Ką verta žinoti, įsigyjant poilsio (negyvenamosios) paskirties patalpas
Už gyventojui priklausantį nekilnojamąjį turtą (NT) įskaitant žemę, atsižvelgiant į jų paskirtį, gali būti taikomi šie mokesčiai:
- NT mokestis;
- žemės mokestis.
NT mokesčio deklaravimas bei apskaičiavimas priklauso nuo to, kokios paskirties yra NT
Nekilnojamojo turto mokesčiu apmokestinami gyventojams nuosavybės teise priklausantys ar jų įsigyjami gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statiniai (patalpos), žuvininkystės statiniai ir inžineriniai statiniai, kurių bendra vertė viršija 150 000 eurų. Asmenims auginantiems 3 ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį) su specialiu nuolatinės slaugos poreikiu taikoma NT mokesčio lengvata – mokestis mokamas už dalį, kuri viršija 200 tūkst. eurų ribą. Tokiu atveju:
• nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 procento mokesčio tarifas;
• nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų, taikomas 1 procento mokesčio tarifas;
• virš 650 tūkst. eurų, taikomas 2 procentų mokesčio tarifas.
Kai minėtų paskirčių NT bendra vertė viršija neapmokestinamąjį dydį (150 tūkst. eurų), tai mokestinės vertės viršijančiai daliai:
• nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas;
• nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. mokesčio tarifas;
• virš 500 tūkst. eurų, taikomas 2 proc. mokesčio tarifas.
Už minėtos paskirties NT objektus, gyventojai per VMI Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) turi užpildyti ir pateikti NT mokesčio deklaracijos KIT715 formą (2 versija) bei sumokėti apskaičiuotą NT mokestį iki einamųjų metų gruodžio 15 d. Šis mokestis mokamas kasmet, jei viršijama nustatyta riba.
Jei gyventojo turimų minėtų paskirties NT objektų bendra mokestinė vertė neviršija 150 tūkst. ribos (arba 200 tūkst.), NT mokesčio deklaruoti ir sumokėti nereikia.
Už kitos paskirties NT objektus nei minėtus aukščiau (iš esmės, tai būtų komercinės paskirties NT), taip pat kyla prievolė deklaruoti, apskaičiuoti ir sumokėti NT mokestį, taip vadinamą komercinį NT. Mokestį moka gyventojai už administracinės, maitinimo, paslaugų, prekybos, viešbučių, gydymo, kultūros, mokslo, sporto ar kitos paskirties statinius (patalpas).
Šiuo atveju, NT mokestis yra apskaičiuojamas sudėjus jų visų mokestines vertes ir gautai bendrai mokestinei vertei pritaikius savivaldybių, kuriose yra NT, nustatytus NT mokesčio tarifus. Paminėtina, jog savivaldybių tarybos nustato NT mokesčio tarifus: nuo 0,5 iki 3 proc.Pavyzdžiui, gyventojas įsigyja NT, kurio papildomos paskirties paaiškinime nurodyta, jog tai svečių namai, tačiau pagrindinė statinių vertė – viešbutis. Mokesčių atžvilgiu yra vertinama pagrindinė paskirtis, todėl įsigijus šį turtą, gyventojui gali reikėti sumokėti komercinį NT. Kitaip tariant, prieš įsigyjant NT visada rekomenduojama pasidomėti, kokia šio turto pagrindinė paskirtis ir kokius susijusius mokesčius gali reikėti sumokėti.
Gyventojai per EDS turi užpildyti ir pateikti Nekilnojamojo turto mokesčio dekoracijos KIT711 formą (2 versija) bei NT mokestį sumokėti pasibaigus mokestiniam laikotarpiui iki vasario 15 d. Šis mokestis mokamas kasmet.
Atkreiptinas dėmesys, jog NTMĮ numato ir daugiau NT mokesčio lengvatų (NTMĮ 7 straipsnio 1 dalis). Daugiau informacijos apie NT mokesčio Deklaracijos KIT715 teikimą rasite čia, apie Deklaracijos KIT711 teikimą rasite čia, o taikomas NT mokesčio lengvatas gyventojams (fiziniams asmenims) galite rasti čia.
Žemės mokestis
Žemės mokestis yra mokamas už gyventojams nuosavybės teise priklausančią privačią žemę, išskyrus už miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę, kurioje įveistas miškas.
Pažymėtina, kad žemės mokestį moka tik žemės savininkai, todėl, jei gyventojas nusiperka pastatą kartu su žeme (ar žemės sklypo dalimi), tai jis tampa žemės mokesčio mokėtoju ir privalo mokėti žemės mokestį, tačiau jei pastatą nusiperka be žemės, žemės mokesčio gyventojas nemoka.
Žemės mokesčio dydis priklauso nuo:
• turimo žemės sklypo ploto;
• mokestinės sklypo vertės, kurias pateikia Registrų centras ;
• savivaldybių tarybų patvirtintus žemės mokesčio tarifus (kurie svyruoja nuo 0,01 iki 4 proc.);
• savivaldybių tarybų patvirtintų ir Žemės mokesčio įstatyme įtvirtintų lengvatų.
Pagal šiuos duomenis VMI kasmet spalio pabaigoje apskaičiuoja žemės mokestį ir suformuotas deklaracijas pateikia savininkams, kuriems tereikia sumokėti mokestį. VMI e. paslaugų naudotojams apie jiems suformuotas deklaracijas ir galimybę jas peržiūrėti EDS išsiunčiami pranešimai el. paštu. Žemės savininkai, kurie e. paslaugomis nesinaudoja, šių deklaracijų sulaukia klasikiniu paštu.
Mokestį sumokėti reikia iki lapkričio 15 d.
Įstatyme nustatyta, jog žemės mokesčio nemoka tie savininkai, kurių apskaičiuota mokėtina žemės mokesčio suma už visus nuosavybės teise turimus žemės sklypus yra mažesnė arba lygi 2 eurams. Daugiau apie žemės mokestį rasite čia.
VMI nuotr.