2023 kovo 28 d. antradienis, 21:48
Reklama  |  facebook

6 žingsniai, kuriuos reikia žinoti, norint gauti subsidiją būsto įsigijimui

2021-11-30 11:28
Nuosavas namas ar kotedžas gali būti įperkamas net ir jaunoms šeimoms, jei joms pavyks pasinaudoti valstybės teikiamomis subsidijomis, kurių šiemet skirta net 14 mln. eurų.
nuotrauka
MKF iliustr.


Minimos įmonės
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
MKF, UAB

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius, paklaustas, kodėl auga Lietuvos žmonių noras keltis į regionus, pamini keletą pagrindinių priežasčių: noras turėti erdvesnį būstą, žalesnę aplinką, mažiau triukšmo ir daugiau laisvės.

„Pandeminė realybė, kai nebereikėjo važinėti į darbą, suteikė daugiau laisvės ir atstumas iki biuro nebėra esminis būsto pasirinkimo kriterijus. O ir iki pandemijos daug žmonių tiesiog neįpirkdavo būsto mieste ir tuomet ieškodavo alternatyvų: būstų rajonuose ir regionuose. Realybė yra tokia, kad net ir po pandemijos tikrai ne visi grįš į biurus. Didžioji dalis sugrįš, bet bus apie 15–20 proc. žmonių, kurie liks dirbti namuose arba hibridiniu būdu. Tai keis ir pačių miestų struktūrą, ir pastatų poreikį. Kiek tai turės įtakos būsto pasirinkimui, dar labai sunku pasakyti“, – pranešime komentuoja M. Statulevičius.

Valstybė į regionus vilioja subsidijomis

Šiuo metu jaunas šeimas į regionus vilioja ir valstybės subsidijos pirmajam būstui įsigyti. Jos svyruoja nuo 15 iki 30 proc. kredito sumos ir priklauso nuo šeimos auginamų vaikų skaičiaus.

Nekilnojamojo turto projektų valdymo bendrovės MKF projektų vadovė Eglė Karalienė pastebi, kad, nors subsidijos pirmam būstui jaunoms šeimoms įsigyti dalinamos jau ne pirmus metus, tačiau žmonėms vis dar trūksta informacijos.

„Jauni žmonės dažnai dar nėra susidūrę su valstybės parama ir suprasti kai kuriuos dokumentus yra sudėtinga, dėl šios priežasties informacija dažnai yra interpretuojama klaidingai“, – sako E. Karalienė.

Kaip suteikiama subsidija – 6 pagrindiniai žingsniai:

1. Jauna šeima regione susiranda būstą pirkimui arba būstą pirkimui ir statybai, arba sklypą būsto statybai. Pagal teisės aktus jauna šeima laikomi abu sutuoktiniai, taip pat registruotą partnerystę sudariusi pora arba vienas vaiką auginantis tėvas ar mama, kurių amžius – iki 36 metų.
2. Šeima deklaruoja turtą ir užpildo prašymą www.spis.lt arba tiesiogiai savivaldybėje.
3. Savivaldybė per 10 darbo dienų suformuoja pažymą subsidijai gauti, jeigu tam yra lėšų ir jei šeima atitinka kriterijus. Jei tuo metu, kai pateikiamas prašymas subsidijai gauti, biudžete būna pasibaigusios lėšos, tokiu atveju žmonės vis vien gauna teigiamą atsakymą ir laukia eilėje, kol bus papildytas biudžetas.
4. Kai suformuojama pažyma, jauna šeima per 15 kalendorinių dienų kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą.
5. Kredito įstaiga per 4 mėnesius priima sprendimą suteikti kreditą arba ne. Nusprendusi suteikti paskolą būstui kredito įstaiga pasirašo kreditavimo sutartį su jauna šeima.
6. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 4 mėnesius perveda subsidiją už jauną šeimą kredito įstaigai.

Dažniausios klaidos

Paklausta, kokias klaidas dažniausiai daro subsidijų prašantys žmonės, E. Karalienė pamini nedrąsumą: jauni žmonės tiesiog netiki, kad jie patenka tarp galinčiųjų gauti subsidiją.

„Pavyzdžiui, žmonės nerimauja, kad uždirba per daug ir negali pretenduoti į subsidiją. Tačiau mūsų projektas yra vystomas Klaipėdos rajone ir čia perkant būstą su subsidija net nereikalaujama pateikti savo darbo užmokesčio, reikia tik turto deklaracijos ir konkretaus perkamo būsto adreso“, – komentuoja MKF projektų vadovė.

Kitas svarbus aspektas anot E. Karalienės: dažnai šeimos būna paveldėjusios kokią nors trobelę ar butuką ir taip netenka teisės į subsidijas. Tačiau labai svarbu žinoti išimtis iš taisyklės ir pasidomėti plačiau, nes jei turtas, kurį turėjo jauna šeima, yra per mažas, t.y. vienam asmeniui tenkantis naudingas plotas neviršija 14 kv. m. arba yra nusidėvėjęs daugiau nei 60%, šeima turi teisę kreiptis dėl paramos, net jei tai būtų nebe pirmas jos turtas.

„Taip pat labai dažnai klaidingai suprantama informacija, kad būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų. Tačiau iš tiesų perkamas būstas gali kainuoti nors ir 200 000 Eur, šeima turi teisę ir tokį pirkti, tačiau subsidijos dydis skaičiuojamas nuo maksimalios 87 000 Eur sumos. Todėl mes visada siūlome savo klientams visgi užpildyti prašymą, ir dažniausiai, jų nuostabai, atsakymas būna teigiamas“, – teigia E. Karalienė.

LNTPA prezidentas jaunoms šeimoms, norinčioms įsikurti regionuose, siūlo gerai apgalvoti būsimojo būsto vietą, susisiekimą, socialines paslaugas. „Verta pasidomėti, ar netoliese yra viešojo transporto mazgas, darželis, mokykla, užimtumo centras, sporto salė ir pan. Nes plyni plotai aplink būstą suteikia laisvės ir daug horizonto, tačiau kasdienybėje toks pasirinkimas gali labai greitai apkarsti“, – sako MKF pranešime cituojamas M. Statulevičius.
Statybunaujienos.lt
NT projektai

nuotrauka
2023-03-27 14:59
Bendrovė „Avadi“ pradėjo paskutinių dviejų „Juozapavičiaus 13“ konversijos projekto daugiabučių statybas Kauno Šančių rajone. Beveik 10 mln. Eur vertės projektą ketinama užbaigti 2024 m. per. su pilna apdaila.
nuotrauka
2023-03-23 11:52
Nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas“ tęsia „Martyno namų“ kvartalo Vilniaus Pilaitės mikrorajone plėtrą. Šiuo metu pradedamas trečiasis kvartalo etapas, kurio metu bus pastatyti du nauji A++ energinės klasės gyvenamieji namai – iš viso 104 nauji butai bei 8 komercinės patalpos.
nuotrauka
2023-03-21 09:54
Nuo būsto paieškos pradžios iki įkurtuvių pabaigos – nemažai žingsnių, tačiau būtent paskolos suteikimo procesas naujakuriams kelia ypač daug klausimų. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pastebi, kad ne visi planuojantys kreiptis į banką dėl būsto paskolos žino, koks lai...
nuotrauka
2023-03-17 10:04
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ tęsia Paupio rajono vystymą – startavo 8-ojo ir 10-ojo projekto etapų statybos bei pardavimai. Planuojama, kad statybų darbai bus baigti atitinkamai 2023 m. trečiąjį ir 2024 m. trečiąjį ketvirtį. Juos įgyvendinus rajoną papildys butai, komercinės pa...
nuotrauka
2023-03-17 09:06
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų vasario mėnesio reikšmė išaugo 0,1% (2023 metų sausį buvo fiksuojamas 0,1% sumažėjimas). Bendras butų kainų l...
nuotrauka
2023-03-14 09:38
2022-ieji NT rinkoje buvo intensyvūs ir naujakurius į kampą spaudžiantys metai. Dalis būsto pirkėjų vadovavosi nuostata „dabar arba niekada“, kiti situaciją vertino atsargiau ir dėmesį sutelkė į galimos finansų krizės prognozes, o treti tarsi taip ir liko iki galo neapsisprendę, ką toliau daryti – p...
nuotrauka
2023-03-13 16:04
„Citus“ nuo 2019 m. pietinėje Vilniaus dalyje plėtojamame projekte „Miško ardai“ registravo 2–ojo etapo 100 proc. statybos darbų baigtumą.
nuotrauka
2023-03-08 14:59
Vasarį antrinėje nekilnojamo turto (NT) rinkoje Kaune ir Vilniuje didelių pokyčių kainų atžvilgiu nefiksuota, nors tiek įsigijimo, tiek nuomos skirtumai tarp miestų – reikšmingi. Tuo tarpu sostinės pirminėje rinkoje, augant pardavimų skaičiui, jau ne pirmą mėnesį fiksuojamas nežymus suaktyvėjimas. R...
nuotrauka
2023-03-08 10:18
Atgyjančiame sostinės Šnipiškių kvartale tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ tęsia modernaus gyvenamųjų namų kvartalo „Naujasis Skansenas“ plėtrą. Naujojo Vilniaus centro vardą užsitarnavusioje miesto dalyje bendrovė pradėjo dviejų naujų šešiaaukščių namų statybas. Didelio nauja...
nuotrauka
2023-03-08 09:48
Įprastai būsto paskolos išdavimo procesas užtrunka iki mėnesio, tačiau, neatlikus tam tikrų veiksmų, jis gali užsitęsti ir ilgiau. Kokius namų darbus reikėtų paruošti asmenims, besikreipiantiems dėl būsto paskolos ir norintiems sklandaus ir greito proceso, pasakoja „Luminor“ banko kredito produktų s...
nuotrauka
2023-03-08 09:45
Visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 59 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių šalies didmiesčių gyventojų už butą sutiktų mokėti iki 150 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-03-08 06:03
Nuo 2024 m. sausio pirkti naują būstą bus galima tik 100 proc. baigtame pastate ir esant pilnai apdailai. Kol neaišku, kas nuo kitų metų bus suvokiama kaip pilna apdaila, NT ekspertai sako, kad ir šiais metais pirkėjai turėtų būti atidūs ir vertinti, kas siūloma, nes skirtingi vystytojai siūlo skirt...
nuotrauka
2023-03-06 10:46
Reikšmingai prie šiuolaikinio Kauno veido formavimo prisidedančiame „Piliamiesčio“ kvartale dešiniojoje Neries krantinėje iškilo dar vienas naujas modernus gyvenamasis namas. Tęsdama viena patraukliausių vietų gyventi laikinojoje sostinėje tapusio kvartalo plėtrą tvarios miestų plėtros ir statybų be...
nuotrauka
2023-02-21 14:52
Pasirašydami būsto paskolos sutartį, gyventojai finansiškai įsipareigoja bankui vidutiniškai 25-eriems metams, tad ieškodami palankiausio paskolos pasiūlymo, jie dažnai kreipiasi į kelis bankus. Į ką būtina atkreipti dėmesį lyginant jų paskolų pasiūlymus ir kokia klaida dažniausiai daroma, pasakoja ...
nuotrauka
2023-02-09 05:40
Nekilnojamojo turto (NT) būsto rinkos aktyvumui fiksuojant žemumas, įsigyti butą šiemet planuoja 6 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių didmiesčių gyventojų, rodo „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas. Iš viso apie galimybę įsigyti butą šiuo metu svarsto 4 iš 10 apkl...
nuotrauka
2023-02-09 05:33
Nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ baigė savo pirmo projekto sostinės Pašilaičių mikrorajone statybas. Į „7 vakarų“ kvartalą bendrovė per kelerius metus investavo 15 mln. eurų. Vilniaus NT rinką projektas papildė 12 komercinių patalpų ir 286 butais, iš kurių laisvų likę 13. Didžiojoje ...
nuotrauka
2023-01-26 09:45
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ sostinės Didlaukio g. planuoja statyti gyvenamosios paskirties kvartalą „Baltupis“. Vilniaus miesto savivaldybei po viešinimo procedūrų pritarus projektiniams pasiūlymams, NT vystytoja ruošiasi statybos leidimo gavimui. Jį „Realco“ tikisi gauti 2023...
nuotrauka
2023-01-13 11:26
Norėdami įsigyti būstą Vilniaus miesto ir regiono gyventojai vidutiniškai skolinasi apie 122 tūkst. eurų, rodo „Swedbank“ 2022 m. 11 mėnesių duomenys. Tuo metu gyventojams, kurie skolinasi Panevėžio, Utenos ir Marijampolės regionuose esančiam būstui įsigyti, užtenka du kartus mažesnės paskolos nei v...
nuotrauka
2023-01-10 14:11
Centriniams bankams visame pasaulyje didinant palūkanų normas, siekiant užkirsti kelią rekordiniam infliacijos augimui, tokie sprendimai gali lemti dar sudėtingesnę gyventojų finansinę padėtį. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas teigia, kad bus tokių atvejų, kai žmon...
nuotrauka
2023-01-05 14:12
NT vystymo kompanija „Garda group“ keičia Vilniuje statomo daugiabučių komplekso „Pilaitės terasos“ pavadinimą į „Horizontai“. Bendrovė taip pat gavo papildomą 0,8 mln. EUR finansavimą tolesniems darbams ir pradėjo grąžinti avansus už nutrauktas preliminarias sutartis.

Statybunaujienos.lt » NT projektai