2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:51
Reklama  |  facebook

Interjero dizainerė: namai veikia ir mūsų hormonų pusiausvyrą

2023-01-26 04:46
Tai, kokiuose namuose gyvename, mus veikia labiau nei galime įsivaizduoti. Namų interjeras ir išplanavimas daro poveikį mūsų hormonų pusiausvyrai, o pastaroji yra atsakinga už tokias psichologinės sveikatos ligas kaip depresija, gali daryti įtaką mūsų miego kokybei ir virškinimui. Tad kas namuose veikia mūsų organizmus ir ką daryti, kad užtikrintume gerą savijautą?
nuotrauka
Organizatorių nuotr.


Namus suvokiame ir pasąmoningai

„Erdves, kuriose mes leidžiame laiką, suvokiame ne tik racionaliai, fiziškai, t. y. jaučiame ne tik, ar patalpa didelė, ar maža, ar joje judėti patogu, ar ne. Erdves kartu suvokiame ir savo mintyse, emociniame lygmenyje. Pasąmoninis erdvės suvokimas vyksta nuolatos: juk kai nepažįstamas žmogus prieina per arti mūsų, jis tarsi įeina į mūsų erdvę. Tai parodo, kad mes save psichologiškai suvokiame plačiau nei mūsų kūno ribos, priimdami fizinę erdvę aplink mus kaip savo dalį. Tad namai yra tarsi mūsų pratęsimas erdvėje. Būtent todėl tai, kokie yra mūsų namai, kokius interjero dizaino elementus juose turime, gali turėti tiesioginę teigiamą arba neigiamą įtaką mūsų emocinei, psichologinei būsenai", – namų ir savijautos ryšį komentuoja pranešime cituojama interjero dizainerė Justina Petrauskė.

Pasak jos, interjero dizaino sprendimais galima lengvai manipuliuoti kuriant norimą būseną namuose, todėl prieš kuriant interjerą itin svarbu nuspręsti, kokį jausmas norima sukurti erdvėje: „ Įprastai, namų erdvė turi būti raminanti, kurianti atsipalaidavimo ir komforto būseną, tačiau svarbu suprasti ir tai, kad žmonės yra skirtingi: vieniems gėlių raštas kurs būtent ramybę, kitiems priešingai – aktyvins ir stimuliuos. Todėl sprendimus reikia priimti labai individualiai, pasikliaunant emociniu atsaku į galimus pasirinkimus".

Kas namuose tiesiogiai veikia hormonų pusiausvyrą?

Įprasta manyti, kad namų interjere žmonių savijautą labiausiai veikia spalvos. Interjero dizainerės teigimu, spalvos svarbią įtaką daro, tačiau dažnai yra pamirštamas arba nuvertinamas kitas labai svarbus dizaino elementas – šviesa.

„Šviesa tiesiogiai veikia žmogaus hormonų pusiausvyrą, daro įtaką melatonino kiekiui, o pastarasis veikia mūsų miego kokybę ir virškinimą. Šviesos trūkumas lemia seratonino kiekio žmogaus organizme mažėjimui, kas gali padidinti depresijos riziką. Tad šviesos planavimas interjere yra bene svarbiausias: numatant šviesos šaltinius, būtina apgalvoti kiekvieną planuojamą funkciją erdvėje. Taip pat įdomu ir tai, kad naudojant šviesą galima kurti skirtingas būsenas namų erdvėje: šviesa gali aktyvinti arba slopinti", – sako J. Petrauskė.

Interjero poveikio žmogaus būsenai ekspertė sako, kad dar vienas svarbus ir mūsų būseną namuose lemiantis aspektas yra erdvės: „Mažos uždaros erdvės mus spaudžia, verčia susigūžti, todėl renkantis namus būtina atkreipti dėmesį, ar juose jums yra pakankamai erdvu. Taip pat, bent vieną namų erdvę, tą, kurioje leidžiate daugiausiai laiko, reikia palikyti kuo erdvesnę - stengtis laikyti neapkrauti baldais ir daiktais, nes įrodyta, jog per didelis kiekis daiktų tiesiogiai veikia mūsų streso hormonus".

Žmonės ima labiau rūpintis būsto daroma įtaka savijautai

Vis dėlto namų erdvumas irgi yra individualus dalykas: kur vieniems erdvės – per akis, kiti gali jaustis suspausti, komentuoja vienos NT bendrovės atstovė Julija Bykova. „Ne vienerius metus vystydami NT projektus susiduriame su daugybe žmonių ir matome, kad visų poreikiai yra labai skirtingi. Kur vieniems atrodo, kad erdvės mažoka, kiti džiaugiasi erdvumu. Vystydami visus savo projektus daug dėmesio skiriame psichologiniam namų aspektui, planuojame erdves pagal šiandienos žmonių gyvenimų aktualijas, jau pradėdami vystyti žinome, kokiai auditorijai mūsų projektas tiktų. Pagal tai projektuojame šviesos šaltinius, erdves, jų funkcionalumą", – komentuoja J. Bykova.

Pastaruoju metu ji pastebi, kad žmonės ima daugiau domėtis ir rūpintis tuo, kokius namus renkasi: „Nors kaina vis dar išlieka svarbiausiu veiksniu renkantis būstą, greta šio aspekto atsiranda ir kiti: pirkėjai rūpinasi, į kurią pusę yra būsto langai, atėję apžiūrėti potencialių namų, praleidžia erdvėje kur kas daugiau laiko nei tai darydavo anksčiau. Panašu, kad būsto psichologijai daroma įtaka visuomenėje tampa svarbesne tema. Tai mus kaip NT vystytojus tikrai džiugina, nes verčia pasitempti visą rinką".

Namų nereikia įsirengti vienu kartu

Interjero dizainerė Justina Petrauskė sako, kad šiandien dažna naujakurių klaida yra skubėti ir visą interjerą iki mažiausių detalių įsigyti iš karto: „Savo namų erdves reikia planuoti pagal pajautimą, kad namai atspindėtų jus, o ne naujausias mados tendencijas. Tai reiškia, kad kur kas geriau yra kurtis palengva, vis papildant, klausiant savęs, ko dabar norisi, kas atspindi dabartinį mano gyvenimo etapą. Ypač svarbu, kad erdvėje aplink jus vyktų nuolatinis pokytis ir atsinaujinimas, tai leis jaustis gyvenant dinamiškai, nuolatiniam judėjime, o ne užstrigus viename gyvenimo etape“. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Interjeras
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-14 16:48
Namai – tai vieta, kur galima atsipalaiduoti ir mėgautis komfortu. Todėl jų apdaila yra vienas svarbiausių interjero dizaino aspektų, atliekančių esminį vaidmenį kuriant svajonių būstą. Jaukūs namai ne tik suteikia estetinę vertę gyvenamajai erdvei, bet ir teigiamai veikia nuotaiką, emocinę būseną.
nuotrauka
2023-03-14 16:32
Vonios kambarys – patalpa, į kurią užsukama kasdien. Ir čia, tikina interjero dizainerė Deimantė Uleckytė, turėtų karaliauti gerai iš anksto apgalvota apšvietimo sistema. Nuo ko pradėti jos kūrimo procesą? Kokius šiuolaikiškus šviesos sprendimus įkurdinti vonios kambaryje, kad jis būtų patogus bei j...
nuotrauka
2023-03-10 14:16
Ekspertai sako, kad jau visai netrukus didžioji dalis pasaulio gyventojų įsikurs miestuose, kuriems prireiks dar labiau augti ir plėstis. Tačiau apie tai kalbantis architektas Algirdas Kaušpėdas pastebi – Lietuvai toks iššūkis kol kas neaktualus, kadangi iš mūsų šalies pastaruoju metu išvyko daug žm...
nuotrauka
2023-03-08 05:16
Vilniaus savivaldybė skelbia Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą. Konkurso dalyvių pateiktos projektinės idėjos bus vertinamos techniniu, meniniu ir ekonominiu požiūriu.
nuotrauka
2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga eksp...
nuotrauka
2023-03-01 05:34
Vilnius – dinamiškas miestas, kuris nuolat plečiasi ir keičiasi. Per kelis pastaruosius metus vilniečiai iš naujo atrado Naujamiesčio ir Paupio privalumus. Anot ekspertų, pastebimai įsibėgėja ir kelių kitų Vilniaus rajonų, kurių potencialas nebuvo iki galo išnaudotas, transformacijos. Pagrindinis po...
nuotrauka
2023-02-23 09:08
Lietuvos architektų rūmų (Rūmų) Profesinės etikos taryba (PET) išnagrinėjo arch. Rimo Grigo skundą dėl arch. Kęstučio Bakanausko ir arch. Dalios Kriaučiūnienės galimai padarytų profesinės etikos pažeidimų.
nuotrauka
2023-02-22 11:02
2025 m. pradžioje pirmieji keleiviai išvyks iš naujojo terminalo Vilniaus oro uoste, o pats objektas neabejotinai taps vienu iš svarbiausių projektų Lietuvos oro uostų istorijoje. Šio terminalo architektas Artūras Asauskas teigia, kad pastatas spręs senuosiuose terminaluose esančias problemas ir tie...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-15 14:59
Paviešinti bendrovės „Darnu Group“ planuojamo naujo prestižinio kvartalo šalia Neries upės ir Karoliniškių draustinio projektiniai pasiūlymai bei pirmosios vizualizacijos. Planuojama, kad 8,3 ha teritorijoje bus pastatyta apie 680 butų, įrengta apie 900 kv. m ploto komercinių patalpų, sukurtos kokyb...
nuotrauka
2023-02-15 06:30
Dušo patirtis stilingai: dieną pradėkite atgaivinančiu maloniu dušu ryte, o dienos stresą nuplaukite švelnia dušo srove vakare.
nuotrauka
2023-02-14 14:30
Sostinės Naujamiestyje buvusio siuvimo fabriko „Lelija“ kompleksas visiškai pasikeis. Vystytojas planuoja sutvarkyti 2,1 ha teritoriją, dalį pastatų rekonstruoti ir juose įrengti administracines patalpas, dalį nugriauti ir įrengti viešąsias erdves.
nuotrauka
2023-02-11 05:34
Švarus vanduo yra vienas iš svarbiausių išteklių žemėje. Keisdami savo įpročius ir mažindami kasdienį jo suvartojimą, galime ne tik sutaupyti pinigų, bet ir labiau tausoti aplinką. Pirmenybę teikdami dušui o ne voniai, galime sutaupyti iki 3 kartų daugiau vandens.
nuotrauka
2023-02-09 05:09
Sostinės Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę. Ji bus atvira visiems – skvere galės ilsėtis, susitikti ir organizuoti renginius parapijiečiai ir aplink gyvenantys pilaitiškiai.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-08 10:36
Dabartinė daugiabučių atnaujinimo programa iš esmės buvo skirta stambiaplokščių daugiabučių sovietinės statybos namų atitvarų šiluminės varžos pagerinimui ir niekaip nesprendžia pagrindinių sovietmečiu statytų rajonų problemų. Tokią nuomonę socialiniuose tinkluose išsakė Vilniaus m. savialdybės vyri...
nuotrauka
2023-02-01 10:00
Norint geriau suprasti žmones ir jų gyvenimą skirtingais laikmečiais, nebūtina skaityti istorines knygas ar žiūrėti dokumentiką, tam gali užtekti ir lėtai pasivaikščioti miestų gatvėmis, pakelti akis ir gerai įsižiūrėti į namų fasadus. Pasak Kauno Technologijos Universiteto Statybos ir architektūros...
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras