2024 balandžio 19 d. penktadienis, 5:22
Reklama  |  facebook

Ar bankroto procese būna kreditorių „be eilės“?

2019-11-29 09:14
Apie tris bankrutuojančios įmonės kreditorių eiles yra girdėję net ir su teise nieko bendro neturintys žmonės. Pagal LR Įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 35 str. nuostatas, pirmąja eile tenkinami su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai, reikalavimai atlyginti žalą dėl suluošinimo ar kitokio kūno sužalojimo ir kt. Antroji eilė pagal ĮBĮ yra iš anksto rezervuota valstybei ir visiems jos mokesčiams. Trečiojoje eilėje atsiranda visi likę kreditoriai, kurie nėra darbuotojai ir „valstybė“. Visiškai aišku, kad tolimiausios trečiosios eilės kreditoriai iš bankrutuojančios įmonės dažniausiai neatgauna nieko.
nuotrauka
Andrius LUKAŠONOKAS, PRIMUS DERLING vyresnysis teisininkas, advokatas


Kreditorių eilės numerio svarba išliks aktuali ir nuo 2020-01-01, kai įsigalios Juridinių asmenų nemokumo įstatymas (toliau – JANI). Tiesa, jame vietoje iki šiol esančių trijų eilių bus dvi. Iš jų pirmojoje bus tiek darbuotojai, tiek ir valstybė, o antrojoje visi likę bankrutuojančios įmonės kreditoriai. Bet kuriuo atveju tiek šiuo metu galiojančiame ĮBĮ, tiek ir įsigaliosiančiame JANI kreditorių eilės numeris turi esminę įtaką sprendžiant dėl galimybės atgauti savo kreditorinį reikalavimą realumo. Visgi, ar Lietuvoje egzistuoja galimybė atgauti savo kreditorinį reikalavimą arba bent jau jo dalį apskritai be eilės? Toliau pateikiamos įžvalgos ir ĮBĮ, JANI bei Lietuvos teismų praktikos analizė patvirtina, kad, esant tam tikroms aplinkybėms, tokia galimybė yra visiškai reali.

Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (ĮBĮ) 36 str. 1 d. nustato, kad bankroto procese pirmiausia apmokamos įmonės bankroto administravimo išlaidos, kurios mokamos iš įmonės visų rūšių lėšų (gautų pardavus įmonės turtą, įskaitant ir įkeistą, įmonei grąžintų skolų, ūkinės komercinės veiklos ir kitų bankroto proceso metu gautų lėšų). Tiek ĮBĮ, tiek ir JANI nėra pateikiama bankroto administravimo išlaidų apibrėžimo. Nepaisant to, nuo 2020-01-01 įsigaliojančiame JANI 73 str. 2 dalyje pateikiamas bankroto administravimui skirtų lėšų sąrašas, kuriame kaip tik ir detalizuojama, kas konkrečiai sudaro šias išlaidas.

Detalus administravimo išlaidų apibūdinimas yra pateikiamas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamoje praktikoje. Vienoje iš savo apžvalgų kasacinis teismas yra konstatavęs, kad bankrutuojančios įmonės išlaidomis laikomos tokios išlaidos, kurios yra patirtos po bankroto bylos iškėlimo ir skirtos sandoriams, susijusiems su bankroto procedūromis, vykdyti. Negana to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas toje pačioje apžvalgoje pažymėjo, kad bankroto administravimo išlaidos iš bankrutuojančios įmonės turto apmokamos prioritetine tvarka, t.y. anksčiau nei bet kurioje eilėje esantys kiti įmonės kreditoriai.

Taigi, administravimo išlaidoms jokios kreditorių eilės yra visiškai nesvarbios, kadangi šių išlaidų reikalavimai turi būti atlyginami pirmiau už visus kreditorius. Negana to, ši išvada išliks aktuali ir įsigaliojus JANI, kadangi ir toliau išliks bankroto administravimui skirtos lėšos, kurios turės būti atlyginamos prioritetiškai. Lieka tik išsiaiškinti, kada kreditorius gali reikalauti savo turimo reikalavimo įvykdymo iš bankroto administravimui skirtų lėšų. Iš aukščiau aptartos kasacinio teismo praktikos matyti, kad tam būtina įrodyti dvi sąlygas:
a) reikalavimas turi susidaryti po bankroto bylos iškėlimo;
b) reikalavimą sudarančios išlaidos turėtų būti skirtos bankroto procedūroms. Jeigu pirmasis kriterijus yra visiškai fakto klausimas, tai antrojo egzistavimą būtina įrodinėjamas pateikiant atitinkamą pagrindimą.

Iliustratyviu pavyzdžiu siekiant administravimo išlaidų atlyginimo galėtų būti pasaugos arba nuomos santykiai. Bendrovė nuomininkė iki bankroto bylos buvo sudariusi nuomos sutartį su bendrove nuomotoja. Iškėlus bankroto bylą bendrovei nuomininkei bankroto administratorius nepraleisdamas ĮBĮ nustatyto termino bendrovei nuomotojai praneša apie nuomos sutarties nutraukimą, tačiau patalpų negrąžina dar bent porą mėnesių. Bendrovei nuomotojai priklausančiose patalpose visą tą laiką laikomi bankrutuojančios bendrovės nuomininkės daiktai.

Taigi, ar bendrovė nuomotoja gali pareikšti savo reikalavimą bankrutuojančiai bendrovei nuomininkei dėl nuomos mokesčio, susidariusio nuo bankroto bylos iškėlimo iki patalpų grąžinimo, atlyginimo iš bankroto administravimui skirtų lėšų. Atsakymas yra taip, kadangi egzistuoja abu Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje aptariami kriterijai:

a) nuomos mokestis susidarė po bankroto bylos bendrovei nuomininkei iškėlimo;
b) patalpų nuoma buvo svarbi bankroto procedūroms, kadangi patalpose buvo saugomas bendrovės nuomininkės turtas, kurį realizavus bus galima atsiskaityti su kreditoriais.
Tai, kad aukščiau aptartos galimybės būti prioritetiniu kreditoriumi be eilės, nėra vien tik teoriniai pamąstymai, patvirtina ir aktuali Lietuvos teismų praktika. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jau yra nagrinėjęs savo esme labai panašias bylas į aukščiau aptartas situacijas. Štai vienoje byloje daugiabučio namo savininkų bendrija reikalavo priteisti iš bankrutuojančios įmonės skolą, kuri susidarė teikiant būtinas turto priežiūros paslaugas bankrutuojančiai įmonei priklausančiam nekilnojamajam turtui. Kasacinis teismas konstatavo, kad bankrutuojanti įmonė privalo atsiskaityti už daugiabučio namo savininkų bendrijos suteiktas jos turto priežiūros paslaugas, t.y. turėdama šį turtą neturėjo galimybės išvengti šių išlaidų.

Dar vienoje civilinėje byloje Lietuvos apeliacinis teismas, nustatė, kad bankrutuojančios įmonės prievolė mokėti už jai priklausančioms patalpoms tiektą elektros energiją atsirado jau po bankroto bylos iškėlimo. Atsižvelgdamas į tai kasacinis teismas pažymėjo, kad elektros energija bankrutuojančios įmonės patalpoms buvo tiekiama siekiant išlaikyti turimo turto vertę. Remdamasis aptartomis aplinkybės teismas galiausiai konstatavo, kad išlaidos elektros energijai turi būti pripažintos bankroto administravimo išlaidomis.

Apibendrinus, kreditoriai „be eilės“ iš tiesų egzistuoja tiek pagal dabar galiojantį ĮBĮ, tiek ir pagal nuo 2020‑01‑01 įsigaliosiantį JANI. Norint tokiu būti reikia išpildyti dvi aiškias sąlygas. Pirmąją iš jų (išlaidos turi būti susidariusios po bankroto bylos iškėlimo) nustatyti labai paprasta, kadangi tai visiškai fakto klausimas. Tuo tarpu antroji (išlaidos turi būti susijusios su bankroto procedūromis) reikalauja atitinkamo pagrindimo, tačiau įrodyti ja visgi neturėtų kilti pernelyg didelių keblumų. Taigi, sužinojus, kad jūsų partneriui iškeliama bankroto byla, nenusiminkite ir galvoje nenurašinėkite beviltiškos skolos. Jeigu egzistuos šiame straipsnyje aptartos sąlygos, turite realią galimybę tapti privilegijuotu kreditoriumi „be eilės“ ir savo reikalavimą arba bent jau dalį jo atgauti iš bankroto administravimui skirtų lėšų. 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-04-16 14:42
Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais. Apie jos sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios...
nuotrauka
2024-04-12 13:29
Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip ...
nuotrauka
2024-04-10 13:14
VDI primena, kad pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų padėti asmenims, kurie patyrė smurtą ar priekabiavimą. Viena iš darbdaviui numatytų pareigų – organizuoti darbuotojams mokymus api...
nuotrauka
2024-04-09 17:01
Vis dažniau kalbant apie tai, kad Seimas turėtų leisti iš viešųjų pirkimų šalinti Lietuvos ir užsienio tiekėjus, kurie yra įtraukti į Rusijos karo rėmėjų sąrašą ar yra su jais susijęs, į paviršių iškyla įmonių reputacijos klausimas. Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta informacija ir apie ne laiku, ...
nuotrauka
2024-04-05 09:31
Po stabilumu pasižymėjusių 2023 metų, 2024 metus naujo būsto rinka pradėjo gerokai aktyviau: per 2024 metų I ketvirtį Vilniuje buvo parduoti 707 butai ir tai yra 23 proc. daugiau pardavimų nei pernai metų ketvirčio vidurkis (576 butai). Beveik ketvirtadaliu ūgtelėjęs pirkėjų aktyvumas labiausiai buv...
nuotrauka
2024-04-03 15:10
Pastaraisiais metais stebėti kainų ir infliacijos pokyčiai sukūrė daug neapibrėžtumo dėl pasirašytų ir tebegaliojančių sutarčių. Tai sukėlė klausimų specifinių viešųjų pirkimų sutarčių atžvilgiu. Su tuo susiję teisminiai ginčai jau pasiekė aukščiausių Lietuvos instancijų teismus. Teismų vertinimu, į...
nuotrauka
2024-04-02 13:20
Svarstantiems apie nuosavo būsto įsigijimą, atvykti pasitarti į banką gali būti verta dar prieš pradedant konkretaus objekto medžioklę. Konsultacijos su potencialiu būsto paskolos suteikėju gali būti labai naudingos, nepriklausomai nuo to, kokioje būsto pirkimo proceso stadijoje esate šiuo metu. „Lu...
nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.

Statybunaujienos.lt » Komentaras