2020 balandžio 5 d. sekmadienis, 20:11
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Tuščių sklypų savininkai gali lengviau atsikvėpti – nebereikės mokėti bendrijoms

2020-02-19 13:45
Lietuvoje sklypų savininkai gana dažnai susiduria su situacija, kuomet turėdami tuščią sklypą ir nebūdami jokių bendrijų nariais, yra apmokestinami greta veikiančių gyvenamųjų namų bendrijų už naudojimąsi inžineriniais tinklais ir kitais mokesčiais. Ypač tas aktualu soduose esančių sklypų savininkams. Tačiau praeitų metų pabaigoje teismas nusprendė, kad žemės sklypo savininkas neturi prievolės mokėti minėtų mokesčių bendrijai.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Priskaičiavo skolą ir palūkanas

„Šis precedentas turėtų pasitarnauti visiems tuščių sklypų savininkams, kurie nėra namų savininkų bendrijų nariai ir nesinaudoja jų turtu bei paslaugomis. Remiantis juo, bendrijos neturi jokio pagrindo reikalauti iš tokių sklypų savininkų mokėti bendrijos nariams taikomus mokesčius“, - sakė advokatas Dovydas Cvetkovas. 

Viskas prasidėjo nuo to, kad Klaipėdos rajono gyvenamųjų namų savininkų bendrija „Sembijos namai“ kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydama priteisti iš atsakovės J. S. daugiau kaip 3 tūkst. eurų skolą, 5 procentų dydžio metines procesines palūkanas ir bylinėjimosi išlaidas. 

Bendrija teigė, kad skola susidarė atsakovei ilgą laiką nemokėjus bendrijos įstatuose numatytų mokesčių už bendro naudojimo objektus, įvairių rinkliavų, įmokų į kaupiamuosius bendrijos fondus, kitų mokesčių.

Apmokestino, nors paslaugų nepageidavo

Atsakove tapusi sklypo savininkė su ieškiniu nesutiko ir argumentavo, kad jokių mokesčių gyvenamųjų namų bendrijai ji neturi mokėti, nes nėra bendrijos narė, o ant jos sklypo nestovi jokie pastatai.

„Teismui nurodėme, kad atsakovė su bendrija nėra kokio nors kilnojamojo ar nekilnojamojo turto bendraturtės. Taip pat, kad atsakovė neturi prievolės mokėti už bendrijai priklausančių objektų, naudojimą, remontą ir panašiai, nes niekada jais, kaip ir jokiomis kitomis bendrijos paslaugomis, nesinaudojo. Atsakovė tiesiog turi nenaudojamą žemės sklypą, pati gyvena užsienyje ir jokių paslaugų nepageidauja“, - pranešime cituojamas atsakovės advokatas D. Cvetkovas.

Vis tik pirmosios instancijos teismas patenkino gyvenamųjų namų savininkų bendrijos ieškinį. 

Teismas nusprendė, kad savininko pareiga prisidėti prie bendrojo naudojimo objektų priežiūros ir išlaikymo kyla ne tik iš Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo, bet ir iš Lietuvos Respublikos civilinio kodekso. Jame nustatyta, kad kiekvienas bendraturtis proporcingai savo daliai privalo apmokėti išlaidas bendram turtui išlaikyti ir išsaugoti, mokesčiams, rinkliavoms ir kitoms įmokoms.

Neatsižvelgė, kad sklype nėra pastatų

Atsakovė nesutiko su teismo sprendimu ir pateikė apeliacinį skundą, kurį Šiaulių apygardos teismas patenkino. Panaikinęs pirmosios instancijos teismo sprendimą, priėmė naują – gyvenamųjų namų savininkų bendrijos ieškinį atmetė.

Šiaulių apygardos teismo teisėjų kolegija padarė išvadą, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą.

Anot teisėjų kolegijos, pirmosios instancijos teismas nepagrįstai neįvertino aplinkybės, kad atsakovės J. S. žemės sklype nėra registruota pastatų (jų nėra ir faktiškai) ir žemės sklypas neprijungtas prie jokių bendrijos tinklų. Tai svarbu, nes įstatymo nuostatose kalbama tik apie butų ir kitų patalpų (pastatų), o ne žemės sklypų savininkus.

Taip pat teismas nurodė, kad atsakovė nėra bendrijos narė ir neturi jokio bendrąja jungtine nuosavybės teise naudojamo turto su bendrija, todėl šiuo atveju jos įstatai atsakovės atžvilgiu negali būti taikomi.

„Kad atsakovei būtų galima taikyti bendrijos įstatus, anot teismo, byloje turi būti nustatyta, jog atsakovė naudojasi bendrojo naudojimo objektais ar bendrijos turtu arba paslaugomis. Kadangi bendrija neįrodė, kad toks naudojimasis buvo, teisėjų kolegija nusprendė, jog ieškovės ieškinys yra neįrodytas bei nepagrįstas ir todėl jį atmetė“, - apie teismo sprendimą pasakojo pranešime cituojamas bylą laimėjusios klaipėdietės advokatas D. Cvetkovas.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-04-03 09:09
Atšilus orams, Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „Grinda" atnaujina sostinės gatvių dezinfekciją. Augant dezinfekcijos poreikiui ir siekiant efektyviau atlikti užduotis, pasitelkiami ir nestandartiniai sprendimai: gatves dezinfekciniu tirpalu purškia universalus miesto priežiūros traktorius.
nuotrauka
2020-04-02 10:24
Vilniaus mieste, vos tik nustačius susirgimo COVID-19 atvejį daugiabučio namo gyventojui, nedelsiant bus atliekamas pilnas šios namo laiptinės dezinfekavimas.
nuotrauka
2020-04-01 15:05
Vos pasibaigus žiemai, Vilniuje prasidėjo daug remonto ir naujos infrastruktūros statybos darbų. Savivaldybė siekia išnaudoti susiklosčiusią situaciją ir sumažėjus eismo intensyvumui bei, oro sąlygoms leidžiant, pradeda gatvių tvarkymo darbus įprastai intensyviausiai naudojamose gatvėse, taip sumaži...
nuotrauka
2020-04-01 13:28
Aplinkos ministerija inicijavo teisės aktų pakeitimus, skirtus statybos sektoriui prisitaikyti prie karantino, paskelbto šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės, sąlygų, ir išplatino parengtas rekomendacijas visuomenei ir skirtinguose sektoriuose veikiantiems subjektams, ypač skatindama naudotis šiu...
nuotrauka
2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir at...
nuotrauka
2020-03-30 14:21
Vilniaus miesto savivaldybė pasitelkė dronus karantino tvarkos mieste palaikymui ir gyventojų informavimui. Kiekvieną dieną, nuo 9 iki 18 val., danguje patruliuoja 7 savanorių dronai, jų skaičius netrukus išaugs. Dronai padės stebėti vietas, kur gali būriuotis žmonės, jiems bus siunčiama garsinė inf...
nuotrauka
2020-03-30 08:55
Ukmergės rajono savivaldybė pasidalino gerąja patirtimi, kaip su koronaviruso plitimu kovoja viena iš daugiabučių namų savininkų bendrija (DNSB).
nuotrauka
2020-03-27 09:37
Aplinkos ministerija ragina karantino metu visas procedūras sprendimams daugiabučių renovacijos (investicijų plano tvirtinimas; finansų įstaigos pasirinkimas, techninio projekto viešas aptarimas ir pan.) ir kitais su bendrosios nuosavybės valdymu ir priežiūra susijusiais klausimais priimti vykdyti t...
nuotrauka
2020-03-26 13:31
Aplinkos ministerija parengė rekomendacijas, kaip tvarkyti atliekas karantino metu. Nors pagal šiuo metu turimą informaciją nėra pagrindo teigti, kad komunalinių atliekų srautas galėtų būti koronaviruso plitimo židiniu, šios rekomendacijos parengtos maksimaliam gyventojų ir ypač atliekų tvarkytojų s...
nuotrauka
2020-03-25 08:00
Vilniaus Pilaitės rajone pastatytas automatizuotos įrankių nuomos terminalas. Moduliniame statinyje su 200 užrakinamų dėžių galima nuomotis įrankius visą parą – naudojantis specialia kurts programėle. Išmanus bekontaktis nuomos būdas arti namų pasirodė esąs įžvalgus sprendimas.
nuotrauka
2020-03-23 12:32
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) baigė vertinti pagal paskutinį aplinkos ministro kvietimą daugiabučiams atnaujinti (2019 m. rugpjūčio mėn.) pateiktas paraiškas. Iš 480 gautų paraiškų po Agentūros įvertinimo kaip tinkami įgyvendinti pripažinti 457 projektai, kurių bendra investic...
nuotrauka
2020-03-20 13:35
Šiomis dienomis daugumai tenka pratintis prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų – didžiąją dalį laiko praleisti namuose. Nevykdami į darbą sutaupome laiko ir išlaidų kelionėms, tačiau ilgiau būdami namuose suvartojame ir daugiau energijos – elektros ir dujų. Tausojantis energijos vartojimas tampa labai a...
nuotrauka
2020-03-19 09:56
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad šiuo laikotarpiu, esant padidintai rizikai užsikrėsti Covid-19, rekomenduotina rūpestingiau valyti namus.
nuotrauka
2020-03-16 16:35
Dėl besikeičiančios epidemiologinės situacijos, kurią kelia koronaviruso paplitimo grėsmė, Aplinkos ministerija primygtinai ragina daugiabučių namų administratorius ir pačius gyventojus imtis priemonių šiai grėsmei mažinti. Viena iš užtvarų užkratui plisti – laiptinių dezinfekcija.
nuotrauka
2020-03-16 10:07
Bendrovė „Ignitis“ visiems savo klientams, kurie susidurs su finansiniais nesklandumais įvesto karantino metu, pasiūlė lengvatines atsiskaitymo už paslaugas sąlygas. Dėl pastarųjų taikymo gyventojai kviečiami kreiptis į „Ignitis“ klientų aptarnavimo specialistus.
nuotrauka
2020-03-10 10:03
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl padidėjusios įmokos už prijungimą, primena, kaip apskaičiuojama prijungimo įmoka, jei vartotojas savo lėšomis atlieka projektavimo darbus.
nuotrauka
2020-02-28 14:09
Svarstydamas, kur gyventi, jaunas žmogus dažnai renkasi tarp trijų didžiųjų miestų. Pagal gyventojų pasiskirstymą ir tendencijas, paskutiniu metu vis daugiau jaunų šeimų, rašoma pranešime, renkasi Klaipėdą ir gyvenimą prie jūros. Didmiestis su mažo miesto privalumais – tokį Klaipėdos apibūdinimą gal...
nuotrauka
2020-02-27 14:43
Valstybinėje energetikos reguliavimo taryboje (VERT) įvyko susitikimas su Energetikos ministerijos, savivaldybių ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ atstovais dėl daugiabučiuose namuose (3-jų aukštų ir daugiau) naudojamų nesaugių suskystintų naftos dujų (SND) balionų pakeitimo alternatyviais šal...
nuotrauka
2020-02-26 16:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau LVAT), išnagrinėjęs pareiškėjos skundą dėl Alytaus miesto savivaldybės administracijos sprendimo nutraukti kompensacijas už būsto šildymo, karšto bei geriamojo vandens išlaidas skaičiavimą, konstatavo, kad Socialinės paramos skyriaus priimtas spr...
nuotrauka
2020-02-21 14:39
KLAUSIMAS. Ar reikia statybos leidimo, norint kaime lauko virtuvę paversti gyvenamuoju namu, t.y. įrengti gyvenamąsias patalpas pristatant antrą aukštą? Ar reikia projekto, kas turi teisę tikrinti jau pastatytus panašius pastatus, ar reikia ugniagesių tarnybos akto ir pan. Ar reikia tokį pastatą reg...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai