2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 20:18
Reklama  |  facebook

Biurų architektūra ir žmogus: kokią įtaką darbo erdvės turi produktyvumui ir motyvacijai?

2022-03-14 10:56
Nors vaikštant gerai pažįstamomis miesto gatvėmis į aplink esančius pastatus ir jų architektūrą ilgainiui imame kreipti vis mažiau dėmesio, visgi architektūra neabejotinai turi įtakos miesto erdvių suvokimui. Ekspertų teigimu, ji brėžia tam tikras judėjimo trajektorijas ir perspektyvas, netgi formuoja požiūrius ar keičia nuotaikas.
nuotrauka
ARTERY Vilnius (Aut. Studio Libeskind New York, UAB ARCHINOVA Vilnius


Minimos įmonės
Danieliaus Libeskindo studja,
Tuo įsitikinęs vienos žymiausių pasaulyje architektūros studijų „Studio Libeskind“ partneris Yama Karim. Jo manymu, ypatingai didelė reikšmė tenka biurų pastatams, kurie šiuolaikiniuose miestuose sudaro svarbų urbanistinio kraštovaizdžio sluoksnį. Architektui pritaria ir verslo psichologė Laura Rimkutė, pažyminti, kad nuo fizinės darbo vietos priklauso ir darbuotojų motyvacija bei produktyvumas.

Architektūros poveikį jaučiame nuolat

Konstitucijos prospekte statomą 20 aukštų verslo centrą „Artery“ suprojektavusios „Studio Libeskind“ partneris sako, kad architektūra mus veikia tiek sąmoningai, tiek pasąmoningai. Ji supa mus praktiškai nuolatos, todėl dažnai net nejaučiame, kiek daug įtakos pastatai ir architektūriniai sprendimai gali turėti mūsų elgesiui bei įpročiams.

„Architektūra yra taip arti mūsų ir taip glaudžiai įsiskverbusi į kasdienybę, kad kartais reikia šiek tiek atsitraukti – pavyzdžiui, išvykti į kitą miestą – tam, kad pajustum tikrąją jos galią. Pakeitę įprastą aplinką imame labiau pastebėti tam tikrus architektūrinius sprendimus ir detales, jų fizinį, estetinį ar net psichologinį poveikį. Jis daugiausiai atsiskleidžia per vizualinį santykį su pastatais ir kitais statiniais. Kitaip tariant, nebūtina tam tikrame pastate gyventi ar dirbti, kad pajustum jo buvimą mieste ir įtaką“, – cituojamas Y. Karim.

Biurų pastatų poveikį patvirtina ir moksliniai tyrimai

Verslo centrai ir biurai, kuriuose šiuolaikinėse visuomenėse dirba didelė dalis žmonių, anot garsaus architekto, turi ypatingą reikšmę ne tik formuojant miesto veidą, bet ir išlaisvinant bei paskatinant darbuotojų produktyvumą, kūrybiškumą ir motyvaciją.

Yama Karim„Studio Libeskind“ partneris Yama Karim

„Biuruose dalis žmonių praleidžia didžiąją dalį laiko, todėl kuriant verslo centrus svarbu galvoti apie erdves ir elementus, kurie įkvėptų jų darbuotojus ir aplinkinius. Turbūt tikrai nemažai darbuotojų vos atėję į darbą galvoja apie tai, kaip būtų gera grįžti namo ir prigulti ant sofos. Tačiau jei biuras patogus, jame gera būti, šios mintys nutolsta. Kartu, manau, kad tinkamai suplanuotos ir įrengtos erdvės prisideda prie darbuotojų produktyvumo, motyvacijos ir koncentracijos. Jiems tampa svarbios ne tiek darbo valandos, kurias reikia „atidirbti“, o užduotys ir veiklos. Jomis mėgautis šiuolaikiškame biure tampa lengviau“, – teigia JAV įsikūrusios studijos partneris.

Verslo psichologė L. Rimkutė pažymi, kad biuras ir jo vieta mieste gali lemti net ir organizacijos pasirinkimą darbinantis. Dėl to konkurencijai dėl darbuotojų didėjant kokybiškas ir patrauklus biuras įmonėms tampa vis svarbesniu faktoriumi. Be to, moksliniai tyrimai patvirtina, kad fizinė darbo vieta yra vienas iš veiksnių, lemiančių tai, kaip gerai ir efektyviai dirbama.

„Nors per karantiną kai kurie darbuotojai suprato, kad jiems geriausia dirbti iš namų, vis tik daugybei žmonių darbo vieta biure yra labai svarbi ir stipriai prisideda prie produktyvumo, pasitenkinimo darbu ir motyvacijos. Inovatyviausios ir madas personalo srityje diktuojančios organizacijos tikrai stengiasi surasti sprendimus, leidžiančius biurui būti ta vieta, kuria darbuotojai džiaugtųsi ir norėtų joje būti. Ir asmeniškai tenka susidurti su įmonių darbuotojais, kurie tikrai didžiuojasi savo biurais, nepraleidžia progos juos aprodyti“, – cituojama L. Rimkutė.

Y. Karim priduria, kad dėl pandemijos keitėsi ne tik darbuotojų požiūris. Atsižvelgdami į naujus darbo modelius vystytojai, architektai ir interjero dizaineriai ėmė dar daugiau dėmesio skirti naudojamoms medžiagoms, šviesos ir patalpų oro kokybei, laisvalaikio bei poilsio erdvėms. Taip pat, eksperto teigimu, tikėtina, jog greitu metu biuruose atsiras ir daugiau balanso tarp bendrųjų ir asmeninių erdvių.

Biurai turi atitikti koncentruoto, patogaus ir tvaraus miesto principus

Verslo psichologė pažymi, kad vertinant biurus iš darbuotojų perspektyvos, kiekvienam žmogui gali būti svarbūs skirtingi biuro niuansai ir aspektai. Dažnam yra svarbi verslo centro lokacija ir tai, kad biurą būtų patogu pasiekti. Kiti didelį dėmesį skiria erdvių jaukumui, modernumui. Kai kam gali būti reikšmingas vaizdas pro langą, architektūriniai ir interjero sprendimai. Daugeliu atvejų norima optimalios šių aspektų kombinacijos, tačiau tik išskirtiniai verslo centrai gali pasiūlyti visus privalumus.

Laura RimkutėVerslo psichologė Laura Rimkutė

Biuro lokaciją, kaip vieną svarbiausių jo aspektų, išskiria ir Y. Karim. Jo teigimu, per pastaruosius 20–30 metų urbanistikos prioritetas keitėsi nuo ėjimo į priemiesčius prie grįžimo atgal į miesto centrą. Anot architekto, tai pirmiausiai susiję su tendencija, kai po Antrojo pasaulinio karo į priemiesčius išsikėlę gyventojai tapo izoliuoti, o miestų plėtra į išorę ėmė lemti iššūkius transporto infrastruktūrai bei socialinį, kultūrinį ir ekonominį miestų segmentavimąsi.

„Kartu miestų tankinimas yra susijęs ir su tvarumu. Žmonės jau ima įsisąmoninti, kad negali ir toliau beatodairiškai plėstis, kad tam yra ribos. Todėl vietoj miestų plėtros į išorę, juose kyla dangoraižiai, siekiama efektyviai išnaudoti ir suaktyvinti centrines teritorijas. Tam pasitelkiami architektūriniai ir urbanistiniai sprendimai, leidžiantys koncentruotai sutelkti žmones bei paslaugas ir kartu padedantys sumažinti transporto poveikį aplinkai. Koncentruotas miestas yra patogesnis ir jo gyventojams. Apie tai galvojome ir kurdami „Artery“ projektą“, – sako Y. Karim.

Visgi kalbėdamas apie ateities biurus Y. Karim nesiryžta spėlioti, kokie tiksliai jie bus ir kokias transformacijas patirs. Architekto manymu, biuro erdvių evoliucija yra organinis procesas, tiesiogiai priklausantis mūsų pačių naujai susiformavusios elgsenos ir ilgainiui įvyksiančio grįžimo į biurus. Visgi pagrindiniu šio proceso varikliu, architekto įsitikinimu, turėtų būti siekis dar labiau suartinti namų ir biuro erdves bei suteikti darbuotojams įkvepiančią ir motyvuojančią darbo aplinką. Biurų architektūra tam ir toliau turės esminės įtakos. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Biuras



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras