2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 11:54:48
Reklama  |  facebook

100 proc. būsto baigtumas: kas turės būti atlikta ir kokios praktikos taikomos užsienyje

2023-04-12 09:48
Nuo kitų metų, pagal Seimo priimtą Statybos įstatymo pakeitimą, butus vystytojai galės parduoti tik esant 100 proc. viso pastato baigtumui. Šis sprendimas vis dar kelia nemažai diskusijų – visuomenei įdomu, kokie darbai daugiabučiuose turės būti atlikti, o specialistai ne visada sutaria tvarumo ir nuosavybės teisių ribojimo klausimais.
nuotrauka
Iš kairės: Simonas SKUKAUSKAS ir Mindaugas RADVILAVIČIUS


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
Kovenda, UAB
Kaimyninėje Latvijoje ir Estijoje apie tokius įstatymo pakeitimus dar nėra kalbama, tačiau Švedijoje panaši praktika galioja jau daugiau nei tris dešimtmečius.

Naujos taisyklės nuo kitų metų bus taikomos ne tik gyvenamosioms, bet taip pat ir paslaugų, prekybos bei administracinėms patalpoms, esančioms daugiabučiuose namuose – jos taip pat bus parduodamos tik tada, kai pastatas bus baigtas 100 proc., – teigia teisės firmos „Sorainen" partneris, advokatas Simonas Skukauskas.

„Norint visiškai priduoti pastatą, visi projekto sprendiniai turės būti įgyvendinti iki galo, tačiau statybos techniniai reglamentai numato, kad daugiabučių namų apdailos darbų apimtis gali būti kiek mažesnė", – tęsia advokatas.

Anot jo, butuose turės būti įstatyti langai, palangės ir įėjimų durys, atitvarų paviršius parengtas baigiamajam apdailos procesui (dažymui, plytelių ir tapetų klijavimui), įrengti pagrindai grindų dangoms, įrengtos funkcionuojančios inžinerinės sistemos, įrengta bent po vieną unitazą, praustuvą ar plautuvę, o kiti vartotojo inžinerinių sistemų vamzdynai užaklinti arba prijungti prie įrengimų, užbaigta bendrojo naudojimo patalpų ir kitų bendro naudojimo objektų apdaila.

„Priduodamas pastatas turės atitikti ir energetinio naudingumo, sandarumo ir garso klasės reikalavimus. Pavyzdžiui, A++ klasės pastatuose reikės įrengti galinius rekuperacinės sistemos įrenginius. Tokiu būdu vystytojai skatinami pardavinėti pilnai įrengus butus", – sako S. Skukauskas.

Kitose šalyse – praktika kitokia

Nors Latvijoje ir Estijoje gan populiaru pirkti pilnai įrengtus butus, tačiau griežtos tvarkos, kad butai ar kitos paskirties patalpos čia būtų parduodamos tik 100 proc. baigtuose daugiabučiuose – nėra, – pasakoja advokatas. Tuo tarpu Švedijoje, net 99 proc. visų gyvenamosios paskirties namų yra įrengiami pilnai, nors reikalavimai čia gana stipriai skiriasi nuo Lietuvos.

Kaip teigia Švedijoje fasadų apdailos darbus atliekančios įmonės „Kovenda" projektų vadovas Mindaugas Radvilavičius, Lietuvoje ir Švedijoje 100 proc. baigtumo sąvoka labai skiriasi. Šioje Skandinavijos šalyje įsigijus butą, jame yra jau visa gyvenimui reikalinga buitinė technika, tad nusipirkti reikia tik papildomus baldus, tokius kaip sofa ar televizorius.

„Perkant butą išsirenkama orkaitė, plytelės voniai, grindys ir sienų dažų spalva iš net keleto pavyzdžių. Taip pat normalu, kad bute jau būna skalbyklė, indaplovė, praktiškai visi šviestuvai. Tereikia nusipirkti tik patogesniam gyvenimui reikalingus baldus – sofą, lovą, televizorių, stalą, kėdes ir pan.", – sako M. Radvilavičius.

Tokią, jau daugiau nei 30 metų galiojančią, praktiką Švedijoje, anot projektų vadovo, diktuoja pati šalies rinka, mat tarp butų paklausos ir pasiūlos yra gana didelis atotrūkis, o tai reiškia, kad vos pasirodžius naujiems daugiabučių ar gyvenamųjų namų projektams – jie yra iš karto nuperkami. M. Radvilavičius prideda, kad pilnai įrengdami butus projektų vystytojai kartu ne tik patenkina perkančiųjų poreikius, bet kartu ir apsidraudžia, mat kokybė Švedijoje – itin svarbus rodiklis.

Skirtingas požiūris

Nuo kitų metų Lietuvoje įsigaliosiantis Statybos įstatymo pakeitimas yra grindžiamas siekiu apginti vartotojus ir sutramdyti nesąžiningus vystytojus, tačiau, kaip teigia advokatas S. Skukauskas, tikėtina, kad tikrai ne visi lietuviai norės įsigyti pagal naujus standartus įrengtus butus, mat nemažai nori butą įsirengti pagal savo individualius poreikius.

„Čia galime kelti ir tvarumo klausimą, kadangi siekiant priduoti 100 proc. baigta būstą, sumontuota įranga (rekuperatoriai, praustuvai, unitazai, šviestuvai, palangės) dažnai bus keičiama konkretaus pirkėjo poreikius atitinkančiais įrengimais. Butas bus iš naujo perplanuojamas, sena įranga utilizuojama", – sako S. Skukauskas.

Tai rodo, kad lietuviai mėgsta individualumą ir nori, kad butas būtų išskirtinis jiems, tuo tarpu Švedijoje – viskas yra priešingai. Kaip teigia „Kovenda" projektų vadovas, čia išskirtinumo nesiekia praktiškai niekas, visiems yra priimtinas ir patogus taip vadinamas „švediškas standartas".

„Mes dar vadiname tai švedišku paprastumu. Ir tokia praktika yra taikoma ne tik daugiabučiuose, bet ir, pavyzdžiui, viešbučiuose. Čia jį galima rinktis tik pagal vietą, mat kambariai praktiškai niekuo nesiskirs, nesvarbu, ar gyvensite miesto centre, ar pakraštyje", – pasakoja M. Radvilavičius.

Anot jo, lietuvių ir švedų požiūris ir dar vienu, būsto remonto klausimu. Švedijoje nepriimtina, kad specializacijos apdailos ar santechnikos srityje neturintis asmuo pats atliktų tokius darbus, tuo tarpu lietuviai labai dažnai panašių darbų imasi patys.

Siūlytų kitokias priemones

Abejones šiuo Statybos įstatymo pakeitimu reiškia ne tik kai kurios valstybės institucijos, bet ir specialistai. Kaip teigia S. Skukauskas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto įvardinti siekiai apginti vartotojus ir sutramdyti nesąžiningus vystytojus yra pagirtini, tačiau juos galima būtų pasiekti ir kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, tobulinant projektavimo, statybos leidimų išdavimo, statybos užbaigimo procedūrų reglamentavimą, bet ne absoliučiai ribojant nuosavybės teises ir keičiant rinkos dalyvių įpročius.

„Galėtų būti mokamas vystytojo įsipareigojimą užbaigti pastatą užtikrinantis depozitas, pateikiamas vystytojo laidavimo draudimo raštas ar pastato statybos užbaigimas vykdomas etapais, koncentruojantis į reikalavimą priduoti užbaigtas pastato bendrąsias konstrukcijas ir bendro naudojimo objektus", – teigia advokatas.

Anot jo, būtų racionalu koreguoti dar neįsigaliojusias Statybos įstatymo nuostatas, panaikinant absoliučius draudimus ir numatant reikiamus saugiklius pirkėjams, taip pat mažinti apdailos ir įrengimo darbų apimtį pagal statybos techninius reglamentus. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...

Statybunaujienos.lt » Komentaras