2023 vasario 6 d. pirmadienis, 10:41
Reklama  |  facebook

Demokratiškas pasaulis tariasi, kaip padėti atstatyti Ukrainą, išskirtos dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“

2022-07-14 08:55
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva liepos 12 d. Vilniuje buvo surengta tarptautinė konferencija Ukrainos atstatymo klausimais „Rebuild Ukraine“.
nuotrauka
Tarptautinė konferencija. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),

Hibridiniu formatu vykusiame renginyje dalyvavo ir pasisakė aukšto lygio Lietuvos ir Ukrainos vyriausybinių institucijų vadovai – Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ir viceministrė Jovita Neliupšienė, Ukrainos pirmoji vicepremjerė, ekonomikos vystymo ir prekybos ministrė Yulia Svyrydenko ir ministrės pavaduotojas Taras Kachka, infrastruktūros ministro pavaduotojas Mustafa Nayyem, bendruomenių ir teritorijų plėtros viceministras Ivan Lukeria, Europos parlamento narys Andrius Kubilius, Europos Komisijos, Pasaulio banko, Ukrainos regionų, abiejų šalių įvairių sričių ekspertai, Lietuvos verslo atstovai, taip pat ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Dalius Gedvilas. 

Statybos sektorius Ukrainai

Konferencijos dalyviai diskutavo apie Ukrainos atkūrimo planus ir jų finansavimo šaltinius, ieškota veiksmingų ir tvarių sprendimų, siekiant numatyti skubius infrastruktūros atstatymo darbus ir ilgalaikius ekonomikos plėtros uždavinius.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotr.

LPK viceprezidentas dalyvavo ekspertų diskusijoje „Skubaus atstatymo prioritetai ir darbai“, kur pasisakė už tvarius Ukrainos infrastruktūros atstatymo sprendimus, pasitelkiant ir skaitmenines objektų projektavimo technologijas, bei akcentavo, kad „Lietuvos statybos verslo veiklai Ukrainoje yra svarbu gauti paramą apdraudžiant siunčiamus dirbti į Ukrainą specialistus bei vežamas ten statybines medžiagas bei įrangą“. D. Gedvilas pažymėjo, kad draudimo klausimai aktualūs ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos Sąjungos (ES) šalių verslui Ukrainoje, todėl jie aptartini ir ES lygmeniu. D. Gedvilas taip pat pasiūlė Lietuvos institucijoms įtraukti verslo atstovus į Ukrainos atstatymui skirtų konkrečių paramos Lietuvos verslui priemonių aptarimą. 

Ką būtina padaryti pirmiausia

Konferencijoje, dalijasi ministerija, aptarta, kad reikia sutelkti dėmesį į svarbiausias ekonomines ir socialines bėdas, kurios spręstinos neatidėliojant. Pirmiausia būtina kuo skubiau sudaryti galimybes Ukrainos verslui parduoti prekes, paslaugas ir žemės ūkio produkciją, ruoštis ateinančiam šildymo sezonui. Todėl vienas prioritetų – transporto koridorių atkūrimas, nes Rusijos okupantai sunaikino apie 300 tiltų, geležinkelio ir pasienio kontrolės punktų. Dabartinė tiesioginė žala Ukrainos infrastruktūrai jau viršija 130 milijardų dolerių.

Šiuo metu Ukrainos biudžeto pajamos padengia mažiau nei pusę išlaidų po Rusijos invazijos ir šalis kas mėnesį turi skolintis 5 mlrd. USD nuostoliams padengti – dalis iš jų yra būtina viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams mokėti. Ukrainos BVP šiais metais susitrauks mažiausiai 35 proc., nors prieš karą buvo tikimasi, kad jis augs 3 proc.

Demokratinės valstybės rengiasi Ukrainos pergalei ir atkūrimui

Ukrainos ir tarptautinės bendruomenės ieško perspektyvų – diskusijos dėl šalies atkūrimo įvyko ne tik Vilniuje, bet ir Lugane (Šveicarija) bei dar keliuose miestuose. Tai svarbi žinia visam pasauliui – demokratinės valstybės rengiasi Ukrainos pergalei ir atkūrimui.

Parama šalį pasiekia iš ES, JAV, taip pat ir nacionalinių vyriausybių – tik šią savaitę Lietuvos Vyriausybė patvirtino 10 mln. paramą, o bendra Lietuvos parama, įskaitant skiriamą pabėgėliams priimti, siekia apie 0,5 mlrd. eurų. Ukrainos ekonomika stabilizavosi po pirminio karo šoko, o ukrainiečių dvasia ir ryžtas prikelti šalį yra labai stiprūs.

Kol kas sunku apskaičiuoti, rašoma pranešime, tikslią rekonstrukcijai reikalingų lėšų sumą – minimos nuo 500 iki 750 mlrd. eurų sumos, tačiau, kai kuriais skaičiavimais, tam prireiks daugiau kaip 1 trilijono eurų. Kalbėta, kad Ukrainai atkurti turėtų būti panaudotos užsienio bankuose įšaldytos Rusijos ir jos oligarchų lėšos.

Trys dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“

Konferencijos metu teigta, kad ilgalaikei Ukrainos ekonomikos ateičiai svarbiausios trys dedamosios: „rankos“, „smegenys“ ir „grūdai“.

„Rankos“ – tai gamyba ir infrastruktūra, kuri šiuo metu sugriauta. Jai atkurti prireiks laiko ir investicijų. Kijevo ekonomikos mokyklos duomenimis, sunaikinta mažiausiai 1123 vidurinio ir aukštojo mokslo mokyklos, 621 vaikų darželis, 643 sveikatos priežiūros įstaigos, 2912 mažmeninės prekybos įstaigų.

„Smegenys“ – informacinės ir ryšių technologijos. Kalbėta, kad svarbu pereiti į kitą – aukštesnį – lygį. Ukrainiečiai neslepia ambicijų imtis esminės transformacijos ir tapti viena labiausiai skaitmenizuotų pasaulio šalių.

„Grūdai“ – žemės ūkis. Atkuriant Ukrainą, reikėtų susitelkti ne į tai, kaip pasiekti iki karo buvusį žemės ūkio lygį, bet į pastangas jį modernizuoti, kad Ukraina galėtų pateikti ir eksportuoti gerokai daugiau žemės ūkio produkcijos, nei iki šiol. Siekiant šio tikslo ir sklandesnės integracijos į ES būtų, verta nutiesti geležinkelio „Rail Baltica“ atšaką į Ukrainą.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Statybos darbai
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-06 06:50
Nuo vasario 1 dienos darbdaviams įsigaliojo didesnis delspinigių dydis – 0,1 procento už kiekvieną pradelstą dieną, kai neatsiskaitoma su darbuotoju, arba delspinigių norma didėja nuo 29,2 proc. iki 36,5 proc. metinių palūkanų. Iki šiol delspinigių dydis buvo 0,08 proc.
nuotrauka
2023-02-06 06:25
Praėjusiais metais Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vykdė kampaniją VIZIJA NULIS, kuria siekė atkreipti dėmesį į augantį žūčių skaičių darbe, paskatinti darbdavius ir darbuotojus labiau susitelkti įgyvendinant saugaus darbo kultūros idėją bei dar labiau atkreipti visuomenės dėmesį į darbuotojų saug...
nuotrauka
2023-02-06 05:43
Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Seimo narių pareiškime pateiktus bei tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu gautus duomenis, viešoje erdvėje publikuotą informaciją dėl sostinėje nebaigto statyti daugiabučio namo „Gelvonų terasos“, priėmė nu...
nuotrauka
2023-02-03 16:36
Alytaus rūmų teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo nuteistas Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas, savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinska...
nuotrauka
2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydž...
nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-31 05:12
Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Išvadose teigiama, kad konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos, tarp kurių svarbiausios yra teisės aktų trūkumai, nenuoseklus atsakingų insti...
nuotrauka
2023-01-30 13:01
Nuo šiol analizuojant, ar planuojama ūkinė veikla galėtų daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai ir ar dėl to jai privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą, reikės atsižvelgti ne tik į gretimuose žemės sklypuose ar teritorijose vykdomas veiklas ar kitas aplinkybes. Tai numatyta atnaujintuose...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.
nuotrauka
2023-01-27 05:14
Atsižvelgdama į elektros kainos biržoje pokyčius ir naujausius nepriklausomų elektros tiekėjų teikiamus siūlymus, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ragina vartotojus aktyviai pasinaudoti savo teise ir esant poreikiui keisti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. VERT primena, kad v...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos