2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 10:28
Reklama  |  facebook

Ambicingi ESG tikslai – kokios rizikos kyla verslams ir kada atsakomybę gali tekti prisiimti vadovams?

2023-05-04 11:27
Įmonėms taikomi vis aukštesni aplinkosaugos ir socialinės atsakomybės standartai. Verslai, vedini savo vertybių ir siekdami būti konkurencingesni bei patrauklesni investuotojams, imasi įgyvendinti aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos (angl. environmental, social, governance – ESG) elementus, todėl savo strategijose neretai apsibrėžia išties ambicingus šių sričių tikslus.
nuotrauka
Indrė PELĖDAITĖ (SORAINEN) ir Julius ŠEŠKAUSKAS (MARSH)


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
Marsh Lietuva, UADBB,

Kaip teigia teisės firmos „Sorainen“ ekspertė Indrė Pelėdaitė, augant ESG temų aktualumui, daugėja rizikų ne tik įmonėms, bet ir jų vadovams.

Naujas požiūris ir naujos rizikos

Anot teisininkės, su ESG susiję ieškiniai įmonėms bei jų vadovams Vakaruose tampa vis dažnesni, o tokia praktika neišvengiamai atkeliauja ir į Lietuvą. Iki šiol ieškiniai įmonių vadovams Lietuvoje dažniausiai buvo susiję su pavėluotai iškeltomis bankroto bylomis, nemokumo situacijomis, nepavykusia verslo plėtra ar įmonei paskirtomis baudomis. Pastaruoju metu pastebimos tendencijos, jog vadovų atsakomybės klausimai keliami ir dėl sankcijų reguliavimo pažeidimo, priimtų netinkamų sprendimų Covid-19 pandemijos padariniams suvaldyti ar dėl kibernetinio saugumo ir asmens duomenų apsaugos neužtikrinimo.

„Taip pat išryškėjo ir dar viena rizikų grupė, susijusi būtent su ESG siekiais bei veiksmais. Situaciją komplikuoja tai, kad kol kas šios srities reguliavimas nėra aiškus, o ESG sąvoka gali būti suvokiama labai plačiai. Įmonėms, siekiančioms eiti ESG keliu, svarbu gerai apgalvoti kiekvieną savo žingsnį. Kitu atveju, skundų ir ieškinių gali sulaukti ne tik įmonė, bet ir jos vadovai“, – pažymi I. Pelėdaitė.

Savo ruožtu rizikos valdymo ir draudimo brokerių bendrovės „Marsh" Lietuvos padalinio vadovas Julius Šeškauskas taip pat yra įsitikinęs, kad su ESG susijusios bylos Lietuvoje bus vis dažnesnės, o akcininkai, darbuotojai ir kitos suinteresuotos pusės į įmonių deklaruojamus siekius bei atliekamus arba neatliekamus veiksmus ESG srityje žiūrės pro padidinamąjį stiklą.

Su ESG susijusių bylų daugėja

„Sorainen“ ekspertės teigimu, bylos įmonėms ir jų vadovams gali būti keliamos ne tik dėl netinkamo ESG strategijos įgyvendinimo, ESG reguliuojančių teisės aktų pažeidimų ar ekomanipuliavimo (angl. greenwashing), bet ir dėl nepakankamų bendrovės veiksmų įgyvendinant ESG veiksnius. Visais šiais atvejais pačios įmonės ar kiti suinteresuoti asmenys gali reikalauti patirtos žalos atlyginimo tiek iš esamų, tiek iš buvusių įmonės vadovų.

„Konkrečių pavyzdžių, kai įmonėms ir jų vadovams dėl minėtų priežasčių tenka bylinėtis teismuose JAV ir Vakarų Europoje, netrūksta. Kone vadovėlinis pavyzdys yra investuotojų ieškinys vienai didžiausių pasaulyje medienos granulių gamintojai, bendrovei „Enviva“. Kompanija deklaravo besilaikanti veiklos strategijoje įtvirtintų ESG principų. Tačiau pernai vienas iš bendrovės investuotojų paskelbė itin kritišką ataskaitą, kurioje buvo teigiama, kad, be kita ko, „Enviva“ užsiima ekomanipuliavimu ir ESG naudoja tik kaip rinkodaros priemonę, o ne realiai siekia šios srities tikslų. Netrukus po ataskaitos paskelbimo viena iš „Enviva“ akcininkių prieš bendrovę ir jos direktorius bei kitus vadovaujančias pareigas užimančius asmenis pateikė ieškinį, reikalaudami žalos atlyginimo dėl kritusios įmonės akcijų vertės“, – pasakoja I. Pelėdaitė.

Pasak „Sorainen“ teisininkės, šis ieškinys parodo su ESG įsipareigojimų įgyvendinimu susijusį ypač didelį spaudimą, kurį patiria verslai ir jų vadovai. Įmonės jaučia pareigą parodyti savo ESG dorybes. Atitinkamai vadovai jaučia spaudimą priimti tam tikrus sprendimus ir skelbti apie įgyvendinamas ESG priemones, net jei bendrovė iš tiesų neturi galimybių imtis realių ESG strategiją atitinkančių veiksmų. Vėliau, būtent vadovams gali tekti prisiimti asmeninę atsakomybę dėl netinkamų sprendimų.

Atsakomybė gali grėsti ir už nepakankamai ryžtingus veiksmus

Kitas I. Pelėdaitės pateiktas pavyzdys rodo, kad asmeninės vadovų atsakomybės rizika gali kilti net ir tada, kai bendrovė ir jos vadovai itin atsargiai vertina tvarumo strategijos įgyvendinimą bei atsakingai vengia ekomanipuliavimo. Tokiu atveju jie gali sulaukti kaltinimų, kad ėmėsi nepakankamų priemonių mažinant neigiamą įmonės poveikį.

„Šių metų kovą tarptautinė nevyriausybinė aplinkosaugos organizacija „ClientEarth“ Jungtinės Karalystės teismui pateikė ieškinį prieš bendrovės „Shell“ valdybos narius. Jie kaltinami tuo, kad nesiėmė pakankamų veiksmų, kurie apsaugotų įmonę nuo būsimų klimato kaitos padarinių, taigi, neveikė geriausiais bendrovės interesais. „ClientEarth“ teigė, kad eidami savo pareigas įmonės valdybos nariai nesielgė rūpestingai ir apdairiai, bendrovės perėjimo prie atsinaujinančių energetikos šaltinių strategiją perengė netinkamai, o realūs veiksmai niekaip neatsispindėjo bendrovės veiklos planuose ir biudžetuose“, – sako I. Pelėdaitė.

Pagrindu ieškiniams gali tapti socialiniai bei valdymo aspektai

Pelėdaitės teigimu, Lietuvoje jau taip pat būta bylų, kurias galima priskirti ESG sričiai. Pavyzdžiui, prieš keletą metų Biodegalų asociacija apskundė teismui degalinių tinklą „Neste Lietuva“. Jis buvo kaltinamas tuo, kad savo reklamose pateikė, asociacijos teigimu, klaidingą informaciją apie degaluose pradėtą naudoti aplinkai draugiškesnį priedą. Šioje konkrečioje situacijoje teismas skundą atmetė, tačiau šis atvejis puikiai iliustruoja įmonėms šiandien kylančias rizikas. Vien bylinėjimasis dėl panašių skundų įmonei lemia išaugusias išlaidas ir žalą reputacijai. Jei skundas būtų patenkintas, įmonė patirtų realių finansinių nuostolių. Juos išieškoti įmonė galėtų siekti iš vadovo.

„ESG apima ne tik aplinkosauginius, bet ir socialinius bei įmonės valdymo aspektus, o prieš įmones ir jų vadovus nukreipti ieškiniai gali būti susiję ir su pastaraisiais. Pavyzdžiui, Lietuvoje daugėja atvejų, kai tyrimai įmonių atžvilgiu pradedami dėl naujų Darbo kodekso nuostatų, susijusių su psichologinio smurto ir priekabiavimo prevencija. Darbuotojams laimėjus tokius ginčus atsakomybė gali kristi ant tinkamų prevencijos priemonių įmonėje neužtikrinusių vadovų pečių. Lietuvoje taip pat jau gan dažni teisiniai ginčai dėl tinkamo po motinystės ar tėvystės atostogų į darbą sugrįžusių darbuotojų teisių užtikrinimo. Abu atvejai galėtų būti priskiriami socialiniam ESG aspektui“, – pažymi I. Pelėdaitė.

„Ieškiniai vadovams dėl socialinės ir įmonės valdymo atsakomybės klausimų pastaruosius 50 metų jau yra tapę klasika JAV ir EU šalyse. Net ir Lietuvos teismuose ši tema pastaraisiais metais pasitaiko vis dažniau. Ieškiniai, kai darbuotojai paduoda įmonę ir jos vadovus į teismą dėl netinkamo atleidimo, atlyginimo dydžio, ar ginčai kilę dėl akcininkų tarpusavio nesutarimų dėl verslo, bus priskirti ESG, todėl galima sukels didesnį visuomenės susidomėjimą ir atneš reikšmingą reputacinę žalą įmonei. Kolegų surinkti duomenys rodo, kad didžiausia šios srities ieškinių rizika numatoma vadovams finansinėse institucijose, bendrovėse, teikiančiose profesines paslaugas, statybų ir gamybos, telekomunikacijų ir IT sektoriuose“, – pažymi J. Šeškauskas.

Spaudimo ir rizikų įmonėms daugės

Pasak J. Šeškausko, akivaizdu, kad plėsis ir vadovų atsakomybės ribos. Šiandien vadovai jau privalo užtikrinti, kad įmonės veikla atitiktų ne tik visų aktualių teisės aktų reikalavimus, bet ir pačios bendrovės apsibrėžtą ESG strategiją. Kitaip tariant, imituoti ESG veiksmus taps vis sudėtingiau, o įmonių akcininkai, darbuotojai ir investuotojai bus vis principingesni reikalaudami vadovų atskaitomybės ir atsakomybės. Verslai neabejotinai pajaus didesnį spaudimą ir iš nevyriausybinių organizacijų. Dėl to įmonėms svarbu suvaldyti ESG kontekste kylančias teisines, reputacines ir finansines rizikas. Svarbu nepamiršti, kad ESG įsipareigojimus daugeliu atvejų siekiama išplėsti visai tiekimo grandinei, todėl rizikos gali būti susijusios ir su bendrovės partneriais bei tiekėjais, kurių pasirinkimas turėtų būti itin atsakingas.

Anot J. Šeškausko, tai lemia poreikį įmonėms labiau gilintis į ESG sritį, reguliacinę aplinką, identifikuoti visas galimas rizikas ir nuo jų apsidrausti. Visa tai svarbu daryti jau šiandien, nelaukiant, kol pasaulinės praktikos pasieks Lietuvą, o ESG bylos taps norma. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Verslo aplinka



Komentaras

nuotrauka
2024-04-19 12:39
Ar galima nustatyti išbandymo terminą darbuotojui, perkėlus jį į kitas pareigas? O sudarius susitarimą dėl papildomo darbo? Šie ir kiti klausimai apie išbandymo laikotarpį dažnai kyla daugeliui darbuotojų. Taigi ką reikia žinoti apie šį – išbandymo – terminą ir kokios darbuotojo teisės?
nuotrauka
2024-04-19 09:47
Šiais metais ne viena šventinė diena „išpuola" viduryje savaitės. Gegužės 1-ąją minima Tarptautinė darbo diena šiemet bus trečiadienį, ir tai prasčiausias variantas tiems, kurie stengiasi nepraleisti nė vienos progos susikurti ilgesnį atokvėpį. Galimybių pratęsti savaitgalius turi ir darbdavys, ir d...
nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.

Statybunaujienos.lt » Komentaras