2024 liepos 24 d. trečiadienis, 12:52
Reklama  |  facebook

Apie patirtį Taivane ir Suomijoje: tvarumo srityje šios šalys pažengusios – lietuviai turi ko iš jų pasimokyti Fotogalerija

2023-06-19 06:35
Gyvenusi Taivane, o šiuo metu Suomijoje besistažuojanti kaunietė Zita Markevičiūtė atvira: nors Lietuva juda į priekį tvarumo srityje, dar tikrai turime kur pasistengti. Pasak jos, būtina ne tik vartotojų edukacija ir jų sąmoningumo didinimas, bet ir infrastruktūros bei paslaugų užtikrinimas – tai leistų sparčiau judėti tvarumo link.
nuotrauka
Taivanas. Z. Markevičiūtės nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Muzika prieš šiukšlių surinkimą ir pirmoji oro uoste dėvėtų daiktų parduotuvė

Z. Markevičiūtė Taivane ir Suomijoje lankėsi ne turistiniais tikslais – pagal „Erasmus+“ programą ten ji vyko studijuoti ir semtis patirties, nes šiuo metu studijuoja Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkos inžinerijos doktorantūroje. Ji pastebi, kad abi šios šalys, nors ir labai skirtingos, pažengusios tvarumo srityje, tad buvo ko pasimokyti.

„Jos skiriasi ne tik kultūra, klimatu, bet ir vartojimo įpročiais. Pavyzdžiui, Taivane mažai kas gamina namuose, todėl didelis restoranų ir gatvės maisto vartojimas yra akivaizdus. Visą dieną mieste pilna žmonių, nešančių rankose maistą vienkartinėse pakuotėse. Tačiau atliekų surinkimo sistema yra unikali: kiekvieną vakarą gatvėse iš pradžių pasigirsta lenkų kompozitorės Teklos Bądarzewskos-Baranowskos kūrinys „Maiden's Prayer“, o paskui pasirodo melodingieji atliekų surinkimo sunkvežimiai“, – KTU pranešime cituojama Zita.

Z. MarkevičiūtėNuotraukoje –
Zita Markevičiūtė

Tai, kad tuoj bus renkamos atliekos nesunku suprasti ir pamačius gatvėse išsirikiavusius žmones bei daugybę atskiruose maišuose surūšiuotų atliekų (stiklo, popieriaus, kartono, metalo, plastiko, maisto, bendrųjų buitinių atliekų).

„Popieriaus pakuočių maišai savo dydžiu gerokai išsiskiria iš kitų, nes ten patenka visos mano minėtos vienkartinio maisto pakuotės. Sakydama visos, matyt, neperdedu, nes miesto viešosios erdvės ir gatvės tikrai švarios“, – tikina KTU doktorantė, studijavusi Nacionaliniame Taivano universitete.

To tarpu Suomijoje, nors grojančių sunkvežimių nėra, bet atliekos taip pat tvarkingai rūšiuojamos atskiruose konteineriuose. Maisto vartojimo kultūra yra kitokia, todėl vienkartinių maisto dėžučių kiekis, Z. Markevičūtės teigimu, tikrai nestebina, kaip Taivane.

„Suomijoje apskritai žmonės yra labai ramaus, sąmoningo būdo, turi stiprų ryšį su gamta, todėl, mano nuomone, jie yra ženkliai saikingesni vartotojai. Vienas iš gerųjų pavyzdžių – dėvėtų daiktų parduotuvės, kurios yra steigiamos ne dėl to, kad žmonės negali sau leisti įsigyti naujų daiktų, bet todėl, kad taip yra skatinamas pakartotinis panaudojimas. Helsinkyje neužilgo turėtų būti atidaryta ir pirmoji pasaulyje oro uoste veikianti dėvėtų daiktų parduotuvė“, – sako Zita.

Pamoka lietuviams: mažiau pirkti, ilgiau naudoti ir dalintis

Preliminariais „Eurostat“ duomenimis Lietuvos medžiagų žiediškumas 2021-aisiais tesiekė 4 proc. Kai ES šalių vidurkis yra 11.7 proc., o siekiamybė – šį rodiklį padvigubinti iki 2030-ųjų.

Nuotraukoje –
Taivanas

„Žinoma, ne vien lietuviams reikės pasistengti, bet mums kur kas labiau. Pastangos, be abejonės, turi būti kompleksinės. Pirmiausia reikalingas atitinkamas vartotojų švietimas, kur pagrindinis akcentas turėtų būti nukreiptas į vartojimo sąmoningumo didinimą: mažiau pirkti, ilgiau ar pakartotinai naudoti, jei įmanoma, daugiau dalintis, remontuoti bei raginimas dar atsakingiau rūšiuoti susidariusias atliekas.

Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą infrastruktūrą ir paslaugas. Turiu omenyje remonto paslaugas, dalijimo platformas ir tokius bazinius dalykus, kaip atskirų atliekų surinkimo galimybės užtikrinimas“, – teigia Z. Markevičiūtė.

Įmonių, verslo elgsena ne ką mažiau svarbi. Čia esminis vaidmuo – produktų kūrime. Anot KTU doktorantės, tinkamas medžiagų parinkimas leidžia ne tik prailginti produkto vartojimo stadiją, bet ir lemia ar (kaip) atlieka tapęs produktas bus perdirbamas.

„Jau nekalbu apie tvarių, aplinkai draugiškesnių medžiagų parinkimo svarbą – tai akivaizdu. Trečioji dedamoji yra valstybės „pyragas“ ir „botagas“. Inovacijos reikalauja investicijų, todėl svarbi finansinė parama, kuri leistų įmonėms įgyvendinti tvarius sprendimus. O tuos, kuriems tvarumas vis tiek „nerūpės“, matyt, geriausiai „motyvuos“ atitinkamos finansinės prievolės ir baudos“, – teigia Z. Markevičiūtė.

Kuria inovatyvią savaime suyrančią popieriaus plaušo pakuotę

KTU doktorantės bakalauro ir magistro kryptis buvo visai kita – politologija ir tarptautinė politika. Tačiau dirbdama rinkodaros ir prekinių ženklų vystymo srityse, kuriose tvarumas ir žiedinė ekonomika ypač pastaraisiais metais pasidarė labai aktuali ir svarbi tema, Zita, siekdama kurti aukštesnės pridėtinės vertės produktus ir paslaugas, taip pat susidomėjo šia sritimi.

Doktorantūros studijų metu ji atlieka įvairius tyrimus, siekia sukurti žiedinės ekonomikos principais paremtą inovatyvią savaime suyrančią popieriaus plaušo pakuotę su biologiškai aktyviais, irimą skatinančiais priedais.

„Dabartinis periodas Suomijos LUT (angl. Lappeenranta-Lahti University of Technology) universitete yra sukauptų teorinių žinių praktinio įgyvendinimo etapas. Šio etapo tikslas – sukurti kompostuojamos pakuotės medžiagos prototipą ir pasidaryti pirminius medžiagos tyrimus. Esu suplanavusi pasidaryti keletą skirtingų medžiagos formulių bandinius. Pirmuosius jau turiu. Kai kas pavyksta puikiai, kai kas – kol kas visai prastai... Bet mano vizitas Suomijoje dar tik įpusėjo, todėl laiko ir minčių, ką daryti toliau ir geriau dar turiu“, – cituojama Z. Markevičiūtė.  

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Aplinka

nuotrauka
2024-07-19 14:22
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ kviečia į puikiai vilniečiams ir sostinės svečiams pažįstamas vietas pažvelgti nauju bei netikėtu rakursu. Bendrovė sostinės gyventojams pristato du kartu su mokslininkais ir ekspertais paruoštus unikalius bei interaktyvius pasivaikščiojimo maršrutus, kuriuose bus g...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-17 09:38
Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Želdynų įstatymo pataisas, kurios leis optimizuoti ir efektyvinti savivaldybių vykdomą želdynų ir želdinių inventorizaciją bei stebėseną, sumažins administracinę naštą savivaldybių administracijoms ir užtikrins kokybišką, centralizuotą duomenų apie želdi...
nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-02 13:47
Šiąnakt apie 1 val. nakties kilo gaisras Kauno regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne Lapių seniūnijoje, Kauno rajone.
nuotrauka
2024-06-28 14:49
„Via Lietuva“ šiais metais didina savo veikloje taikomus aplinkosauginius sprendimus. Dar šiais metais įmonė ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus įrengs saulės modulius. Jų pagaminta žalioji energija bus naudojama kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-06-27 10:11
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtam įstatymų pakeitimų paketui, tobulinančiam atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą. Daugelis pakeitimų susiję su apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų, ek...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...
nuotrauka
2024-06-26 14:24
Rygos biurų nuomos kompleksui „Elemental Business Centre" suteiktas aukščiausias BREEAM New Construction „Outstanding" įvertinimas. Tai yra pirmasis nekilnojamojo turto (NT) projektas Latvijoje, gavęs tokio aukšto lygio įvertinimą. Tuo tarpu „Outstanding" įvertinimą Lietuvoje jau turi du verslo cent...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-07 09:36
Vasaros sezono daugelis neįsivaizduoja be šašlikų ar kitų ant grotelių kepamų patiekalų. Kokias galimybes mėgautis ant grotelių kepamais patiekalais turi daugiabučių namų gyventojai pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ atstovas Arūnas Armanavičius.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...

Statybunaujienos.lt » Aplinka