2023 spalio 1 d. sekmadienis, 2:56
Reklama  |  facebook

Individualių gyvenamųjų namų ateitis – aplinkai draugiški pastatai Fotogalerija

2023-08-17 09:35
Tokią idėją perša Kopenhagoje (Danija) vykusiame Pasaulio architektūros kongrese architektams pristatyta gyvenamųjų namų eksperimentinė erdvė „Living Places“ (Gyvenamosios vietos). Tai 7 tvarūs pastatai, kurių anglies dioksido pėdsakas yra rekordiškai mažas, o patalpų mikroklimatas – geriausias savo klasėje. Jaukūs, patogūs, o svarbiausia – tvarūs namai pastatyti iš medžio.
nuotrauka
Adam Mork nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos architektų sąjunga,
„Living Places“ – tai gyvenamųjų namų kvartalas, kuriame didelis dėmesys skiriamas ir gyvenimo kokybei, ir tvarumui. Jame labai konkrečiai paskaičiuota ir aiškiai parodyta, kiek CO2 sunaudota namui pastatyti, langams, durims ir kitai įrangai pagaminti, ir kokį to paties CO2 pėdsaką paliks pastato eksploatacija“, – pasakojo apie šį projektą kongrese dalyvavęs architektas Gintaras Balčytis, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas.

Pasak pašnekovo, labai įdomu, kad visi tie skaičiavimai yra ne teoriniai, o pagrįsti realiu pavyzdžiu.

Pavyzdys, kaip mažinti CO2 paliekamą pėdsaką


„Mano nuomone, labai inovatyvus ir įdomus projektas, praktiškai parodantis, kaip taupyti statybos medžiagas, laiko ir darbo jėgos resursus, o taip pat mažinti paliekamą CO2 pėdsaką. Man jis tikrai padarė įspūdį – įdomi architektūra, išplanavimas gana paprastas, bet labai empatiškas aplinkai“, – pranešime cituojamas G. Balčytis.

Adam Mork nuotr.

„Living Places“ – originalios architektūros, šeimai skirti maždaug 100–120 kv. metrų ploto namai, skandinaviškai minimalistiniai, bet talpinantys visa, ko reikia patogiam šeimos gyvenimu. Be to, tarp namų yra erdvės įsirengti nedidelį daržą daržovėms ar gėlėms auginti, vienas iš pastatų paliktas visos bendruomenės poreikiams.

„Labai paprasti, bet labai jaukūs namai, pritaikytas inovatyvus šildymas, gerai apgalvota, kaip kuo taupiau naudoti resursus“, – įsitikinęs G. Balčytis, šiuos namus Kopenhagoje apžiūrinėjęs su kongrese dalyvavusiais kolegomis iš viso pasaulio.

Viešnagė eksperimentiniuose namuose ir pokalbiai su projekto autoriais lietuviui architektui paliko įspūdį, kad jį kūrę skandinavai labai gerai įvertino situaciją ir apskaičiavo, kad individualius gyvenamuosius namus geriau statyti iš medžio, o ne iš silikatinių ar keramikinių blokelių, kuriems pagaminti sunaudojama labai daug energijos. Juo labiau, medinė architektūra įprasta tuose kraštuose nuo senų laikų, keliaujant per šias šalis akį traukia iš medžio pastatyti namai. Ji, beje, buvo populiari ir Lietuvoje, tik sovietmetis įpratino lietuvius gyvenamųjų namų statybai rinktis baltas silikatines plytas.

„Neabejoju, medinė architektūra labai perspektyvi, tokios bus ateities tendencijos. Esu tikras, kad jau netrukus rengdami projektus architektai turės paskaičiuoti, kiek CO2 bus išnaudojama namui pastatyti, ir štai tada reikės gerai pagalvoti, kokias medžiagas – medį ar blokelius – statybai pasirinkti. Manau, projektas „Living Places“ labai savalaikis, nes parodo, kaip galima statyti ir eksploatuoti pastatą su minimalia žala aplinkai“, – kabėjo Lietuvos architektų sąjungos vadovas.

Pasak pašnekovo, projekto „Living Places“ idėjas jau būtų galima pritaikyti praktikoje ir Lietuvoje, jei tik būtų klientų, norinčių patogių, tvarių namų. Architekto nuomone, tokių užsakovų netruktų atsirasti, tik reikia daugiau informacijos apie panašius projektus. Palyginimui jis primena saulės jėgainių pavyzdį – prieš kelerius metus daugelis į jas skeptiškai žiūrėjo, primindami apie apniukusį lietuvišką dangų, o dabar saulės baterijos jau įrengtos ant daugelio pastatų stogų.

Medžiagos, technologijos ir patirtis jau yra

Eksperimentinė erdvė „Living Places“ – tai bendras kelių įmonių projektas. Jį rengiant visos medžiagos, konstrukcijos ir statybos technologijos buvo kruopščiai vertinamos pagal išmetamųjų teršalų kiekį ir lyginama su tipišku Danijos namų ūkiu. Remdamiesi šiais duomenimis, partneriai sukūrė namų prototipus, kurie realiai įrodo, kad norėdami statyti žmonėms ir planetai draugiškus namus, neturime laukti ateities technologijų, viskas jau yra.

„Living Places“ namų CO2 pėdsakas yra 3,8 kg/CO2/kv.m/per metus – tris kartus mažesnis nei Danijos teisės aktuose nustatyta 12 kg CO2/kv.m/per metus. Ir tai pasiekta už kainą, atitinkančią panašių individualių gyvenamųjų namų rinkos kainą. Projektuojant „Living Places“ namus daug dėmesio skirta sveikam patalpų mikroklimatui kurti naudojant dienos šviesą ir gryną orą, taip užtikrinant geriausią toje klasėje patalpų mikroklimatą.

„Living Places“ koncepcija grindžiama 5 pagrindiniais principais: namai turėtų būti įperkami, patogūs, palankūs gyventojų sveikatai, paprasti, pritaikomi kitų poreikiams. Šio projekto tikslas – pademonstruoti, kad jau dabar, taikydami turimas žinias, naudodami rinkoje esančias medžiagas, technologijas galime statyti aplinkai draugiškus ir žmonių sveikatai palankius namus. Jo autoriai tikisi, kad tai paskatins architektus bei statybų pramonę sekti šiuo pavyzdžiu.
Adam Mork ir Gintaro Balčyčio nuotr. 
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-09-29 15:14
Namų interjeras yra vizualus šeimininko asmenybės atspindys, kuriuo jis atskleidžia ne tik savo individualų stilių, bet ir tam tikra prasme papasakoja apie save istoriją. Išskirtinius interjerus kurianti dizainerė Agnė Stanikūnaitė-Pocienė, sako, kad įrenginėdama nuosavus pajūrio namus, ji neišvengė...
nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-22 06:23
Šviesa – itin svarbi kiekvienoje erdvėje, kurioje leidžiame laiką. Mūsų klimato zonoje natūralios šviesos nėra itin daug. Todėl įrengiant namus, būtina suplanuoti tinkamą apšvietimą.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-18 11:31
Rijade (Saudo Arabija) šiuo metu vykstančioje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 45-ojoje sesijoje Kauno modernizmo architektūra įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą, pritarus Pasaulio paveldo komiteto šalims narėms ir atsižvelgus į ekspertų rekomendacijas.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-07 11:44
Vartotojų sąmoningumas apie energijos resursų suvartojimą ir tvarumo svarbą auga, todėl vis daugiau mūsų keičia savo kasdienius įpročius ir netgi namų aplinką. Visgi, ne visi susimąsto, kokį pėdsaką palieka iš pirmo žvilgsnio atrodančios nedidelės buities detalės – namuose esantys jungikliai ar kišt...
nuotrauka
2023-09-07 07:56
Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos tvarkymo (specialųjį) planą planuojama parengti per dvejus metus. Parengtas, šis dokumentas taps pagrindiniu Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonos teritorijų planavimo dokumentu, kuriuo, be kita ko, bus numatoma, kokie statybos, rekonstrukcijos, remonto,...
nuotrauka
2023-09-06 12:01
Vonios aksesuarai bei funkcionalios baldų bei sanitarinių sistemų detalės ne tik prisideda prie interjero dizaino, bet ir palengvina kasdienybę. Pavyzdžiui, į sieną montuojamų potinkinių rėmų, skirtų pakabinamiems WC puodams, vandens nuleidimo mygtuko mygtukas tapo išmaniąja sistema, kuri ne tik nul...
nuotrauka
2023-08-30 09:59
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ pasirašė projektavimo darbų sutartį su įmone „2L Architects & Engineers“, kuri rengs naujojo modernaus „Rimi Lietuva“ logistikos centro Lietuvoje projektą. Daugiau kaip 40 tūkst. kvadratinių metrų ploto inovatyvus logistikos centras iškils šalia mag...
nuotrauka
2023-08-17 12:52
Naujų būstų plotas mažėja, todėl interjero dizaineriai stengiasi kuo efektyviau išnaudoti turimą erdvę. Spėjama, kad artimiausiu metu pokyčiai laukai ir vonios kambario.
nuotrauka
2023-08-08 10:22
Virtuvė yra viena svarbiausių namų erdvių, o virtuvės baldai gali jai suteikti dar daugiau funkcionalumo ir patrauklumo. Tarp įvairių virtuvės baldų valgomojo stalas užima ypatingą vietą. Prie jo valgoma, bendraujama, kuriami prisiminimai.
nuotrauka
2023-08-03 10:02
Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą architektūrinį konkursą dėl Pavilnio bendruomenės namų, Garsioji g. 3, rekonstrukcijos. Projekto rėmuose atnaujintos bus ir viešosios erdvės bei privažiavimai iki jų. Viso projekto pabaiga numatoma 2027 m. IV ketvirtį.
nuotrauka
2023-08-02 11:24
Svajojate apie gražiai įrengtus namus, bet jūsų biudžetas labai ribotas? Pasitelkę tinkamą strategiją, galite sukurti stilingą ir patrauklią erdvę neištuštindami savo piniginės.
nuotrauka
2023-07-26 09:43
Didžioji dauguma Turto banko apklausoje dalyvavusių vilniečių pageidautų, kad būsimas ministerijų miestelis A. Goštauto gatvėje būtų žalias, lengvai pasiekimas ir atviras po darbo valandų. Tuo tarpu ministerijų tarnautojai nori ergonomiškų ir įvairių darbo erdvių, maitinimo ir kitų paslaugų.
nuotrauka
2023-07-21 06:40
Lietuvos architektų „Trimonis architects“ suprojektuotas daugiafunkcis kompleksas „U40“, įsikūręs Užupio g. 40, atrinktas į vieno iš prestižiškiausių ir didžiausių pasaulio architektūros ir dizaino festivalių „World Architecture Festival“ (WAF) finalą.
nuotrauka
2023-07-19 13:57
Lietuvos architektų rūmų Taryba buria visuomeninę darbo grupę Laikinosioms priedangų projektavimo gairėms parengti, į kurią kviečia visų atsakingų valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovus. Taip pat tikimasi sulaukti ir kolegų iš Ukrainos architektų bendruomenės, atsakingų Ukrai...
nuotrauka
2023-07-19 07:56
100 mln. eurų ir 2500 kvadratinių metrų – tai du skaičiai, kuriuos su nuostaba pastarąjį mėnesį aptaria garsiausi pasaulio architektai. Būtent šiais parametrais jie apibūdina Dubajuje ką tik įgyvendintą projektą, kuriame itin svarbų bei išskirtinį vaidmenį, sulaukusį gausaus visuomenės ir specialist...
nuotrauka
2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro G...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras