2023 vasario 7 d. antradienis, 1:40
Reklama  |  facebook

Dalinimosi ekonomika: kelias link tvaresnių, visuomeniškesnių miestų

2020-11-12 08:33
Nuo pavėžėjimo ir vienkartinių darbų iki išnuomojamų lovų – visa tai yra šiandien apibendrintai vadinama dalinimosi ekonomikos pavyzdžiais. Tokiame verslo modelyje, dažniausiai pasitelkiant mobiliąsias programėles, vartotojai keičiasi prekėmis ir paslaugomis arba pasitelkia technologijas mažiau naudojamų išteklių pritaikymui. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Sociologijos katedros vedėja doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė pažymi, kad nors ateityje tokių paslaugų tik daugės, tačiau netrūksta ir problemų, ypač dėl darbo nesaugumo.
nuotrauka
VDU/FB iliustr.


Minimos įmonės
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Dalinimosi ekonomiką ekspertai vadina pirmąja ekonomine sistema, pasiekusia pasaulinį mastą nuo kapitalizmo ir socializmo atėjimo XIX amžiuje. Ši sistema remiasi ištekliais, kurie yra nepakankamai išnaudojami – tai gali būti energija, žmonių įgūdžiai ar turtas. Vienas dažniausiai cituojamų pavyzdžių – automobiliai, kurie, žurnalo „Fortune“ teigimu, 95 proc. laiko yra visai nenaudojami. Tokiais atvejais „Uber“ ir kitos nuomos ar pavėžėjimo paslaugos padeda automobilius išnaudoti efektyviau, rašoam VDU pranešime.

Docentė Jurga Bučaitė-Vilkė paaiškina, jog dalinimosi ekonomikos atsiradimą paskatino skaitmeninio verslo išplitimas ir automatizacija, kuri atėjo su ketvirtąja pramonės revoliucija – su ieškojimais, kaip gamybą paversti efektyvesne, produktyvesne atsisakant žmonių darbo jėgos ir pasitelkiant automatinius procesus, robotus, skaitmenines platformas. Dėl to dalis žmonių prarado galimybes įsidarbinti ir panaudoti savo gebėjimus.

„Tai paskatino kalbėti apie socialiai atsakingą verslą, apie dalinimosi ekonomiką, kur abi pusės – tiek paslaugos teikėjai, tiek gavėjai – galėtų lygiomis teisėmis, lygiomis galimybėmis įsijungti į ekonominį procesą ir gauti iš to abipusės naudos“, – šio verslo modelio ištakas aiškina pranešime cituojama VDU docentė. Tarp kitų faktorių, nulėmusių jo iškilimą – riboti ištekliai, pajamų netolygumai, nelygybė, siejama su globalizacija.

Ne dalinimosi, o prieigos ekonomika?

Tačiau mokslininkė pažymi, jog per dešimtmetį ši graži idėja, paremta abipusiškumo principu, pavirto į „vienpusį eismą“, todėl nemažai ekonomistų šiandien kritikuoja patį terminą „dalinimosi ekonomika“ ir siūlo jį keisti kitu – prieigos ekonomika (angl. access economy).

„Dalinimosi ekonomikos pagrindiniai flagmanai, tokie kaip „Uber“ ar „Airbnb“, parodė, jog tai nėra joks dalinimasis – tai ekonomika, kuri palengvina priėjimą, prieigą tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo, suteikdama tam pakankamą kelią, skaitmenines platformas. „Airbnb“ yra puikus verslo modelis, kuris tiesiog suteikia tarpininkavimo platformą tarp butų nuomotojų ir klientų, kurie nuomojasi. Didžiųjų įmonių pavyzdžiai ir skandalai parodė, kad pati sąvoka labai keičiasi“, – pasakoja sociologė.

Bet kuriuo atveju, tiek prieigos, tiek dalinimosi ekonomika turi nemažai privalumų – tai efektyvus, pelną nešantis verslo modelis, kuris keičia žmonių užimtumą ir leidžia jiems turėti lankstų darbo grafiką. Tarp sėkmingų pavyzdžių – platforma „TaskRabbit“, leidžianti žmonėms siūlyti savo profesinius ar kitus įgūdžius vykdant įvairius vienkartinius darbus, pavyzdžiui, montuojant baldus, verčiant tekstus ir pan.

Skaitmeninė tapatybė

Ekspertų teigimu, šios iniciatyvos rodo besikeičiantį požiūrį į nuosavybę, į santykį tarp nuosavybės ir tapatybės – pavyzdžiui, ankstesnėms kartoms vairuojamas automobilis buvo svarbi identiteto dalis. Tuo tarpu šiandien savo tapatybę daugiau formuojame pasitelkdami skaitmeninį pasaulį. Masačusetso technologijos instituto laboratorijos „Senseable City Lab“ direktorius Carlo Ratti pažymi, jog dalinimosi ekonomika yra labai galinga jėga, leidžianti paversti mūsų miestus tvaresniais, visuomeniškesniais.

Lietuvos miestų gyventojai puikiai žino „Uber“, „Bolt“, „CityBee“ ir kitas pavėžėjimo, automobilių, paspirtukų nuomos paslaugas. Anot doc. dr. J. Bučaitės-Vilkės, šias paslaugas vartotojai renkasi negalvodami apie socialinę vertę – klientams svarbiausia kainos patrauklumas ir pačios paslaugos gavimo paprastumas. „Kitų skaitmeninių crowdfunding iniciatyvų galima rasti internete, bet nesu girdėjusi, kad iš to būtų išsivystęs didelis verslo modelis – Lietuva yra daugiau didžiųjų kompanijų paslaugų naudotoja“, – sako sociologė.

Pandemijos poveikis – nevienareikšmis

Pandemija dalinimosi ekonomikai turi nevienareikšmišką poveikį: kai kurioms paslaugoms ji atnešė papildomą pelną, o kitoms – didelius nuostolius. „Įmonės stipriai nukentėjo, nes pandemijos metu apriboti socialiniai kontaktai, kai žmonės turi vengti tiesioginio susidūrimo. Ar tai meistras į namus, ar namų tvarkymas, ar pavėžėjimas – visa tai stipriai apribota, nes dalinimosi ekonomika dažnai remiasi gyvu kontaktu su klientais. Tuo tarpu maisto pristatymui, elektroninei prekybai pandemija atvėrė daugiau galimybių. Bet tai nėra geriausi dalinimosi ekonomikos pavyzdžiai“, – cituojama Vytauto Didžiojo universiteto docentė.

Ekspertės manymu, tuo pačiu žmonės būdami namie galėjo artimiau susipažinti su įvairiomis skaitmeninėmis iniciatyvomis ir taip praplėsti akiratį, daugiau žmonių išdrįso naudotis maisto pristatymo, elektroninės prekybos paslaugomis. Neabejotinai tai turėjo prisidėti prie augančio susidomėjimo dalinimosi ar prieigos ekonomika.

Augs socialinių paslaugų poreikis

Paklausta apie šio reiškinio ateitį, mokslininkė pastebi, jog įmonės, užsiimančios prekyba ar kasdienėmis paslaugomis, tokios kaip „Uber“, bus labiau komercializuotos, tačiau dėl to dar labiau išaugs socialinių, gerovės paslaugų poreikis.

„Ateityje atsiras ir vis naujų sumanymų – daugiausia dėl to, kad bus juntamas tam tikrų išteklių trūkumas. Ar tai būtų socialinė pagalba, senyvo amžiaus žmonių slauga, ar vaikų priežiūra. Manau, perspektyvą turėtų su socialine gerove siejamas dalinimasis – dalykai, susiję su socialinėmis paslaugomis, gyvenimo kokybe“, – komentuoja VDU Sociologijos katedros vedėja.

Socialinės pagalbos pavyzdžių, taikančių dalinimosi ekonomikos principus, galima rasti jau dabar – pavyzdžiui, Prancūzijoje veikia „Wheeliz“, pirmasis tinklalapis, leidžiantis vartotojams tarpusavyje nuomotis transportą, pritaikytą riboto judrumo žmonėms. Didžiojoje Britanijoje veikiantis „Casserole Club“ teikia dalinimosi maistu paslaugą, suvienijančią mėgstančius gaminti su tais, kurie to daryti negali, taip kovojant su vienatvės ir netinkamo maitinimosi problemomis, rašoma VDU pranešime.

Tačiau nepaisant sveikintinų pritaikymo pavyzdžių, dalinimosi ekonomika turi ir ženklių trūkumų. „Prekarizuoto, nesaugaus darbo be garantijų formos sukėlė daug diskusijų. Pavyzdžiui, dėl klientų paslaugų kokybės valdymo, kaip „Airbnb“ atveju, kuomet klientai skundžiasi, jog internete būstų nuomotojų nuotraukos neatitinka realybės. Kuri pusė turi prisiimti atsakomybę apgavystės atveju?“ – vieną iš daugelio iššūkių įvardija pranešime cituojama docentė. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-06 10:45
Šių metų pradžia NT sandorių rinkoje nebuvo derlinga - per mėnesį įregistruotų butų, gyvenamųjų namų, žemės sklypų ir kitų NT objektų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius keletą metų. NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad įprastą metų pradžios pasyvumą dar ...
nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-31 05:12
Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Išvadose teigiama, kad konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos, tarp kurių svarbiausios yra teisės aktų trūkumai, nenuoseklus atsakingų insti...
nuotrauka
2023-01-30 13:01
Nuo šiol analizuojant, ar planuojama ūkinė veikla galėtų daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai ir ar dėl to jai privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą, reikės atsižvelgti ne tik į gretimuose žemės sklypuose ar teritorijose vykdomas veiklas ar kitas aplinkybes. Tai numatyta atnaujintuose...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos