2024 gegužės 23 d. ketvirtadienis, 0:35
Reklama  |  facebook

Biurai pandemiją išgyveno pasikeitę: lankstumas ir tvarumas tampa svarbiausiais aspektais

2022-06-03 13:01
Nors užklupus pandemijai daug kas prognozavo verslo centrų saulėlydį, jau dabar aišku, kad biuro patalpų svarba organizuojant įmonių darbą nemenksta. Juolab, kad ir patys darbuotojai į biurus grįžta noriai. Visgi požiūris į verslo centrus ir su jais susiję įmonių poreikiai keičiasi.
nuotrauka
YIT Corporation nuotr.


Minimos įmonės
YIT, Suomijos statybos kompanija,
Newsec, UAB

Tvarių miestų plėtros bendrovės YIT viceprezidentas miestų plėtrai Juha Kostiainen sako, kad pastaraisiais metais įmonių prioritetu tapo biuro nuomos lankstumas ir patalpų tvarumas, o tai lemia ir naujų verslo centrų koncepcijų išpopuliarėjimą. Tuo metu nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė Lietuvoje Jurgita Ragaišė sako, kad šios tendencijos neaplenkia ir Lietuvos.

Pandemija pakeitė prioritetus

J. Kostiainen teigimu, Covid-19 pandemija verslo centrų užmarštin tikrai nenustūmė, tačiau paskatino ir paspartino darbo organizavimo pokyčius, kurie neišvengiamai atsispindi ir požiūryje į biuro patalpas. Visų pirma, šiandien ieškoma didesnį lankstumą, tvarumą, darbuotojų gerovę, aukštą produktyvumą bei efektyvų bendradarbiavimą užtikrinančių biurų, net jei dėl to tenka aukoti patalpų plotą.

biurai„Dar iki pandemijos vienam darbuotojui tenkantis biuro plotas mažėjo, tačiau Covid-19 šią tendenciją dar labiau išryškino. Biurai šiandien pritaikomi hibridiniam darbo modeliui, kai dalį laiko darbuotojai dirba iš namų, todėl ploto ir fiksuotų darbo vietų poreikis tampa mažesnis. Vietoje to orientuojamasi į didesnį lankstumą ir kuo geresnių sąlygų darbuotojams užtikrinimą. Be to, didėja ir patogios biuro lokacijos bei tvarumo svarba“, – cituojama J. Kostiainen.

Verslo centrų tvarumui – vis aukštesnė kartelė

Dėmesį pastarajam aspektui, anot J. Kostiainen, lemia valstybių reguliavimas, vis didesnis investuotojų pasiryžimas finansuoti tik aukštus tvarumo kriterijus atitinkančius projektus, o taip pat darbuotojų noras dirbti atsakingose ir savo poveikį aplinkai mažinti siekiančiose įmonėse. Tvaresnius ir energiniu požiūriu efektyvesnius pastatus skatina rinktis ir paprasčiausia ekonominė logika, kuri brangstant energijai verčia ieškoti būdų sumažinti veiklos kaštus.

„Tvarumo siekis neabejotinai yra vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos verslo centrų vystymui. Aukštų tvarumo kriterijų neatitinkantys pastatai per keletą artimiausių dešimtmečių gali tapti visiškai nepaklausiu turtu. Jau dabar investuotojai savo investiciniuose portfeliuose tokio turto vengia. Ir priešingai – kuo aukštesnius tvarumo kriterijus nekilnojamas turtas atitinka, tuo jis paklausesnis. Šie kriterijai svarbūs ir patiems verslo centrų nuomininkams, kurie ieško būdų mažinti savo CO2 pėdsaką“, – sako J. Kostiainen.

J. Kostiainen teigimu, augant verslo centrų tvarumo svarbai vystytojai siekia užtikrinti mažesnes jų CO2 emisijas viso pastato gyvavimo ciklo metu ir garantuoti tai tokiais sertifikatais kaip „BREEAM“ ar „LEED“. Dėl to investuojama tiek į tvaresnes ir ilgaamžiškesnes medžiagas, tiek į energiją taupančius inžinerinius sprendimus bei išmaniąsias sistemas. Anot J. Kostiainen, tvarumo siekis lemia ir tai, kad vis dažniau verslo centrus renkamasi įrengti ne naujai pastatytuose, o renovuotose pastatuose. Tokių projektų poveikis aplinkai yra gerokai mažesnis.

Vienas svarbiausių poreikių – lankstumas

Kalbėdamas apie šiandienos verslo centrų tendencijas J. Kostiainen ypač akcentuoja lankstumą, kurio ieško daugelis įmonių. Dabartinėje verslo aplinkoje įmonėms itin sunku planuoti savo plėtrą, o tai lemia lankstesnių biuro patalpų nuomos sprendimų ir bendradarbystės erdvių populiarėjimą. Suomijoje šį poreikį YIT siekia atliepti „Workery+“ koncepto biurais.

biurai„Įmonėms šiandien dažnai yra sunku tiksliai numatyti, kiek darbo vietų ir kokiam laikotarpiui reikės. Plėtra dažnai būna labai staigi, todėl turimų biuro patalpų ima nebepakakti. Tokioje aplinkoje ilgalaikės nuomos sutartys apriboja įmonių galimybes greitai reaguoti į kintančius poreikius. Nuomotis dvigubai didesnį biuro plotą, nei šiuo metu reikia, įsivertinant tai, kad ateityje gali tekti plėstis, taip pat nebūtinai yra labai racionalu. Dėl to tokie sprendimai kaip „Workery+“ įmonėms tampa patrauklia išeitimi“, – sako J. Kostiainen.

Šiuo metu Helsinkyje ir jo apylinkėse YIT iš viso yra įrengusi keturis „Workery+“ lanksčios biuro patalpų nuomos verslo centrus. Juose įmonės gali išsinuomoti reikiamą plotą be ilgalaikių įsipareigojimų ir suteikti darbuotojams visus šiuolaikinių biurų privalumus – komfortišką darbo aplinką, aukštos kokybės maitinimo paslaugas, galimybę naudotis patogiomis poilsio erdvėmis, susitikimų kambariais, telekonferencijų technologijomis ar netgi sporto sale.

„Tokios koncepcijos biurai populiarėja daugelyje šalių, o lanksčios biuro patalpų nuomos paklausa toliau turėtų tik augti. Matome, kad nemažai įmonių tokius biurus renkasi papildomoms darbo vietoms įrengti arba norėdamos suteikti savo darbuotojams patogų darbo lokacijų tinklą. „Workery+“ projektai išties pasiteisino, todėl ateityje tokių verslo centrų gali būti įrengta ir daugiau“, – sako J. Kostiainen.

Būti įspraustos į rėmus nenori ir Lietuvos įmonės

J. Ragaišė teigia kad Lietuvoje veikiančioms įmonėms lankstumas taip pat yra vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis biuro patalpas. Prioritetas teikiamas tiems verslo centrams, kurie gali suteikti galimybę prireikus praplėsti turimas patalpas, arba siekiama pasirašyti lankstesnes nuomos sutartis, kuriose būtų mažiau apribojimų.

biurai„Su verslo ir ekonominės aplinkos nenuspėjamumu matyt yra susiję ir tai, kad šiemet ypatingai padaugėjo nuomininkų, kuriems reikia biuro patalpų „čia ir dabar“ – t.y. ieškoma pilnai įrengto biuro, į kurį kompanija galėtų įsikelti ir darbus pradėti kad ir rytoj. Taip pat daugėja užklausų, kuomet ieškoma biuro patalpų jau su baldais. Visa tai rodo, kad įmonės veikia vis sunkiau prognozuojamoje aplinkoje, kurioje planuoti toli į ateitį yra sudėtinga“, – sako J. Ragaišė.

Vilniuje ir Kaune situacija yra panaši

„Newsec“ ekspertės teigimu, nuomininkų poreikiai Vilniuje ir Kaune panašūs. Ryškesnis skirtumas pastebimas tik nuomojamame plote, kuris Vilniuje yra didesnis – sostinėje nuomininkai verslo centruose vidutiniškai nuomojasi 660 kv. m plotą, o Kaune – 500 kv. m plotą. Nepaisant panašių nuomininkų poreikių, situacija abiejų didmiesčių verslo centrų rinkose, J. Ragaišės teigimu, gerokai skiriasi.

„Nors pastaruoju metu biurų ploto paklausa Vilniuje viršija pasiūlą, situacija sostinės biurų rinkoje tikrai nėra kritinė. Dažniausiai nuomininkai turi galimybę pasirinkti iš kelių variantų. Šiek tiek sudėtingiau yra nuomininkams, kurie ieško trumpalaikių ar tarpinių sprendimų – t.y. nuomos sutarties 1-2 metams. Tokias sąlygas galinčių pasiūlyti verslo centrų rinkoje yra labai mažai. Kaune situacija kitokia – nors per praėjusius penkerius metus biurų segmentas čia reikšmingai augo, artimiausiu metu miestas susidurs su A klasės biurų patalpų pasiūlos trūkumu. Laisvi plotai moderniuose biuruose Kauno centre baigia ištirpti, o naujų projektų pastaruoju metu nubuvo“, – sako J. Ragaišė.

Anot J. Ragaišės, nauji didesni verslo centrų projektai Kaune dar tik planuojami, o reikšmingo pasiūlos padidėjimo mieste reikės laukti bent 1-2 metus. Dėl to laisvų biuro patalpų dalis Kaune artimiausiu metu turėtų nukristi žemiau 5 proc. Ypač trūks A klasės verslo centrų pasiūlos. Vilniuje verslo centrų rinka, J. Ragaišės teigimu, šiemet turėtų pasipildyti daugiau kaip 125 tūkst. kv. m. Didesnę šio ploto dalį sudarys B klasės biurai. 

YIT Corporation nuotr. 

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-05-22 15:16
Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA), paskelbė dizaino konkursą dėl bendro Baltijos (Latvijos ir Lietuvos) paviljono statybos tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“, kuri vyks nuo 2025 m. balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje, Kansai reg...
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:26
Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdymo galimybes teritorijose, kuriose taikomos specialiosios že...
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:31
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-05-17 08:39
Ketvirtadienį, gegužės 16 d., Seime pritarta Krašto apsaugos ministerijos inicijuotam Gynybos ir saugumo pramonės įstatymo projektui, sudarančiam palankesnes sąlygas šios srities pramonės augimui, kartu stiprinant šalies saugumą, gynybos technologijų pažangą ir Lietuvos pramonės tarptautinį konkuren...
nuotrauka
2024-05-17 07:58
Turto bankas sostinėje, J. Kairiūkščio g. 10, įgyvendins atnaujinimo projektą, kurio metu bus pastatyti keli modernūs pastatai. Planuojama, kad bendras pastatų plotas sudarys apie 6 200 kv. m, o jų statyba kainuos apie 16,7 mln. Eur. Atnaujinimo projektui gegužės pradžioje pritarė LR Vyriausybė, sta...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-17 06:30
Vilniaus miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro pareiškimus dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamaisiais įsakymais, skyrė baudas dėl korupcijos teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros srityse. Kaltais dėl kyšininkavimo pripažinti 2 asmenys, ji...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-16 10:43
Vyriausybė nutarė papildyti nutarimą, kuris reglamentuoja Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatus. Šis sprendimas atitinka praėjusių metų pabaigoje priimtas Teritorijų planavimo įstatymo pataisas ir aiškiau detalizuoja teritorijų plan...
nuotrauka
2024-05-16 10:35
Trečiadienį Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai UAB „Geovika" priklausančiame sklype nustatė, kad po žeme yra įrengtas pastatas, surašė faktinių duomenų patvirtinimo aktą, užfiksavo inžinerines kondicionavimo sistemas bei šviežiai žole uždengtas dangas.
nuotrauka
2024-05-16 10:20
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė Daugiafunkcio komplekso statybų projekto pakeitimų patikslinimui. Jų buvo imtasi po gautos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nuomonės ir derybų su kitomis projekto šalimis. Pakoreguotas projektas Savivaldybei yra 20 tūkst. eurų pigesnis nei tas, kuriam Taryba...
nuotrauka
2024-05-15 12:51
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) su Ukrainos Kalytos savivaldybės atstovais antradienį nuotoliu aptarė bendradarbiavimo galimybes padedant joms parengti savo teritorijų žemės inventorizaciją ir bendruosius planus.
nuotrauka
2024-05-15 08:37
Šiandien Seime po pateikimo pritarta Finansų ministerijos kartu su Lietuvos banku parengtiems įstatymų projektams – perkantiems nekilnojamąjį turtą su būsto paskola suteikti realią galimybę rinktis palūkanų normos rūšį, įpareigojant kredito įstaigas siūlyti tiek fiksuotas, tiek ir kintamas palūkanų ...
nuotrauka
2024-05-15 07:53
Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai Vilniuje išbandė inovatyvų vamzdynų valymo ledu metodą (angl. Ice Pigging), kuris gali tapti efektyvia ir inovatyvia alternatyva šiuo metu naudojamoms priemonėms. Bandymų metu siekta įvertinti galimybes pasaulyje populiarėja...
nuotrauka
2024-05-14 20:17
Alytaus profesinio rengimo centre įvyko konferencija-susitikimas, kuriame Alytaus regiono statybos įmonės aptarė abipusius lūkesčius su tame pačiame regione dirbančiais statybos inžinieriais. Pastaruosius atstovavo Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Alytaus apskrities bendrija. Rangovų atstovai i...
nuotrauka
2024-05-14 13:28
Kauno oro uoste oficialiai atidarytas jau antrasis kompanijos „Ryanair“ valdomas orlaivių techninės priežiūros ir remonto (angl.: „Maintenance, Repair, and Overhaul (MRO)“) paslaugų angaras. Teigiama, kad šis oro bendrovės sprendimas sustiprins antrojo pagal dydį Lietuvoje oro uosto esamą lyderystę ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-14 10:50
Praėję metai UAB „Merko statyba“ buvo sėkmingi naujai pasirašytomis generalinės rangos sutartimis. Šiais metais jau matomi akivaizdūs jų rezultatai – 2024 metų pirmo ketvirčio UAB Merko statyba apyvarta iš generalinės rangos sutarčių pasiekė 49 mln. eurų. Palyginimui – 2023 metų pirmą ketvirtį šis s...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos