2021 rugsėjo 28 d. antradienis, 13:56
Reklama  |  facebook

Kada darbuotojų stebėsena yra teisėta?

2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.
nuotrauka
Mantas BAIGYS, advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ teisininkas


Minimos įmonės
AVOCAD, advokatų profesinė bendrija,
Pasak advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ teisininko Manto Baigio, kad stebėsena būtų teisėta, darbdavys turi paisyti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) ribojimų. Bet ar juos įmanoma įveikti? Tikrai taip, tačiau teks paplušėti, kad veiksmus tinkamais pripažintų ir jokių priekaištų neturėtų Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija. Taigi, nuo ko pradėti siekiant „įteisinti“ darbuotojų stebėseną?

Visų pirma, būtinas teisinis pagrindas. Dažnai įmonės daro klaidą ir stebėseną pateisina neva jų pačių „laisva valia“ duotu sutikimu. Tai pažeidimas, nes dėl galios disbalanso toks darbuotojo sutikimas nebūtų laikomas savanorišku. Darbdaviui iš viso nederėtų vadovautis šiuo teisiniu pagrindu. Tai tik išimtis iš taisyklės (pavyzdžiui, toks „laisvanoriškas“ sutikimas dėl gimtadienio sveikinimo būtų teisėtas).

Dažniausiai praktikoje sutinkamas teisinis pagrindas – teisėtas darbdavio interesas. BET tai savaime nereiškia, jog pakanka tik formaliai nurodyti šį teisinį pagrindą. Jį reikia pagrįsti ir įrodyti. Kiekvienam darbdaviui rekomenduojama atlikti teisėtų interesų vertinimo (balanso) testą, kuris pagrįs arba paneigs šį teisinį pagrindą. Atliekant šį testą vertinama, ar, pavyzdžiui, nėra mažiau ribojančių priemonių keliamam tikslui pasiekti, ar įmonės teisėtas interesas yra viršesnis už darbuotojo interesą (į privatumą) ir t.t. Deja, VDAI kol kas nėra išleidusi jokių gairių, kaip reikėtų atlikti teisėtų interesų vertinimo testą ir kokius kriterijus vertinti. Tačiau rekomenduotina susipažinti su Jungtinės Karalystės duomenų apsaugos inspekcijos (ICO) išleistomis gairėmis (aprašytais kriterijais), kurios galėtų būti įrankis, padėsiantis įsivertinti įmonės turimą teisėtą interesą vykdyti darbuotojų stebėseną. Žinoma, reikia įsidėmėti, kad kiekviena situacija yra unikali ir individuali.

Antra, pagrindus, jog egzistuoja pagrįstas ir teisėtas interesas vykdyti darbuotojų stebėseną, teks įvertinti, ar nėra būtina atlikti ir poveikio duomenų apsaugai vertinimą (PDAV). Pažymėtina, jog PDAV yra būtinas, kai (A) yra tvarkomi asmens vaizdo ir / ar garso duomenys darbo vietoje ir duomenų valdytoje patalpose ar teritorijose (kur dirba darbuotojai), arba (B) tvarkomi darbuotojų asmens duomenys, susiję komunikacijos, elgesio, vietos ar judėjimo stebėsena. Visgi, ir visais kitais atvejais PDAV atlikti rekomenduojama. PDAV atlikimo tvarka (ką reikėtų vertinti) yra išsamiai aprašyta Europos duomenų apsaugos valdybos gairėse, be to, VDAI yra išleidusi pavyzdinę PDAV atlikimo formą.

Trečia, netgi atlikus nurodytas procedūras, tai nereiškia, jog darbdavys gali atsipūsti ir „legaliai“ vykdyti darbuotojų stebėseną. Teks parengti darbuotojų stebėsenos tvarką bei su ja supažindinti visus darbuotojus. Tai esminė aplinkybė, nes slaptas stebėjimas nėra teisėtas. Ši tvarka turėtų apimti: (i) kokie darbuotojai bus stebimi (jeigu ne visi, tai kokie ir dėl kokių priežasčių, kaip jie buvo atrinkti); (ii) kokiais atvejais; (iii) kokiomis sąlygomis bus stebimi; (iv) ar bus stebimas naudojimasis visais įmonės resursais / įrankiais (pavyzdžiui, bus stebima tik viena ar dalis sistemų); (v) ar bus vykdoma nuolatinė, ar periodinė stebėsena; (vi) jeigu periodinė, tai koks bus jos periodiškumas ir kodėl. Pažymėtina, jog tai nėra baigtinis sąrašas. Kiekvienu atveju tenka vertinti individualiai. Su parengtomis tvarkomis rekomenduojama supažindinti darbuotojus (pasirašytinai) bei atsakyti į jiems rūpimus klausimus.

Taigi, darbuotojų stebėsenos teisėtumas iš esmės susideda iš trijų žingsnių (ir daug mažų etapų kiekviename žingsnyje), kuriuos įvykdžius (įrodžius) darbuotojų stebėsena atitiks BDAR keliamus reikalavimus. „Avocad“ teisininkas Mantas Baigys atkreipia dėmesį, jog darbuotojų stebėsena yra itin jautraus pobūdžio ir kelia grėsmes pažeisti darbuotojų teisę į privatumą. Todėl kiekvienu atveju tenka dėti maksimalias pastangas ir imtis visų būtinų priemonių, jog darbuotojų stebėsena nevirstų rimtais pažeidimais. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-09-28 11:16
Lietuvos bankas, įvertinęs situaciją būsto rinkoje ir sparčiai augančią skolinimo būstui įsigyti apimtį, siūlo griežtinti pradinio įnašo reikalavimą ne pirmoms būsto paskoloms, o kredito davėjams taikyti papildomą 2 proc. kapitalo rezervą būsto paskolų portfeliui. Planuojama, kad nauji reikalavimai ...
nuotrauka
2021-09-28 05:59
Paveldimas turtas, ypač jei jis nekilnojamasis, dažnai įvertinamas ir keliais šimtais tūkstančių eurų. Nors, atrodytų, tai gali ilgam užtikrinti finansinę gerovę, tačiau pasitaiko atvejų, kai atsiradusi mokestinė našta gali prislėgti itin stipriai.
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:06
Praėję metai Lietuvos elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių šaltinių buvo rekordiniai: neskaičiuojant Kruonio hidroelektrinės, penktadalį visos šalyje suvartotos energijos pagamino saulės, vandens ir vėjo jėgainės. Pastarosioms atiteko liūto dalis – vėjo turbinos pagamino 13 proc. Lietuvoje ...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-10 09:41
Darbas iš namų naudingas planetai – tokios nuotaikos pasklido pasaulyje 2020 m., pasirodžius palydovinėms Kinijos nuotraukoms, kuriose vaizdo netemdė čia anksčiau tvyrojęs smogas.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-01 10:58
Lietuvos būsto kainų indeksas 2021 m. pirmąjį ketvirtį buvo 12 proc. didesnis negu tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Pagal Lietuvos banko skelbiamą pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, taikomą vertinant antrinės būsto rinkos kainų raidą, 2021 m....
nuotrauka
2021-08-24 09:00
Prabėgus jau daugiau nei metams nuo COVID-19 pandemijos pirmosios bangos, „Ober-Haus“ specialistai įvertino, kaip keitėsi situacija permainingomis nuotaikomis pasižymėjusiomis pagrindinėse sostinės prekybinėse gatvėse.
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-08-12 09:24
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 1,6% (2021 metų birželį buvo fiksuojamas 2,0% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-10 06:38
Šiuo metu tradicinės finansavimo institucijos vis dar taiko konservatyvius rizikos rodiklius („rizikos kartelę“) verslams, tad daug įmonių Lietuvoje negali gauti plėtrai reikalingo bankinio finansavimo.
nuotrauka
2021-08-05 08:39
Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo savaite? Pavienės įmonės įvairiose pasaulio šalyse jau eksperimentuoja su keturių darbo dienų savaitės įvedimu – ne išimtis ir Lietuva, čia šį darbo modelį išbandė Vilniaus šilumos tinklai.
nuotrauka
2021-08-02 13:31
Nors Lietuvoje – pats vasaros įkarštis, o ir orai šiemet vasarotojams buvo itin palankūs, tačiau sostinės būsto rinka vėl stiebiasi aukštyn. Per liepą čia rezervuoti 633 nauji butai ir kotedžai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (307) ir 30 proc. daugiau nei 2019 m. (483). Tuo tarpu Kaune ...
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-23 10:12
Pastaruoju metu netylančios verslininkų kalbos apie staiga darbuotojus apėmusį tingulį bei norą gyventi tik iš pašalpų, varo į neviltį. Jau nusibodo kalbėti, kad socialines pašalpas gauna vos keli procentai Lietuvos žmonių, jų dydis nesiekia nė pusantro šimto eurų, o nedarbo išmoką traktuoti kaip pa...

Statybunaujienos.lt » Komentaras