2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 2:04:48
Reklama  |  facebook

Ar bankroto procese būna kreditorių „be eilės“?

2019-11-29 09:14
Apie tris bankrutuojančios įmonės kreditorių eiles yra girdėję net ir su teise nieko bendro neturintys žmonės. Pagal LR Įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 35 str. nuostatas, pirmąja eile tenkinami su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai, reikalavimai atlyginti žalą dėl suluošinimo ar kitokio kūno sužalojimo ir kt. Antroji eilė pagal ĮBĮ yra iš anksto rezervuota valstybei ir visiems jos mokesčiams. Trečiojoje eilėje atsiranda visi likę kreditoriai, kurie nėra darbuotojai ir „valstybė“. Visiškai aišku, kad tolimiausios trečiosios eilės kreditoriai iš bankrutuojančios įmonės dažniausiai neatgauna nieko.
nuotrauka
Andrius LUKAŠONOKAS, PRIMUS DERLING vyresnysis teisininkas, advokatas


Kreditorių eilės numerio svarba išliks aktuali ir nuo 2020-01-01, kai įsigalios Juridinių asmenų nemokumo įstatymas (toliau – JANI). Tiesa, jame vietoje iki šiol esančių trijų eilių bus dvi. Iš jų pirmojoje bus tiek darbuotojai, tiek ir valstybė, o antrojoje visi likę bankrutuojančios įmonės kreditoriai. Bet kuriuo atveju tiek šiuo metu galiojančiame ĮBĮ, tiek ir įsigaliosiančiame JANI kreditorių eilės numeris turi esminę įtaką sprendžiant dėl galimybės atgauti savo kreditorinį reikalavimą realumo. Visgi, ar Lietuvoje egzistuoja galimybė atgauti savo kreditorinį reikalavimą arba bent jau jo dalį apskritai be eilės? Toliau pateikiamos įžvalgos ir ĮBĮ, JANI bei Lietuvos teismų praktikos analizė patvirtina, kad, esant tam tikroms aplinkybėms, tokia galimybė yra visiškai reali.

Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (ĮBĮ) 36 str. 1 d. nustato, kad bankroto procese pirmiausia apmokamos įmonės bankroto administravimo išlaidos, kurios mokamos iš įmonės visų rūšių lėšų (gautų pardavus įmonės turtą, įskaitant ir įkeistą, įmonei grąžintų skolų, ūkinės komercinės veiklos ir kitų bankroto proceso metu gautų lėšų). Tiek ĮBĮ, tiek ir JANI nėra pateikiama bankroto administravimo išlaidų apibrėžimo. Nepaisant to, nuo 2020-01-01 įsigaliojančiame JANI 73 str. 2 dalyje pateikiamas bankroto administravimui skirtų lėšų sąrašas, kuriame kaip tik ir detalizuojama, kas konkrečiai sudaro šias išlaidas.

Detalus administravimo išlaidų apibūdinimas yra pateikiamas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamoje praktikoje. Vienoje iš savo apžvalgų kasacinis teismas yra konstatavęs, kad bankrutuojančios įmonės išlaidomis laikomos tokios išlaidos, kurios yra patirtos po bankroto bylos iškėlimo ir skirtos sandoriams, susijusiems su bankroto procedūromis, vykdyti. Negana to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas toje pačioje apžvalgoje pažymėjo, kad bankroto administravimo išlaidos iš bankrutuojančios įmonės turto apmokamos prioritetine tvarka, t.y. anksčiau nei bet kurioje eilėje esantys kiti įmonės kreditoriai.

Taigi, administravimo išlaidoms jokios kreditorių eilės yra visiškai nesvarbios, kadangi šių išlaidų reikalavimai turi būti atlyginami pirmiau už visus kreditorius. Negana to, ši išvada išliks aktuali ir įsigaliojus JANI, kadangi ir toliau išliks bankroto administravimui skirtos lėšos, kurios turės būti atlyginamos prioritetiškai. Lieka tik išsiaiškinti, kada kreditorius gali reikalauti savo turimo reikalavimo įvykdymo iš bankroto administravimui skirtų lėšų. Iš aukščiau aptartos kasacinio teismo praktikos matyti, kad tam būtina įrodyti dvi sąlygas:
a) reikalavimas turi susidaryti po bankroto bylos iškėlimo;
b) reikalavimą sudarančios išlaidos turėtų būti skirtos bankroto procedūroms. Jeigu pirmasis kriterijus yra visiškai fakto klausimas, tai antrojo egzistavimą būtina įrodinėjamas pateikiant atitinkamą pagrindimą.

Iliustratyviu pavyzdžiu siekiant administravimo išlaidų atlyginimo galėtų būti pasaugos arba nuomos santykiai. Bendrovė nuomininkė iki bankroto bylos buvo sudariusi nuomos sutartį su bendrove nuomotoja. Iškėlus bankroto bylą bendrovei nuomininkei bankroto administratorius nepraleisdamas ĮBĮ nustatyto termino bendrovei nuomotojai praneša apie nuomos sutarties nutraukimą, tačiau patalpų negrąžina dar bent porą mėnesių. Bendrovei nuomotojai priklausančiose patalpose visą tą laiką laikomi bankrutuojančios bendrovės nuomininkės daiktai.

Taigi, ar bendrovė nuomotoja gali pareikšti savo reikalavimą bankrutuojančiai bendrovei nuomininkei dėl nuomos mokesčio, susidariusio nuo bankroto bylos iškėlimo iki patalpų grąžinimo, atlyginimo iš bankroto administravimui skirtų lėšų. Atsakymas yra taip, kadangi egzistuoja abu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje aptariami kriterijai:

a) nuomos mokestis susidarė po bankroto bylos bendrovei nuomininkei iškėlimo;
b) patalpų nuoma buvo svarbi bankroto procedūroms, kadangi patalpose buvo saugomas bendrovės nuomininkės turtas, kurį realizavus bus galima atsiskaityti su kreditoriais.
Tai, kad aukščiau aptartos galimybės būti prioritetiniu kreditoriumi be eilės, nėra vien tik teoriniai pamąstymai, patvirtina ir aktuali Lietuvos teismų praktika. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jau yra nagrinėjęs savo esme labai panašias bylas į aukščiau aptartas situacijas. Štai vienoje byloje daugiabučio namo savininkų bendrija reikalavo priteisti iš bankrutuojančios įmonės skolą, kuri susidarė teikiant būtinas turto priežiūros paslaugas bankrutuojančiai įmonei priklausančiam nekilnojamajam turtui. Kasacinis teismas konstatavo, kad bankrutuojanti įmonė privalo atsiskaityti už daugiabučio namo savininkų bendrijos suteiktas jos turto priežiūros paslaugas, t.y. turėdama šį turtą neturėjo galimybės išvengti šių išlaidų.

Dar vienoje civilinėje byloje Lietuvos apeliacinis teismas, nustatė, kad bankrutuojančios įmonės prievolė mokėti už jai priklausančioms patalpoms tiektą elektros energiją atsirado jau po bankroto bylos iškėlimo. Atsižvelgdamas į tai kasacinis teismas pažymėjo, kad elektros energija bankrutuojančios įmonės patalpoms buvo tiekiama siekiant išlaikyti turimo turto vertę. Remdamasis aptartomis aplinkybės teismas galiausiai konstatavo, kad išlaidos elektros energijai turi būti pripažintos bankroto administravimo išlaidomis.

Apibendrinus, kreditoriai „be eilės“ iš tiesų egzistuoja tiek pagal dabar galiojantį ĮBĮ, tiek ir pagal nuo 2020‑01‑01 įsigaliosiantį JANI. Norint tokiu būti reikia išpildyti dvi aiškias sąlygas. Pirmąją iš jų (išlaidos turi būti susidariusios po bankroto bylos iškėlimo) nustatyti labai paprasta, kadangi tai visiškai fakto klausimas. Tuo tarpu antroji (išlaidos turi būti susijusios su bankroto procedūromis) reikalauja atitinkamo pagrindimo, tačiau įrodyti ja visgi neturėtų kilti pernelyg didelių keblumų. Taigi, sužinojus, kad jūsų partneriui iškeliama bankroto byla, nenusiminkite ir galvoje nenurašinėkite beviltiškos skolos. Jeigu egzistuos šiame straipsnyje aptartos sąlygos, turite realią galimybę tapti privilegijuotu kreditoriumi „be eilės“ ir savo reikalavimą arba bent jau dalį jo atgauti iš bankroto administravimui skirtų lėšų. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...

Statybunaujienos.lt » Komentaras