2025 m. balandžio 24 d. ketvirtadienis, 10:30:48
Reklama  |  facebook

Advokatės patarimas verslui: dėl ginčų kreipkitės ne į teismą, bet į arbitražą

2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių ar kitų juridinių asmenų. Dažnai tokie nesutarimai persikelia į teismą, kur procesas gali užsitęsti ilgus metus ir kainuoti didžiulius pinigus. Tačiau ekspertai sako, kad spręsti ginčus galima ir paprastesniu būdu – kreipiantis į arbitražą.
nuotrauka
Ieva RIMAVIČIENĖ, SORAINEN advokatė


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
Teismai – vieši, arbitražas – konfidencialus

„Aš esu arbitražo fanė. Klientams visada siūlome bent apsvarstyti šį ginčų sprendimo variantą, jo pliusus ir minusus. Jeigu šalių ginčą galima išspręsti tokiu būdu, dažnu atveju tikrai rekomenduočiau į arbitražą ir kreiptis", – sako teisės firmos „Sorainen" ekspertė, advokatė Ieva Rimavičienė.

Arbitražas – tai ginčo sprendimo būdas, kai fiziniai ar juridiniai asmenys, remdamiesi savo susitarimu, tarpusavio komercinius ginčus spręsti kreipiasi ne į teismą, o į pasirinktą trečiąjį asmenį ar asmenis arba nuolatinę arbitražo instituciją. Pasak I. Rimavičienės, galima sakyti, kad arbitražas yra ginčų spendimo teisme alternatyva, turinti tam tikrų specifinių bruožų, nebūdingų teismui, pavyzdžiui, skirtingai nei teisme, arbitraže užtikrinamas konfidencialumas.

„Kai ginčas yra nagrinėjamas arbitraže, toks nagrinėjimas yra uždaras. Nėra viešinamas nei pats ginčo faktas, nei ginčo šalys, nei arbitraže tiriami įrodymai bei duomenys, taigi užtikrinamas proceso konfidencialumas. Tai leidžia išsaugoti tiek komercines paslaptis, tiek ir konfidencialią įmonės informaciją. Ginčų sprendimo teismuose praktika yra priešinga, pagrindinė taisyklė – viešumas, informacijos apie kilusį ginčą prieinamumas visuomenei, o konfidencialumas apsaugomas tik išimtiniais atvejais", – pabrėžia advokatė.

Arbitraže priimami sprendimai yra greitesni ir pigesni

Kitas svarbus arbitražo pliusas - arbitraže ginčai sprendžiami kur kas sparčiau nei teismuose. Be to, Arbitraže paprastai yra viena instancija. Pasak „Sorainen" advokatės, Lietuvoje veikiančio Vilniaus komerciniame arbitraže procesas vidutiniškai užtrunka apie 8 mėnesius. Teisme panašios bylos gali užtrukti kelis kartus ilgiau ir trukti ilgus metus.

,,Pasitaiko ir tokių atvejų, kai teismuose bylos nagrinėjimas iš esmės prasideda tik po 6-erių metų", – pasakoja I.Rimavičienė.

Ekspertė pabrėžia, kad arbitraže paprastai nėra instancinės sistemos, todėl priimtas sprendimas retai gali būti apskųstas ar panaikintas. I. Rimavičienė sako, kad yra tokių atvejų, kai teismas panaikina apskųstus arbitražo sprendimus, tačiau tai daugiau išimtiniai atvejai, o ne taisyklė. Tokie atvejai paprastai susiję su tam tikrais kritiniais proceso pažeidimais, pavyzdžiui, šalies neinformavimas apie vykstantį arbitražo procesą.

Advokatė tikina, kad trumpesnis nei teisminis procesas dažnu atveju reiškia ir mažesnius ginčo išnagrinėjimo kaštus. „Lietuvos teismuose nagrinėjamų bylų kaštai juos nagrinėjant keliose instancijose bei ne vienus metus gali būti skaičiuojami šimtais tūkstančių eurų. Tuo tarpu arbitraže dėl trumpesnio ginčo nagrinėjimo laiko galima reikšmingai sutaupyti."

,,Be to, einant į teismą, nors ir tikimasi, kad laimėjimo atveju bus priteistas visų išlaidų atlyginimas, turime nustatytus rekomenduotinus dydžius ir pagal susiklosčiusią praktiką mažai tikėtina, kad teismas priteis visų bylinėjimosi išlaidų atlyginimą. Arbitražo atveju, kaip taisyklė, moka pralaimėjusi šalis ir jai yra priteisiama atlyginti bent didžiąją dalį arbitražo kaštų", – pabrėžia „Sorainen" ekspertė.

Didesnės galimybės pasiekti taikų sprendimą

Apie tai, kaip bus sprendžiami ginčai, verslui rekomenduojama pagalvoti dar prieš ginčams kylant. Tam, kad ginčas galėtų būti nagrinėjamas arbitraže, dažniausiai šalys sutartyse įsitraukia išlygą, kad ginčui kilus, jis bus sprendžiamas arbitraže, o ne teisme. Toks susitarimas teoriškai gali būti sudarytas ir jau po to, kai kyla ginčas, tačiau visgi praktikoje tokie atvejai reti. Jau kilus ginčui šalims sudėtinga rasti kompromisą bet kokiu klausimu, įskaitant ir dėl ginčo nagrinėjimo tvarkos.

Arbitražo procesas skatina svarstyti taikos galimybes. „Arbitraže yra didesnės galimybės pasiekti taikų ginčo sprendimą. Arbitražo procese dažnu atveju yra mažiau priešiškumo, šalys labiau linkusios kooperuotis, ieškoti kompromiso", – tikina I. Rimavičienė.

Svarbus arbitražo bruožas jį ryškiai skiriantis nuo ginčų sprendimo teisme yra tai, kad pačios šalys tokioje institucijoje gali rinktis arbitrus, kurie ir spręs jų ginčą. Pavyzdžiui, Vilniaus komercinio arbitražo teismo arbitrų sąraše šiuo metu yra apie 200 žmonių. Įdomu tai, kad tikrai ne visi jie turi teisinį išsilavinimą. „Reikalavimo, kad arbitras būtinai turėtų teisinį išsilavinimą – nėra. Šalys gali susitarti kvalifikacinius reikalavimus, kuriuos kelia arbitrams, o gali tokių apskritai nenustatyti. Pavyzdžiui, ginčo nagrinėjimui arbitraže galima skirti žmogų, kuris neturi teisinio išsilavinimo, bet yra ekspertas tam tikroje srityje, kurioje ir yra kilęs ginčas", – atskleidžia advokatė.

Vilniaus komercinio arbitražo teismo duomenimis, 2023 m. šioje institucijoje išnagrinėta 32 bylos. Didžioji dalis jų (70 proc.) užbaigtos arbitražo sprendimu, 5 proc. bylų nutrauktos sudarius taikos sutartį. Dauguma bylų buvo išnagrinėtos per mažiau nei 5 mėnesius, tačiau kelių ginčų procesas užsitęsė beveik metus. Daugiausiai nesutarimų kilo prekybos, finansų ir draudimo, taip pat nekilnojamojo turto ir nuomos srityse. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Ginčai, Teismas



Komentaras

nuotrauka
2025-04-24 07:55
Per 30 metų keitėsi ne tik RESTA temos ar parodos ekspozicijos, bet ir statybos paslaugų pirkėjų sąmoningumas, reiklumas bei poreikiai.
nuotrauka
2025-04-23 06:45
Negaliu prisiminti, kad per trisdešimt metų būčiau praleidęs RESTA parodą, išskyrus 2020 m., kai pasaulį sukaustė COVID-19 pandemija. Ši paroda visada buvo ypatingai laukiama – ne tik dėl galimybės susipažinti su naujausiomis statybos technologijomis, bet ir dėl gyvo bendravimo su kolegomis, gaminto...
nuotrauka
2025-04-22 07:36
RESTA paroda jau daugelį metų yra reikšmingas įvykis statybos sektoriuje – tai ne tik vieta, kur susitinka rinkos dalyviai, bet ir platforma, kurioje gimsta naujos partnerystės, idėjos bei sprendimai.
nuotrauka
2025-04-21 07:17
Per istorinį laikotarpį paroda RESTA suvaidino itin reikšmingą vaidmenį: labai padėjo formuotis statybos rinkai su naujais produktais, naujomis technologijomis ir prisidėjo prie esminio pažangos pokyčio statybose.
nuotrauka
2025-04-18 11:54
Investuoti į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą – įprasta šiuolaikinių darbdavių praktika. Kursai, seminarai, mokymai ar net apmokėtos studijos dažnai tampa dalimi bendros strategijos, siekiant auginti lojalius, motyvuotus ir prie pokyčių prisitaikančius komandos narius.
nuotrauka
2025-04-18 11:24
Kol Lietuvoje diskutuojama, ar investicijos į nacionalinį stadioną yra tikrai reikalingos, kitos šalys ryžtingai didina savo miestų konkurencinį pranašumą. Vienas įkvepiantis pavyzdys – nedidelis Ispanijos miestelis La Nucía, kuris pagal gyventojų skaičių panašus į Kėdainius. Miestas pasistatė olimp...
nuotrauka
2025-04-17 10:54
Bloga nuojauta pasitvirtino – Seime oficialiai užregistruotas „vilniečio mokesčio" projektas. Taip vertinu šiandien oficialiai pateiktą pasiūlymą apmokestinti turtą, kurio vertė siekia bent 40 tūkst. Eur. Aptarimui skirtos dvi savaitės, todėl svarbu, kad Vyriausybė kuo greičiau įsiklausytų į Vilnia...
nuotrauka
2025-04-16 15:20
Dirbtinio intelekto (DI) era jau prasidėjo, ir ji neabejotinai pakeis mūsų kasdienį gyvenimą bei visuomenės sandarą. „Accenture" atliktas svarbiausių technologijų tendencijų tyrimas „Technology Vision 2025" išskiria keturias pagrindines kryptis, kaip toliau plėtosis dirbtinis intelektas.
nuotrauka
2025-04-15 10:35
Pastaraisiais metais Lietuvos prekybinio nekilnojamojo turto rinka regionuose išgyvena naują etapą – čia aktyviai plečiasi didesni verslai, mažesni miestai tapo patrauklūs tarptautiniams prekės ženklams, verčiantys pasitempti vietinius prekybininkus. Atitinkamai verslo plėtrą regionuose tęsė ir kome...
nuotrauka
2025-04-14 14:25
2025 metai atneš reikšmingų pokyčių tvaraus nekilnojamojo turto (NT) rinkai – atnaujinamos Lietuvoje populiarios tarptautinės pastatų sertifikavimo sistemos BREEAM ir LEED. NT vystytojai turėtų ruoštis skirti daugiau dėmesio dekarbonizacijai ir griežtėjančiam reglamentavimui.
nuotrauka
2025-04-11 12:32
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2025 metų kovo mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių...
nuotrauka
2025-04-10 09:44
Nors Lietuvos darbo rinkoje šiuo metu dominuoja Y kartos, gimusių 1981-1996 m., darbuotojai, vyresnių kartų – demografinio sprogimo (gimę 1946-1964 m.) ir X kartos (gimę 1965-1980 m.) – darbuotojai vis dar užima reikšmingą poziciją, sudarydami net trečdalį darbo jėgos. Rinkos tyrimų ir konsultacijų ...
nuotrauka
2025-04-09 14:12
Yra daug svarių argumentų už skaitmeninio euro įvedimą. Visus juos, mano manymu, sieja vienas pagrindinis principas – siekis sustiprinti Europos strateginę autonomiją. Šiandien norėčiau panagrinėti, kaip strateginė autonomija pasireiškia praktiškai, vykdant kasdienius mokėjimus, aptardamas itin svar...
nuotrauka
2025-04-09 09:33
Perkamas nekilnojamasis turtas (NT), sumokami avansai tiems, kurie NT neva parduoda, o vėliau paaiškėja, kad pardavėjui NT nepriklauso arba jį pardavinėjo neįgaliotas asmuo. Tai, deja, neretai pasitaikanti, o pastaruoju metu, net padažnėjusi situacija, kurios iš tikrųjų galima išvengti atlikus perka...
nuotrauka
2025-04-08 13:18
Vasario mėn. įsigalioję supaprastinto būsto paskolų refinansavimo pakeitimai paskatino gyventojus aktyviai persitarti dėl palankesnių paskolų sąlygų – persitarimų aktyvumas pasiekė istoriškai aukštą lygį. Gyventojai ne tik aktyviai persitarinėja dėl turimų paskolų, bet ir sparčiai skolinasi būsto įs...
nuotrauka
2025-04-08 09:54
Dažno iš mūsų finansinė rutina susideda iš tokių elementų kaip: mėnesio pajamų gavimas, prekių ir paslaugų pirkimas, taupymas ir investavimas. Dideliems pirkiniams įsigyti dažnai tenka pasinaudoti ir skolinimosi galimybėmis. Optimaliai ir racionaliai valdant savo asmeninius finansus neturėtų iškilti...
nuotrauka
2025-04-07 11:44
Įmonių valdybos šiemet ypač daug dėmesio skiria geopolitiniams įvykiams. Per EY neseniai atliktą kokybinį tyrimą tai akcentavo viso EMEIA regiono (Europos, Artimųjų Rytų, Indijos ir Afrikos) verslai. Tuo pačiu valdybų nariai sutinka, jog tvarumo strategija yra būdas prisitaikyti prie kintančių geopo...
nuotrauka
2025-04-07 11:30
Hibridinis darbo modelis vis labiau trina ribas tarp asmeninio ir darbo laiko – nuotoliu dirbantys darbuotojai neretai linkę prisėsti prie darbo užduočių po oficialių darbo valandų. Vis dėlto, tai ne visada laikoma viršvalandžiais, už kuriuos sutinka mokėti darbdavys. Nuo šių metų įsigalioję Darbo k...
nuotrauka
2025-04-03 13:50
Kalbant su vyresniu ar jaunesniu kolega atrodo, jog abu šnekate skirtingomis kalbomis? Iš ką tik prie komandos prisijungusio jauno darbuotojo gavę žinutę su kaukolės emociuku jos pabaigoje nesuprantate – juoktis, išsigąsti ar jau apie tai pranešti savo ar personalo vadovams? Tai, kad tarp skirtingų ...
nuotrauka
2025-04-03 13:37
Planuojate įmonės reorganizaciją ir turite klausimų dėl pelno mokesčio? Svarstote turto ar veiklos perleidimą, bet nežinote, kaip tai gali būti apmokestinta? Rūpi gyventojų pajamų mokesčio klausimai, nes esate struktūriniuose pertvarkymuose dalyvaujančių įmonių akcininkai (fiziniai asmenys)? O gal n...

Statybunaujienos.lt » Komentaras