2024 liepos 12 d. penktadienis, 16:56
Reklama  |  facebook

Išgryninti reikiami Statybos įstatymo pakeitimai, mažinant korupcijos riziką, bus kuriamas Statybos kodeksas Video

2022-08-23 16:07
Aplinkos ministerija siūlys keisti rekonstrukcijos sąvoką, nustatant, kad rekonstruojant daugiau nei pusę pastato būtų taikomi tokie patys reikalavimai, kaip naujos statybos pastatui. Vengiant interesų konflikto ir didinant statybos proceso skaidrumą bus tobulinama informacinė sistema „Infostatyba“. Numatoma sukurti virtualią statinio statybos kortelę, kurioje sukaupta informacija apie statinį bus matoma viešai– taip bus atverta vieša prieiga prie statybos leidimų sistemos.
nuotrauka
Simonas Gentvilas. Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
LSA (Lietuvos savivaldybių asociacija),
Vilniaus m. savivaldybė,
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),

Šiuos pokyčius, mažinančius korupcijos riziką ir didinančius teisinį aiškumą statybos srityje, spaudos konferencijoje visuomenei pristatė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Plečia paslaugų pasiūlą

Pasiūlymus, kaip tobulinti Statybos ir Architektūros įstatymus, parengė Aplinkos ministerijos suburta darbo grupė, atsižvelgusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadas dėl statybos užbaigimo procedūros, surašant deklaraciją, reglamentuojančių teisės aktų ir korupcijos rizikos analizės Vilniaus miesto savivaldybėje, išduodant statybą leidžiančius dokumentus.

Darbo grupėje dirbo Aplinkos ministerijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Vilniaus miesto savivaldybės, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, projektuotojų, architektų, nekilnojamojo turto vystytojų asociacijų atstovai. Diskusijose ir svarstymuose dalyvavo STT pareigūnai.

Statybos užbaigimo srityje, kaip praneša Aplinkos ministerija, siūloma didinti deklaracijas apie statinio statybos užbaigimą ar pažymas apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių tvirtinančių subjektų skaičių (įtraukiant statinio (dalies) projekto ekspertizės rangovus), taip išplečiant paslaugų pasiūlą.

Šiuo metu deklaracijas apie statybos užbaigimą pavesta tvirtinti statinio (dalies) ekspertizės rangovams. Rengiamame Statybos įstatymo pakeitimo projekte numatoma, kad šias paslaugas galėtų tvirtinti ir statinio projekto (dalies) ekspertizės rangovai.

Siūloma atsisakyti Statybos įstatyme numatyto reikalavimo statinio (dalies) ekspertizės rangovui tvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą, keičiant statinių ar jų dalies paskirtį, kai atliekami tik statinio paprastojo remonto darbai arba statybos darbai iš viso neatliekami.

Teisės aktuose numatoma nustatyti, kad statinio (dalies) ekspertizės rangovo paskirtas statinio (dalies) ekspertizės vadovas, tikrinantis statytojo pateiktus dokumentus, turi nusišalinti nuo šio darbo tais atvejais, jei jis yra susijęs glaudžiais giminystės ryšiais su statytoju.

Deklaruos ir neigiamas išvadas

Statybos ekspertams bus nustatyta prievolė deklaruoti informacinėje sistemoje „Infostatyba“ ir neigiamas išvadas, kada netvirtinama statytojo deklaracija. Tai suteiks kitiems ekspertams aiškią statytojo veiksmų priešistorę. Bus kuriama virtuali statinio statybos kortelė, t.y. visa informacija apie statinį, jo projektų pakeitimus, bus matoma viešai vienoje vietoje.

Taip mažinama korupcijos pasireiškimo rizika, kai statytojas gavęs neigiamą statinio (projekto) ekspertizės išvadą kreipiasi į kitą statinio (projekto) ekspertizės rangovą dėl to paties projekto ar deklaracijos vertinimo. Darbo grupė pritarė, kad procesas būtų skaidresnis, jei kitas ekspertizės vadovas matytų pirmojo eksperto pateiktas išvadas ir pasiūlė talpinti vienoje sistemoje visas ekspertų išvadas.

Taip pat pradedamas rengti Statybos kodeksas. Jame bus nustatytos aiškios ir nuoseklios statinių statybos, projektavimo bei naudojimo taisyklės, atsisakant perteklinio, dubliuojančio, kazuistinio teisinio reguliavimo. Kodeksas apjungs visus statybą reguliuojančius įstatymus, visos nuostatos bus detaliai nuosekliai peržiūrėtos. Tam iš ministerijų ir kitų įstaigų bei socialinių partnerių, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovų sudaryta didelė darbo grupė, kuri rengs ir viešus klausymus, visi galės sekti procesą.

Keis rekonstrukcijos sąvoką, didins baudas

Nelaukiant Statybos kodekso šį rudenį Aplinkos ministerija Statybos įstatyme siūlys keisti rekonstrukcijos sąvoką. „Nustatysime, kad rekonstruojant daugiau nei pusę pastato, rekonstruotojui būtų taikomi tokie patys reikalavimai kaip naujos statybos pastatui, kad išvengtume grėsmės, kaip pasitaiko šiuo metu, kad rekonstravimas būna įvardintas, kaip nauja statyba, tik su mažesniais reikalavimais ir taip sumažinamos investicijos į pastatą aplinkos ir statinio naudotojų sąskaita“, – cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Taip pat didinsime baudas už savavališkas statybas, priklausomai nuo statinio kategorijos. Bus pateikti statinių paskirtį reikalavimų pakeitimai, detaliau sureglamentuojant patalpų sudėtį, pagal funkcijas“, – pabrėžė Simonas Gentvilas.

Įvertinus korupcijos rizikos analizę Vilniaus miesto savivaldybėje statybą leidžiančių dokumentų išdavimo srityje siūloma Statybos kodekse sistemiškai peržiūrėti statinių projektavimo etapų eiliškumą. Dabartinis reguliavimas ilgina statybą leidžiančio dokumento išdavimo procesą.

Be to, bus siūloma Statybos įstatyme įtvirtinti visas prisijungimo sąlygas ir specialiuosius reikalavimus, statant bet kokios paskirties statinį, suteikti tik per viešą informacinę sistemą „Infostatyba“, taip suvienodinant dokumentų išdavimo praktiką visose savivaldybėse.

Siekiant didesnio skaidrumo ir efektyvumo paraiškas dėl projektinių pasiūlymų, prašymo dėl statybą leidžiančio dokumento nagrinėjimo atsakingiems savivaldybės administracijos padaliniams numatoma formuoti sukuriant atitinkamus informacinių sistemų funkcionalumus ar tobulinant esamas sistemas ir sistemiškai jas skaitmeninant. Tam planuojama modifikuoti informacinę sistemą „Infostatyba“

Numatoma keisti Architektūros įstatyme nustatytus architektūros kriterijus – juos detalizuoti, įvedant aiškesnius kriterijų parametrus ir praktinį taikymą, prieš tai įvertinus tiriamojo mokslinio darbo, atlikto Aplinkos ministerijos užsakymu, rezultatus. Kartu planuojama numatyti galimybę savivaldybėms šių kriterijų pagrindu parengti ir patvirtinti papildomus reikalavimus pagal konkretaus miesto specifiką, užtikrinant, kad šie reikalavimai būtų parengti ir aptarti su suinteresuotomis šalimis bei patvirtinti savivaldos lygmens teisės aktu. 
Statybunaujienos.lt

Bus kuriamas Statybos kodeksas. Aplinkos ministerijos spaudos konferencija
Aktualijos

nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-11 13:35
Klaipėdos uostui centrinėje miesto dalyje rengiantis statyti naują kruizinių laivų terminalą, baigtos galimo poveikio aplinkai vertinimo atrankos procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu poveikio aplinkai vertinimas šiems darbams neprivalomas. Šiuo metu vykdomos rangos darbų pirkimo procedū...
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-11 08:02
Kauno technologijos universitetas (KTU) nuolat siekia gerinti architektūros studijų kokybę, investuodamas į modernią infrastruktūrą, auditorijas ir siekdamas tobulinti studentų patirtį. 2024 metais Statybos ir architektūros fakultete (SAF) buvo įrengta unikali virtualios realybės auditorija.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-09 10:56
Paskelbtas konkursas Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali pateikti iki liepos 23 d.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...
nuotrauka
2024-07-08 09:34
Dar šiemet planuojama atnaujinti valstybinių profesinių mokymo įstaigų mokinių bendrabučius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija penkiems mokinių bendrabučiams atnaujinti iš savo asignavimų skyrė beveik 1,5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-08 08:02
Plėsdama centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninio katalogo asortimentą, nacionalinė centrinė perkančioji organizacija CPO LT į jį įtraukė visoms Lietuvos savivaldybėms ir kitoms įstaigoms reikalingas paslaugas. Dar šiemet el. kataloge jos galės įsigyti būtiniausius kelių, gatvių ir vamzdynų tinklų...
nuotrauka
2024-07-05 14:27
Liepos 4 d. Aukščiausiajame Teisme išnagrinėta byla, kurioje buvo sprendžiama dėl daugiabučio namo administratoriaus atsakomybės už žalą, atsiradusią netinkamai vykdant daugiabučio namo priežiūrą, taip pat dėl draudimo teismui nagrinėjant bylą spręsti klausimus dėl neįtrauktų dalyvauti byloje asmenų...
nuotrauka
2024-07-05 08:37
Šiandien Kauno technologijos universitete (KTU) prasideda antrasis priėmimo į magistrantūros studijas etapas. Pirmojo etapo metu prašymus studijuoti magistrantūroje pateikė per 800 stojančiųjų. Šiais metais daugiausiai dėmesio sulaukė informatikos mokslų, inžinerijos – elektronikos, elektros, gamybo...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-04 14:53
Išskirtiniame Turto banko aukcione už beveik 500 tūkst. eurų parduoti gyvenamosios ir ūkinės paskirties pastatai Balsio ežero pakrantėje Vilniuje. Bendras statinių plotas sudaro 250 kv. m.
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-03 14:50
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimams, kurie numato, kad rūsio patalpų pritaikymas priedangai būtų įtraukiamas į pastato atnaujinimo priemonių, finansuojamų suteikiant lengvatinį kreditą, sąrašą.
nuotrauka
2024-07-03 13:43
Prasideda kasmetinės meno rėmimo programos „Kuriu Vilnių" paraiškų teikimo etapas. Menininkai yra kviečiami iki rugsėjo 16 d. siūlyti kūrinių idėjas iš anksto parinktoms Vilniaus erdvėms papuošti.
nuotrauka
2024-07-03 09:20
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas antradienį lankėsi Alytuje, kur apžiūrėjo vystomą Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono infrastruktūrą – rekonstruotas kareivines ir naująsias pėstininkų kovos mašinų remonto dirbtu...
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.