2023 gruodžio 7 d. ketvirtadienis, 22:35
Reklama  |  facebook

Biurai pandemiją išgyveno pasikeitę: lankstumas ir tvarumas tampa svarbiausiais aspektais

2022-06-03 13:01
Nors užklupus pandemijai daug kas prognozavo verslo centrų saulėlydį, jau dabar aišku, kad biuro patalpų svarba organizuojant įmonių darbą nemenksta. Juolab, kad ir patys darbuotojai į biurus grįžta noriai. Visgi požiūris į verslo centrus ir su jais susiję įmonių poreikiai keičiasi.
nuotrauka
YIT Corporation nuotr.


Minimos įmonės
YIT, Suomijos statybos kompanija,
Newsec, UAB

Tvarių miestų plėtros bendrovės YIT viceprezidentas miestų plėtrai Juha Kostiainen sako, kad pastaraisiais metais įmonių prioritetu tapo biuro nuomos lankstumas ir patalpų tvarumas, o tai lemia ir naujų verslo centrų koncepcijų išpopuliarėjimą. Tuo metu nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė Lietuvoje Jurgita Ragaišė sako, kad šios tendencijos neaplenkia ir Lietuvos.

Pandemija pakeitė prioritetus

J. Kostiainen teigimu, Covid-19 pandemija verslo centrų užmarštin tikrai nenustūmė, tačiau paskatino ir paspartino darbo organizavimo pokyčius, kurie neišvengiamai atsispindi ir požiūryje į biuro patalpas. Visų pirma, šiandien ieškoma didesnį lankstumą, tvarumą, darbuotojų gerovę, aukštą produktyvumą bei efektyvų bendradarbiavimą užtikrinančių biurų, net jei dėl to tenka aukoti patalpų plotą.

biurai„Dar iki pandemijos vienam darbuotojui tenkantis biuro plotas mažėjo, tačiau Covid-19 šią tendenciją dar labiau išryškino. Biurai šiandien pritaikomi hibridiniam darbo modeliui, kai dalį laiko darbuotojai dirba iš namų, todėl ploto ir fiksuotų darbo vietų poreikis tampa mažesnis. Vietoje to orientuojamasi į didesnį lankstumą ir kuo geresnių sąlygų darbuotojams užtikrinimą. Be to, didėja ir patogios biuro lokacijos bei tvarumo svarba“, – cituojama J. Kostiainen.

Verslo centrų tvarumui – vis aukštesnė kartelė

Dėmesį pastarajam aspektui, anot J. Kostiainen, lemia valstybių reguliavimas, vis didesnis investuotojų pasiryžimas finansuoti tik aukštus tvarumo kriterijus atitinkančius projektus, o taip pat darbuotojų noras dirbti atsakingose ir savo poveikį aplinkai mažinti siekiančiose įmonėse. Tvaresnius ir energiniu požiūriu efektyvesnius pastatus skatina rinktis ir paprasčiausia ekonominė logika, kuri brangstant energijai verčia ieškoti būdų sumažinti veiklos kaštus.

„Tvarumo siekis neabejotinai yra vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos verslo centrų vystymui. Aukštų tvarumo kriterijų neatitinkantys pastatai per keletą artimiausių dešimtmečių gali tapti visiškai nepaklausiu turtu. Jau dabar investuotojai savo investiciniuose portfeliuose tokio turto vengia. Ir priešingai – kuo aukštesnius tvarumo kriterijus nekilnojamas turtas atitinka, tuo jis paklausesnis. Šie kriterijai svarbūs ir patiems verslo centrų nuomininkams, kurie ieško būdų mažinti savo CO2 pėdsaką“, – sako J. Kostiainen.

J. Kostiainen teigimu, augant verslo centrų tvarumo svarbai vystytojai siekia užtikrinti mažesnes jų CO2 emisijas viso pastato gyvavimo ciklo metu ir garantuoti tai tokiais sertifikatais kaip „BREEAM“ ar „LEED“. Dėl to investuojama tiek į tvaresnes ir ilgaamžiškesnes medžiagas, tiek į energiją taupančius inžinerinius sprendimus bei išmaniąsias sistemas. Anot J. Kostiainen, tvarumo siekis lemia ir tai, kad vis dažniau verslo centrus renkamasi įrengti ne naujai pastatytuose, o renovuotose pastatuose. Tokių projektų poveikis aplinkai yra gerokai mažesnis.

Vienas svarbiausių poreikių – lankstumas

Kalbėdamas apie šiandienos verslo centrų tendencijas J. Kostiainen ypač akcentuoja lankstumą, kurio ieško daugelis įmonių. Dabartinėje verslo aplinkoje įmonėms itin sunku planuoti savo plėtrą, o tai lemia lankstesnių biuro patalpų nuomos sprendimų ir bendradarbystės erdvių populiarėjimą. Suomijoje šį poreikį YIT siekia atliepti „Workery+“ koncepto biurais.

biurai„Įmonėms šiandien dažnai yra sunku tiksliai numatyti, kiek darbo vietų ir kokiam laikotarpiui reikės. Plėtra dažnai būna labai staigi, todėl turimų biuro patalpų ima nebepakakti. Tokioje aplinkoje ilgalaikės nuomos sutartys apriboja įmonių galimybes greitai reaguoti į kintančius poreikius. Nuomotis dvigubai didesnį biuro plotą, nei šiuo metu reikia, įsivertinant tai, kad ateityje gali tekti plėstis, taip pat nebūtinai yra labai racionalu. Dėl to tokie sprendimai kaip „Workery+“ įmonėms tampa patrauklia išeitimi“, – sako J. Kostiainen.

Šiuo metu Helsinkyje ir jo apylinkėse YIT iš viso yra įrengusi keturis „Workery+“ lanksčios biuro patalpų nuomos verslo centrus. Juose įmonės gali išsinuomoti reikiamą plotą be ilgalaikių įsipareigojimų ir suteikti darbuotojams visus šiuolaikinių biurų privalumus – komfortišką darbo aplinką, aukštos kokybės maitinimo paslaugas, galimybę naudotis patogiomis poilsio erdvėmis, susitikimų kambariais, telekonferencijų technologijomis ar netgi sporto sale.

„Tokios koncepcijos biurai populiarėja daugelyje šalių, o lanksčios biuro patalpų nuomos paklausa toliau turėtų tik augti. Matome, kad nemažai įmonių tokius biurus renkasi papildomoms darbo vietoms įrengti arba norėdamos suteikti savo darbuotojams patogų darbo lokacijų tinklą. „Workery+“ projektai išties pasiteisino, todėl ateityje tokių verslo centrų gali būti įrengta ir daugiau“, – sako J. Kostiainen.

Būti įspraustos į rėmus nenori ir Lietuvos įmonės

J. Ragaišė teigia kad Lietuvoje veikiančioms įmonėms lankstumas taip pat yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis biuro patalpas. Prioritetas teikiamas tiems verslo centrams, kurie gali suteikti galimybę prireikus praplėsti turimas patalpas, arba siekiama pasirašyti lankstesnes nuomos sutartis, kuriose būtų mažiau apribojimų.

biurai„Su verslo ir ekonominės aplinkos nenuspėjamumu matyt yra susiję ir tai, kad šiemet ypatingai padaugėjo nuomininkų, kuriems reikia biuro patalpų „čia ir dabar“ – t.y. ieškoma pilnai įrengto biuro, į kurį kompanija galėtų įsikelti ir darbus pradėti kad ir rytoj. Taip pat daugėja užklausų, kuomet ieškoma biuro patalpų jau su baldais. Visa tai rodo, kad įmonės veikia vis sunkiau prognozuojamoje aplinkoje, kurioje planuoti toli į ateitį yra sudėtinga“, – sako J. Ragaišė.

Vilniuje ir Kaune situacija yra panaši

„Newsec“ ekspertės teigimu, nuomininkų poreikiai Vilniuje ir Kaune panašūs. Ryškesnis skirtumas pastebimas tik nuomojamame plote, kuris Vilniuje yra didesnis – sostinėje nuomininkai verslo centruose vidutiniškai nuomojasi 660 kv. m plotą, o Kaune – 500 kv. m plotą. Nepaisant panašių nuomininkų poreikių, situacija abiejų didmiesčių verslo centrų rinkose, J. Ragaišės teigimu, gerokai skiriasi.

„Nors pastaruoju metu biurų ploto paklausa Vilniuje viršija pasiūlą, situacija sostinės biurų rinkoje tikrai nėra kritinė. Dažniausiai nuomininkai turi galimybę pasirinkti iš kelių variantų. Šiek tiek sudėtingiau yra nuomininkams, kurie ieško trumpalaikių ar tarpinių sprendimų – t.y. nuomos sutarties 1-2 metams. Tokias sąlygas galinčių pasiūlyti verslo centrų rinkoje yra labai mažai. Kaune situacija kitokia – nors per praėjusius penkerius metus biurų segmentas čia reikšmingai augo, artimiausiu metu miestas susidurs su A klasės biurų patalpų pasiūlos trūkumu. Laisvi plotai moderniuose biuruose Kauno centre baigia ištirpti, o naujų projektų pastaruoju metu nubuvo“, – sako J. Ragaišė.

Anot J. Ragaišės, nauji didesni verslo centrų projektai Kaune dar tik planuojami, o reikšmingo pasiūlos padidėjimo mieste reikės laukti bent 1-2 metus. Dėl to laisvų biuro patalpų dalis Kaune artimiausiu metu turėtų nukristi žemiau 5 proc. Ypač trūks A klasės verslo centrų pasiūlos. Vilniuje verslo centrų rinka, J. Ragaišės teigimu, šiemet turėtų pasipildyti daugiau kaip 125 tūkst. kv. m. Didesnę šio ploto dalį sudarys B klasės biurai. 

YIT Corporation nuotr. 

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-07 14:28
2023 metams artėjant į pabaigą šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje dar labiau įsivyravo pasyvios nuotaikos. Įregistruotus NT sandorius analizuojančio Registrų centro analitikų teigimu, mažėjantis NT sandorių skaičius atspindi šalyje vyraujančias makroekonomines tendencijas ir gyventojų ...
nuotrauka
2023-12-07 14:19
Aplinkos ministerijos iniciatyva parengtas informacinis leidinys „Miestų kvartalinė renovacija: esamos situacijos analizė" pristato svarbiausius faktus ir tendencijas apie šiandieninį miestų atnaujinimo progresą Lietuvoje ir supažindina su dabartiniu miestų atnaujinimo (modernizavimo) kvartalais mod...
nuotrauka
2023-12-06 14:46
Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė sutartį dėl daugiau nei 16 km ilgio aplinkkelio atkarpos priešprojektinių sprendinių parengimo. Sutartyje nurodyta šiuos darbus atlikti per 12 mėn.
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-06 10:58
Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) pasirašė sutartį dėl Daugiabučių namų modernizavimo fondo papildymo. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Tai...
nuotrauka
2023-12-06 10:51
Profesinio mokymo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas, rodos, yra neišvengiamas – kasmet darbo rinką papildo apie 20 tūkst. naujų specialistų, kurie iki tol išbando savo jėgas praktikos ar pameistrystės metu. Vis dėlto, tik trečdalis šalies įmonių noriai ir aktyviai bendradarbiauja su profesinio mok...
nuotrauka
2023-12-06 10:27
Nestandartinių inžinerinių įrenginių ir mechanizmų projektavimo bei gamybos įmonė „Arginta Engineering" plečiasi ir ieško net 50 naujų darbuotojų. „Į naują gamyklą Panevėžyje investavome daugiau nei 8 mln. eurų. O per pastaruosius dvejus metus mūsų komanda Lietuvoje papildė daugiau nei 100 naujų spe...
nuotrauka
2023-12-05 14:59
Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno projekte – svarbus postūmis. Baigtas testuoti salės akustinis modelis. Tai iki 10 kartų sumažinta pastato replika, skirta tinkamai įvertinti statomos salės akustiką. Ši technologija naudojama projektuojant aukščiausios klasės koncertų sales. Modeliu rūpino...
nuotrauka
2023-12-05 14:37
Tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis Renewables" vykdant Baltijos jūros dugno tyrimus, skirtus įvertinti galimybes statyti jūrinio vėjo elektrines, aptiktas jūros dugne nugrimzdęs 70 metrų ilgio ir apie 6 m aukščio laivas. Skenduolį apie 38 metrų gylyje rado geofizinių tyrimų laivas...
nuotrauka
2023-12-05 13:11
Pavojingų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika" šių metų lapkričio 3-23 d. atliko planinius deginimo jėgainės remonto darbus. Po paskutiniojo jėgainės planinio stabdymo profilaktiniams remonto darbams 2022 metais, jėgainė be sustojimo sklandžiai veikė rekordiškai ilgiausią laikotarpį – net 392 dienas.
nuotrauka
2023-12-05 12:40
Šiandien, gruodžio 5-ąją, parašus ant bendradarbiavimo sutarties padėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Eugenijus Valatka ir Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edgaras Stankevičiaus.
nuotrauka
2023-12-05 12:16
Lietuvos valstybės nekilnojamojo turto portfelį šiuo metu sudaro kiek daugiau nei 9 mln. kv. metrų ploto iš kurio centralizuotai per Turto banką valdomas apie 1 mln. kv. m, daugiausiai biuro patalpų. Šio turto būklė, pasak Turto banko atstovų, iš esmės bus pagerinta per artimiausią dešimtmetį. Sieki...
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-12-04 16:09
Keičiasi Gargždų miesto veidas: atidaryta nauja, moderni autobusų stotis. 7 metrų aukščio pastatas, išsiskiriantis cilindro forma, pasitiks kiekvieną atvykstantį. Iš naujos autobusų stoties keleiviai bus vežami tiek tarpmiestiniais, tiek vietiniais maršrutais, o nuo 2025-ųjų iš čia kursuos ir visišk...
nuotrauka
2023-12-04 13:10
Nuo šiol „INTRAC Lietuva“ gali pasiūlyti DEVELON buldozerius, kurie yra galingi ir lengvai valdomi. DEVELON buldozeriai turi efektyvią hidrostatinę pavarą, 2D sistemos reguliuojamus stūmimo peilius (verstuves), paprastą valdymą, ypač patogią operatoriaus kabiną ir puikų matomumą, kuris dar labiau pa...
nuotrauka
2023-12-04 12:51
Penktadienio vakarą pagrindinėje sostinės Katedros aikštėje iškilmingai įžiebta Vilniaus Kalėdų eglė. Šiemet puoštas natūralus spygliuotis medis, kurį miestui padovanojo jo gyventojai. Eglės papėdėje taip pat įrengta didžiulių aukso spalvos dovanų kompozicija ir speciali apžvalgos aikštelė, kuri lei...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos