„Citus“ ekspertai: loftą rinktis tikrai verta 
2021-11-17 11:39
Pasaulyje ir Lietuvoje išpopuliarėję loftai turi ir privalumų, ir trūkumų, bet gerai apgalvotas jo interjeras gali nustebinti kiekvieną. „Citus“ interjero architektė Vilė Kasperavičiūtė kūrė demonstracinių loftų „Radio City“ projektą, interjerus ir turi ką patarti.

Interjero autorė – interjero architektė Vilė Kasperavičiūtė. „Citus" nuotr.
Minimos įmonės
Citus, UAB
„Loftas yra konversija, kurios metu gamykliniai pastatai virsta gyvenamuoju būstu“, – pranešime cituojama interjero architektė. Anot jos, būtent ši konversija mums padovanoja tai, kas loftuose yra nepaprasto – autentiškas detales, unikalias konstrukcijas, atviras erdves, aukštas lubas ir didelius langus, pro kuriuos skverbiasi natūrali šviesa.
„Detalės, kurių taip paprastai imituoti nepavyks tradiciniame būste – būtent jos ir yra loftų interjero dizaino klasika“, – patalpos įvaizdį pranešime nusakė V. Kasperaviūtė. Originaliai buvusios industrinės patalpos yra užpildytos technokratiškomis, grubokomis, autentiškomis detalėmis: sijomis, kolonomis, originaliais konstrukciniais intarpais. Interjere galima išnaudoti ir senas, nutrupėjusias plytas bei kitą „istorinį palikimą“ – loftai visuomet turi industrinę dvasią. Pasak interjero specialistės, įsigyjantys loftus vertina būtent šį palikimą ir retai kada nori jo atsisakyti: interjere paliekami originalūs statinio elementai. Tačiau būna ir išimčių – loftus įsigyja ir tie, kurie į juos pažiūri naujai bei pasiryžta perbraižyti standartinį įvaizdžio žemėlapį.
„Ypač įdomu matyti, kaip loftai iš industrinių struktūrų virsta organiškais elegantiško, klasikinio, tačiau atviro būsto pavyzdžiais. Iš esmės, būtent loftai jų savininkams ir dizaineriams suteikia progą eksperimentuoti ir nutolti nuo akiai įprasto vaizdo – lubų aukštis ir plati erdvė atveria duris galimybėms. Pavyzdžiui, mėgstantys augalus jų įvairiuose aukščiuose gali prisikabinti tiek, kad jaustųsi lyg gyventų Amazonės džiunglėse. Tai būtų gan unikalus interjero dizaino sprendimas, kuris įmanomas tik turint aukštas lubas ir sienų nesuvaržytą erdvę“, – loftų dizaino patrauklumą pranešime apibūdina V. Kasperavičiūtė.
Anot interjero architektės, dėl visų logiškų ir praktiškų priežasčių lofte į viršų turėtų keliauti miegamasis ir galbūt – dabar labai aktualus – darbo kambarys. Tai ergonomiška, paprasta ir praktiška. Na ir žinoma, specialistės nuomone, virtuvė bei svetainė turi būti sujungtos ir nuleistos į pirmąjį aukštą. Iš miegamojo turėtų matytis tik dalis svetainės.
Virtuvę galima slėpti po antro aukšto perdanga, kad jos iš ten visiškai nesimatytų ir į gartraukį nepatekę kvapai tiesiu taikymų nekiltų į viršų. Po perdanga galima slėpti ir vonios kambarį – dabar net galima įsigyti dizainerių sukurtų, jau sukomplektuotų lofto „kubų“, kurių viduje būna įrengtas vonios kambarys su tualetu, vienoje pusėje gali būti sukonstruota nedidelė, kompaktiška virtuvė. Pasirinkus tokio sprendinio apdailą ir „pakišus“ po perdanga telieka pajungti elektrą bei vandenį.
Architektė pasakoja, kad yra mačiusi pavyzdžių, kur antrajame lofto aukšte įrengiama vonia, kurioje, ilsintis po įtemptos darbo dienos, galima grožėtis vaizdu pro langą. Žinoma, su sąlyga, kad priešais jį nėra kitų langų. Svarbu lofto neuždaryti, tai būtų didžiausias lofto interjero nesusipratimas.
„Taigi, loftas nėra standartinis butas. Pasirinkę jį, būsimi gyventojai tame pačiame plote gauna pusantro ar net du aukštus, reiškia, daug daugiau tūrio ir erdvės“, – cituojama V. Kasperavičiūtė, tačiau perspėja: kas vieniems yra privalumai, kitiems, atvirkščiai, trūkumai.
Laiptai, esantys namuose, gali tapti kliūtimi ar pavojumi mažiems vaikams, taip pat vyresnio amžiaus ar judėjimo sutrikimų turintiems žmonėms. Loftai, ko gero, nelabai patiks ir dėl kito aspekto: šeimoms su ūgtelėjusiais, privatumo ieškančiais paaugliais ar užkietėjusiems individualistams tokio tipo bute, kur jaučiama visa patalpa, negausu uždarų erdvių, gali to trūkti.
Kriterijai, renkantis loftą
Pastaruoju metu pasaulyje stiprėja „micro tiny living“ gyvenimo būdo tendencija, kuri propaguoja mažas gyvenamąsias erdves su mažiau daiktų, taigi – daugiau laisvės. Ši banga užkabino ir loftų projektus. Jei pasirinksite tokio tipo mikroloftą, „Citus“ interjero architektė pataria atkreipti dėmesį į tai, kad nedidelėje erdvėje rastų vietas viskas, be ko praktiškai neapsisuksite savo kasdienybėje. Žinant, ko tiksliai norima ir renkantis bet kokio tipo būstą, patariama į apžiūras keliauti kartu su interjero dizaineriu, kuris greitai pamatys, ar kliento norai suderinami su patalpos plotu ir jo suplanavimu.
Apskritai, renkantis loftą reikia atkreipti dėmesį į tuos pačius elementus, kaip ir perkant įprastą būstą: vietą mieste, susisiekimo galimybes, suplanavimą ir vaizdą pro langus, galimybes greitai pasiekti reikalingus taškus – parduotuves, vaikų darželius ar mokyklas, viešąsias erdves, laisvalaikio ir poilsio vietas. Reikia gerai įvertinti savo kasdienius poreikius. Labai svarbu atkreipti dėmesį į langus, kadangi loftuose jie būna ypač dideli, vitrininiai, todėl svarbi kokybė. Dėmesį atkreiptinas ir į laiptų įrengimą: blogai parinkta jų vieta gali išdarkyti suplanavimą, o erdvę paversti neergonomiška.
„Perkant loftą reikia suprasti, jo unikalumą ir privalumus: įsigijus atvirą erdvę dideliais langais, nereikėtų iš jo daryti įprasto dviejų aukštų namo ar kotedžo, nederėtų uždaryti erdvių“, – cituojama V. Kasperavičiūtė. „Nėra vieno kelio: loftas yra medžiaga vaizduotei – galima palikti visiškai industrinę, grubią autentiką, galima palikti didesnę ar mažesnę jos dalį arba visiškai nugludinti iki šviesios, lengvos estetikos, su skoningai pritaikytu krištoliniu šviestuvu. Loftas šioje vietoje turi daugiau privalumų nei įprastas būstas, tai – jūsų baltas lapas“.
Kiek kainuoja įsirengti loftą?
Dažniausiai loftai yra parduodami kaip vientisa erdvė ir nemažą biudžeto pyrago gabalą sudaro laiptų, turėklų, metalo – stiklo pertvarų įrengimas. Standartiškai, tai gali kainuoti iki dešimties tūkstančių eurų, o visa kita priklauso nuo to, kokio galutinio rezultato pageidauja klientas.
„Loftas, kaip ir bet koks būstas, gali tapti ypač brangiu kūriniu, tačiau, lyginant su standartiniu būstu, jis turi ir privalumų, mat pats lofto konceptas nereikalauja sienų lyginimo, išvaizdos nugludinimo ir trūkumų slėpimo. Jūs galite palikti daugelį detalių, neslėpti inžinerinių komunikacijų (elektros kabelių ar ortakių) – tai atrodys stilingai ir unikaliai, o jums nereikės papildomų investicijų“, – pranešime minėjo specialistė.
Architektė pataria skaičiuoti taip: lofto įrengimas kainuoja šiek tiek brangiau nei buto, bet pigiau nei kotedžo ir žymiai pigiau nei namo. Nuo tuščios erdvės iki aksesuarų įrengti loftą kainuoja maždaug nuo 950 Eur/kv. m, butą – nuo 800. Skirtumą tarp buto ir lofto įrengimo, daugiausia, sudaro minėtas laiptų, turėklų ir stiklo pertvarų įrengimas, o tai kainuoja apie 6 000–7 000 Eur. Visa kita – panašu. Tiesa, tokia įrengimo kaina bus mažo ploto būstui. Didėjant plotui įrengimo kvadratinio metro kaina po truputį mažėja, nes prisideda pigesnės apdailos medžiagos, o tokių brangių įrenginių, kaip santechnika, virtuvės įranga, daugiau nereikia.
Tuo tarpu kotedžo įrengimo „nuo nulio“ kaina prasideda nuo 1 000, o namą – nuo 1 200 Eur/kv. m. Tokiuose būstuose, paprastai, reikia daugiau vonios kambarių, taip pat durų, elektros, šildymo–vėdinimo instaliacijos ir kitų brangesnių elementų, o ir plotas – didesnis.
Beje, daug kas įsivaizduoja, jog loftams netinka standartiniai baldai ir reikia juos specialiai gamintis. Tačiau, cituojama V. Kasperavičiūtė patikina, tai visiškai nebūtina: galima pritaikyti bet kokius gamyklinius baldus ar sumontuoti standartinę virtuvės įrangą.
Architektūra. Interjeras
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...
2025-06-12 14:55
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ vilniečiams pristato penkias naujo gyvenamojo kvartalo prie Mindaugo tilto architektūrines idėjas. Jau galima susipažinti su visais penkiais konkurso darbais, taip pat iki birželio 18 d. pabaigos teikti savo pasiūlymus bei pastabas.
2025-06-09 13:12
Vilniaus miesto savivaldybė pristato urbanistinės ir gamtinės konteksto analizės rekomendacijas. Dokumentas skirtas miesto plėtotojams, architektams, urbanistams ir jų komandoms, rengiančioms teritorijų planavimo dokumentus – detaliuosius planus. Tikimasi, kad rekomendacijos įneš daugiau aiškumo, ko...
2025-05-30 15:10
Sostinės viešosios erdvės pelno ne tik miestiečių pripažinimą – jų kokybę ir architektūrinę vertę aukštai įvertino ir profesionalų bendruomenė. 2025 m. Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose viešųjų erdvių kategorijoje nominuoti du Vilniaus vystymo kompanijos projektuotojų komandos sukurti pr...
2025-05-30 10:45
Ant granito plokštės išgraviruotas per upę kadaise kėlusio keltininko siluetas, pirmu aukštu tapę požemiai, darbai žemiau Neries lygio, naujas stoglangių standartas, du metrai grunto augalams virš požeminės automobilių aikštelės, išsaugotos kulkų žymės ir begalė kitų detalių bei istorijų pamažu atsi...
2025-05-28 11:34
Būsto įsirengimas – tai ne tik vienas svarbiausių, bet ir sudėtingiausių etapų naujakurių gyvenime. Pradinė mintis dažnai skamba optimistiškai: įsirengsime greitai, racionaliai ir nebrangiai – praktikoje susiduriama su šimtais sprendimų, dešimtimis tiekėjų ir nenuspėjamais biudžeto pokyčiais.
2025-05-27 09:30
Aplinkos ministerija kartu su Kultūros ministerija paskelbė projektų, pretenduojančių į šių metų aukščiausius valstybinius architektūros įvertinimus Lietuvoje, sąrašą. Iš 125 pateiktų paraiškų komisija atrinko 35 projektus, kurie varžysis devyniose kategorijose dėl Nacionalinių architektūros apdovan...
2025-05-23 12:46
Molėtų rajone 11-ai rajono sakralinio paveldo tvarkymo projektų bus išdalinta 40 tūkstančių eurų.
2025-05-23 12:40
Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupė FIXUS mobilis komandos jau ne pirmą kartą apsilankė Biržuose, kur padėjo Biržų pilies, Šv. Jono Krikštytojo, Nemunėlio Radviliškio ir kitų istorinių pastatų valdytojams atlikti skubų remontą bei sudaryti išsami...
2025-05-20 16:22
Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį dėl Vokiečių gatvės rekonstrukcijos darbų. Vieną pagrindinių sostinės senamiesčio gatvių atnaujins rangos konkursą laimėjusi UAB „KRS".
2025-05-19 13:22
Šiuolaikinė architektūra diktuoja naujas langų dizaino formas – jos yra griežtos, kampuotos ir minimalistinės. GEALAN profilių sistemos, tokios kaip GEALAN-LINEAR®, GEALAN-KUBUS® ir GEALAN-KONTUR®, atspindi šias tendencijas, siūlydamos ne tik puikią šilumos izoliaciją ir ilgaamžiškumą, bet ir esteti...
2025-05-16 12:01
Kaip kurti aplinką, kurioje žmonės nori gyventi, kurti ir pasilikti? Atsakymų vis dažniau ieškoma ne vien planuojant miestus ar būstus, bet ir stiprinant bendruomenes, saugant paveldą, įtraukiant gyventojus į sprendimų priėmimą. Gyvenimo kokybę lemia ne tik gyventojų skaičius, bet ir tai, kiek žmonė...
2025-05-12 15:24
Garsus kraštovaizdžio architektūros profesorius šį pavasarį lankosi Lietuvoje ir dėsto Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kraštovaizdžio architektūros magistrantams. R. Holden šypsosi dalindamasis, kad jo pagrindinis tikslas – padėti studentams pamatyti galimybes: „Kraštovaizdži...
2025-05-09 09:48
Prieškambaris dažnai yra mažiausia namų erdvė, tačiau joje turi tilpti, ko gero, daugiausia įvairių daiktų. Šis iššūkis nesvetimas ir Lietuvos gyventojams: trečdalis gyventojų teigia, kad jų prieškambariai stokoja vietos daiktams laikyti ir yra nepraktiški, o juk ši erdvė – priešingai – turėtų būti ...
2025-05-07 15:06
Vilniuje permainų sulauks dar viena mokykla – planuojama iš esmės atnaujinti VGTU inžinerijos licėjaus pradinio ugdymo padalinį, esantį Nemenčinės pl. 16. Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu projektą plėtojančios Vilniaus vystymo kompanijos organizuotame architektūrinio projekto konkurse dalyvauja...
2025-05-07 09:34
Interjero dizaino žurnaluose ir portaluose dažnai matome įspūdingus vonios kambarių projektus ar jų vizualizacijas. Jie neretai kuriami pagal tuo metu vyraujančias tendencijas. Deja, ne visos jos atlaiko laiko išbandymus ir po kelerių metų vonios kambarys gali tapti estetiškai ir technologiškai pase...
2025-05-02 10:23
Vilniaus Užupio rajonas per tris dešimtmečius iš apleistos teritorijos virto į vieną iš vos keturių prestižinių lokacijų sostinėje. Architektas ir urbanistas Tadas Jonauskis atskleidė penkias priežastis, kodėl šiandien čia norėtų gyventi daugelis.