EBPO ekspertai: nuomos rinkos išjudinimas, specialūs fondai savivaldybėms padidintų būsto prieinamumą
Susitikime dalyvavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Monika Navickienė, Aplinkos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų politikos grupių specialistai, nevyriausybinio sektoriaus atstovai, socialiniai partneriai.
Miestai vilioja, bet sunkiai prieinami ir įperkami
„Šiandien svarbu diskutuoti apie ilgalaikius, tvarius sprendimus. Reikia pergalvoti, kaip padėti gyventojams įpirkti būstą ir padėti tiems, kurie neturi tinkamo. Tikslas – padėti savivaldybėms sukurti prieinamą būsto fondą, peržiūrėti dabartinės paramos efektyvumą, išplėsti nuomos rinką ir padaryti ją saugią tiek vystytojams, tiek gyventojams, kad tai taptų alternatyva ne tik miestuose, bet ir regionuose“, – Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas ministras Simonas Gentvilas.Jis pabrėžia, kad ši studija yra naujas atspirties taškas ir kartu įrankis formuojant užduotis, kurios pakeistų dabartinę trajektoriją. Palūkanų svyravimas, statybos produktų, darbo jėgos stygius statybos sektoriuje keičia situaciją. Nors miestų gyvenimas ir viliojantis, jie sunkiai prieinami ir įperkami tiems, kurie ten turi darbo vietas. Didmiesčiai turi pritraukti ir vidutines pajamas gaunančius asmenis, pavyzdžiui, mokytojus, slaugytojus, turi ieškoti kelių, kaip jiems pasiūlyti geresnę gyvenimo galimybę.
4 rekomendacijoss, kaip sudaryti galimybę įsigyti kokybišką būstą už prieinamą kainą
Lietuvai norint paskatinti būsto prieinamumo ir kokybės spartesnį gerėjimą, svarbu stiprinti ir persvarstyti esamas būsto politikos paramos schemas ir paspartinti energinio efektyvumo didinimą. Tai galima būtų padaryti šalinant kliūtis įperkamam ir tvariam būstui bei valdant viešąsias investicijas į būstą. Tokiomis įžvalgomis pasidalijo EBPO darbo ir socialinių reikalų direktorato direktoriaus pavaduotojas Markas Pearson.
Rengiant studiją įvertinta, kad Lietuvoje būsto prieinamumas namų ūkiams mažėja. Tam įtaką daro skirtingi veiksniai: augančios pragyvenimo išlaidos, Rusijos karas prieš Ukrainą, didėjančios statybos sąnaudos, augančios paskolų palūkanų normos.EBPO ekspertai išskyrė keturias pagrindines rekomendacijas, kaip sudaryti galimybę Lietuvos gyventojams įsigyti kokybišką būstą už prieinamą kainą. Siūloma pastangas nukreipti gerinti būsto kokybę ir energijos vartojimo efektyvumą, stiprinti paramą būstui mažas pajamas gaunantiems ir pažeidžiamiems namų ūkiams, peržiūrėti būsto paramos jaunoms šeimoms schemas, panaikinti šešėlį būsto nuomos rinkoje.
„Būsto prieinamumas – visoje ES egzistuojanti problema, kurią veikia ekonominė padėtis, būsto politika, teisės aktai, planavimas, infrastruktūra. Norint gerinti būsto prieinamumą, būtina integruoti skirtingas politikas ir veiksnius, įskaitant socialinį būstą, subsidijas, paramą, kompensacijas, būsto paskolas bei reguliacines priemones, kurias naudoja valstybės ir savivaldybių institucijos. Ypač svarbu užtikrinti, jog esant ekonominiams iššūkiams, būsto prieinamumas socialiai pažeidžiamoms grupėms būtų tvarus“, – cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
EBPO ekspertų nuomone Lietuvai svarbu peržiūrėti valstybės paramos būstui įsigyti ir išsinuomoti schemų efektyvumą. Visų pirma, rekomenduojama įvertinti galimybę nustatyti mokestines paskatas oficialiai registruoti nuomos sutartis, išplėsti renkamų duomenų apie būsto nuomos sutartis Nekilnojamojo turto registre apimtis ir skatinti tokių sutarčių registraciją. Antra, apsvarstyti mokesčių sistemos pokyčius, kuriomis būtų skatinamos investicijos į nuomos rinką ir būsto pasiūlą didinančių pokyčių formavimą.
Siūlo parengti Lietuvos būsto sektoriaus strategiją
EBPO ekspertai pažymėjo, kad ilgalaikėje perspektyvoje Lietuva turi pasirengti Lietuvos būsto sektoriaus strategiją, įvertinti būsto statybos ir jo atnaujinimo paramos fondo kūrimo galimybes. Taip pat rekomendacijose pažymima pastatų atnaujinimo proceso efektyvumo didinimo svarba, ypač atkreipiant dėmesį į gebėjimų stiprinimą vietos savivaldos lygmeniu, kad būtų skatinamas ir palaikomas kokybiškas pastatų atnaujinimas.
Dalis Lietuvos įgyvendinamos politikos jau dabar atitinka EBPO ekspertų rekomendacijas. Pavyzdžiui, pastatų atnaujinimo proceso efektyvumas didinamas teikiant paramą renovacijoms iš valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo programos (RRF). Taip pat rengiama studija, skirta pastatų perstatymo, gyvenamųjų kvartalų konversijos skatinimo įgyvendinimo modeliui ir teisinio reguliavimo projektinėms nuostatoms parengti.Gebėjimus vietos savivaldos lygmeniu stiprina įsteigtas Aplinkos projektų valdymo agentūros Kompetencijų centras, kuris koordinuoja energiniam efektyvumui didinti, klimato kaitai švelninti skirtas finansines paramos priemones, analizuoja jų poveikį tiek statybų sektoriui, tiek visai šalies ekonomikai ir teikia metodinę, konsultacinę pagalbą savivaldai.
Taip pat Aplinkos ministerija parengė Statybos įstatymo ir kitų lydinčiųjų įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma sutrumpinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo terminus, sumažinti valstybės ir savivaldybių institucijų dalyvavimo šiame procese apimtį ir vietoje trijų šiuo metu esamų projektavimo etapų palikti du – projektinių pasiūlymų ir techninio darbo projekto etapus.