2021 birželio 24 d. ketvirtadienis, 8:50
Reklama  |  facebook

Elektroninis parašas ir jo teisinė galia

2020-08-21 09:33
Elektroninis parašas, elektroniniai dokumentai jau nebėra ateitis – tai dabartis, su kuria susiduriame kasdien, pasirašydami sutartis, sudarydami sandorius, įteikdami pranešimus. Jie mažina administracines sąnaudas ir, turbūt svarbiausia, – taupo laiką, pagreitina procesus. Tačiau tik suprasdami ir tinkamai naudodami rinkoje siūlomus sprendimus bei įrankius išvengsime neigiamų pasekmių.
nuotrauka
Tomas PAULAUSKAS, „Fondia Lietuva“ vyresnysis teisininkas


Ypač svarbu aiškiai suprasti ir tai, kokia šių dokumentų teisinė reikšmė, ar kilus ginčui, galėsime remtis skaitmeninės formos dokumentu, ar dokumente esantis elektroninis parašas bus pripažintas tinkamu.

Pagrindinės įprastinio parašo funkcijos yra įrodyti pasirašančio asmens tapatybę, įrodyti, jog pasirašantis asmuo norėjo pasirašyti dokumentą bei įrodyti, jog pasirašantis asmuo susipažino ir sutinka su dokumento turiniu.

Ar visais atvejais tai galime įrodyti gavę sutartį elektronine forma?

Hipotetinė situacija – gaunate sutartį, kurioje akivaizdžiai matosi, kad parašas yra iškirptas iš kito skenuoto dokumento ir įkeltas į jums atsiųstą. Arba gaunate sutartį, kuri pasirašyta su Adobe Acrobat Reader parašu (funkcija, kuri leidžia „susikurti“ parašą ir jį „prilipdyti“ dokumente). Kokios rizikos „sudarius“ sutartį tokia forma? Ar toks elektroninis parašas bus galiojantis ir kokia jo teisinė galia?

Atsiradus nesutarimams dėl sutarties vykdymo tokiu būdu pasirašiusi šalis turėtų galimybę kvestionuoti, kad įgaliotas asmuo apskritai nepasirašė jums atsiųsto dokumento (iškirpti ir įkelti parašo kopiją gali bet kuris asmuo). Dar daugiau, net neįgudusiam IT vartotojui nėra sudėtinga modifikuoti dokumentų turinį, tad kita šalis galėtų kvestionuoti ir tai, kad dokumento turinys buvo pakeistas nuo jo pasirašymo dienos. Atsiranda ir formalus ginčijimo pagrindas – sandoris, kuris sudarytas pasirašant nekvalifikuotu parašu ar jam prilygintu, nelaikomas sudarytas raštu. Tad jeigu įstatyme numatyta prievolė tokį sandorį sudaryti raštu ar sandoris gali būti pripažintas sudarytu nesilaikant rašytinės formos reikalavimų. Paprastos rašytinės sandorio formos nesilaikymas įprastai, nebent įsakmiai nurodyta įstatyme, sandorio nedaro negaliojančiu, tačiau atima iš šalių teisę, kai kyla ginčas dėl sandorio sudarymo ar jo įvykdymo fakto, remtis liudytojų parodymais šį faktą įrodyti.

Lietuvos apeliacinis teismas yra pažymėjęs, kad siunčiant dokumentus elektroniniu paštu nėra jokios objektyvios galimybės įsitikinti asmens tapatybe ir jo valia. Nors ši konkreti taisyklė skirta dokumento siuntimo formai elektroniniu paštu, tačiau ji turėtų ir galėtų būti taikoma ir pačiam elektroniniam dokumentui, kurio pasirašymas nekvalifikuotu ar pažangiuoju parašu gali būti kvestionuojamas tiek dėl tapatybės, tiek dėl valios.

Ką daryti, jog išvengtume aukščiau nurodytų rizikų?

Geriausias sprendimas yra kvalifikuotas elektroninis parašas. Visų pirma, šis parašas yra vienareikšmiškai susietas su pasirašančiu asmeniu, antra, jis leidžia identifikuoti pasirašantį asmenį. Trečia, jis sukurtas priemonėmis, kurias pasirašantis asmuo gali tvarkyti tik savo valia bei yra susijęs su pasirašytais duomenimis taip, kad bet koks šių duomenų pakeitimas yra pastebimas. Tad pasirašant skaitmeninį dokumentą kvalifikuotu elektroniniu parašu yra išsprendžiama asmens tapatybės, šio asmens sąsajos su dokumento turiniu bei turinio apsaugos nuo modifikavimo problema. Tiek privatūs, tiek viešieji subjektai siūlo sprendimus, kurie vis labiau yra pritaikyti ir patrauklūs verslui (pvz. Gosign, Dokobit).

Kaip patikrinti ar dokumentas pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu? Matyt, paprasčiausias ir greičiausias būdas - įkelti elektroniniu parašu pasirašytą dokumentą į oficialiame Europos Sąjungos portale esantį demo elektroninio parašo patikrinimo įrankį, jį galite rasti čia.

Jeigu visgi nusprendėte naudoti nekvalifikuotą elektroninį parašą (pvz. DocuSign), reikėtų prisiminti taisyklę, numatytą Elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatyme – šių parašų teisinė galia yra lygiavertė rašytiniam parašui, jeigu tokio elektroninio parašo naudotojai dėl to iš anksto susitaria raštu ir jeigu yra galimybė šį susitarimą išsaugoti patvarioje laikmenoje.

Tad prieš pasirašydami sutartį nekvalifikuotu elektroniniu parašu, jūs vis tiek dėl to turėtumėte iš anksto susitarti ir susitarimą įforminti „ranka“ arba kvalifikuotu elektroniniu parašu. Jeigu nekvalifikuotą elektroninį parašą ketinate naudoti įmonės viduje – tai įtvirtinkite vidaus tvarkoje, su kuria pasirašytinai supažindinkite darbuotojus.  
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-06-23 14:55
Pastaruoju metu apie būsto rinką diskutuojama daugiausia per pardavimų prizmę – perka viską, todėl vos spėjama pardavinėti vilniečiams butus ar kotedžus. Būsto kainas didina didžiulė paklausa, pasiūlos trūkumas. Na, o statybos nespėja patiekti rinkai pakankamo naujų projektų ir būstų skaičiaus, todė...
nuotrauka
2021-06-23 06:21
Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto (NT) projektų plėtotojai bando įvertinti augančias statybų kainas, vis didesnius pastatų tvarumo ir aplinkos reikalavimus, taip pat nuotolinio darbo įtaką. Tad komercinio NT rinkoje iššūkių apst...
nuotrauka
2021-06-21 16:15
Š. m. birželio 22 d. Seime planuojama svarstyti Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie sukurs subsidiarią rangovo atsakomybę už darbo užmokestį ne tik darbuotojo komandiravimo atveju, bet ir visais subrangos atvejais.
nuotrauka
2021-06-18 07:39
„Čia nieko asmeniško, čia tik verslas“ – šią filmuose nuvalkiotą frazę tenka dažnai išgirsti ir realiame pasaulyje. Ją tariantis verslininkas turbūt jaučiasi demonstruojantis nuoširdumą ir atvirumą. Tačiau iš tiesų tokios klišėmis tapusios frazės verslininkui trumpuoju laikotarpiu suteikia patogią i...
nuotrauka
2021-06-16 11:15
Suaktyvėjusios statybos neabejotinai lemia ir didesnę gamtai daromą įtaką. Ekspertai pastebi, kad lietuviai, rinkdamiesi būstą tampa vis atidesni, bet ekologijos klausimams neskiria labai daug dėmesio.
nuotrauka
2021-06-16 08:18
Nors nekilnojamojo turto sandorių per metus užregistruota daugiau, statybų sektoriaus lengvesni laikai nelaukia: specialistų vertinimu, tai vienas labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiųjų sektorių, nuolat skelbiama apie žaliavų trūkumą ir dėl to sustojusius darbus, darbuotojų stoką bei išaugusias st...
nuotrauka
2021-06-14 07:36
Europos Komisija (EK) yra paskelbusi šešis prioritetus 2019–2024 metams: „Europos žaliasis kursas“, „Žmonėms tarnaujanti ekonomika“, „Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa“, „Europinės gyvensenos propagavimas“, „Pasaulyje stipresnė Europa“ ir „Naujas postūmis Europos demokratijai“.
nuotrauka
2021-06-11 15:04
Birželio 11 d. įvyko Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) Lietuvos įgūdžių strategijos pristatymas. Jos metu buvo pristatyti Nacionalinės įgūdžių strategijos projekto rezultatai ir ekspertinės rekomendacijos, kaip reikėtų tobulinti Lietuvos kvalifikacijos kėlimo, ugdymo ir mok...
nuotrauka
2021-06-10 11:21
Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai. Vis garsiau ir dažniau šnekama apie biurų eros pabaigą – ar šios prognozės turi realų pagr...
nuotrauka
2021-06-09 15:40
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius 5-iuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 m. gegužės mėnesio reikšmė išaugo 2,7% (2021 m. balandį buvo fiksuojamas 1,4% augimas).
nuotrauka
2021-06-07 10:56
Nors statistika fiksuoja mažiau bankrotų, tačiau tai tik laikinas reiškinys dėl pasikeitusio juridinių asmenų nemokumo reguliavimo. Beveik neabejotina, jog Seimo sprendimas karantino metu ir 3 mėnesius po jo įmonių vadovams netaikyti pareigos inicijuoti bankrotą bus atšauktas ir tada bankrotų skaiči...
nuotrauka
2021-06-04 10:06
Karantinas Lietuvos gyventojams atskleidė jų būsto ypatumus: išryškino ne tik namų privalumus, bet ir trūkumus. Didžiąją laiko dalį praleisdami namuose žmonės įvertino būsto plotą, jo išplanavimą ir funkcionalumą.
nuotrauka
2021-06-03 10:55
Staiga sustabdyta valstybės pagalba, lėtesnis, nei tikimasi, ekonomikos atsigavimas ar dar vienas išorės šokas ekonomikai pablogintų suvaržymų paveiktų įmonių finansinę būklę ir padidintų vadinamųjų įmonių zombių skaičių.
nuotrauka
2021-06-01 09:00
Sostinėje per gegužės mėnesį „Citus“ analitikai fiksavo 756 naujų būstų (butų ir kotedžų) rezervacijos sutartis – rinka vis dar buvo labai aktyvi. Tai daugiau nei bet kurį ankstesnį bet kurių visų ankstesnių metų mėnesį bei sausį ir vasarį šiemet, nors kiek mažiau nei balandį ir kovą.
nuotrauka
2021-05-26 09:38
Per ateinančius 2–3 metus kas trečias šalies gyventojas planuoja įsigyti naujesnį, labiau poreikius atitinkantį būstą. Būstą dažniau planuoja keisti jaunesni ir didmiesčių gyventojai. Viena iš pagrindinių būsto keitimo priežasčių – netenkina esamo būsto kokybė ir patogumas.
nuotrauka
2021-05-13 14:00
Preliminarioji sutartis yra šalių ikisutartinių santykių išraiška, kuria yra susitariama ateityje (iki nustatyto termino) pasirašyti pagrindinę sutartį. Taigi, pažengę šalių ikisutartiniai santykiai gali būti užfiksuojami preliminariojoje sutartyje.
nuotrauka
2021-05-10 10:43
Kaip daugiabučiams sutaupyti daugiau – didinti pastato energinį efektyvumą ar statyti saulės kolektorius? Naujas Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) atliktas tyrimas rodo, kad šiandien investuoti į šiluminių saulės kolektorių sistemas karštam vandeniui ruošti yra finansiškai nenaudinga, nes ...
nuotrauka
2021-05-07 11:48
Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, prašydamas kritiškai įvertinti siūlomas Žemės įstatymo pataisas. Nekilnojamojo turto vystytojams už galimybę naudoti valstybinę žemę gresia papildomi mokesčiai, o tai iš esmės gali p...
nuotrauka
2021-05-03 15:22
„Citus“ analitikai skaičiuoja, kad praėjusį mėnesį Vilniaus pirminė rinka užfiksavo dar didesnį rezervacijų skaičių: balandį susitarta dėl 1 142 naujų butų ir kotedžų pardavimo. Praėjusį kovą rezervuotai 966 būstai, 2020 m. balandį, kai buvo pasiektas pandeminės rinkos „dugnas“ – vos 50 būstų, 2019 ...
nuotrauka
2021-05-03 11:22
Europos Sąjungos (ES) institucijose šiuo metu yra svarstoma „adekvačios“ minimalios algos ES šalyse direktyva. Direktyvos patvirtinimas ES institucijose nustatytų prievolę ją perkelti ir taikyti visose ES narėse.

Statybunaujienos.lt » Komentaras