2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 6:30:01
Reklama  |  facebook

Aleksoto inovacijų pramonės parkas – amžiaus projektas, kuriam koją kiša ryšiai su Rusija, oligarchiniai valdymo principai ir kompetencijos stoka

2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto link.
nuotrauka
Paulius LUKŠEVIČIUS, Kauno miesto tarybos narys, TS-LKD frakcijos seniūnas


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Tačiau vienas stambiausių ateities investicinių projektų Aleksote, gerokai platesnio masto nei buitinis remontas, dar laukia savo eilės. Ir jo pradžia kelia nerimą.

Vyriausybės nutarimu, prieš keletą metų, nutarta steigti Aleksoto inovacijų pramonės parką (AIPP). Tačiau, kyla klausimas, ar užteks kompetencijų dabartiniams Kauno valdantiesiems išvystyti tokį kompleksinį projektą, ar netaps jis dar vienu kišeniniu miesto mero šeimos projektėliu?

Ateities Kauno projektas

Buvusioje karinėje teritorijoj Aleksote, 30 ha sklype, planuojama įkurdinti itin didelę intelektinę pridėtinę vertę kuriančias įmones. Inovacijų parką numatyta padalinti į 20 sklypų: 17 iš jų būtų skirti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veikloms, likusieji trys – bendradarbystės ir konferencijų erdvėmis. Planuojamos pagrindinės veiklos kryptys: biomedicina, biofarmacija, biomaistas.

2020 metais nutarta dėl valstybei svarbaus projekto statuso, įgyvendintos galimybių studijos, paruošta urbanistinė vizija. Parke planuojama sukurti kelis tūkstančius gerai apmokamų darbo vietų, pritraukti 90 mln. užsienio ir Lietuvos investicijų.

Parko teritorijoje jau įrengta infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų bei elektros tinklai, lietaus nuotekų sistema, aštuonių gatvių tinklas su apšvietimu, šaligatviais bei dviračių takais. Tam skirta 7,1 mln. eurų iš ES struktūrinės paramos bei valstybės biudžeto.

Čia jums ne asfaltą lieti


Kloti asfaltą ir tiesti vamzdžiui dabartinė Kauno valdžia moka. Tačiau, manau, lieka neatsakyti kur kas sudėtingesni klausimai.

Patirtis vystant tarptautinius ryšius menka. Abejonių kelia ir gebėjimas sklandžiai dirbti su atsakingomis ministerijomis. Apie nusimanymą dirbti su šiuolaikiniais mokslo vystymo ir įgalinimo projektais – sunku komentuoti, nes jo nėra.

Tuo pačiu pabandykime atsakyti sau į klausimą – ar galime patikėti valstybinės svarbos projektą žmogui, šeimai, turinčiai glaudžius ryšius su Rusija? Kaip dėl šių ryšių su teroristine valstybe AIPP vertins potencialūs investuotojai?

O kur dar oligarchiniai miesto valdymo principai, kai projektai stumiami buldozerio principu nesitariant su vietos bendruomene, neatsižvelgiant į jų lūkesčius. Konfliktas užprogramuotas.

Aleksotiškiai sunerimę


Jau šiandien Aleksoto gyventojams kylą ne vienas klausimas. Juk teritoriją planuojama plėtoti dar daugiau kaip dvidešimt metų.

Kaip miesto valdžia užtikrins urbanistinės vizijos įgyvendinimą? Ar jame įsikurs pageidaujami investuotojai? Ar Kaunui reikia atskiro inovacijų parko vien biomedicinos, biofarmacijos ir biomaisto pramonės šakoms? Ar parkas darniai įsilies į miesto eko sistemą ir kraštovaizdį?

Netylant kalboms apie miesto valdžioje įsisiautėjusią korupciją, miestiečiai nerimauja, kad inovacijų parkas netaptų dar viena mero ir jo aplinkos interesų žaidimų aikštele, ar dar blogiau – taršios pramoninės veiklos zona viduryje miesto.

Kodėl tyli kritikai?


Stebint projekto vystymąsi, kaip kauniečiui ir verslininkui, į galvą savaime ateina tam tikti nuogastavimai. Nors ir manau, kad projektas turi neįtikėtinas perspektyvas, iki šiol viešumoje pasigendu konstruktyvios diskusijos. Ar bent kokio kritiško požiūrio į galimas grėsmes.

Rodos, kritikuoti miesto projektus yra nepriimtina, todėl mažai pasisako ir urbanistai, architektai, akademinė bendruomenė. Net kyla minčių, kad jie paprasčiausiai bijo.

​​AIPP turėtų tapti integralia ir gyvybinga augančio Aleksoto dalimi. Kadangi projekto vystymo laikas itin ilgas, labai svarbu, kad besikeičiančios valdžios gebėtų perimti darbus, reprezentuotų vientisą požiūrį, profesionalią poziciją.

Tam būtina diskusija. Visų suinteresuotų ir kompetentingų pusių. Šiandien.

Klausimų daugiau nei atsakymų, ar norinčių diskutuoti

Nors ir teigiama, kad žaliuojanti ir poilsio erdvėmis užpildyta parko teritorija kurs patrauklią aplinką darbuotojams, bus atvira miesto gyventojams, padidins rekreacinių zonų skaičių Aleksote ir taps nauju patrauklumą didinančiu veiksniu šalia veikiantiems verslams. Bet pasigendu iki to vedančių sprendimų.

Taip svarbu atsakyti į klausimą, ar jau laikas pradėti ieškoti investuotojų, ar pirmiausiai turėtume sutvarkyti aplinką ir užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas būsimiems darbuotojams ir jų šeimoms? Mat šiuolaikiniai verslai investuodami tai vertina bene pirmiausiai. Juos sunku pritraukti į taip minimaliai išvystytą teritoriją, kurios ateitis miglota. Tad kokia gi paties Aleksoto išvystymo vizija?

Inovatyvesniam vystymui pasitarnautų ir istatymų bazės koregavimas pagal geruosius pavyzdžius Europoje.

Vienas tokių sprendimų – kelio į eksperimentines veiklas atvėrimas. Norėdami tai padaryti turėtume pakeisti teisinę žemės naudojimo bazę teritorijoje. Intervencijai inicijuoti turėtų būti įtraukta Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir Inovacijų ministerija.

Kuriame ateities viziją – bet ar nepamirštame žmonių?

Kitas svarbus faktorius, padėsiantis darniai vystyti visą Aleksoto teritoriją, yra bendruomenių įtraukimas į procesą. Nerimauju, kad ilgus dešimtmečius vykstančios statybos ir pramonės vystymasis nepaveiktų šeimų noro kurtis šalia.

Kodėl miesto vadovai taip bijos vietos bendruomenės? Kodėl jie vengia diskusijos? Juk vietiniai ne prieš projektą. Atvirkščiai. Jiems atsiveria galimybės čia dirbti, kurti ir kurtis. Bet kaip ir investuotojams, vietiniams ši teritorija turi būti patraukli – reikalingos kultūros, švietimo, maitinimo, poilsio zonos.

Todėl būtina atliepti ne tik pramonės, bet ir miesto gyventojų poreikius.

Kitas svarbus akcentas, apie kurį mažai kalbama – teritorijoje esantys keli paveldosauginiai statiniai. Kol kas jie nėra įtraukti į teritorijos planą. Ar nebus taip, kad jie liks apleisti ir terš modernų kraštovaizdį?

Prie pat įrenginėjamo mokslo ir verslo inkubatoriaus stovi apleistas devyniolikto amžiaus traukinių stoties pastatas. Jam planų nėra. Šiuo metu ten glaudžiasi benamiai. Ne mažiau jautru ir šalia esantis Tvirtovės parko amunicijos sandėlis, kuris galėtų tapti organišku teritorijos traukos tašku. Tačiau bendruomenių iniciatyvos atmetamos

Rizikų yra - sprendimams reikia politinės valios

Pramonės parkai ir LEZ’ai – teritorijos, kurios itin patrauklios vietos ir užsienio verslams. Aleksoto inovacijų pramonės parkas gali užtikrinti šiuolaikiško, modernaus Kauno ateitį. Todėl jis turi būti vystomas remiantis inovatyviomis metodologijomis, išmėgintomis vakarietiškose šalyse.

Esu ne tik politikas ir verslininkas, bet ir kaunietis, todėl kritiškai žiūriu į situaciją, matau rizikas, kurioms užkirsti kelią būtina dabar. Daugybę kartų mačiau, kai laiku neatlikus elementarių namų darbų – projektai stoja, nukeliami neribotam laikui ar, paprasčiausiai, labai išbrangsta.

Ne paskutinėje vietoje klausimas ir dėl dabartinės miesto valdžios. Ar mūsų į korupcijos skandalus įsivėlusi, kompetencijų stokojantys ir patarimų neieškantys politikai gebės užtikrinti sklandų darbą su pasaulinio lygio inovacijų ir mokslo investuotojais?

Kairiojo Nemuno kranto vystymas yra pernelyg svarbus, kad šis projektas būtų paliktas savieigai. Jis turi tapti sėkmės istorija Europoje, o ne eiline šeimos reikalų ir finansinių machinacijų schema.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...

Statybunaujienos.lt » Komentaras