2025 m. liepos 15 d. antradienis, 3:20:30
Reklama  |  facebook

Individuali konsultacija ar įpareigojantis VMI sprendimas: ką rinktis ir kada

2025-04-03 13:37
Planuojate įmonės reorganizaciją ir turite klausimų dėl pelno mokesčio? Svarstote turto ar veiklos perleidimą, bet nežinote, kaip tai gali būti apmokestinta? Rūpi gyventojų pajamų mokesčio klausimai, nes esate struktūriniuose pertvarkymuose dalyvaujančių įmonių akcininkai (fiziniai asmenys)? O gal nesate tikri, ar tam tikros išlaidos gali būti pripažintos leidžiamais atskaitymais?
nuotrauka
Marija JANKAUSKIENĖ, advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresnioji teisininkė


Minimos įmonės
VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija),
TEGOS (buv. TGS Baltic), advokatų kontora,
Atsakymų į panašius mokestinius klausimus galima teirautis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), primena advokatų kontoros „TGS Baltic" vyresnioji teisininkė Marija Jankauskienė.

Skirtinga teisinė galia – kodėl tai svarbu?


Tačiau svarbu suprasti – VMI atsakymai mokestiniais klausimais gali turėti skirtingą teisinę galią. Priklausomai nuo situacijos, galite prašyti individualios konsultacijos arba įpareigojančio sprendimo (angl. Binding ruling). Tokias teisines priemones numato Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymas. Skirtumas tarp šių mokestinių instrumentų esminis: vienas (konsultacija) – tai tik VMI nuomonė dėl teisės aktų taikymo, o kitas – VMI vienašalis ir išankstinis įsipareigojimas 5 metų laikotarpiu nekeisti savo pozicijos, išdėstytos sprendime. Tad kada rinktis vieną, o kada – kitą?

Individuali konsultacija – tik rekomendacija


Individualūs išaiškinimai (konsultacijos) – tai VMI pateikiami atsakymai mokesčių mokėtojams dėl mokesčių teisės aktų taikymo. Šie išaiškinimai yra rekomendacinio pobūdžio, jie nėra privalomi nei mokesčių mokėtojui, nei pačiam mokesčių administratoriui. Todėl, jei patikrinimo metu mokesčių administratorius nuspręs, kad VMI konsultacijoje pateikta nuomonė dėl mokesčių įstatymų taikymo yra klaidinga (netinkamai įvertinus turinį), mokesčiai bus apskaičiuojami pagal bendrąsias mokesčių teisės nuostatas. Tokiu atveju mokesčių mokėtojas gali būti atleistas tik nuo sankcijų – delspinigių ir baudų.

Įpareigojantis sprendimas – mokestinė apsauga 5 metams

Įpareigojantis sprendimas – tai VMI išankstinis įsipareigojimas dėl mokesčių mokėtojo ateityje planuojamo įvykdyti sandorio ir / ar ūkinės operacijos (jų grupės), kuris įforminamas sprendimu ir formuluojamas kaip pritarimas ar nepritarimas mokesčių mokėtojo nurodytam mokesčių teisės aktų nuostatų taikymui.

Tai reiškia, kad, skirtingai nei individualiame išaiškinime, įpareigojančiame sprendime mokesčių administratorius neteikia konsultacijos, kaip turėtų būti kvalifikuojamas būsimasis sandoris apmokestinimo tikslais. Įpareigojančiu sprendimu vertinama, ar pagrįstas mokesčių mokėtojo siūlomas mokesčių teisės aktų nuostatų taikymas.

Kas svarbu? Priėmus teigiamą įpareigojantį sprendimą, mokesčių mokėtojas įgyja 5 metų mokestinę apsaugą – VMI įsipareigoja taikyti tokį mokestinių pasekmių interpretavimą dėl konkrečių sandorių, kaip apibrėžta įpareigojančiame sprendime.

Tokiu būdu mokesčių mokėtojas gali būti tikras, kad dėl būsimo sandorio (pvz., kontrolės veiksmų metu) neatsiras nenumatytų mokestinių pasekmių – papildomai mokėtinų mokesčių, delspinigių ar baudų, išskyrus tam tikras išimtis, kurias aptarsime vėliau.

Jei VMI nusprendžia, kad mokėtojo nurodytas teisės normų taikymas yra nepagrįstas ar prieštarauja įstatymams, tarptautiniams teisės aktams ar teismų praktikai – sprendimas bus neigiamas. Taip pat svarbu pažymėti, kad įpareigojantis sprendimas nėra išduodamas dėl mokesčio dydžio.

Kada verta kreiptis dėl įpareigojančio sprendimo?

Nors po 2019 m. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimo į VMI dėl įpareigojančio sprendimo galima kreiptis visais mokestiniais klausimais (jei jie susiję su būsimo sandorio apmokestinimu), atsižvelgiant į šio instituto pobūdį ir paskirtį, praktikoje tai tikslinga daryti sudėtingais, teisiškai neapibrėžtais ar diskutuotinais atvejais.

Tokiais atvejais, kai mokestinis reguliavimas nėra aiškus arba kyla abejonių dėl jo taikymo konkrečiai situacijai (pvz., naujam veiklos modeliui ar sandorio struktūrai), įpareigojantis sprendimas padeda iš anksto suderinti mokesčių mokėtojo ir administratoriaus pozicijas. Ypač kai klausimas nėra aptartas mokesčių teisės aktų komentaruose ar nėra suformuotos aktualios teismų praktikos.

Sprendžiant tokius klausimus, tiek VMI, tiek mokesčių mokėtojas gali inicijuoti susitikimą dar prašymo nagrinėjimo stadijoje.

VMI sprendimai nėra absoliutūs

Vis dėlto svarbu suprasti, kad įpareigojantis (teigiamas) sprendimas nėra absoliutus. Jis nebus taikomas (negalios) tuo atveju, jei:
  • mokesčių mokėtojas pateikė neteisingą, netikslią ar neišsamią informaciją apie būsimą sandorį;
  • faktinės sandorio aplinkybės neatitinka tų, kurios buvo nurodytos prašyme arba nustatytos mokestinio patikrinimo metu;
  • kontrolės veiksmų metu nustatoma, kad sandorio tikslas buvo mokestinės naudos siekimas.
Todėl, siekiant išlaikyti įpareigojančio sprendimo galią ir taikymą, itin svarbu neatsitraukti nuo faktinių aplinkybių, kurios buvo nurodytos prašyme. Jei šios aplinkybės pasikeičia, apie tai būtina informuoti VMI, kad ji galėtų įvertinti sprendimo tolesnio taikymo pagrįstumą.

Tad kada kurį variantą reikia rinktis?


Tiek individualūs išaiškinimai, tiek įpareigojantys sprendimai gali būti išduodami visiems mokesčių mokėtojams – tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims – visais mokestiniais klausimais.

Tačiau yra esminis skirtumas dėl taikymo laiko:
  • Įpareigojantys sprendimai išduodami tik dėl sandorių, ūkinių operacijų ar jų grupių, kurie dar neįvykę – t. y. išduodami tik perspektyviai planuojamų atlikti sandorių atžvilgiu.
  • Individualūs išaiškinimai (konsultacijos) gali būti teikiami tiek dėl jau įvykusių, tiek dėl planuojamų sandorių.

Mokestinis įpareigojimas / garantija

Nė vienas iš šių instrumentų nėra privalomas mokesčių mokėtojui – jis gali nesivadovauti nei individualiu išaiškinimu, nei įpareigojančiu sprendimu, jei su jais nesutinka.

 
Tačiau skirtumas slypi jų privalomume VMI atžvilgiu:
  • Įpareigojantis sprendimas yra privalomas VMI. Tai reiškia, kad VMI, sutikusi su mokesčių mokėtojo nurodytu teisės aktų taikymu, įsipareigoja nekeisti savo pozicijos vėlesnių kontrolės veiksmų metu dėl tų pačių sandorių.
  • Individuali konsultacija nėra VMI saistanti. Jei kontrolės veiksmų metu paaiškėja, kad konsultacija buvo klaidinga, mokesčiai bus perskaičiuoti pagal bendrąją tvarką, tačiau mokesčių mokėtojas galėtų būti atleistas nuo sankcijų (delspinigių ir baudų).

Taigi, įpareigojantis sprendimas suteikia realią mokestinę apsaugą ir reikšmingai sumažina potencialių ginčų ar teisminių procesų riziką. Individualus išaiškinimas tokios garantijos nesuteikia.

Reikalinga informacija

Prašant įpareigojančio sprendimo, būtina pateikti labai išsamų būsimo sandorio faktinių aplinkybių aprašymą:
  • nurodyti sandorio tikslą, šalis, jų tarpusavio ryšį, ekonominį pagrindimą;
  • pridėti pagrindžiančius dokumentus (pvz., preliminarias sutartis, ketinimų protokolus, projektus, oficialius raštus su būsimomis sandorio šalimis ir pan.);
  • prašymas turi būti pateiktas pagal VMI patvirtintą formą;
  • kreipiantis dėl individualios konsultacijos, pakanka bendro situacijos aprašymo su prašymu paaiškinti atitinkamų mokestinių prievolių taikymą.

Tiek įpareigojantys sprendimai, tiek individualūs išaiškinimai yra naudingi instrumentai mokesčių mokėtojams, siekiantiems aiškumo dėl mokestinių prievolių. Tačiau dėl skirtingos teisinės galios ir taikymo ribų svarbu pasirinkti tinkamą priemonę pagal konkrečią situaciją.

Jei kyla mokestinis neapibrėžtumas ar netikrumas – ypač tais atvejais, kai planuojamas sandoris yra netipinis, sudėtingas, tarpvalstybinis ar didelės vertės – rekomenduojama kreiptis dėl įpareigojančio sprendimo. Šis sprendimas padeda užsitikrinti, kad VMI mokestinė pozicija dėl konkretaus sandorio ateityje nesikeis.

Įpareigojantis sprendimas ypač naudingas, kai:
  • planuojami įmonių grupės pertvarkymai (reorganizavimai, veiklų skaidymai, perleidimo operacijos, akcijų mainai),
  • sandoris peržengia vienos valstybės ribas,
  • sandoris yra kompleksiškas ir gali turėti mokestinių pasekmių ne tik juridiniams vienetams, bet ir fiziniams asmenims (pvz., akcininkams),
  • keliami specifiniai klausimai, susiję su palūkanų sąnaudomis (plonos kapitalizacijos ar mokestinės tvarkos neatitikimų taisyklių taikymu), prestižo amortizacijos sąnaudų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams ir pan.

Tuo tarpu, kai siekiama tiesiog išsiaiškinti bendro pobūdžio mokesčių teisės aktų taikymą, tačiau nesprendžiamas konkretus būsimas sandoris ar struktūra, pakanka individualaus išaiškinimo. Jis padeda suprasti taikytinas taisykles, bet nesuteikia formalios mokestinės garantijos. VMI

Statybunaujienos.lt
Žymės  Mokesčiai, GPM, Pinigai



Komentaras

nuotrauka
2025-07-10 09:39
Lietuvos būsto rinka demonstruoja aiškius atsigavimo signalus po 2022–2024 metų sąstingio. Naujausi duomenys atskleidžia ne tik kainų augimą, bet ir realų sandorių aktyvumo padvigubėjimą, o tai leidžia optimistiškai žvelgti į tolesnę rinkos raidą.
nuotrauka
2025-07-10 08:08
Lietuva pasiekė istorines aukštumas atsinaujinančios energetikos srityje – šių metų birželį net 80 proc. visos šalyje suvartotos elektros buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Spartus atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) augimas mažina priklausomybę nuo importo, stiprina šalies prekybos bal...
nuotrauka
2025-07-09 10:23
Kraustantis iš tėvų namų ir ieškant naujos gyvenamosios vietos, daugumai akys pirmiausia krypsta į interjerą, būsto lokaciją, dydį. Deja, tačiau graži būsto išvaizda dar negarantuoja sklandaus gyvenimo jame, o pirmoji nuomos patirtis neretai tampa ir pirmąja rimta pamoka. Ką reikėtų žinoti, kad pirm...
nuotrauka
2025-07-09 10:09
Namų statyba prasideda ne nuo plytų, o nuo tinkamo žemės sklypo. Tačiau, nors Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės, ne kiekviena jų tinkama gyvenamajai statybai. Apie tai, kokius aspektus svarbu įvertinti, kad iš pirmo žvilgsnio patrauklus sklypas nevirstų galvos sk...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-07 13:57
Pasibaigusi Seimo pavasario sesija buvo kupina kontrastų, o Parlamento priimti įstatymai palieka dvejopą įspūdį. Viena vertus, buvo daromi pažangūs sprendimai, modernizuojantys ir stiprinantys mūsų ekonomiką. Bet kartu netrūko pokyčių, kurie visas geras pastangas vienu ypu gali nubraukti.
nuotrauka
2025-07-07 07:39
Vasara jau čia, o kartu su ja ir atostogų sezonas. Tačiau nors daug kas tikisi per atostogas atsikvėpti nuo darbų, vis daugiau žmonių grįžta iš poilsio dar labiau pavargę nei prieš tai. Kodėl? Todėl, kad atostogos dar nereiškia tikro poilsio.
nuotrauka
2025-07-04 14:48
VILNIUS TECH mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip įvairias atliekas pritaikyti garsą slopinančioms konstrukcijoms kurti. Pavyzdžiui, tam galima naudoti perforuotas plastiko plokštes, gumos granules iš naudotų padangų, oro tarpą, neretai papildomai slopinantį garsą. Šių komponentų derinys leidžia su...
nuotrauka
2025-06-30 16:02
LR Seimas pakoregavo Statybos įstatymą – nuo šiol statybos leidimas bus išduodamas, kai yra patvirtinti projektiniai pasiūlymai, o techninio darbo projekto institucijos nebetikrins, nes už jo tikslumą bus atsakingi patys projektuotojai. Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) pritaria siekiui mažinti...
nuotrauka
2025-06-26 15:25
Pastaraisiais metais pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama tvarumui. Statybų sektorius – ne išimtis. Jo pokyčių būtinybė tampa vis akivaizdesnė. Statybų metu sunaudojama daug energijos, labai išauga atliekų apimtis, o statybinės medžiagos dažnu atveju daro neigiamą poveikį ne tik gamtai, bet ir žmo...
nuotrauka
2025-06-26 10:12
Geopolitinės įtampos pasaulyje auga, o kartu su jomis ir tarptautinių sankcijų grėsmė verslui. Vis dažniau į sankcijų sąrašus patenka ne tik pavieniai asmenys ar įmonės, bet ir ištisi sektoriai. Advokatų profesinės bendrijos LAWCORPUS bendraįkūrėjas ir advokatas Rokas Venslauskas teigia – šiandien s...
nuotrauka
2025-06-23 12:46
Ant daugiabučių laiptinių sienų ir savo pašto dėžutėje dažnas randa pasiūlymą – „Pirkčiau butą jūsų name". Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip patraukli galimybė greitai parduoti būstą, tačiau, pasak nekilnojamojo turto (NT) specialisto Tado Meiliūno, už šių skrajučių dažnai slypi visai kiti t...
nuotrauka
2025-06-19 11:15
Nors 25 tūkstančiai šalies įmonių turi paskolų kredito įstaigose, tačiau bendras verslo kreditavimo lygis išlieka vienas žemiausių Europos Sąjungoje (ES). Ekspertai pastebi, kad daugeliui įmonių nepavyksta peržengti net pirmojo laiptelio norint gauti paskolą – pateikta kreditavimo paraiška dažnai yr...
nuotrauka
2025-06-17 15:47
Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti gr...
nuotrauka
2025-06-12 12:20
Ketvirtadienį Seime svarstant pelno mokesčio tarifo didinimą iki 17 proc., Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Elena Leontjeva sako, kad politikai neatsižvelgė į ekonomistų bei verslo raginimus išmintingai atsverti vykstantį kapitalo nutekėjimą iš Lietuvos.
nuotrauka
2025-06-09 08:43
Šiandien tvarumas tapo žodžiu, kuris vieniems kelia viltį, o kitiems – akių vartymą. ESG, arba trys žodžiai – aplinkosauga, socialinė atsakomybė ir valdysena – šiandien skamba visur: prezentacijose, strategijose, ant kavos puodelių ir „Slack'ų“ statusuose. Bet kai įsigilini, pasimeti. Kiek iš to – t...
nuotrauka
2025-06-06 09:43
Šiltuoju metų laiku, kai vaikai leidžia vasaros atostogas, ne visi tėvai gali turėti tiek laisvo laiko, kiek jų atžalos. Primename, kad Lietuvos Respublikos darbo kodeksas įtvirtina galimybes tėvams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.
nuotrauka
2025-06-03 11:59
Klausimų apie atostogas darbo teisėje pagausėja kiekvieną vasarą, o pastaruoju metu atsiranda ir nauja tema – ar darbdavys gali vienu ypu atostogų išleisti visą kolektyvą? Ar grupinių atostogų planavimas neprasilenkia su Darbo kodekso nuostatomis? Ir ar toks sprendimas darbuotojams tikrai naudingesn...
nuotrauka
2025-05-28 15:32
Nors pastaraisiais metais daugėja įmonių, sakančių, kad darbuotojų kaita yra vienas didžiausių darbo rinkos iššūkių, tačiau žmonių noras ieškoti vis naujų darboviečių jau mažai ką stebina. Daugėja ir norinčių vienu metu dirbti per dvi ar kelias darbovietes. Darbo teisė gyventojams tokią galimybę sut...
nuotrauka
2025-05-26 15:48
Skirtinguose Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės turi skirtingus prioritetus, kai renkasi, kur gyventi – tai parodė naujausias „Luminor“ banko užsakymu atliktas „Norstat“ tyrimas. Nors visiems aktualūs panašūs aspektai – kaina, ramybė, paslaugų pasiekiamumas – jų svarba skiriasi priklausomai nuo r...

Statybunaujienos.lt » Komentaras