2024 kovo 3 d. sekmadienis, 5:03
Reklama  |  facebook

EBPO ekspertai: nuomos rinkos išjudinimas, specialūs fondai savivaldybėms padidintų būsto prieinamumą

2023-06-14 12:18
Aplinkos ministerijoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai pristatė studiją „Politinės priemonės būsto prieinamumui Lietuvoje užtikrinti“ ir rekomendacijas Lietuvai, kaip spręsti būsto problemas.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Susitikime dalyvavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Monika Navickienė, Aplinkos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų politikos grupių specialistai, nevyriausybinio sektoriaus atstovai, socialiniai partneriai. 

Miestai vilioja, bet sunkiai prieinami ir įperkami 

„Šiandien svarbu diskutuoti apie ilgalaikius, tvarius sprendimus. Reikia pergalvoti, kaip padėti gyventojams įpirkti būstą ir padėti tiems, kurie neturi tinkamo. Tikslas – padėti savivaldybėms sukurti prieinamą būsto fondą, peržiūrėti dabartinės paramos efektyvumą, išplėsti nuomos rinką ir padaryti ją saugią tiek vystytojams, tiek gyventojams, kad tai taptų alternatyva ne tik miestuose, bet ir regionuose“, – Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas ministras Simonas Gentvilas.

Jis pabrėžia, kad ši studija yra naujas atspirties taškas ir kartu įrankis formuojant užduotis, kurios pakeistų dabartinę trajektoriją. Palūkanų svyravimas, statybos produktų, darbo jėgos stygius statybos sektoriuje keičia situaciją. Nors miestų gyvenimas ir viliojantis, jie sunkiai prieinami ir įperkami tiems, kurie ten turi darbo vietas. Didmiesčiai turi pritraukti ir vidutines pajamas gaunančius asmenis, pavyzdžiui, mokytojus, slaugytojus, turi ieškoti kelių, kaip jiems pasiūlyti geresnę gyvenimo galimybę.

4 rekomendacijoss, kaip sudaryti galimybę įsigyti kokybišką būstą už prieinamą kainą

Lietuvai norint paskatinti būsto prieinamumo ir kokybės spartesnį gerėjimą, svarbu stiprinti ir persvarstyti esamas būsto politikos paramos schemas ir paspartinti energinio efektyvumo didinimą. Tai galima būtų padaryti šalinant kliūtis įperkamam ir tvariam būstui bei valdant viešąsias investicijas į būstą. Tokiomis įžvalgomis pasidalijo EBPO darbo ir socialinių reikalų direktorato direktoriaus pavaduotojas Markas Pearson.

Rengiant studiją įvertinta, kad Lietuvoje būsto prieinamumas namų ūkiams mažėja. Tam įtaką daro skirtingi veiksniai: augančios pragyvenimo išlaidos, Rusijos karas prieš Ukrainą, didėjančios statybos sąnaudos, augančios paskolų palūkanų normos.

EBPO ekspertai išskyrė keturias pagrindines rekomendacijas, kaip sudaryti galimybę Lietuvos gyventojams įsigyti kokybišką būstą už prieinamą kainą. Siūloma pastangas nukreipti gerinti būsto kokybę ir energijos vartojimo efektyvumą, stiprinti paramą būstui mažas pajamas gaunantiems ir pažeidžiamiems namų ūkiams, peržiūrėti būsto paramos jaunoms šeimoms schemas, panaikinti šešėlį būsto nuomos rinkoje.

„Būsto prieinamumas – visoje ES egzistuojanti problema, kurią veikia ekonominė padėtis, būsto politika, teisės aktai, planavimas, infrastruktūra. Norint gerinti būsto prieinamumą, būtina integruoti skirtingas politikas ir veiksnius, įskaitant socialinį būstą, subsidijas, paramą, kompensacijas, būsto paskolas bei reguliacines priemones, kurias naudoja valstybės ir savivaldybių institucijos. Ypač svarbu užtikrinti, jog esant ekonominiams iššūkiams, būsto prieinamumas socialiai pažeidžiamoms grupėms būtų tvarus“, – cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

EBPO ekspertų nuomone Lietuvai svarbu peržiūrėti valstybės paramos būstui įsigyti ir išsinuomoti schemų efektyvumą. Visų pirma, rekomenduojama įvertinti galimybę nustatyti mokestines paskatas oficialiai registruoti nuomos sutartis, išplėsti renkamų duomenų apie būsto nuomos sutartis Nekilnojamojo turto registre apimtis ir skatinti tokių sutarčių registraciją. Antra, apsvarstyti mokesčių sistemos pokyčius, kuriomis būtų skatinamos investicijos į nuomos rinką ir būsto pasiūlą didinančių pokyčių formavimą.

Siūlo parengti Lietuvos būsto sektoriaus strategiją

EBPO ekspertai pažymėjo, kad ilgalaikėje perspektyvoje Lietuva turi pasirengti Lietuvos būsto sektoriaus strategiją, įvertinti būsto statybos ir jo atnaujinimo paramos fondo kūrimo galimybes. Taip pat rekomendacijose pažymima pastatų atnaujinimo proceso efektyvumo didinimo svarba, ypač atkreipiant dėmesį į gebėjimų stiprinimą vietos savivaldos lygmeniu, kad būtų skatinamas ir palaikomas kokybiškas pastatų atnaujinimas.

Dalis Lietuvos įgyvendinamos politikos jau dabar atitinka EBPO ekspertų rekomendacijas. Pavyzdžiui, pastatų atnaujinimo proceso efektyvumas didinamas teikiant paramą renovacijoms iš valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo programos (RRF). Taip pat rengiama studija, skirta pastatų perstatymo, gyvenamųjų kvartalų konversijos skatinimo įgyvendinimo modeliui ir teisinio reguliavimo projektinėms nuostatoms parengti.

Gebėjimus vietos savivaldos lygmeniu stiprina įsteigtas Aplinkos projektų valdymo agentūros Kompetencijų centras, kuris koordinuoja energiniam efektyvumui didinti, klimato kaitai švelninti skirtas finansines paramos priemones, analizuoja jų poveikį tiek statybų sektoriui, tiek visai šalies ekonomikai ir teikia metodinę, konsultacinę pagalbą savivaldai.

Taip pat Aplinkos ministerija parengė Statybos įstatymo ir kitų lydinčiųjų įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma sutrumpinti statybą leidžiančių dokumentų išdavimo terminus, sumažinti valstybės ir savivaldybių institucijų dalyvavimo šiame procese apimtį ir vietoje trijų šiuo metu esamų projektavimo etapų palikti du – projektinių pasiūlymų ir techninio darbo projekto etapus.  
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-03-01 15:45
Nuo kovo 1 d. visą mėnesį gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiam kvietimui skirti 22 mln. eurų. Iš viso iki 20...
nuotrauka
2024-03-01 15:25
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
nuotrauka
2024-03-01 09:59
Rinkdamiesi būstą Lietuvos gyventojai ypatingą dėmesį skiria ne tik lokacijai ar erdvių išplanavimui, bet ir darniai bei saugiai kvartalo kaimynystei. KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atliktos didmiesčių gyventojų apklausos duomenys rodo, kad pastarasis aspektas yra svarbus trims ket...
nuotrauka
2024-03-01 09:32
Finansų ministerija, kartu su Lietuvos banku parengusi iniciatyvą dėl būtinybės kredito įstaigoms užtikrinti kiekvienam nekilnojamojo turto kredito gavėjui realią galimybę pasirinkti kredito palūkanų normos rūšį, teikia įstatymo projektą viešam derinimui su visuomene.
nuotrauka
2024-03-01 09:27
Praėjusių metų spalis Europos gamintojams žymi reikšmingą pokytį – prasidėjo pereinamasis Pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM, angl. CBAM – Carbon border adjustment mechanism) laikotarpis, kurio metu importuotojai privalo teikti ataskaitas apie tam tikrų į Europos Sąjungą įvežamų ...
nuotrauka
2024-02-29 16:02
Įsivaizduokite: įsigijus naują būstą ar jame gyvenant ima ryškėti įvairūs statinio defektai, pavyzdžiui, nuo fasado pradeda byrėti tinkas, plytelės ar atsiveria plyšys. Tuomet statinys atrodo neestetiškai, abejonių ima kelti ir jo saugumas. Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį, pastebėjus pastato defek...
nuotrauka
2024-02-29 09:59
Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Daugiafunkcio komplekso projekto pakeitimus ir pritarė siūlomam kainos indeksavimui bei papildomų darbų įsigijimui. Taip pat pritarta siūlymui sutrumpinti mokėjimo grafiką, siekiant sumažinti skolinimosi palūkanų dydį.
nuotrauka
2024-02-29 09:39
Alytaus apylinkės prokuratūra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo prašo panaikinti apeliacinės instancijos nutartį, kuria Alytaus vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinskas buvo išteisintas dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo, ir bylą grąžinti apeliacinės instancijos teismui nag...
nuotrauka
2024-02-29 09:29
„Workland", pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių operatorius Baltijos šalyse ir Suomijoje, plečia savo tinklą regione ir Vilniuje atidarys dar vieną centrą – „Workland Flow". Artimiausiuose įmonės planuose – ir po naują centrą Rygoje bei Taline, kurie padidins „Workland" portfelį daug...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-28 17:27
Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė apygardos teismo nuosprendį – nenustatė, kad buvęs Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas pripažįsta savo kaltę ir nuoširdžiai gailisi, ir už kyšininkavimą jam paskyrė 5 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią, atsižvelgęs į prokuroro ...
nuotrauka
2024-02-28 17:17
Pirmoji dainykla duris vilniečiams atvers pavasarį. Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė antrosios dainyklos patalpų nuomos konkursui. Daugiau kaip 7 metams bus išnuomotos daugiau nei 400 kv. m. paviljonas, esantis Pylimo gatvėje.
nuotrauka
2024-02-28 15:51
Prieš dvejus metus Vilniuje buvo pradėtas kurti virtualus miesto judumo žemėlapis, kuris padės dar tiksliau stebėti miesto pulsą ir atlikus duomenų analizes, spręsti miesto infrastruktūros problemas. Visomis sistemos galimybėmis Vilniaus miesto planuotojai ir viešojo transporto administratoriai prad...
nuotrauka
2024-02-28 09:55
AB Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) numato įsigyti elektrinį laivą-stūmiką, kuris būtų vienas iš numatomų įsigyti šešių elektrinių laivų-stūmikų, įgyvendinant 75 mln. Eur vertės projektą. Turint elektrinį laivyną būtų sukurta nulinės emisijos vidaus vandenų transporto grandinė tarp Kauno ir Kla...
nuotrauka
2024-02-27 09:13
Jeigu netoli namų pasigendate gerų kelių, pramogų vietų ar kitų patogumų – esate ne vieni. Naujausia „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa rodo, kad net pusė Lietuvos gyventojų ne iki galo patenkinti savo gyvenamosiomis apylinkėmis. Vis dėlto, rečiau besikraustantys žmonės apie savo gyvenvietes ...
nuotrauka
2024-02-27 09:07
Nuo šių metų valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms. Joms patikėta teisė sudaryti valstybinės žemės nuomos, panaudos sandorius, priimti administracinius sprendimus, susijusius su patikėjimo teisės įgyvendinimu. Šių naujų valstybinės žemės patikėtini...
nuotrauka
2024-02-27 08:30
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darbuotojams buvo suklastoti nuosavybės teisių atkūrimo d...
nuotrauka
2024-02-26 16:10
Netrukus visuomenei bus pristatyta knyga apie Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Garbės prezidentą Adakrą Vincentą Šeštakauską. Tai yra knyga ne apie karjerą baigusį žmogų. Ir ne apie veikimą planinėje ekonomikoje ir laisvojoje rinkoje. Ji apie kur kas svarbesnius dalykus – nesenstančius princi...
nuotrauka
2024-02-26 14:13
Vis didėjant būsto paskolų palūkanų normoms, JAV ir ES kyla susirūpinimas dėl galimo būsto rinkos žlugimo. Yra rinkos ekspertų, kurie mano, kad toks scenarijus iš tiesų įmanomas.
nuotrauka
2024-02-26 12:46
Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos in...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos