2024 vasario 26 d. pirmadienis, 13:04
Reklama  |  facebook

Gaisro ir sprogimų prevencija daugiabučiuose namuose – ką turi žinoti kiekvienas gyventojas

2024-01-09 16:02
Tragedija Vilniaus Viršuliškių daugiabutyje, kuomet dėl sprogimo ir kilusio gaisro žuvo 2 žmonės, o 30 šeimų neteko namų, privertė susimąstyti, ar jų name tinkamai užtikrinama gaisro ir sprogimų prevencija. Kas už tai atsakingas ir kokių priemonių būtina imtis norint daugiabutyje gyventi saugiai, pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity Namai“ energetikos ir gaisrinės saugos ekspertas Andžejus Gabrunas.
nuotrauka
Vidaus reikalų ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
Civinity, AB
Reguliari daugiabučio techninė priežiūra - privaloma

Siekiant užtikrinti daugiabučių namų gyventojų saugumą įstatymai numato privalomąją daugiabučių inžinerinių sistemų techninę priežiūrą. Ją atlieka daugiabučio namo administratorius. Jeigu daugiabutis valdomas įsteigus butų savininkų bendriją, techninę sistemų apžiūrą ir remontą privalo organizuoti bendrijos primininkas.

„Techninės priežiūros specialistams nustačius esminius sistemų, tokių kaip elektros, priešgaisrinės saugos, vėdinimo, vandentiekio ir nuotėkų, techninius trūkumus, jie privalo nedelsiant imtis priemonių pašalinti gedimus. Jeigu nustatyti trūkumai nekelia pavojaus gyventojų saugumui, dėl tokių darbų atlikimo sprendžia butų savininkai,“ – sako pranešime cituojamas „Civinity Namai“ specialistas.

Tuo tarpu už dujų ūkio sistemos veikimą (sandarumą) daugiabutyje atsakomybė gali priklausyti tiek administratoriui ar bendrijos primininkui, tiek dujas tiekiančiai įmonei, priklausomai nuo to, kaip apibrėžtos atsakomybės ribos konkretaus daugiabučio atveju.

Gaisrą gali sukelti sena elektros instaliacija

Seno daugiabučio gyventojai, norintys sumažinti gaisro riziką, turėtų įsitikinti, kad jų name yra atnaujinta elektros instaliacija.

Paprastai tokiuose daugiabučiuose esanti elektros instaliacija yra netinkama naudoti dėl padidėjusio gyventojų elektros poreikio, o juos dengianti izoliacinė medžiaga dažnai yra sutrupėjusi ir apdegusi.

Vadovaujantis elektros įrenginių įrengimą bei saugą, taip pat gaisrinės saugą nustatančioms taisyklėmis, tokia elektros instaliacija yra netinkama eksploatuoti.

Pasak A. Gabruno, net ir esant techniškai tvarkingai elektros instaliacijai, būtini reguliarūs jos patikrinimo ir priežiūros darbai.

„Turi būti reguliariai valomos dulkės, paveržiami kontaktai, atliekami elektrofizikiniai matavimai, tikrinama ar nėra nelegaliai sumontuotos elektros instaliacijos, ar visos elektros įrenginių sujungimo vietos tinkamai sujungtos, užsandarintos, ar tvarkingas bendro naudojimo apšvietimas,“ – teigia „Civinity Namai“ atstovas.

Nevalytais vėdinimo kanalais gaisras gali išplisti į visą daugiabutį


Norint išvengti gaisro plitimo daugiabutyje, būtina pasirūpinti ir jame įrengta natūralia oro išmetimo ventiliacine sistema, reguliariai ją valyti.

Daugiabučio vėdinimo kanaluose per laiką su ištraukiamu oru ima kauptis dulkės, šiukšlės, riebalai. Virtuvėje naudojami gartraukiai ištraukdami orą kartu surenka ir jame esančias riebalų daleles, kurios vėdinimo kanalus ilgainiui padengia riebalų sluoksniu, o riebalai yra geras degimo šaltinis gaisrui greitai išplisti.

Pasak A. Gabruno, jeigu vėdinimo/ištraukimo sistema reguliariai nevaloma, o bute kyla gaisras, jis greitai gali pasiekti riebalais apėjusius vėdinimo/ištraukimo kanalus ir išplisti per visą daugiabutį, o vėdinimo/ištraukimo kanalų gesinimas yra itin sudėtingas.

Daugiabučių gyventojams ne tik rekomenduojama reguliariai pasirūpinti vėdinimo kanalų valymu. Jų valymas ir dezinfekavimas privalomas pagal statybos techninį reglamentą.

Draudžiama laikyti sprogstamas ir degias medžiagas


Gaisrinės saugos reikalavimuose numatyta bendra taisyklė, kad daugiabučiame name negali būti laikomos jokios sprogstančios ar degios medžiagos.

„Draudžiama tiek bute, tiek daugiabučio rūsyje laikyti sprogstamas ir degias medžiagas, tokias kaip kuras, aerozoliai, suspausto oro, dujų balionai, dažai ir pan. Nuo šių metų pabaigos dujų balionai gyvenamuosiuose namuose bus draudžiami, todėl vis dar juos naudojantys gyventojai turėtų suskubti jų atsisakyti,“ – teigia A. Gabrunas.

Namuose būtina laikytis gaisrinės saugos reikalavimų

Gaisrai, kylantys butuose, kelia didelį pavojų viso daugiabučio namo gyventojams. Dėl to būtina nepamiršti ir priešgaisrinės saugos reikalavimų bei pasirūpinti saugos priemonėmis.

Namuose gyventojai turėtų įsitikinti, kad jame esanti elektros instaliacija yra tvarkinga, nenaudoti elektros kištukinių lizdų šakotuvų (dvišakių, trišakių). Taip pat namuose būtina atsargiai elgtis su bet kokios atviros liepsnos šaltiniais: nepalikti be priežiūros gaminamo maisto, degančių židinių, žvakių, pastarųjų nedeginti prie daiktų, kurie gali užsidegti.

„Kiekviename bute taip pat rekomenduojame reguliariai tikrinti dūmų detektorius, turėti gesintuvą ir patikrinti jo galiojimo laiką,“ – sako A. Gabrunas.

Būtina užtikrinti sklandžią evakuaciją nelaimės atveju

Daugiabučių namų bendrojo naudojimo laiptinėse, koridoriuose, balkonuose, avariniuose išėjimuose draudžiama laikyti daiktus, trukdančius žmonių evakuacijai gaisro atveju. Taip pat draudžiama užtverti, užkrauti praeigas rūsiuose, džiovyklose, balkonuose.

„Susiduriame su dažna problema, kai daugiabučių gyventojai namo laiptinėse ar rūsio bendrosiose patalpose nusprendžia laikyti tam tikrus nebenaudojamus daiktus, tokius kaip statybinės medžiagos, baldai, pasitaiko ir šiukšlių. Gaisro atveju itin svarbi greita gyventojų evakuacija, todėl bet kokie daiktai, kuriais užstatomi praėjimai, yra draudžiami, kelia didelę riziką visiems namo gyventojams bei padidina riziką greitai išplisti gaisrui“ – komentuoja „Civinity Namai“ ekspertas.

Sklandžiai evakuacijai taip pat būtina užtikrinti, kad daugiabučių bendro naudojimo koridorių, avarinių išėjimų durys, liukai nebūtų rakinami.

Ne visi techninę priežiūrą atliekantys specialistai yra apsidraudę

Nors daugiabučių namų techninė inžinerinių sistemų priežiūra Lietuvoje yra privaloma, ją atliekantiems specialistams keliami reikalavimai skiriasi. Vienas iš jų – privalomas civilinės atsakomybės draudimas.

Daugiabučių namų administratoriams civilinės atsakomybės draudimas yra privalomas, be jo įmonės negali vykdyti veiklos. Taigi, nutikus nelaimei ir paaiškėjus, kad administratorius savo pareigas vykdė netinkamai, dėl jo padarytą žalą atlygintų draudikas.

Tuo tarpu daugiabučių bendrijoms ir jų pirmininkams toks reikalavimas nėra privalomas.

„Į tai reiktų atkreipti dėmesį renkantis už daugiabučio techninę būklę atsakingą asmenį ir jau jo paskyrimo metu prašyti pateikti draudimo polisą“, – rekomenduoja „Civinity Namai“ atstovas.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-02-26 12:46
Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos in...
nuotrauka
2024-02-26 11:42
KTU laboratorijų centrui „M-Lab“ sparčiai žengiant į priekį, prie jo įveiklinimo prisideda „Continental“ įmonė. 2023 m. gruodžio mėnesį pasirašyta bendradariavimo sutartis tarp universiteto ir bendrovės. Remiantis ja, KTU įsigytą naujausią mokslinių tyrimų infrastruktūrą papildė „Continental“ gamykl...
nuotrauka
2024-02-26 11:30
Siekiant kokybiško laisvalaikio ir daugiau erdvių vaikams ir jaunimui, Klaipėdos miesto savivaldybės planuose – kasmet kompleksiškai sutvarkyti pasirinktą viešąją erdvę ir įrengti kelias vaikų žaidimo aikšteles.
nuotrauka
2024-02-26 09:15
Pastaruosius kelis metus Lietuvoje stebėjome sparčiai besitraukiantį būsto rinkos aktyvumą, kuris jau atsiliepia ir naujo būsto plėtros apimtims. Pastaruoju metu su didžiausiais iššūkiais susidūrė šalies didmiesčiuose daugiabučius plėtojančios įmonės, kurios 2022–2023 metais fiksavo itin kuklius but...
nuotrauka
2024-02-26 07:07
Nors dauguma Vilniaus gyventojų jau susipažino su nauja maisto atliekų rūšiavimo tvarka, dalis įmonių vis dar nežino, kad oranžinių maišelių rulonėlį ir specialų kibirėlį gali atsiimti ir verslai. Anot specialistų, metų pradžioje įsigalioję pokyčiai aktualūs toms įmonėms, kurių veikloje susidaro bui...
nuotrauka
2024-02-26 07:03
Pasirašyta projektavimo sutartis dėl Kirdiejų rūmų komplekso (pagrindinio pastato, oficinos, vežiminės, kiemo ir tvoros) sutvarkymo bei įveiklinimo. Būtent čia įsikurs Vilniaus miesto muziejus, kuris šiuo metu laikinai veikia Vokiečių gatvėje.
nuotrauka
2024-02-26 06:48
Mirtinos nelaimės darbe tęsiasi. Praėjusią savaitę, kaip pranešė VDI, užfiksuota informacija apie du mirtinus įvykius darbe. Šįkart abi nelaimės įvyko atliekant krovimo darbus.
nuotrauka
2024-02-23 10:13
„Paraiškos užpildymo greitis bus esminis faktorius teikiant prašymą paramai saulės elektrinės įrengimui gauti. Pavyks sparčiausiems“, – sako Vaidas Brazinskas, vienos bendrovės atstovas.
nuotrauka
2024-02-23 09:14
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su VĮ Turto bankas laikinuoju vadovu Ernestu Česoku aptarė galimybes įmonės valdomuose statiniuose įrengti priedangas.
nuotrauka
2024-02-23 09:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) pasirašė sutartį su Ukrainos bendrove „Artificial Intelligence Map LLC“ (AIMap) dėl Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimo dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį.
nuotrauka
2024-02-23 09:04
Pasibaigus žiemos priėmimui į profesines mokyklas, jose mokytis pradeda beveik tūkstantis naujų mokinių – mokymosi sutartis su 16 profesinio mokymo įstaigų pasirašė iš viso 995 mokiniai. Daugiausia jų rinkosi inžinerijos, sveikatos priežiūros sritis, beveik visi mokysis valstybės finansuojamose viet...
nuotrauka
2024-02-23 08:54
Apie nekilnojamojo turto vystytojų galimybes dalyvauti Vokietijos brigados karių ir jų šeimų apgyvendinimui skirtuose projektuose vasario 22d. kalbėta Krašto apsaugos ministerijoje ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) surengtame renginyje „Pramonės diena“. Renginio metu 19 NT ...
nuotrauka
2024-02-23 08:52
Kovo 1 d. gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Šiais metais iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiai priemonei skirta 22 mln. eurų. Iš viso iki 2...
nuotrauka
2024-02-23 06:33
Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šių metų vasario 22 d. Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) paskelbė tarptautinį atvirą architektūrinį konkursą, kurio tikslas – išrinkti geriausią architektūrinį pasiūlymą projektui „Ateities...
nuotrauka
2024-02-22 17:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi skundą, kad Švitrigailos g., Vilniuje, daugiabučiame gyvenamajame name, esančiame kultūros paveldo vietovėje, galbūt neteisėtai vykdomi darbai, atliko patikrinimą. Įtarimai pasitvirtino – ...
nuotrauka
2024-02-22 15:51
Klaipėdoje toliau ieškoma galimybių įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų. Pradėtas didžiulis projektas Kauno gatvės mikrorajone – įgyvendinus keturis smulkesnius projektus bus įrengtos 957 naujos parkavimo vietos.
nuotrauka
2024-02-22 11:01
Sostinės Viršuliškių g. 101 daugiabučio gaisrą tyrusi komisija jau baigė darbą ir pateikė išvadas bei rekomendacijas namo valdytojui. Pastatas šiuo metu avarinės būklės – ekspertai siūlo vidurinę nuo gaisro nukentėjusią daugiabučio dalį išardyti ir naujai atstatyti.
nuotrauka
2024-02-22 10:52
Mažiau pasiturintys Lietuvos gyventojai daugiau nei dvigubai dažniau linkę prognozuoti nekilnojamojo turto (NT) pabrangimą, palyginus su uždirbančiais daugiausiai, rodo „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas. Ko tikisi žmonės Lietuvoje ir ar iš tiesų reikėtų nerimauti dėl NT pabrangimo, pasakoja ...
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-02-22 08:04
Advokatų kontora STRATEGUM dažnai susiduria su tokia Rangovo problema, todėl dalinasi bendra konsultacija, kurią parengė advokatė Giedrė Kačinskienė. Ekspertė apžvelgė esminę atliktų darbų akto reikšmę, skirtumus tarp Tarpinio ir Baigiamojo atliktų darbų akto, ir atsakė į klausimą, ką daryti Rangovu...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos