2024 rugsėjo 8 d. sekmadienis, 10:04
Reklama  |  facebook

Baigėsi laikai, kai architektai žinojo, ko reikia visuomenei – dabar privalu atsižvelgti į žmonių nuomonę

2018-08-28 12:06
Pasak kraštovaizdžio architektūros specialistų, susirūpinimas savo aplinka – augančio visuomenės demokratiškumo ženklas, o miestai, atkurdami viešąsias erdves, turėtų atskleisti ir jų istoriją. Taip apie kraštovaizdžio architektūros praktikas kalba ekspertai, konferencijos „Globalūs ir lokalūs kraštovaizdžio iššūkiai", vykstančios VGTU.
nuotrauka
Vilnius. Neries pakrantė. Agency 1323 nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Pastaraisiais metais Lietuvoje kilo kaip niekada daug diskusijų apie tai, kaip turėtų atrodyti viešosios erdvės, o gyventojų nuomonė nulėmė ir kelių statybų projektų pakeitimus. 

Kraštovaizdis – ne tik augalų sodinimo klausimas

Kaip susitvarkyti su liūčių potvyniais gatvėse? Kaip turėtų atrodyti Reformatų skveras Vilniuje? Ar kirsti senus medžius parkuose? Ką daryti su apleistomis gamyklomis? Pasak kraštovaizdžio architektūros specialistų, ši Lietuvoje dar siaurai suprantama sritis apima ne tik estetinį aplinkos kūrimą, tačiau ir miestų plėtros problemas, ekologiją ir istorijos įamžinimą.

„Viešumas Lietuvoje pamažu pradeda grįžti į normalų gyvenimą – sovietmečiu žmonės tai patyrė prievarta, todėl po Nepriklausomybės kurį laiką buvo labai iškelta privati nuosavybė", – pranešime cituojamas konferencijos organizatorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto profesorius Gintaras Stauskis. Pasak jo, kraštovaizdžio architektūra šiuo metu išgyvena pakilimą. „Tradicinės techninės priemonės nesugeba išspręsti visų miestuose kylančių problemų. Miestai tankėja, žmonės jaučiasi nebeturintys vietos, nori pabėgti – kraštovaizdžio architektūra derina infrastruktūros, žmonių ir gamtos poreikius".

Duisburgo kraštovaizdžio parkas. Agency 1323 nuotr.

Fritz Auweck, Vokietijos Weihenstephan-Triesdorf universiteto profesoriaus teigimu, šiandien kylantis gyvybingų (angl. „liveable") miestų klausimas reiškia, kad jei kadaise miestai plėtėsi gamtos sąskaita, dabar situacija apsivertė – reikalaujama augimą derinti prie aplinkos. 

„Naujai pastatytas pastatas ir po šimto metų bus toks pat. Tačiau gamta nuolat keičiasi: ežeras per tokį laiką gali dešimtkart susitraukti arba tapti pelke. Galbūt po daugybės metų dėl pasikeitusio klimato Baltijos šalys, o ne Pietų Europa, bus ta vieta, kur bus vykstama atostogauti prie jūros. Būtent į tokius faktorius atsižvelgia kraštovaizdžio architektūra, architektai galvoja pirmiausiai apie laiką."

Kaip išsaugoti istorinius objektus

Pastaruoju metu Lietuvoje kilo ne viena diskusija dėl parkų ir kitų viešųjų erdvių atnaujinimo. F. Auweck nuomone, žmonės turi turėti galimybę atpažinti vietos istoriją – net jei su ja susitaikyti neįmanoma, galima ją ne sunaikinti, o suteikti naują prasmę. „Žinote, Vokietijos Rūro srityje, Duisburge, turime gerą pavyzdį, kai kilo mintis perkurti senas anglies kasyklas į parką. Kilo toks pat klausimas: ar viską dabar sunaikinti? Ar dabar čia turi atsirasti graži angliško stiliaus pieva? Kas apskritai gali augti tokioje vietoje? Ir buvo nuspręsta parke palikti visus apleistus pramoninius statinius, senas struktūras, geležinkelį".

„Pavyzdžiui, diktatoriaus Čaušesku laikais Rumunijoje daug miestų aikščių buvo apsodintos medžiais – tam, kad jose nesirinktų žmonės. Šiandien tie medžiai atrodo nenatūraliai, tiesiog siaubingai, kai kas juos kerta. Tačiau kitiems tie medžiai tiesiog jau tapo savais, jie asocijuojasi su namais", – dar vieną pavyzdį pateikia architektas.

Niujorkas. Agency 1323 nuotr.

Kitas konferencijos svečias, architektas iš Nyderlandų Jeroen de Vries sutinka, kad ginčuose dėl aplinkos pirmenybė turėtų būti teikiama išsaugojimui. „Tačiau išsaugojimas turi būti tvarus – jei erdve nesinaudoja gyventojai, miestas eikvoja pinigus jos išlaikymui. Išsaugojimas galimas tik pridedant naujas funkcijas, atnaujinant vietą. Geras kraštovaizdis išlaiko vertingąsias savybes ir naujas funkcijas, kurios reikalingos visuomenei – tai parkai, vaikų žaidimų aikštelės".

Architektas sako būtent tokio funkcionalumo pasigedęs Vilniuje. „Kultūrinis kraštovaizdis čia labai gražus, tačiau jis gana statiškas, ne visai atitinkantis žmonių poreikius ir ekologiją. Miesto erdvių planavimas reikalauja žiūrėjimo į ateitį, daugiau lankstumo".

Žaliųjų erdvių Vilniuje daugės

Visi kalbinti specialistai sutinka, kad visuomenės įsitraukimas ir ekologija yra du pagrindiniai reikalavimai architektūrai šiandien, į kuriuos atsižvelgti būtina dar prieš kuriant naujus projektus. Kaip sako J. de Vries, jei prieš trisdešimt metų 80 procentų architekto darbo buvo planavimas, tai dabar patys brėžiniai užima tik mažumą darbo – pirmoje vietoje yra susitikimai su žmonėmis, kitais interesantais, jų įtraukimas.

„Baigėsi laikai, kai architektai žino, ko reikia žmonėms. Demokratijos įsigalėjimas reiškia, kad žmonės nori diskutuoti", – įsitikinęs F. Auweck ir sako, kad kitu atveju neišvengiamai kyla konfliktai. Pasak profesoriaus, lankantis Lietuvoje jam labiausiai įstrigo, anot jo, techninis požiūris į gamtą viešosiose erdvėse, galimai atsiradęs sovietmečiu, tačiau sutinkamas ir Vakarų valstybėse.

„Žiūrint į Neries krantinę akivaizdu, kad ji sukurta inžinieriaus, be abejo, siekiant apsaugoti miestą nuo potvynių. Miunchene situacija su upe panaši, tačiau dabar krantinė iš dalies keičiama į natūralesnę – tai gerai gamtinei įvairovei, tačiau taip pat ir rekreacijai, nes žmonės nori eiti prie upės. Natūraliai čia net pievos neturime, tačiau galybė žmonių tiesiog sėdi ant žvyro, kepa maistą – miestas jiems turi pasiūlyti tokią galimybę".

G. Stauskio teigimu, Vilniuje yra daug žalių plotų, kurie dar nesutvarkyti, beveik laukiniai. Profesoriaus manymu, jie galėtų tokie ir likti – išskyrus esančius prie gyvenamųjų rajonų, kad norintiems pabūti gamtoje nereikėtų keliauti į užmiestį. Senamiestyje šiuo metu taip pat planuojama didinti žaliąjį plotą, mažinti važiuojamųjų dalių skaičių ir paskirti jas pėstiesiems.

„Investuoti į viešąsias erdves miestui tikrai apsimoka, Lietuvoje tai galima matyti iš Birštono pavyzdžio ir to, kaip pastaraisiais metais išaugo jo patrauklumas", – teigia architektas.


Konferencijos „Globalūs ir lokalūs kraštovaizdžio iššūkiai" programa.
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-09-06 10:19
Vilniaus Jeruzalės rajone planuojamo naujo darželio projektuotojais pretenduoja tapti 12 projektavimo įmonių, kurios atsiliepė į Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą atvirą architektūrinio projekto konkursą. Gyventojai kviečiami susipažinti su architektūrinėmis idėjomis, kaip turėtų atrodyti naujasis...
nuotrauka
2024-09-05 10:04
Artėjant rudeniui ir trumpėjant dienoms, mūsų namai vėl tampa jaukumo ir šilumos židiniu. Būtent šiuo laikotarpiu išauga dirbtinio apšvietimo svarba – jis atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant gerą savijautą, didinant produktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę. O pasitelkus dar ir išmaniųjų namų spren...
nuotrauka
2024-08-30 13:24
Aplinkos ministras patvirtino Tarptautinių sankcijų, priskirtų Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos kompetencijai, įgyvendinimo tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad sprendimas leisti fiziniams ir juridiniams asmenims teikti architektūrines ir inžinerines bei Aplinkos ministerijos valdymo sritims...
nuotrauka
2024-08-27 12:29
Artėjant rudeniui vis daugiau laiko praleisime namuose, todėl neišvengiamai kyla noras savo asmeninę erdvę kiek atnaujinti. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad namų interjerą galima pagyvinti visiškai paprastais būdais, kurie yra draugiški kiekvieno piniginei.
nuotrauka
2024-08-27 09:28
Klasicistinio architektūros stiliaus pavyzdys, Vilniaus miesto politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą reprezentuojanti Vilniaus rotušė jau netrukus bus remontuojama. Planuojama tvarkyti jos fasadą, rūsio patalpas, restauruoti vertinguosius fasado elementus, langus, duris ir atlikti kitus būtinu...
nuotrauka
2024-08-21 08:50
Kretingos dvaro parke ruošiamasi griauti sovietmečiu statytą pastatą – buvusį Kretingos tarybinio ūkio-technikumo bendrabutį. Jau prasidėjo pasiruošimo griovimui darbai. Tokiu sprendimu siekiama Dvaro parką, kultūros paveldo statusą turinčią teritoriją, išvalyti nuo dar vieno svetimkūnio ir pamažu a...
nuotrauka
2024-08-20 15:52
Šiemet Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu baigtas tvarkyti Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų pastato dalies virš Teatro salės stogas, pernai – virš Aulos. Nors tokio tipo darbai senamiestyje – įprasta praktika, mažiau įprastas intensyvus VU gyvenimo ritmas, prie kurio reikia pris...
nuotrauka
2024-08-20 09:36
Aplinkos ministerija primena, kad visos Lietuvos savivaldybės iki 2024 m. pabaigos turi parengti, apsvarstyti regioninėse architektūros tarybose ir pasitvirtinti Architektūros kokybės vertinimo metodikos taikymo gaires, atsižvelgiant į jų teritorijoms būdingus urbanistinius ypatumus, architektūros o...
nuotrauka
2024-08-13 14:41
Vasaros pabaigoje „Bitė Lietuva" atnaujino centrinės būstinės Vilniuje korpusą, kuris naudojamas nuo pat įmonės veiklos pradžios 1995 m. Atnaujintame korpuse, kuriame anksčiau buvo viešas baseinas, dabar įrengtas erdvus teatras, ergonomiški susitikimų kambariai ir vaikų kambarys darbuotojų vaikams, ...
nuotrauka
2024-08-13 09:53
Kiekvienam vaikui reikia savo kampelio namuose, kur jis galėtų kurti, ilsėtis ir mokytis. Ši erdvė turi būti ne tik jauki, bet ir funkcionali bei atitinkanti šiuolaikinius vaikų poreikius. Čia puikiai gali padėti įvairūs išmaniųjų namų sprendimai – nuo kokybiško apšvietimo ar pažangaus kištukinio li...
nuotrauka
2024-08-09 11:15
Šiuolaikinių namų architektūroje lauko terasos vaidina svarbų vaidmenį išplečiant gyvenamąsias erdves už keturių sienų ribų. Kaip ir vidaus interjero dizainą, taip ir lauko erdvių estetiką bei funkcionalumą diktuoja dizaino ir technologijų tendencijos, kurias sumaniai pritaikius, galima sukurti jauk...
nuotrauka
2024-08-08 12:34
Įveiktas vienas didžiausių iššūkių įgyvendinant Klaipėdos pilies bokšto atkūrimo projektą. Šiandien ant piliavietės šlaitus jau praaugusio mūro sienų užkelta stogo konstrukcija. Tai sudėtingas procesas – 30 tonų sveriantis bokšto smailės (špiliaus) karkasas su dalimi pritvirtintų gegnių ne tik turėj...
nuotrauka
2024-08-08 11:53
Šiuolaikiniame interjero dizaine svarbi kiekviena detalė. Net ir tokia maža kaip jungiklis ar kištukinis lizdas. Juodi JUNG jungikliai – tai drąsus pasirinkimas, galintis įvairiapusiškai prisidėti prie harmoningo ir išskirtinio interjero dizaino sukūrimo. Šie elegantiški ir stilingi elementai puikia...
nuotrauka
2024-08-08 10:09
Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (Mažeikių r.) tvarkyta Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu. Senoji bažnyčia buvo uždengta skiedromis, dabar nuo kritulių pastatą saugo ilgaamžė plieninė skarda. Atlikti konservavimo, restauravimo, avarijos grėsmės pašalinimo, remonto darbai.
nuotrauka
2024-08-06 14:43
Jei plastikiniai vamzdžiai ir iš plastiko pagaminti WC puodo bakeliai šiandien yra tapę standartu santechnikoje, dar septintajame dešimtmetyje tai buvo laikoma ekstravagantiška inovacija, o potinkiniai bakeliai ar apiplovimo funkciją turintys puodai atrodė lyg ištraukti iš fantastinio filmo. Santech...
nuotrauka
2024-08-02 12:25
Tyrimai rodo, kad šalia įdomių pastatų žmonės yra linkę būti geranoriškesni, taip pat daugiau judėti ir yra geresnės nuotaikos. Tačiau ar galime apibrėžti kuo turi pasižymėti įdomus pastatas? Ekspertai pastebi, kad tai iš dalies subjektyvu, tačiau bendrų vardiklių galima rasti – pradedant jų išvaizd...
nuotrauka
2024-07-29 09:31
Nekilnojamojo turto bendrovės „Darnu Group“ inicijuotas šalies gyventojų tyrimas atskleidė, kad pastatai ir tai, kaip jie atrodo, daro didelę įtaką žmonių savijautai – gali iššaukti stiprias emocines reakcijas ir netgi formuoti jų nuostatas. Daugiau nei pusė – 51 proc. – apklaustųjų sutinka, kad pas...
nuotrauka
2024-07-25 14:57
Etnoarchitektūriniame Čižiūnų kaime Varėnos rajone buvo surengtas meistrystei skirtas renginys „Medinės architektūros paveldas, kaip vietos plėtros išteklius: meistrystė“. Pradžioje apžiūrėję gatvinį rėžinį Čižiūnų kaimą, Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos etnografinio muziejaus specialistai ...
nuotrauka
2024-07-24 09:47
Daiktų perteklius namuose neišvengiamai kuria netvarką, kuri blaško tiek vaikų, tiek tėvų dėmesį. Todėl psichologai su interjero dizaineriais siūlo skirtingų, tačiau to paties tikslo siekiančių būdų tvarkai ir gerai nuotaikai palaikyti.
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras