Ir kepyklėlei, ir gamyklai – naujieji kovos su klimato kaita reikalavimai
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ir mažiausi verslai turės jaukintis ir spręsti emisijų mažinimo bei energetinio efektyvumo klausimus. Kitu atveju į jų duris pasibels didesnės sąskaitos už suvartotus energetinius išteklius ir paliktą šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) pėdsaką.
Eugenijus ŠEGUROVAS, „Ignitis" tvarumo sprendimų vadovas
Minimos įmonės
Ignitis grupė (buvusi Lietuvos energija), AB
Svarbu pabrėžti, kad ATL taikoma energetikos gamybos įmonėms ir pramonės šakoms, kurios imlios energijai, tokioms kaip metalurgija, cemento, stiklo gamyba ir kt. Tokia politika sukūrė pozityvų pokytį rinkoje. Europos Komisijos duomenimis, nuo 2005 iki 2021 m. anglies dvideginio emisija ES energetikos ir pramonės sektoriuose sumažėjo apie 35 proc. Pažymėtina, kad pokytis įvyko dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui – inovacijų, mokslo progreso, švarių technologijų – ir, žinoma, ATL sistema prie to taip pat prisidėjo.
Reikalavimai griežtėja
Priemonės veiksmingumas pastūmėjo į jos platesnį taikymą. 2022 m. Europos Sąjunga susitarė dėl ambicingesnio kovos su klimato kaita plano: Europos Komisija paruošė, o Europos Parlamentas patvirtino dokumentų rinkinį „Tinkamas 55 proc. tikslui" (angl. "Fit for 55").
Naujuoju planu užsibrėžta sumažinti anglies dvideginio emisijas 62 proc. iki 2030 m., kaip atskaitos tašką imant 2005-uosius. Tai net trečdaliu ambicingesnis planas nei buvo iki šiol. Dalis pakeitimų susiję su ATL prekybos ribojimais, palaipsniui atsisakant nemokamų ATL, taip siekiant, kad įmonės plačiau naudotų atsinaujinančios energetikos šaltinius, didintų efektyvių gamybos ir energetikos sprendimų diegimą.
Visgi itin svarbu yra išplėsta ATL II sistema ir jos taikymas praktikoje – ji išplečiama į transporto sritį, bus taikoma komerciniams arba viešiems pastatams, namų ūkio sektoriui bei gamybos ir statybos sektoriams, naudojantiems gamtines dujas. Pagal naująją sistemą gamtinės dujos patenka į emisijos apskaitą, tad verslas, kuris naudoja gamtines dujas savo veikloje, turės prisidėti prie klimato kaitos padarinių šalinimo. Negana to, ir buitiniai gamtinių dujų vartotojai patenka į reguliavimą – jei jų namų ūkiuose dujų suvartojimas viršys daugiau nei 1 toną CO2 emisijų (5,5MWh dujų).
Naujosios ATL II sistemos reguliavimo įpareigotos šalys nuo 2024 m. privalo vykdyti ir teikti kuro bei emisijų suvartojimo apskaitos duomenis. Vėliau reguliavimas numato ir prievolę apmokestinti kiekvieną ŠESD emisijų toną. Pasikeitimai jau liečia rinkoje esančius reguliuojamus subjektus ir už 2024 m. pastarieji privalės pateikti pirmąsias ataskaitas, o nuo 2028 metų – ir atsiskaityti už ATL II pagal numatytą tvarką.
Trys žingsniai verslui
Naujuoju reguliavimu kovos su klimato kaita „žaidimo aikštelė" yra išplečiama. Jei kepyklėlės savininkas anksčiau pagal savo nuostatas prisidėjo arba ne prie kovos su klimato kaita, tai įsigaliojus naujai tvarkai, tai lies ne tik nuostatas, tačiau ir įmonės sąnaudas. Tad kokių žingsnių turėtų imtis verslas, siekiant sumažinti galimą poreikį ATL leidimams, didinant naudojamos energijos efektyvumą savo veikloje, mažinant švaistymą ir kartu naudojant atsinaujinančių išteklių pagamintą energiją?
Pirma, energetinis auditas. Energijos vartojimo auditas įvertina įmonės energijos suvartojimo dinamiką, o taip pat sritis, kur galima sumažinti energijos švaistymą ir reikiamų pokyčių kuriamą efektą. Kokybiškas auditas ne tik įvertina prietaisų ir procesų efektyvumą, tačiau ir įpročių poveikį, tad gaunamas visaapimantis verslo energetinis žemėlapis.
Antra, rekomendacijos. Kartu su auditu gaunamos rekomendacijos, kaip pertvarkyti veiklą ir/ar energetinį ūkį, įvertinant tiek ekonominį, tiek aplinkosauginį aspektą. Svarbu matyti, kokios pastangos duos didžiausią rezultatą, kad planuojant investicijos į energetikos ūkį efektas būtų kuo pastebimesnis.
Trečia, įgyvendinimas. Rekomendacijų įgyvendinimas yra imlus laikui procesas. Prieš akis turi būti ir tas dviejų metų pereinamasis periodas, todėl svarbu išsidėlioti prioritetus, susirasti patikimus projektuotojus, rangovus, nusimatyti biudžetus. Be to, siekiant padidinti gamybos proceso efektyvumą mažinant švaistymą, kuriamą poveikį aplinkai galima mažinti ir įsigyjant „žaliąją" energiją, t.y. iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą energiją. Rekomenduojama efektyviai naudoti atsinaujinančią energiją, mažinti iškastinio kuro poreikį – tai padės kurti ir išlaikyti įmonės konkurencingumą rinkoje.
Kovos su klimato kaita priemonės bus taikomos vis plačiau – tai tendencija, prie kurios reikia prisitaikyti. Galima į viską žiūrėti ir gerokai paprasčiau. Naujos dekarbonizacijos taisyklės galios visiems, tai reiškia, kad ir prie pokyčių turės prisidėti visi.
Komentaras
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
2024-09-18 15:05
Vakar Lietuvos ir pasaulio viešąją erdvę apskriejo žinia, jog nuo šiol JAV veikianti bendrovė „Amazon“ nutrauks mišraus darbo politiką ir lieps savo darbuotojams biure darbuotis penkias dienas per savaitę. Ar tai reiškia, kad kai kurių ekspertų prognozuota nuotolinių ir hibridinių darbo modelių eros...
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...