštame lygyje palaikantis segmentas bei sudarantis didelės apimties sandorius.

Finansinių technologijų įmonės vis dažniau įsikuria Vilniuje ir tai yra vienas sparčiausiai augančių sektorių Lietuvoje – įprastai reikia apie 2 metų naujai „Fintech“ įmonei iš „co-working“ erdvės persikelti į atskiras patalpas. Šiuo metu pastebima, jog daugelis „Fintech“ įmonių išaugo bendradarbystės erdvių „marškinėlius“ ir tampa brandžiu biurų nuomininku bei užpildo tradicinius biurų plotus.
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka
Komentaras

nuotrauka
2021-03-02 07:39
2019 m. pabaigoje liberalizuotas savivaldybių vidaus sandorių reguliavimas gali grįžti bumerangu. Nepraėjo nei metai, kai teismus pasiekė pirmosios bylos dėl savivaldybių sudarytų sutarčių su joms pačioms priklausančiomis įmonėmis. O šių metų vasario 24 d. ir Konstitucinis Teismas nutarė ištirti nau...
nuotrauka
2021-03-01 09:23
Vilniaus būsto rinka toliau stebina: išankstiniai „Citus“ rinkos duomenys rodo, kad vasaris sostinėje pažymėtas dar vienu rekordu. Net ir atėmus galimus „sukritimus“ (tikėtina, anksčiau įvykusias rezervacijas) antrąjį metų mėnesį buvo rezervuota net 720 naujų būstų (butų ir kotedžų).
nuotrauka
2021-02-25 15:59
Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
nuotrauka
2021-02-23 15:00
Stiprų sąlytį su sovietmečiu turėjusios Lietuvos kartos vis dar stebina paradoksais, kuomet savo statusą bando parodyti kuo prabangesniu automobiliu. Tačiau pokyčiai visuomenės savimonėje jau ryškėja: sėkmingi naujosios kartos atstovai nesistengia investuoti į nuosavą automobilį ir tiesiog sėda į tr...
nuotrauka
2021-02-22 09:10
Nauji įpročiai – nuotolinis darbas ir internetinė prekyba, keičia ir NT rinkos veidą. Anot Šiaulių banko projektų vadovės Dovilės Kalvaitienės, net Lietuvai ir grįžus į priešpandeminį lygį, dalis darbuotojų liks dirbti iš namų arba naudosis lanksčiu darbo grafiku.
nuotrauka
2021-02-15 13:37
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų sausio mėnesio reikšmė išaugo 1,4% (2020 metų gruodį buvo fiksuojamas 0,9% augimas). Bendras butų kainų lygis...
nuotrauka
2021-02-10 14:08
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojo sąvoka įstatymo lygmeniu buvo įtvirtinta ir apibrėžta prieš kelis metus, tačiau ar iš tikrųjų žinome, kas yra tas NT vystytojas ir kokios realiai jo pareigos?
nuotrauka
2021-02-02 11:58
Lietuvos verslas šiuo metu susiduria ne tik su įvairiais karantino apribojimais, darbo jėgos trūkumu, bet ir su dvejopu įstatymų taikymu.
nuotrauka
2021-01-29 09:39
Nepaisant menkesnių rodiklių, susidomėjimas NT rinka išliko bene toks pats. Tad kaip vertėtų elgtis, jei norite įsigyti ar parduoti būstą? Laukti karantino pabaigos, ar atvirkščiai – naudotis esama situacija?
nuotrauka
2021-01-27 08:33
Kalbant apie nekilnojamojo turto (NT) rinką Vilniuje, įprasta šį miestą lyginti su visai greta esančiu Kaunu ar vos už kelių valandų automobiliu įsikūrusiais Baltijos kaimynais – Ryga ir Talinu. Žinoma, tiesios tame daug, tačiau verta dairytis ir plačiau: į kitus, kiek atokiau esančius, tačiau panaš...
nuotrauka
2021-01-21 08:57
Pasaulyje vykstantys pokyčiai atnešė iššūkių verslams visoje Lietuvoje, natūralu – neišvengiamai palietė ir NT rinką. Sparčiai tobulėjantis NT sektorius gavo progą iš naujo įvertinti ekonominės krizės metu išmoktas pamokas, savo galimybes greitai reaguoti ir veikti naujomis sąlygomis.
nuotrauka
2021-01-18 10:13
Pavienių investuotojų ir gyventojų žvilgsniai jau kurį laiką krypo į Stoties rajoną Vilniuje, tačiau netrukus tai turėtų tapti ir masiniu reiškiniu. Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikro...
nuotrauka
2021-01-14 09:38
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2020 metų gruodžio mėnesio reikšmė išaugo 0,9% (2020 metų lapkritį buvo fiksuojamas 0,6% augimas). Bendras butų kainų l...
nuotrauka
2021-01-08 15:38
Koronaviruso sukelta pandemija paženklinti jau praėję 2020-ieji metai skaudžiai palietė Lietuvą, o valstybė ir visuomenė gana stipriai nukentėjo nuo tiesioginių ir netiesioginių pandemijos pasekmių, ypač vadinamosios antrosios pandemijos bangos, prasidėjusios 2020 m. rudenį, metu.
nuotrauka
2021-01-06 08:39
Jei ne dvigubas karantinas, praėję metai, neabejotinai, būtų tapę rekordiniais sostinės būsto rinkai. Tiesa, po pirmojo karantino trumpam buvo atsiradę skelbusių priešingus rekordus ir kolapsą, tačiau taip neįvyko.
nuotrauka
2020-12-31 12:44
Vilniaus pirminio būsto rinkoje sunku būtų įsivaizduoti kontrastingesnius metus nei praėję 2020–ieji: nuo rekordinių karščio bangų iki visiško sąstingio į ledą.
nuotrauka
2020-12-30 14:37
Metų sandūroje kone kiekvienas iš mūsų pasižadame sau pačių įvairiausių dalykų. Neslėpkime, tarp jų turbūt palyginti dažnai atsiduria ir tikslas atidžiau elgtis su savo finansais.
nuotrauka
2020-12-28 09:39
Lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje gruodžio pradžioje, kai dar nebuvo sugriežtinti antrojo karantino ribojimai, buvo istoriškai dideli. Vilniaus regione gyventojų, teigusių, kad gyvenamojo nekilnojamojo turto kaina didės per ateinančius dvylika mėnesių, buvo ypač daug – net 70 procentų.
nuotrauka
2020-12-23 15:03
Nekilnojamojo turto (NT) rinka 2020 metus dar ilgai prisimins kaip „(ne)linksmuosius kalnelius“ – nuo euforijos metų pradžioje, rinkos stagnacijos pirmojo karantino metu iki optimizmo šuolio vasarą ir atsargios metų pabaigos.
nuotrauka
2020-12-18 10:42
Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaita šiemet kitokia – tradiciškai joje būna pateikiamas šalių konkurencingumo indeksas, reitinguojantis valstybes pagal tai, kaip jų instituciniai „rėmai“ skatina arba varžo verslą didinti produktyvumą. Šiais metais, atsižvelgiant į išskirtinę situacij...

Statybunaujienos.lt » Komentaras

nuotrauka

BETONO MOZAIKA. Naujas požiūris – nuo 2020-ųjų veikloje taiko „Co-Create“ modelį

2020 metai verslui buvo tikras iššūkis, nes pareikalavo skubios esamų strategijų ir planų peržiūros bei greitų sprendimų ir ryžtingų pokyčių. Tačiau šie metai mūsų įmonei buvo ir augimo bei ...