Dauguma Lietuvos gyventojų nori, kad būsto statybai būtų naudojamos aplinkai draugiškos medžiagos
2022-06-30 09:37
Lietuvoje kasmet pastatoma daugiau nei 6 tūkst. gyvenamųjų pastatų – Statistikos departamento duomenimis, juose įrengiama 10-13 tūkst. naujų butų. Augančios nekilnojamojo turto (NT) apimtys nė kiek nemažina pirkėjų lūkesčių naujo būsto statybų kokybei. Net 8 iš 10 apklaustų šalies gyventojų svarbu, kad jų būsto statybai būtų naudojamos aplinkai draugiškos ir kuo mažesnį poveikį gamtai bei sveikatai darančios statybinės medžiagos, rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa.
![nuotrauka](https://www.statybunaujienos.lt/images/naujienos/726_545/29f8ef490dc38b3b79aa28bb516f409e.jpg)
Dr. Sigita ŽIDONIENĖ, „Vesta Consulting“ Tvarios plėtros konsultantė
Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
„NT yra atsakingas už 39 proc. globalaus anglies dvideginio (CO2) išmetimą, trečdalį šio kiekio sudaro statybinės medžiagos ir statybos darbai. Tad kokios medžiagos bus naudojamos pastatų statybai ženkliai prisideda prie viso pastato CO2 ir tuo pačiu prie bendro CO2 išmetimo“, – sako „Vesta Consulting“ Tvarios plėtros konsultantė, nepriklausoma EPD vertintoja dr. Sigita Židonienė.
Pasak jos, svarbus NT statybų aspektas yra žmogaus sveikata. Pastatuose žmonės praleidžia didžiąją savo laiko dalį, tad labai svarbu kokios medžiagos yra naudojamos, ar uždaroje erdvėje nėra pavojingų medžiagų, kurios gali sutrikdyti žmogaus sveikatą.
Būsto statybų metu naudojamoms statybinėms medžiagoms labiausiai reiklūs buvo vyriausi apklausos dalyviai – 56 m. ir vyresni respondentai. Nuosaikesnį pritarimą aplinkai draugiškų medžiagų naudojimui dažniau išreiškė moterys bei vidutinių ir didžiausių pajamų grupės atstovai. Tai pašnekovė sieja su respondentų turimomis žiniomis apie galimą statybinių medžiagų poveikį.
„Dauguma statybinių medžiagų yra įvairių cheminių medžiagų mišiniai, kai kurios šių medžiagų yra pavojingos tiek žmogui, tiek aplinkai. Dažniausiai tokių medžiagų kiekiai gaminiuose neviršija leistinos ribos, tačiau visada rekomenduojama skaityti gaminių etiketes ir rinktis statybines medžiagas be pavojingų cheminių medžiagų. Pavojingos cheminės medžiagos gali neigiamai veikti žmogaus ir gyvūnų endokrininę sistemą, sukelti vėžinius susirgimus, alergizuoti ir dirginti organizmą, kauptis aplinkoje, būti perduodami toliau mitybos grandine ar būti pernešamos tolimais atstumais ir užteršti ten esančius organizmus“, – aiškina dr. S. Židonienė.
Kaip pavyzdį pašnekovė nurodo Lietuvoje vis dar gausiai matomus senų individualių gyvenamųjų namų stogus, dengtus sveikatai kenksmingo asbesto turinčiais šiferio lapais. Ne taip seniai pastatų apdailai naudoti ir švino turintys aliejiniai dažai, tirpikliai su didelėmis koncentracijomis lakiųjų organinių junginių, turinčių neigiamą poveikį žmogaus sveikatai bei aplinkai.
Kol didžioji dauguma respondentų pritaria teiginiui, kad būsto statybai turėtų būti naudojamos aplinkai draugiškos ir kuo mažesnį poveikį jai bei sveikatai darančios medžiagos, priešingos nuomonės laikosi vos 13 proc. apklaustųjų – su teiginiu jie greičiau nesutinka (10 proc.) arba visiškai nesutinka (3 proc.).
„Išties statybų proceso priežiūra yra NT vystytojų, rangovų, statybos darbų vadovų ir kitų atsakingų asmenų atsakomybė. Jei eiliniam žmogui yra svarbus statybinių medžiagų draugiškumas aplinkai, poveikis sveikatai ar pačios statybų bendrovės tvarumas, jis turėtų pasidomėti, kokios medžiagos bus naudojamos, peržiūrėti statybų įmonės veiklos ar tvarumo ataskaitas, domėtis, kaip įmonė tvarkys statybos metu susidarančias atliekas ir pan.“, – pastebi „Vesta Consulting“ atstovė.
Tokių atvejų, kai gyventojai skųstųsi NT statytojais dėl statybų metu naudotų kenksmingų statybinių medžiagų – beveik negirdėti. Dažniau pasitaiko skundų dėl nekokybiškų statybų, jų metu niokojamos aplinkos ar daromo neigiamo poveikio teritorijoje jau esančių pastatų gyventojams.
Apklausos rezultatai taip pat atskleidė, kad 100 proc. aplinkai ir žmogaus sveikatai draugiškų statybinių medžiagų, statant naujus pastatus, norėtų vos 19 proc. apklaustų šalies gyventojų. Didžioji dauguma – 68 proc. – sutinka, kad statant naujus pastatus būtų naudojama 60 proc. ir daugiau aplinkai bei sveikatai nekenksmingų medžiagų.
„NT sektorius yra viena greičiausiai augančių ir tobulėjančių verslo sričių – aplinkai ir žmogaus sveikatai neigiamą poveikį turinčios statybinės medžiagos tampa nepageidaujamos ne vien NT pirkėjų, bet ir pačių projektų vystytojų. Vis daugiau NT rinkos dalyvių renkasi tvaresnes statybas, laikosi tarptautinių tvarumo standartų bei gerųjų praktikų. Lietuvoje netgi jau turime vieną gyvenamąjį daugiabutį, pirmą kartą Baltijos šalyse sertifikuotą pagal BREEAM standartą“, – sako dr. S. Židonienė.
Pasak jos, aplinkai ir žmogaus sveikatai draugiškų statybinių medžiagų naudojimas naujiems pastatams nėra vien statybų teisinio reguliavimo užtikrinimo klausimas, bet ir NT vystytojų įgyvendinamos tvarumo strategijos dalis: „Atsakingas požiūris į savo veiklos sritį, turinčią tiesioginį poveikį tiek aplinkai, tiek žmogaus sveikatai, yra tai, kas tampa nebe išskirtinumu, o įprasta verslo praktika.“
„Spinter tyrimai“ apklausoje gegužės 18-27 d. dalyvavo 1013 šalies gyventojų nuo 18 iki 75 m. amžiaus.
Komentaras
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
Mažėjančios palūkanos skatina gyventojus skolintis aktyviau, sparčiai auga paskolų verslui porftelis
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...
2024-12-05 16:10
Artėjant švenčių maratonui, verta prisiminti dar šį rudenį priimtus Darbo kodekso pakeitimus. Darbo kodekse įtvirtinta galimybė netrumpinti darbuotojui prieššventinės dienos, apmokant kaip už viršvalandinį darbą, darbo organizavimą švenčių laikotarpiu padarė lankstesnį ir aiškesnį tiek darbuotojams,...
2024-12-05 09:42
Diskusijos apie keturių darbo dienų savaitę Lietuvoje bei pasaulyje vis atsinaujina. O tai dažniausiai kyla iš visuomenėje didėjančio poreikio lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Natūralu, vieni ekspertai pasisako „už" šios idėjos įgyvendinimą, o kiti – „prieš". Politinių partijų nariai ne...
2024-12-05 08:07
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad kasmetinės atostogos yra darbuotojo teisė, tačiau ši teisė nėra amžina. Jei sukauptų atostogų neišnaudojate per tam tikrą laikotarpį, teisė į jas gali būti prarasta. Taigi svarbu žinoti, kaip veikia atostogų kaupimo ir „nusirašymo“ taisyklės ir kokios a...
2024-12-05 06:56
Nuo šių metų lapkričio pirmosios įsigaliojo teisės aktai, kuriais pakeistos statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūros. Statybų reglamentavimo pakeitimai apima ir patalpų paskirčių esminiai pakeitimai, kurie turi įtakos ne tik projektuojamiems bei vystomiems projektams, bet ir jau pastatytiem...
2024-12-04 15:57
Darbo organizavimo pokyčiai yra neišvengiama šiuolaikinio verslo realybė. Ekonominės krizės, technologijų pažanga ar įmonės veiklos krypties pasikeitimai lemia situacijas, kai tam tikros darbuotojų atliekamos darbo funkcijos darbdaviui tampa perteklinės. Tokiais atvejais Darbo kodeksas (toliau – DK)...
2024-12-02 17:37
Išankstiniais kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus" analitikų duomenimis, per lapkritį Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryti 387, Kaune – 46, Klaipėdoje – 10 sandorių. Prieš metus, 2023 m. lapkritį sostinėje rinka buvo gerokai mažiau aktyvi – buvo fiksuoti 219 naujų būstų (butų ...