2024 kovo 28 d. ketvirtadienis, 13:01
Reklama  |  facebook

Aleksoto inovacijų pramonės parkas – amžiaus projektas, kuriam koją kiša ryšiai su Rusija, oligarchiniai valdymo principai ir kompetencijos stoka

2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto link.
nuotrauka
Paulius LUKŠEVIČIUS, Kauno miesto tarybos narys, TS-LKD frakcijos seniūnas


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Tačiau vienas stambiausių ateities investicinių projektų Aleksote, gerokai platesnio masto nei buitinis remontas, dar laukia savo eilės. Ir jo pradžia kelia nerimą.

Vyriausybės nutarimu, prieš keletą metų, nutarta steigti Aleksoto inovacijų pramonės parką (AIPP). Tačiau, kyla klausimas, ar užteks kompetencijų dabartiniams Kauno valdantiesiems išvystyti tokį kompleksinį projektą, ar netaps jis dar vienu kišeniniu miesto mero šeimos projektėliu?

Ateities Kauno projektas

Buvusioje karinėje teritorijoj Aleksote, 30 ha sklype, planuojama įkurdinti itin didelę intelektinę pridėtinę vertę kuriančias įmones. Inovacijų parką numatyta padalinti į 20 sklypų: 17 iš jų būtų skirti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veikloms, likusieji trys – bendradarbystės ir konferencijų erdvėmis. Planuojamos pagrindinės veiklos kryptys: biomedicina, biofarmacija, biomaistas.

2020 metais nutarta dėl valstybei svarbaus projekto statuso, įgyvendintos galimybių studijos, paruošta urbanistinė vizija. Parke planuojama sukurti kelis tūkstančius gerai apmokamų darbo vietų, pritraukti 90 mln. užsienio ir Lietuvos investicijų.

Parko teritorijoje jau įrengta infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų bei elektros tinklai, lietaus nuotekų sistema, aštuonių gatvių tinklas su apšvietimu, šaligatviais bei dviračių takais. Tam skirta 7,1 mln. eurų iš ES struktūrinės paramos bei valstybės biudžeto.

Čia jums ne asfaltą lieti


Kloti asfaltą ir tiesti vamzdžiui dabartinė Kauno valdžia moka. Tačiau, manau, lieka neatsakyti kur kas sudėtingesni klausimai.

Patirtis vystant tarptautinius ryšius menka. Abejonių kelia ir gebėjimas sklandžiai dirbti su atsakingomis ministerijomis. Apie nusimanymą dirbti su šiuolaikiniais mokslo vystymo ir įgalinimo projektais – sunku komentuoti, nes jo nėra.

Tuo pačiu pabandykime atsakyti sau į klausimą – ar galime patikėti valstybinės svarbos projektą žmogui, šeimai, turinčiai glaudžius ryšius su Rusija? Kaip dėl šių ryšių su teroristine valstybe AIPP vertins potencialūs investuotojai?

O kur dar oligarchiniai miesto valdymo principai, kai projektai stumiami buldozerio principu nesitariant su vietos bendruomene, neatsižvelgiant į jų lūkesčius. Konfliktas užprogramuotas.

Aleksotiškiai sunerimę


Jau šiandien Aleksoto gyventojams kylą ne vienas klausimas. Juk teritoriją planuojama plėtoti dar daugiau kaip dvidešimt metų.

Kaip miesto valdžia užtikrins urbanistinės vizijos įgyvendinimą? Ar jame įsikurs pageidaujami investuotojai? Ar Kaunui reikia atskiro inovacijų parko vien biomedicinos, biofarmacijos ir biomaisto pramonės šakoms? Ar parkas darniai įsilies į miesto eko sistemą ir kraštovaizdį?

Netylant kalboms apie miesto valdžioje įsisiautėjusią korupciją, miestiečiai nerimauja, kad inovacijų parkas netaptų dar viena mero ir jo aplinkos interesų žaidimų aikštele, ar dar blogiau – taršios pramoninės veiklos zona viduryje miesto.

Kodėl tyli kritikai?


Stebint projekto vystymąsi, kaip kauniečiui ir verslininkui, į galvą savaime ateina tam tikti nuogastavimai. Nors ir manau, kad projektas turi neįtikėtinas perspektyvas, iki šiol viešumoje pasigendu konstruktyvios diskusijos. Ar bent kokio kritiško požiūrio į galimas grėsmes.

Rodos, kritikuoti miesto projektus yra nepriimtina, todėl mažai pasisako ir urbanistai, architektai, akademinė bendruomenė. Net kyla minčių, kad jie paprasčiausiai bijo.

​​AIPP turėtų tapti integralia ir gyvybinga augančio Aleksoto dalimi. Kadangi projekto vystymo laikas itin ilgas, labai svarbu, kad besikeičiančios valdžios gebėtų perimti darbus, reprezentuotų vientisą požiūrį, profesionalią poziciją.

Tam būtina diskusija. Visų suinteresuotų ir kompetentingų pusių. Šiandien.

Klausimų daugiau nei atsakymų, ar norinčių diskutuoti

Nors ir teigiama, kad žaliuojanti ir poilsio erdvėmis užpildyta parko teritorija kurs patrauklią aplinką darbuotojams, bus atvira miesto gyventojams, padidins rekreacinių zonų skaičių Aleksote ir taps nauju patrauklumą didinančiu veiksniu šalia veikiantiems verslams. Bet pasigendu iki to vedančių sprendimų.

Taip svarbu atsakyti į klausimą, ar jau laikas pradėti ieškoti investuotojų, ar pirmiausiai turėtume sutvarkyti aplinką ir užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas būsimiems darbuotojams ir jų šeimoms? Mat šiuolaikiniai verslai investuodami tai vertina bene pirmiausiai. Juos sunku pritraukti į taip minimaliai išvystytą teritoriją, kurios ateitis miglota. Tad kokia gi paties Aleksoto išvystymo vizija?

Inovatyvesniam vystymui pasitarnautų ir istatymų bazės koregavimas pagal geruosius pavyzdžius Europoje.

Vienas tokių sprendimų – kelio į eksperimentines veiklas atvėrimas. Norėdami tai padaryti turėtume pakeisti teisinę žemės naudojimo bazę teritorijoje. Intervencijai inicijuoti turėtų būti įtraukta Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir Inovacijų ministerija.

Kuriame ateities viziją – bet ar nepamirštame žmonių?

Kitas svarbus faktorius, padėsiantis darniai vystyti visą Aleksoto teritoriją, yra bendruomenių įtraukimas į procesą. Nerimauju, kad ilgus dešimtmečius vykstančios statybos ir pramonės vystymasis nepaveiktų šeimų noro kurtis šalia.

Kodėl miesto vadovai taip bijos vietos bendruomenės? Kodėl jie vengia diskusijos? Juk vietiniai ne prieš projektą. Atvirkščiai. Jiems atsiveria galimybės čia dirbti, kurti ir kurtis. Bet kaip ir investuotojams, vietiniams ši teritorija turi būti patraukli – reikalingos kultūros, švietimo, maitinimo, poilsio zonos.

Todėl būtina atliepti ne tik pramonės, bet ir miesto gyventojų poreikius.

Kitas svarbus akcentas, apie kurį mažai kalbama – teritorijoje esantys keli paveldosauginiai statiniai. Kol kas jie nėra įtraukti į teritorijos planą. Ar nebus taip, kad jie liks apleisti ir terš modernų kraštovaizdį?

Prie pat įrenginėjamo mokslo ir verslo inkubatoriaus stovi apleistas devyniolikto amžiaus traukinių stoties pastatas. Jam planų nėra. Šiuo metu ten glaudžiasi benamiai. Ne mažiau jautru ir šalia esantis Tvirtovės parko amunicijos sandėlis, kuris galėtų tapti organišku teritorijos traukos tašku. Tačiau bendruomenių iniciatyvos atmetamos

Rizikų yra - sprendimams reikia politinės valios

Pramonės parkai ir LEZ’ai – teritorijos, kurios itin patrauklios vietos ir užsienio verslams. Aleksoto inovacijų pramonės parkas gali užtikrinti šiuolaikiško, modernaus Kauno ateitį. Todėl jis turi būti vystomas remiantis inovatyviomis metodologijomis, išmėgintomis vakarietiškose šalyse.

Esu ne tik politikas ir verslininkas, bet ir kaunietis, todėl kritiškai žiūriu į situaciją, matau rizikas, kurioms užkirsti kelią būtina dabar. Daugybę kartų mačiau, kai laiku neatlikus elementarių namų darbų – projektai stoja, nukeliami neribotam laikui ar, paprasčiausiai, labai išbrangsta.

Ne paskutinėje vietoje klausimas ir dėl dabartinės miesto valdžios. Ar mūsų į korupcijos skandalus įsivėlusi, kompetencijų stokojantys ir patarimų neieškantys politikai gebės užtikrinti sklandų darbą su pasaulinio lygio inovacijų ir mokslo investuotojais?

Kairiojo Nemuno kranto vystymas yra pernelyg svarbus, kad šis projektas būtų paliktas savieigai. Jis turi tapti sėkmės istorija Europoje, o ne eiline šeimos reikalų ir finansinių machinacijų schema.
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras