2024 vasario 24 d. šeštadienis, 1:10
Reklama  |  facebook

Išgryninti reikiami Statybos įstatymo pakeitimai, mažinant korupcijos riziką, bus kuriamas Statybos kodeksas Video

2022-08-23 16:07
Aplinkos ministerija siūlys keisti rekonstrukcijos sąvoką, nustatant, kad rekonstruojant daugiau nei pusę pastato būtų taikomi tokie patys reikalavimai, kaip naujos statybos pastatui. Vengiant interesų konflikto ir didinant statybos proceso skaidrumą bus tobulinama informacinė sistema „Infostatyba“. Numatoma sukurti virtualią statinio statybos kortelę, kurioje sukaupta informacija apie statinį bus matoma viešai– taip bus atverta vieša prieiga prie statybos leidimų sistemos.
nuotrauka
Simonas Gentvilas. Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
LSA (Lietuvos savivaldybių asociacija),
Vilniaus m. savivaldybė,
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),

Šiuos pokyčius, mažinančius korupcijos riziką ir didinančius teisinį aiškumą statybos srityje, spaudos konferencijoje visuomenei pristatė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Plečia paslaugų pasiūlą

Pasiūlymus, kaip tobulinti Statybos ir Architektūros įstatymus, parengė Aplinkos ministerijos suburta darbo grupė, atsižvelgusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadas dėl statybos užbaigimo procedūros, surašant deklaraciją, reglamentuojančių teisės aktų ir korupcijos rizikos analizės Vilniaus miesto savivaldybėje, išduodant statybą leidžiančius dokumentus.

Darbo grupėje dirbo Aplinkos ministerijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Vilniaus miesto savivaldybės, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, projektuotojų, architektų, nekilnojamojo turto vystytojų asociacijų atstovai. Diskusijose ir svarstymuose dalyvavo STT pareigūnai.

Statybos užbaigimo srityje, kaip praneša Aplinkos ministerija, siūloma didinti deklaracijas apie statinio statybos užbaigimą ar pažymas apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių tvirtinančių subjektų skaičių (įtraukiant statinio (dalies) projekto ekspertizės rangovus), taip išplečiant paslaugų pasiūlą.

Šiuo metu deklaracijas apie statybos užbaigimą pavesta tvirtinti statinio (dalies) ekspertizės rangovams. Rengiamame Statybos įstatymo pakeitimo projekte numatoma, kad šias paslaugas galėtų tvirtinti ir statinio projekto (dalies) ekspertizės rangovai.

Siūloma atsisakyti Statybos įstatyme numatyto reikalavimo statinio (dalies) ekspertizės rangovui tvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą, keičiant statinių ar jų dalies paskirtį, kai atliekami tik statinio paprastojo remonto darbai arba statybos darbai iš viso neatliekami.

Teisės aktuose numatoma nustatyti, kad statinio (dalies) ekspertizės rangovo paskirtas statinio (dalies) ekspertizės vadovas, tikrinantis statytojo pateiktus dokumentus, turi nusišalinti nuo šio darbo tais atvejais, jei jis yra susijęs glaudžiais giminystės ryšiais su statytoju.

Deklaruos ir neigiamas išvadas

Statybos ekspertams bus nustatyta prievolė deklaruoti informacinėje sistemoje „Infostatyba“ ir neigiamas išvadas, kada netvirtinama statytojo deklaracija. Tai suteiks kitiems ekspertams aiškią statytojo veiksmų priešistorę. Bus kuriama virtuali statinio statybos kortelė, t.y. visa informacija apie statinį, jo projektų pakeitimus, bus matoma viešai vienoje vietoje.

Taip mažinama korupcijos pasireiškimo rizika, kai statytojas gavęs neigiamą statinio (projekto) ekspertizės išvadą kreipiasi į kitą statinio (projekto) ekspertizės rangovą dėl to paties projekto ar deklaracijos vertinimo. Darbo grupė pritarė, kad procesas būtų skaidresnis, jei kitas ekspertizės vadovas matytų pirmojo eksperto pateiktas išvadas ir pasiūlė talpinti vienoje sistemoje visas ekspertų išvadas.

Taip pat pradedamas rengti Statybos kodeksas. Jame bus nustatytos aiškios ir nuoseklios statinių statybos, projektavimo bei naudojimo taisyklės, atsisakant perteklinio, dubliuojančio, kazuistinio teisinio reguliavimo. Kodeksas apjungs visus statybą reguliuojančius įstatymus, visos nuostatos bus detaliai nuosekliai peržiūrėtos. Tam iš ministerijų ir kitų įstaigų bei socialinių partnerių, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovų sudaryta didelė darbo grupė, kuri rengs ir viešus klausymus, visi galės sekti procesą.

Keis rekonstrukcijos sąvoką, didins baudas

Nelaukiant Statybos kodekso šį rudenį Aplinkos ministerija Statybos įstatyme siūlys keisti rekonstrukcijos sąvoką. „Nustatysime, kad rekonstruojant daugiau nei pusę pastato, rekonstruotojui būtų taikomi tokie patys reikalavimai kaip naujos statybos pastatui, kad išvengtume grėsmės, kaip pasitaiko šiuo metu, kad rekonstravimas būna įvardintas, kaip nauja statyba, tik su mažesniais reikalavimais ir taip sumažinamos investicijos į pastatą aplinkos ir statinio naudotojų sąskaita“, – cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Taip pat didinsime baudas už savavališkas statybas, priklausomai nuo statinio kategorijos. Bus pateikti statinių paskirtį reikalavimų pakeitimai, detaliau sureglamentuojant patalpų sudėtį, pagal funkcijas“, – pabrėžė Simonas Gentvilas.

Įvertinus korupcijos rizikos analizę Vilniaus miesto savivaldybėje statybą leidžiančių dokumentų išdavimo srityje siūloma Statybos kodekse sistemiškai peržiūrėti statinių projektavimo etapų eiliškumą. Dabartinis reguliavimas ilgina statybą leidžiančio dokumento išdavimo procesą.

Be to, bus siūloma Statybos įstatyme įtvirtinti visas prisijungimo sąlygas ir specialiuosius reikalavimus, statant bet kokios paskirties statinį, suteikti tik per viešą informacinę sistemą „Infostatyba“, taip suvienodinant dokumentų išdavimo praktiką visose savivaldybėse.

Siekiant didesnio skaidrumo ir efektyvumo paraiškas dėl projektinių pasiūlymų, prašymo dėl statybą leidžiančio dokumento nagrinėjimo atsakingiems savivaldybės administracijos padaliniams numatoma formuoti sukuriant atitinkamus informacinių sistemų funkcionalumus ar tobulinant esamas sistemas ir sistemiškai jas skaitmeninant. Tam planuojama modifikuoti informacinę sistemą „Infostatyba“

Numatoma keisti Architektūros įstatyme nustatytus architektūros kriterijus – juos detalizuoti, įvedant aiškesnius kriterijų parametrus ir praktinį taikymą, prieš tai įvertinus tiriamojo mokslinio darbo, atlikto Aplinkos ministerijos užsakymu, rezultatus. Kartu planuojama numatyti galimybę savivaldybėms šių kriterijų pagrindu parengti ir patvirtinti papildomus reikalavimus pagal konkretaus miesto specifiką, užtikrinant, kad šie reikalavimai būtų parengti ir aptarti su suinteresuotomis šalimis bei patvirtinti savivaldos lygmens teisės aktu. 
Statybunaujienos.lt

Bus kuriamas Statybos kodeksas. Aplinkos ministerijos spaudos konferencija
Aktualijos

nuotrauka
2024-02-23 10:13
„Paraiškos užpildymo greitis bus esminis faktorius teikiant prašymą paramai saulės elektrinės įrengimui gauti. Pavyks sparčiausiems“, – sako Vaidas Brazinskas, vienos bendrovės atstovas.
nuotrauka
2024-02-23 09:14
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su VĮ Turto bankas laikinuoju vadovu Ernestu Česoku aptarė galimybes įmonės valdomuose statiniuose įrengti priedangas.
nuotrauka
2024-02-23 09:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) pasirašė sutartį su Ukrainos bendrove „Artificial Intelligence Map LLC“ (AIMap) dėl Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimo dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį.
nuotrauka
2024-02-23 09:04
Pasibaigus žiemos priėmimui į profesines mokyklas, jose mokytis pradeda beveik tūkstantis naujų mokinių – mokymosi sutartis su 16 profesinio mokymo įstaigų pasirašė iš viso 995 mokiniai. Daugiausia jų rinkosi inžinerijos, sveikatos priežiūros sritis, beveik visi mokysis valstybės finansuojamose viet...
nuotrauka
2024-02-23 08:54
Apie nekilnojamojo turto vystytojų galimybes dalyvauti Vokietijos brigados karių ir jų šeimų apgyvendinimui skirtuose projektuose vasario 22d. kalbėta Krašto apsaugos ministerijoje ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) surengtame renginyje „Pramonės diena“. Renginio metu 19 NT ...
nuotrauka
2024-02-23 08:52
Kovo 1 d. gyventojai, ketinantys modernizuoti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Šiais metais iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiai priemonei skirta 22 mln. eurų. Iš viso iki 2...
nuotrauka
2024-02-23 06:33
Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šių metų vasario 22 d. Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) paskelbė tarptautinį atvirą architektūrinį konkursą, kurio tikslas – išrinkti geriausią architektūrinį pasiūlymą projektui „Ateities...
nuotrauka
2024-02-22 17:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), gavusi skundą, kad Švitrigailos g., Vilniuje, daugiabučiame gyvenamajame name, esančiame kultūros paveldo vietovėje, galbūt neteisėtai vykdomi darbai, atliko patikrinimą. Įtarimai pasitvirtino – ...
nuotrauka
2024-02-22 15:51
Klaipėdoje toliau ieškoma galimybių įrengti daugiau automobilių stovėjimo vietų. Pradėtas didžiulis projektas Kauno gatvės mikrorajone – įgyvendinus keturis smulkesnius projektus bus įrengtos 957 naujos parkavimo vietos.
nuotrauka
2024-02-22 11:01
Sostinės Viršuliškių g. 101 daugiabučio gaisrą tyrusi komisija jau baigė darbą ir pateikė išvadas bei rekomendacijas namo valdytojui. Pastatas šiuo metu avarinės būklės – ekspertai siūlo vidurinę nuo gaisro nukentėjusią daugiabučio dalį išardyti ir naujai atstatyti.
nuotrauka
2024-02-22 10:52
Mažiau pasiturintys Lietuvos gyventojai daugiau nei dvigubai dažniau linkę prognozuoti nekilnojamojo turto (NT) pabrangimą, palyginus su uždirbančiais daugiausiai, rodo „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas. Ko tikisi žmonės Lietuvoje ir ar iš tiesų reikėtų nerimauti dėl NT pabrangimo, pasakoja ...
nuotrauka
2024-02-22 10:12
Daugeliui neatskiriamas kiekvieno ryto įprotis yra mėgstamos kavos puodelis. Modernūs ir funkcionalūs kavos aparatai tapo patikimais pagalbininkais ruošiant šį nepakeičiamą ryto gėrimą. Visgi rytinis kavos ruošimo ritualas toks svarbus ne tik dėl rezultato, bet ir paties proceso. Kad jis būtų lengve...
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-02-22 08:04
Advokatų kontora STRATEGUM dažnai susiduria su tokia Rangovo problema, todėl dalinasi bendra konsultacija, kurią parengė advokatė Giedrė Kačinskienė. Ekspertė apžvelgė esminę atliktų darbų akto reikšmę, skirtumus tarp Tarpinio ir Baigiamojo atliktų darbų akto, ir atsakė į klausimą, ką daryti Rangovu...
nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 09:01
Vis dažniau, esant galimybei, tiek nekilnojamojo turto vystytojai, tiek ir patys gyventojai įrengia terasas ant stogo plokštumų ir tokiu būdu mėgaujasi papildomu plotu poilsiui ir pramogoms. Tačiau terasoms dėvintis iškyla ir klausimas, kas turi prisiimti terasos remonto kaštus, kadangi, viena vertu...
nuotrauka
2024-02-21 08:37
Pirmaujanti Latvijos medinių langų gamintoja „Arbo Windows" įsigijo vieną didžiausių Lietuvos medinių langų gamybos įmonių UAB „Arlanga Wood", kuri priklausė įmonių grupės „Arlanga Group" įkūrėjui Arūnui Mažoniui. Sandorį finansavo bankas „BluOr Bank" su Latvijos „Plėtros finansų įstaigos Altum" užt...
nuotrauka
2024-02-21 07:51
Lietuvos apeliacinis teismas patikslino pirmosios instancijos teismo nutartį ir konstatavo, kad civilinė byla pagal ieškovės Vyriausybės, atstovaujamos Energetikos ministerijos, ieškinį atsakovams – „Veolia“ įmonių grupei, UAB „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims Andriui Janukoniui, Lin...
nuotrauka
2024-02-20 15:21
Diskutuojant apie Šeškinės kalno transformaciją, kalba dažniausiai sukasi apie centrinę komplekso ašį – Nacionalinį stadioną. Tačiau tai tik vienas iš daugelio Daugiafunkciame komplekse numatytų statinių. Kartu su šiuo objektu atsiras ir tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas, trys ...
nuotrauka
2024-02-20 14:49
Finansų ministerija ir Lietuvos bankas pristatė 2 siūlomas iniciatyvas – nekilnojamąjį turtą perkantiems su būsto paskola suteikti realią galimybę rinktis palūkanų normos rūšį, įpareigojant kredito įstaigas pateikti informaciją tiek apie fiksuotas, tiek ir apie kintamas palūkanų normas bei iki 1 eur...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos