2024 vasario 22 d. ketvirtadienis, 5:55
Reklama  |  facebook

Aleksoto inovacijų pramonės parkas – amžiaus projektas, kuriam koją kiša ryšiai su Rusija, oligarchiniai valdymo principai ir kompetencijos stoka

2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto link.
nuotrauka
Paulius LUKŠEVIČIUS, Kauno miesto tarybos narys, TS-LKD frakcijos seniūnas


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Tačiau vienas stambiausių ateities investicinių projektų Aleksote, gerokai platesnio masto nei buitinis remontas, dar laukia savo eilės. Ir jo pradžia kelia nerimą.

Vyriausybės nutarimu, prieš keletą metų, nutarta steigti Aleksoto inovacijų pramonės parką (AIPP). Tačiau, kyla klausimas, ar užteks kompetencijų dabartiniams Kauno valdantiesiems išvystyti tokį kompleksinį projektą, ar netaps jis dar vienu kišeniniu miesto mero šeimos projektėliu?

Ateities Kauno projektas

Buvusioje karinėje teritorijoj Aleksote, 30 ha sklype, planuojama įkurdinti itin didelę intelektinę pridėtinę vertę kuriančias įmones. Inovacijų parką numatyta padalinti į 20 sklypų: 17 iš jų būtų skirti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veikloms, likusieji trys – bendradarbystės ir konferencijų erdvėmis. Planuojamos pagrindinės veiklos kryptys: biomedicina, biofarmacija, biomaistas.

2020 metais nutarta dėl valstybei svarbaus projekto statuso, įgyvendintos galimybių studijos, paruošta urbanistinė vizija. Parke planuojama sukurti kelis tūkstančius gerai apmokamų darbo vietų, pritraukti 90 mln. užsienio ir Lietuvos investicijų.

Parko teritorijoje jau įrengta infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų bei elektros tinklai, lietaus nuotekų sistema, aštuonių gatvių tinklas su apšvietimu, šaligatviais bei dviračių takais. Tam skirta 7,1 mln. eurų iš ES struktūrinės paramos bei valstybės biudžeto.

Čia jums ne asfaltą lieti


Kloti asfaltą ir tiesti vamzdžiui dabartinė Kauno valdžia moka. Tačiau, manau, lieka neatsakyti kur kas sudėtingesni klausimai.

Patirtis vystant tarptautinius ryšius menka. Abejonių kelia ir gebėjimas sklandžiai dirbti su atsakingomis ministerijomis. Apie nusimanymą dirbti su šiuolaikiniais mokslo vystymo ir įgalinimo projektais – sunku komentuoti, nes jo nėra.

Tuo pačiu pabandykime atsakyti sau į klausimą – ar galime patikėti valstybinės svarbos projektą žmogui, šeimai, turinčiai glaudžius ryšius su Rusija? Kaip dėl šių ryšių su teroristine valstybe AIPP vertins potencialūs investuotojai?

O kur dar oligarchiniai miesto valdymo principai, kai projektai stumiami buldozerio principu nesitariant su vietos bendruomene, neatsižvelgiant į jų lūkesčius. Konfliktas užprogramuotas.

Aleksotiškiai sunerimę


Jau šiandien Aleksoto gyventojams kylą ne vienas klausimas. Juk teritoriją planuojama plėtoti dar daugiau kaip dvidešimt metų.

Kaip miesto valdžia užtikrins urbanistinės vizijos įgyvendinimą? Ar jame įsikurs pageidaujami investuotojai? Ar Kaunui reikia atskiro inovacijų parko vien biomedicinos, biofarmacijos ir biomaisto pramonės šakoms? Ar parkas darniai įsilies į miesto eko sistemą ir kraštovaizdį?

Netylant kalboms apie miesto valdžioje įsisiautėjusią korupciją, miestiečiai nerimauja, kad inovacijų parkas netaptų dar viena mero ir jo aplinkos interesų žaidimų aikštele, ar dar blogiau – taršios pramoninės veiklos zona viduryje miesto.

Kodėl tyli kritikai?


Stebint projekto vystymąsi, kaip kauniečiui ir verslininkui, į galvą savaime ateina tam tikti nuogastavimai. Nors ir manau, kad projektas turi neįtikėtinas perspektyvas, iki šiol viešumoje pasigendu konstruktyvios diskusijos. Ar bent kokio kritiško požiūrio į galimas grėsmes.

Rodos, kritikuoti miesto projektus yra nepriimtina, todėl mažai pasisako ir urbanistai, architektai, akademinė bendruomenė. Net kyla minčių, kad jie paprasčiausiai bijo.

​​AIPP turėtų tapti integralia ir gyvybinga augančio Aleksoto dalimi. Kadangi projekto vystymo laikas itin ilgas, labai svarbu, kad besikeičiančios valdžios gebėtų perimti darbus, reprezentuotų vientisą požiūrį, profesionalią poziciją.

Tam būtina diskusija. Visų suinteresuotų ir kompetentingų pusių. Šiandien.

Klausimų daugiau nei atsakymų, ar norinčių diskutuoti

Nors ir teigiama, kad žaliuojanti ir poilsio erdvėmis užpildyta parko teritorija kurs patrauklią aplinką darbuotojams, bus atvira miesto gyventojams, padidins rekreacinių zonų skaičių Aleksote ir taps nauju patrauklumą didinančiu veiksniu šalia veikiantiems verslams. Bet pasigendu iki to vedančių sprendimų.

Taip svarbu atsakyti į klausimą, ar jau laikas pradėti ieškoti investuotojų, ar pirmiausiai turėtume sutvarkyti aplinką ir užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas būsimiems darbuotojams ir jų šeimoms? Mat šiuolaikiniai verslai investuodami tai vertina bene pirmiausiai. Juos sunku pritraukti į taip minimaliai išvystytą teritoriją, kurios ateitis miglota. Tad kokia gi paties Aleksoto išvystymo vizija?

Inovatyvesniam vystymui pasitarnautų ir istatymų bazės koregavimas pagal geruosius pavyzdžius Europoje.

Vienas tokių sprendimų – kelio į eksperimentines veiklas atvėrimas. Norėdami tai padaryti turėtume pakeisti teisinę žemės naudojimo bazę teritorijoje. Intervencijai inicijuoti turėtų būti įtraukta Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir Inovacijų ministerija.

Kuriame ateities viziją – bet ar nepamirštame žmonių?

Kitas svarbus faktorius, padėsiantis darniai vystyti visą Aleksoto teritoriją, yra bendruomenių įtraukimas į procesą. Nerimauju, kad ilgus dešimtmečius vykstančios statybos ir pramonės vystymasis nepaveiktų šeimų noro kurtis šalia.

Kodėl miesto vadovai taip bijos vietos bendruomenės? Kodėl jie vengia diskusijos? Juk vietiniai ne prieš projektą. Atvirkščiai. Jiems atsiveria galimybės čia dirbti, kurti ir kurtis. Bet kaip ir investuotojams, vietiniams ši teritorija turi būti patraukli – reikalingos kultūros, švietimo, maitinimo, poilsio zonos.

Todėl būtina atliepti ne tik pramonės, bet ir miesto gyventojų poreikius.

Kitas svarbus akcentas, apie kurį mažai kalbama – teritorijoje esantys keli paveldosauginiai statiniai. Kol kas jie nėra įtraukti į teritorijos planą. Ar nebus taip, kad jie liks apleisti ir terš modernų kraštovaizdį?

Prie pat įrenginėjamo mokslo ir verslo inkubatoriaus stovi apleistas devyniolikto amžiaus traukinių stoties pastatas. Jam planų nėra. Šiuo metu ten glaudžiasi benamiai. Ne mažiau jautru ir šalia esantis Tvirtovės parko amunicijos sandėlis, kuris galėtų tapti organišku teritorijos traukos tašku. Tačiau bendruomenių iniciatyvos atmetamos

Rizikų yra - sprendimams reikia politinės valios

Pramonės parkai ir LEZ’ai – teritorijos, kurios itin patrauklios vietos ir užsienio verslams. Aleksoto inovacijų pramonės parkas gali užtikrinti šiuolaikiško, modernaus Kauno ateitį. Todėl jis turi būti vystomas remiantis inovatyviomis metodologijomis, išmėgintomis vakarietiškose šalyse.

Esu ne tik politikas ir verslininkas, bet ir kaunietis, todėl kritiškai žiūriu į situaciją, matau rizikas, kurioms užkirsti kelią būtina dabar. Daugybę kartų mačiau, kai laiku neatlikus elementarių namų darbų – projektai stoja, nukeliami neribotam laikui ar, paprasčiausiai, labai išbrangsta.

Ne paskutinėje vietoje klausimas ir dėl dabartinės miesto valdžios. Ar mūsų į korupcijos skandalus įsivėlusi, kompetencijų stokojantys ir patarimų neieškantys politikai gebės užtikrinti sklandų darbą su pasaulinio lygio inovacijų ir mokslo investuotojais?

Kairiojo Nemuno kranto vystymas yra pernelyg svarbus, kad šis projektas būtų paliktas savieigai. Jis turi tapti sėkmės istorija Europoje, o ne eiline šeimos reikalų ir finansinių machinacijų schema.
Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...
nuotrauka
2024-01-31 09:12
Pastaruoju metu būsto įperkamumas Lietuvoje mažėjo ir viešojoje erdvėje buvo daug diskusijų bei skambių, net apokaliptinių antraščių. Tačiau, ką jis iš tiesų reiškia būsto pirkėjams, koks jis buvo anksčiau, kokius faktorius reikia vertinti ieškant sprendimo, ar būstą pirkti, informacijos nėra daug. ...
nuotrauka
2024-01-30 10:27
Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba ketvirtadienį nusprendė nekeisti nė vienos iš trijų pagrindinių palūkanų normų. Jos lieka rekordiškai didelės. Žinoma, verslo tai nedžiugina, nes prieiga prie pinigų irgi išlieka rekordiškai bloga (Lietuvoje ypač, bet nesaldu ir mūsų kaimynėms, ir vis...
nuotrauka
2024-01-25 10:57
Sausio 23 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai dar kartą susitiko su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybe dėl žemės įsigijimo ribojimo įstatymo. Ūkininkai jau seniai teigia, kad galiojantis įstatymas neveikia; pasak jų, verslininkai išmoko rasti landas ir taip savo rankose sukaupė žemių plotus viršij...
nuotrauka
2024-01-24 06:08
Iki šiol Lietuvoje susiklosčiusi praktika pasikeitė: nekilnojamas turtas jo pirkėjui dažnu atveju buvo parduodamas su daline apdaila, t. y. įregistravus 85 proc. statinio baigtumą. Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatyta, kad sandorius dėl nekilnojamo tur...
nuotrauka
2024-01-16 09:27
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2024-01-10 06:45
Kiekvienais metais gyventojams teikiant metines pajamų deklaracijas yra grąžinamos žymios sumos gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Tačiau nemaža dalis gyventojų savo metines pajamų deklaracijas pateikia šių neišanalizavę ir sutinka su VMI automatiškai parengtais skaičiavimais ir tarsi dalyvauja loteri...
nuotrauka
2024-01-09 16:05
Neskausmingas JAV darbo rinkos atšalimas, sėkmė kovojant su infliacija ir lūkesčiai dėl kitų centrinio banko bazinių palūkanų normų sprendimų buvo pagrindiniai motyvai, užbaigę praėjusius metus pasaulio ekonomikoje. Tad kokio palūkanų normų sumažėjimo galime tikėtis šiemet ir ką rodo infliacijos pro...
nuotrauka
2024-01-08 09:18
2023 metus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje galėtume pavadinti besitęsiančio neapibrėžtumo, atsargių vilčių, persiorientavimo ir alternatyvių sprendimų paieškų metais. Ryškiausia praeitų metų tema NT rinkoje – būsto įperkamumas, kuris pasiekė rekordines žemumas.
nuotrauka
2024-01-03 14:09
Po 2022 m. riedėjimo nuo kalno, 2023 m. būsto rinka pasižymėjo seniai matytu stabilumu: per 2023-iuosius Vilniuje buvo parduoti 2302 butai (2022 m. – 2252 butai), paskutinio ketvirčio rezultatai metų kontekste taip pat neišsiskyrė – buvo realizuoti 549 nauji butai (2023 m. III ketv. – 533 butai).
nuotrauka
2023-12-28 13:21
Parduotų būstų skaičius rudenį toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Nors pardavimų skaičius sumažėjo, pinigų suma, išleidžiama būstui įsigyti, vis dar yra didelė dėl išaugusių kainų. O pakilus palūkanų normoms i...
nuotrauka
2023-12-28 11:59
Vadovaujantis Europos parlamento ir tarybos direktyva, valstybės narės turi užtikrinti, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. biologinės atliekos būtų atskiriamos ir perdirbamos jų susidarymo vietoje, arba surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitų tipų atliekomis.
nuotrauka
2023-12-20 10:36
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų lapkričio mėnesio reikšmė paaugo 0,1% (2023 metų spalio mėnesį buvo fiksuojamas 0,1% sumažėjimas). Bendras bu...
nuotrauka
2023-12-15 09:48
Nuo sausio 1 d. įsigalios Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nauja redakcija – Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Įstatymo pataisose reglamentuojama, kad keisis negalios vertinimo modelis, didės paslaugų ir pagalbos prieinamumas žmonėms su negalia, operatyviau bus teikiam...

Statybunaujienos.lt » Komentaras