2024 gegužės 30 d. ketvirtadienis, 5:47
Reklama  |  facebook

Demokratiškas pasaulis tariasi, kaip padėti atstatyti Ukrainą, išskirtos dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“

2022-07-14 08:55
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva liepos 12 d. Vilniuje buvo surengta tarptautinė konferencija Ukrainos atstatymo klausimais „Rebuild Ukraine“.
nuotrauka
Tarptautinė konferencija. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Hibridiniu formatu vykusiame renginyje dalyvavo ir pasisakė aukšto lygio Lietuvos ir Ukrainos vyriausybinių institucijų vadovai – Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ir viceministrė Jovita Neliupšienė, Ukrainos pirmoji vicepremjerė, ekonomikos vystymo ir prekybos ministrė Yulia Svyrydenko ir ministrės pavaduotojas Taras Kachka, infrastruktūros ministro pavaduotojas Mustafa Nayyem, bendruomenių ir teritorijų plėtros viceministras Ivan Lukeria, Europos parlamento narys Andrius Kubilius, Europos Komisijos, Pasaulio banko, Ukrainos regionų, abiejų šalių įvairių sričių ekspertai, Lietuvos verslo atstovai, taip pat ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Dalius Gedvilas. 

Statybos sektorius Ukrainai

Konferencijos dalyviai diskutavo apie Ukrainos atkūrimo planus ir jų finansavimo šaltinius, ieškota veiksmingų ir tvarių sprendimų, siekiant numatyti skubius infrastruktūros atstatymo darbus ir ilgalaikius ekonomikos plėtros uždavinius.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotr.

LPK viceprezidentas dalyvavo ekspertų diskusijoje „Skubaus atstatymo prioritetai ir darbai“, kur pasisakė už tvarius Ukrainos infrastruktūros atstatymo sprendimus, pasitelkiant ir skaitmenines objektų projektavimo technologijas, bei akcentavo, kad „Lietuvos statybos verslo veiklai Ukrainoje yra svarbu gauti paramą apdraudžiant siunčiamus dirbti į Ukrainą specialistus bei vežamas ten statybines medžiagas bei įrangą“. D. Gedvilas pažymėjo, kad draudimo klausimai aktualūs ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių verslui Ukrainoje, todėl jie aptartini ir ES lygmeniu. D. Gedvilas taip pat pasiūlė Lietuvos institucijoms įtraukti verslo atstovus į Ukrainos atstatymui skirtų konkrečių paramos Lietuvos verslui priemonių aptarimą. 

Ką būtina padaryti pirmiausia

Konferencijoje, dalijasi ministerija, aptarta, kad reikia sutelkti dėmesį į svarbiausias ekonomines ir socialines bėdas, kurios spręstinos neatidėliojant. Pirmiausia būtina kuo skubiau sudaryti galimybes Ukrainos verslui parduoti prekes, paslaugas ir žemės ūkio produkciją, ruoštis ateinančiam šildymo sezonui. Todėl vienas prioritetų – transporto koridorių atkūrimas, nes Rusijos okupantai sunaikino apie 300 tiltų, geležinkelio ir pasienio kontrolės punktų. Dabartinė tiesioginė žala Ukrainos infrastruktūrai jau viršija 130 milijardų dolerių.

Šiuo metu Ukrainos biudžeto pajamos padengia mažiau nei pusę išlaidų po Rusijos invazijos ir šalis kas mėnesį turi skolintis 5 mlrd. USD nuostoliams padengti – dalis iš jų yra būtina viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams mokėti. Ukrainos BVP šiais metais susitrauks mažiausiai 35 proc., nors prieš karą buvo tikimasi, kad jis augs 3 proc.

Demokratinės valstybės rengiasi Ukrainos pergalei ir atkūrimui

Ukrainos ir tarptautinės bendruomenės ieško perspektyvų – diskusijos dėl šalies atkūrimo įvyko ne tik Vilniuje, bet ir Lugane (Šveicarija) bei dar keliuose miestuose. Tai svarbi žinia visam pasauliui – demokratinės valstybės rengiasi Ukrainos pergalei ir atkūrimui.

Parama šalį pasiekia iš ES, JAV, taip pat ir nacionalinių vyriausybių – tik šią savaitę Lietuvos Vyriausybė patvirtino 10 mln. paramą, o bendra Lietuvos parama, įskaitant skiriamą pabėgėliams priimti, siekia apie 0,5 mlrd. eurų. Ukrainos ekonomika stabilizavosi po pirminio karo šoko, o ukrainiečių dvasia ir ryžtas prikelti šalį yra labai stiprūs.

Kol kas sunku apskaičiuoti, rašoma pranešime, tikslią rekonstrukcijai reikalingų lėšų sumą – minimos nuo 500 iki 750 mlrd. eurų sumos, tačiau, kai kuriais skaičiavimais, tam prireiks daugiau kaip 1 trilijono eurų. Kalbėta, kad Ukrainai atkurti turėtų būti panaudotos užsienio bankuose įšaldytos Rusijos ir jos oligarchų lėšos.

Trys dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“

Konferencijos metu teigta, kad ilgalaikei Ukrainos ekonomikos ateičiai svarbiausios trys dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“.

„Rankos“ – tai gamyba ir infrastruktūra, kuri šiuo metu sugriauta. Jai atkurti prireiks laiko ir investicijų. Kijevo ekonomikos mokyklos duomenimis, sunaikinta mažiausiai 1123 vidurinio ir aukštojo mokslo mokyklos, 621 vaikų darželis, 643 sveikatos priežiūros įstaigos, 2912 mažmeninės prekybos įstaigų.

„Smegenys“ – informacinės ir ryšių technologijos. Kalbėta, kad svarbu pereiti į kitą – aukštesnį – lygį. Ukrainiečiai neslepia ambicijų imtis esminės transformacijos ir tapti viena labiausiai skaitmenizuotų pasaulio šalių.

„Grūdai“ – žemės ūkis. Atkuriant Ukrainą, reikėtų susitelkti ne į tai, kaip pasiekti iki karo buvusį žemės ūkio lygį, bet į pastangas jį modernizuoti, kad Ukraina galėtų pateikti ir eksportuoti gerokai daugiau žemės ūkio produkcijos, nei iki šiol. Siekiant šio tikslo ir sklandesnės integracijos į ES būtų, verta nutiesti geležinkelio „Rail Baltica“ atšaką į Ukrainą.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Statybos darbaiAktualijos

nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-29 09:45
Stiprindama Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos (NŽT) prižiūrimų ūkio subjektų kontrolę NŽT nustatė galimus matininko dokumentų klastojimo atvejus ir dėl jų kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą.
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-28 10:35
Valstybės kontrolės Europos Sąjungos (ES) investicijų audito departamentas atliko 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos veikimo, sąskaitose pateiktos informacijos ir 2022 m. liepos 1 d. - 2023 m. birželio 30 d. laikotar...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-28 09:37
Netrukus prasidės naujos irklavimo bazės Neries krantinėje projektavimo darbai. Šiuolaikiškos ir modernios irklavimo bazės projektavimo darbų sutartis pasirašyta su bendrove „Aketuri architektai“. Naujoji sportinė ir neformaliojo ugdymo erdvė iškils buvusios irklavimo bazės vietoje, netoli Olimpieči...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 15:43
Vienuoliktajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime gegužės 23 d. antrajai ketverių metų LPK prezidento kadencijai išrinktas Vidmantas Janulevičius.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 15:16
Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA), paskelbė dizaino konkursą dėl bendro Baltijos (Latvijos ir Lietuvos) paviljono statybos tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“, kuri vyks nuo 2025 m. balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje, Kansai reg...
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:26
Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdymo galimybes teritorijose, kuriose taikomos specialiosios že...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos