2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:41
Reklama  |  facebook

Aleksoto inovacijų pramonės parkas – amžiaus projektas, kuriam koją kiša ryšiai su Rusija, oligarchiniai valdymo principai ir kompetencijos stoka

2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto link.
nuotrauka
Paulius LUKŠEVIČIUS, Kauno miesto tarybos narys, TS-LKD frakcijos seniūnas


Minimos įmonės
Kauno m. savivaldybė,
Tačiau vienas stambiausių ateities investicinių projektų Aleksote, gerokai platesnio masto nei buitinis remontas, dar laukia savo eilės. Ir jo pradžia kelia nerimą.

Vyriausybės nutarimu, prieš keletą metų, nutarta steigti Aleksoto inovacijų pramonės parką (AIPP). Tačiau, kyla klausimas, ar užteks kompetencijų dabartiniams Kauno valdantiesiems išvystyti tokį kompleksinį projektą, ar netaps jis dar vienu kišeniniu miesto mero šeimos projektėliu?

Ateities Kauno projektas

Buvusioje karinėje teritorijoj Aleksote, 30 ha sklype, planuojama įkurdinti itin didelę intelektinę pridėtinę vertę kuriančias įmones. Inovacijų parką numatyta padalinti į 20 sklypų: 17 iš jų būtų skirti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų veikloms, likusieji trys – bendradarbystės ir konferencijų erdvėmis. Planuojamos pagrindinės veiklos kryptys: biomedicina, biofarmacija, biomaistas.

2020 metais nutarta dėl valstybei svarbaus projekto statuso, įgyvendintos galimybių studijos, paruošta urbanistinė vizija. Parke planuojama sukurti kelis tūkstančius gerai apmokamų darbo vietų, pritraukti 90 mln. užsienio ir Lietuvos investicijų.

Parko teritorijoje jau įrengta infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų bei elektros tinklai, lietaus nuotekų sistema, aštuonių gatvių tinklas su apšvietimu, šaligatviais bei dviračių takais. Tam skirta 7,1 mln. eurų iš ES struktūrinės paramos bei valstybės biudžeto.

Čia jums ne asfaltą lieti


Kloti asfaltą ir tiesti vamzdžiui dabartinė Kauno valdžia moka. Tačiau, manau, lieka neatsakyti kur kas sudėtingesni klausimai.

Patirtis vystant tarptautinius ryšius menka. Abejonių kelia ir gebėjimas sklandžiai dirbti su atsakingomis ministerijomis. Apie nusimanymą dirbti su šiuolaikiniais mokslo vystymo ir įgalinimo projektais – sunku komentuoti, nes jo nėra.

Tuo pačiu pabandykime atsakyti sau į klausimą – ar galime patikėti valstybinės svarbos projektą žmogui, šeimai, turinčiai glaudžius ryšius su Rusija? Kaip dėl šių ryšių su teroristine valstybe AIPP vertins potencialūs investuotojai?

O kur dar oligarchiniai miesto valdymo principai, kai projektai stumiami buldozerio principu nesitariant su vietos bendruomene, neatsižvelgiant į jų lūkesčius. Konfliktas užprogramuotas.

Aleksotiškiai sunerimę


Jau šiandien Aleksoto gyventojams kylą ne vienas klausimas. Juk teritoriją planuojama plėtoti dar daugiau kaip dvidešimt metų.

Kaip miesto valdžia užtikrins urbanistinės vizijos įgyvendinimą? Ar jame įsikurs pageidaujami investuotojai? Ar Kaunui reikia atskiro inovacijų parko vien biomedicinos, biofarmacijos ir biomaisto pramonės šakoms? Ar parkas darniai įsilies į miesto eko sistemą ir kraštovaizdį?

Netylant kalboms apie miesto valdžioje įsisiautėjusią korupciją, miestiečiai nerimauja, kad inovacijų parkas netaptų dar viena mero ir jo aplinkos interesų žaidimų aikštele, ar dar blogiau – taršios pramoninės veiklos zona viduryje miesto.

Kodėl tyli kritikai?


Stebint projekto vystymąsi, kaip kauniečiui ir verslininkui, į galvą savaime ateina tam tikti nuogastavimai. Nors ir manau, kad projektas turi neįtikėtinas perspektyvas, iki šiol viešumoje pasigendu konstruktyvios diskusijos. Ar bent kokio kritiško požiūrio į galimas grėsmes.

Rodos, kritikuoti miesto projektus yra nepriimtina, todėl mažai pasisako ir urbanistai, architektai, akademinė bendruomenė. Net kyla minčių, kad jie paprasčiausiai bijo.

​​AIPP turėtų tapti integralia ir gyvybinga augančio Aleksoto dalimi. Kadangi projekto vystymo laikas itin ilgas, labai svarbu, kad besikeičiančios valdžios gebėtų perimti darbus, reprezentuotų vientisą požiūrį, profesionalią poziciją.

Tam būtina diskusija. Visų suinteresuotų ir kompetentingų pusių. Šiandien.

Klausimų daugiau nei atsakymų, ar norinčių diskutuoti

Nors ir teigiama, kad žaliuojanti ir poilsio erdvėmis užpildyta parko teritorija kurs patrauklią aplinką darbuotojams, bus atvira miesto gyventojams, padidins rekreacinių zonų skaičių Aleksote ir taps nauju patrauklumą didinančiu veiksniu šalia veikiantiems verslams. Bet pasigendu iki to vedančių sprendimų.

Taip svarbu atsakyti į klausimą, ar jau laikas pradėti ieškoti investuotojų, ar pirmiausiai turėtume sutvarkyti aplinką ir užtikrinti kokybiškas gyvenimo sąlygas būsimiems darbuotojams ir jų šeimoms? Mat šiuolaikiniai verslai investuodami tai vertina bene pirmiausiai. Juos sunku pritraukti į taip minimaliai išvystytą teritoriją, kurios ateitis miglota. Tad kokia gi paties Aleksoto išvystymo vizija?

Inovatyvesniam vystymui pasitarnautų ir istatymų bazės koregavimas pagal geruosius pavyzdžius Europoje.

Vienas tokių sprendimų – kelio į eksperimentines veiklas atvėrimas. Norėdami tai padaryti turėtume pakeisti teisinę žemės naudojimo bazę teritorijoje. Intervencijai inicijuoti turėtų būti įtraukta Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir Inovacijų ministerija.

Kuriame ateities viziją – bet ar nepamirštame žmonių?

Kitas svarbus faktorius, padėsiantis darniai vystyti visą Aleksoto teritoriją, yra bendruomenių įtraukimas į procesą. Nerimauju, kad ilgus dešimtmečius vykstančios statybos ir pramonės vystymasis nepaveiktų šeimų noro kurtis šalia.

Kodėl miesto vadovai taip bijos vietos bendruomenės? Kodėl jie vengia diskusijos? Juk vietiniai ne prieš projektą. Atvirkščiai. Jiems atsiveria galimybės čia dirbti, kurti ir kurtis. Bet kaip ir investuotojams, vietiniams ši teritorija turi būti patraukli – reikalingos kultūros, švietimo, maitinimo, poilsio zonos.

Todėl būtina atliepti ne tik pramonės, bet ir miesto gyventojų poreikius.

Kitas svarbus akcentas, apie kurį mažai kalbama – teritorijoje esantys keli paveldosauginiai statiniai. Kol kas jie nėra įtraukti į teritorijos planą. Ar nebus taip, kad jie liks apleisti ir terš modernų kraštovaizdį?

Prie pat įrenginėjamo mokslo ir verslo inkubatoriaus stovi apleistas devyniolikto amžiaus traukinių stoties pastatas. Jam planų nėra. Šiuo metu ten glaudžiasi benamiai. Ne mažiau jautru ir šalia esantis Tvirtovės parko amunicijos sandėlis, kuris galėtų tapti organišku teritorijos traukos tašku. Tačiau bendruomenių iniciatyvos atmetamos

Rizikų yra - sprendimams reikia politinės valios

Pramonės parkai ir LEZ’ai – teritorijos, kurios itin patrauklios vietos ir užsienio verslams. Aleksoto inovacijų pramonės parkas gali užtikrinti šiuolaikiško, modernaus Kauno ateitį. Todėl jis turi būti vystomas remiantis inovatyviomis metodologijomis, išmėgintomis vakarietiškose šalyse.

Esu ne tik politikas ir verslininkas, bet ir kaunietis, todėl kritiškai žiūriu į situaciją, matau rizikas, kurioms užkirsti kelią būtina dabar. Daugybę kartų mačiau, kai laiku neatlikus elementarių namų darbų – projektai stoja, nukeliami neribotam laikui ar, paprasčiausiai, labai išbrangsta.

Ne paskutinėje vietoje klausimas ir dėl dabartinės miesto valdžios. Ar mūsų į korupcijos skandalus įsivėlusi, kompetencijų stokojantys ir patarimų neieškantys politikai gebės užtikrinti sklandų darbą su pasaulinio lygio inovacijų ir mokslo investuotojais?

Kairiojo Nemuno kranto vystymas yra pernelyg svarbus, kad šis projektas būtų paliktas savieigai. Jis turi tapti sėkmės istorija Europoje, o ne eiline šeimos reikalų ir finansinių machinacijų schema.
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2023-03-22 05:51
Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai dažnai ne iki galo įsigilina į juos reglamentuojančių įstatymų nuostatas. Tad kokias klaidas užsieniečius darbinančios įmonės daro dažniausiai ir kaip jų išvengti?
nuotrauka
2023-03-22 05:43
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia nemažai įmonių klausimų apie galimybę vykdyti laikinąjį įdarbinimą, t. y. nuomoti darbuotojus. Laikinojo darbo sutartis – darbuotojo (laikinojo darbuotojo) ir darbdavio (laikinojo įdarbinimo įmonės) susitarimas, pagal kurį laikinasis darbuotojas įsip...
nuotrauka
2023-03-21 09:54
Nuo būsto paieškos pradžios iki įkurtuvių pabaigos – nemažai žingsnių, tačiau būtent paskolos suteikimo procesas naujakuriams kelia ypač daug klausimų. „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pastebi, kad ne visi planuojantys kreiptis į banką dėl būsto paskolos žino, koks lai...
nuotrauka
2023-03-14 11:28
Seimui pernai priėmus Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimus, susijusius su skirtingomis akcijų klasėmis, tikėtina, kad akcijų opcionai taps vis populiaresni. Tačiau, kaip rodo praktika, jie gali tapti ir ginčų priežastimi.
nuotrauka
2023-03-10 08:34
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną šiais metais minėsime šeštadienį, todėl papildomo laisvadienio darbuotojams šventinei dienai neprireiks, tačiau, nepaisant to, daugeliui vis tiek priklausys trumpesnis darbo laikas išvakarėse. Advokatų kontoros „TGS Baltic" darbo teisės specializacijos grupės...
nuotrauka
2023-03-08 14:59
Vasarį antrinėje nekilnojamo turto (NT) rinkoje Kaune ir Vilniuje didelių pokyčių kainų atžvilgiu nefiksuota, nors tiek įsigijimo, tiek nuomos skirtumai tarp miestų – reikšmingi. Tuo tarpu sostinės pirminėje rinkoje, augant pardavimų skaičiui, jau ne pirmą mėnesį fiksuojamas nežymus suaktyvėjimas. R...
nuotrauka
2023-03-08 09:48
Įprastai būsto paskolos išdavimo procesas užtrunka iki mėnesio, tačiau, neatlikus tam tikrų veiksmų, jis gali užsitęsti ir ilgiau. Kokius namų darbus reikėtų paruošti asmenims, besikreipiantiems dėl būsto paskolos ir norintiems sklandaus ir greito proceso, pasakoja „Luminor“ banko kredito produktų s...
nuotrauka
2023-03-02 09:44
Nuo šių metų visi viešieji pirkimai Lietuvoje turi būti žalieji – tai yra, darantys kuo mažesnį poveikį aplinkai. Nors verslui vis dar kyla nemažai klausimų, kaip atitikti žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijus, kita vertus, perkančiųjų organizacijų keliami reikalavimai yra gera proga įsivertinti savo s...
nuotrauka
2023-03-02 05:57
Vasario pirminės būsto rinkos rezultatai Vilniuje maloniai nustebino. Per mėnesį realizuoti 197 būstai (221 nauji ir 24 atšaukti pardavimai). Tai – 86 proc. padidėjimas lyginant su sausio mėnesiu (atitinkamai: 106, 144, 38), nors ir 45 proc. mažiau nei prieš metus (355, 372, 17).
nuotrauka
2023-03-02 05:30
NT paslaugų kompanijos „Citus“ investicijų ir analizės specialistai skaičiuoja, kad per vasario mėnesį sostinėje susitarta dėl 229 naujų būstų (butų ir kotedžų) įsigijimo. Tai yra reikšmingai, beveik 52 proc. daugiau nei per sausį. Kaune rinka pavasariu dar nekvepia, o per praėjusį mėnesį pardavimų ...
nuotrauka
2023-03-01 13:11
Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų vasario mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 208 būstai ir fiksuoti 9 sutarčių nutraukimai. 67 būstai parduoti ekonominiame, 114 vidutiniame ir 18 prestižiniame segmente. Nors lėtai besipilda...
nuotrauka
2023-03-01 09:55
Darbo kodeksas numato ne vieną darbo sutarties nutraukimo pagrindą. Pagal Darbo kodekso 53 straipsnio nuostatas darbo sutartis gali pasibaigti net keliais pagrindais. Tačiau dažnai kyla klausimas, o kokiais visgi atvejais darbdavys negali nutraukti darbo sutarties?
nuotrauka
2023-02-28 06:39
Lietuviškas verslas, lietuviški akcininkai, o holdingas „egzotiškoje“ Estijoje – vis dar dažnai pasitaikanti kombinacija. Priežasčių tokiam verslo sprendimui gali būti daug, tačiau svarbu nepamiršti reguliariai įvertinti tokios struktūros pliusus ir minusus, nes pastarieji dažnai gali nusverti svars...
nuotrauka
2023-02-22 09:41
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų sausio mėnesio reikšmė sumažėjo 0,1% (2022 metų gruodžio mėnesio reikšmė nesikeitė). Bendras butų kainų lygis...
nuotrauka
2023-02-21 14:52
Pasirašydami būsto paskolos sutartį, gyventojai finansiškai įsipareigoja bankui vidutiniškai 25-eriems metams, tad ieškodami palankiausio paskolos pasiūlymo, jie dažnai kreipiasi į kelis bankus. Į ką būtina atkreipti dėmesį lyginant jų paskolų pasiūlymus ir kokia klaida dažniausiai daroma, pasakoja ...
nuotrauka
2023-02-21 10:07
Vyriausybė patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų sąmatą 2023–2025 m. Pagal ją šiemet keliams, jų statybai, remontui ir priežiūrai, įskaitant tiltus, numatyta 543,2 mln. eurų. Tiek pat kaip ir pernai, o realybėje maždaug penktadaliu mažiau dėl infliacijos. Akivaizdu...
nuotrauka
2023-02-20 13:22
Artėjant šiltajam sezonui visi nekantrauja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore ir mėgautis ne tik šiltomis dienomis, bet ir vakarais. Naujakuriai, įsigiję nuosavus namus ar kotedžus, jau pradeda planuoti terasų statybas ir smagų laiką jose su šeima ir draugais.
nuotrauka
2023-02-14 10:58
Remiantis „Eurostat“ duomenimis 2022 m. laisvų darbo vietų skaičius Lietuvoje išaugo 10,24 proc., lyginant su 2021 m., o su 2020 m. – padidėjo net 114 proc. Užimtumo tarnybos duomenimis, 60 proc. įmonių teigia galintys įdarbinti apie 20 proc. darbuotojų, peršaši išvada, kad šie skaičiai ateityje tik...
nuotrauka
2023-02-10 13:55
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtotojai itin santūriai vertina šių metų perspektyvas, rodo 2023 m. NT rinkos Lūkesčių indeksas. Skalėje nuo 0 iki 100 apskaičiuota indekso reikšmė šiems metams siekia 50 punktų. Tai reiškia, kad šiais metais NT rinka bus nejudri, labai atsargi ir tarps ramybės būsenoj...
nuotrauka
2023-02-10 10:25
Lietuvos apdirbamosios pramonės indeksas 2022 m. IV ketvirtį buvo mažiausias nuo jo skaičiavimo pradžios 2015 metais, rodo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pristatomas Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas, o apklausti įmonių vadovai teigė, kad jų artimiausios ateities nuotaikas ir lūkesčius...

Statybunaujienos.lt » Komentaras