2025 sausio 18 d. šeštadienis, 18:32
Reklama  |  facebook

Įtraukiantys miestai. Menas kurti priklausomybę vietai Lietuvos viešosiose erdvėse

2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
Dr. Paulina BUDRYTĖ, KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto stažuotoja


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Tačiau po šia atsipalaidavimo skraiste atsakingiems Lietuvos miestų planuotojams ir politikos formuotojams tyliai kunkuliuoja daugybė klausimų: kaip saugiai čia jaučiasi žmonės? Ar ši žalioji erdvė prieinama visiems ir ar ji skatina teigiamą visų bendruomenės narių bendravimą?

Pasirodo, miesto erdvės gali būti puikūs veidrodžiai, atspindintys ne tik fizinį miesto išplanavimą, bet ir socialines vertybes bei gyventojų patiriamą įtraukties ar atskirties jausmą.

Miestų dizainas – subtilus menas

Lietuvoje viešųjų erdvių dizainas ir prieinamumas yra labai svarbus veiksnys, lemiantis, kaip žmonės jaučiasi susiję su savo miestu ir vieni su kitais. Pavyzdžiui, Vilniuje miesto planuotojai daug nuveikė derindami istorinius ir modernius elementus, kurdami atvirumo dvasią įkūnijančius parkus, aikštes ir dviračių takus.

Pexels nuotr.

Šiose erdvėse ne tik įrengiamos poilsio vietos, bet ir subtiliai skatinama įtrauktis, kad žmonės jaustųsi priklausantys kitiems. Tačiau miestų dizainas yra subtilus menas, ir tai, kas vienam žmogui atrodo atvira, kitam gali atrodyti bauginančiai. Pavyzdžiui, didelė, išsiplėtusi aikštė gali atrodyti išlaisvinanti jaunimui, ieškančiam vietos pasilinksminti, bet gali būti neįveikiama vyresnio amžiaus gyventojams, ieškantiems ramesnės vietos pasislėpti nuo vasaros karščio bangos.

Daugelyje Lietuvos miestų sąmoningai stengiamasi į miesto planavimą įtraukti įvairių bendruomenių grupių nuomonę. Planuotojai vis labiau supranta, kad nepakanka vien tik turėti viešąsias erdves – šios erdvės turi atspindėti įvairių grupių poreikius. Miestų viešųjų erdvių planavimą grindžiant įtraukumo principais, miestai gali reikšmingai prisidėti puoselėjant vietos bendruomenes.

Šie planavimo principai taip pat turi paskatinti ir vietos bendruomenių spontaniškumą – nedidelį bendruomenės festivalį ar mainų turgelį. Tokiu būdu patys gyventojai kuria savo miestą, o savivaldybei ir ekspertams belieka truputį atsitraukti ir leisti bendruomenei kurti, augti, žaisti, tačiau jie turi užtikrinti tokių erdvių pasiekiamumą visiems gyventojams – jauniems ar vyresnio amžiaus, sveikiems kaip ridikai ir tiems kas atsigauna po sunkių ligų ar turi negalių, žvitraus proto genijams ar tiems, kuriems reikia mūsų visų pagalbos ir dėmesio.

Saugumą sieja ir su apšvietimu


Svarbu nepamiršti, kad įtrauki miesto erdvė – tai ne tik fizinis dizainas, bet ir tai, kokiai veiklai erdvė kviečia. Parkai su mišrios paskirties zonomis, pavyzdžiui, krepšinio aikštelėmis, šachmatų stalais, piknikų vietomis ir žaidimų aikštelėmis, automatiškai pritrauks platesnę auditoriją nei erdvės, kurios skirtos tik vienai paskirčiai.

Pavyzdžiui, Panevėžyje, atgaivinant didžiuosius parkus ir numatant įvairios paskirties zonas – šeimų zonos, jaunimo zonos, ramybei ir tylai skirtos zonos, buvo siekiama įgalinti gerąjį „savininkiškumo“ jausmą. Tyrimai rodo, kad jaučiantis viešosios erdvės savininku, yra labiau siekiama ją išsaugoti ir puoselėti.

Visuomenės rizikos suvokimas taip pat vaidina netikėtą, tačiau labai svarbų vaidmenį, lemiantį, kaip žmonės naudojasi miesto erdvėmis ir kaip jose jaučiasi. Lietuvos miestuose saugumo suvokimas gali labai skirtis priklausomai nuo to, kaip prižiūrimos, apšviestos ir suprojektuotos viešosios erdvės.

Vilniaus m.
savivaldybės
nuotr.
 
Nors paprastai Lietuvos didžiųjų miestų parkai yra laikomi gyvybingomis bendruomenės erdvėmis dienos metu, gyventojai gali jaustis ne tokie saugūs, jei teritorija prastai apšviesta arba nėra aiškiai matomų takų tamsiuoju paros metu.

Todėl sistemingai rūpinantis, kad viešosios erdvės jaustųsi saugios, įgalina gyventojus šiomis erdvėmis mėgautis ir tuomet kai jose nėra daug lankytojų, prastu oru ir net po saulės laidos.

Atviros erdvės – labai svarbu


Kitas veiksnys, formuojantis visuomenės rizikos suvokimą, yra viešųjų erdvių išdėstymas, skatinantis matomumą ir natūralią priežiūrą. Pavyzdžiui, didieji miestai turi tokias erdves kaip Gedimino pr. Vilniuje, Laisvės al. Kaune, miestų centrų aikštės, kurios pasižymi atviru išplanavimu sudarančiu galimybę žmonėms aiškiai matyti visą erdvę.

Tokiose erdvėse yra mažai paslėptų kampų ir šešėlinių vietų, kurios gali priversti praeivius jaustis nejaukiai ir skatina erdvę vertinti kaip rizikingą. Todėl ekspertai, teikdami pirmenybę matomumui viešųjų erdvių dizaine, padeda mažinti nusikaltimų baimę ir skatina spontanišką socialinį bendravimą. Kai žmonės jaučia saugumą, jie labiau linkę lankytis ir būti toje erdvėje, bendrauti su kitais ar tiesiog pajusti tos vietos bendruomenės dalimi.

Galiausiai, Lietuvos miestų urbanistinės erdvės – tai daugiau nei tik visuomenės apgyvendinimas; jos sukuria priklausomybės vietai jausmą. Sąmoningai projektuodami teritorijas, kviečiančias įvairias grupes sugyventi ir bendrauti, Lietuvos miestai formuoja aplinką, kurioje visi jaučiasi atviri, prieinami ir svetingi.

Nuo atsitiktinio pasivaikščiotojo Vilniaus Vingio parke iki atsidavusio sporto entuziasto Kauno Nemuno saloje – kiekvienas žmogus gali rasti savo vietą Lietuvos miestovaizdyje. Ši kelionė į įtraukias miesto erdves primena mums, kad, be plytų ir suoliukų, miestai kuriami remiantis ryšiais, kuriuos puoselėjame, ir gyvenimais, kuriuos paliečiame vietose, kuriomis dalijamės. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...
nuotrauka
2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savi...
nuotrauka
2024-12-05 15:54
Prie vienos pirmųjų nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu įkurtos architektūros projektavimo įmonės „Architektūros linija“ partnerių komandos prisijungė du nauji vardai – Simonas Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šie jauni architektai tampa svarbia daugiau nei tris dešimtmečius veikiančios įmonės raidos ...
nuotrauka
2024-12-04 15:03
Dešimt pareiškėjų – įmonės ir privatūs asmenys – kreipėsi į Regionų administracinį teismą, kad būtų panaikintas Vilniaus miesto Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos spalio 25 d. priimtas aktas, kuriuo patikslintos kultūros paveldo vietovės – Vilniaus miesto istorinės dalies, vadinamos ...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras