2024 rugsėjo 14 d. šeštadienis, 17:02
Reklama  |  facebook

Kaip priimti palikimą, kad netektų bylinėtis teisme

2021-11-25 08:36
Spalio pabaigoje teismų organizuota nemokamų teisinių konsultacijų diena parodė, kad kaip ir kasmet dažniausiai žmonės teiravosi apie skyrybas, išlaikymo vaikams priteisimą ar paveldėjimo priėmimą. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Agnė Surblienė atsako į labiausiai rūpimus klausimus apie paveldėjimo priėmimą ir įspėja, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai jį priimti.
nuotrauka
Agnė SURBLIENĖ, Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja


Kas yra paveldėjimas?

Paveldėjimas – tai mirusio žmogaus, t. y. fizinio asmens ne tik turtinių ar neturtinių teisių, bet ir pareigų perėjimas palikimą priimantiems asmenims. Kitaip tariant, priėmus palikimą, atsakoma ir už palikėjo skolas, priimdami palikimą paveldime ne tik turtus, bet ir pareigas, ar net skolas.

Kas ir kokiais pagrindais gali paveldėti?

Paveldėti galima pagal įstatymą, testamentą, ar faktiškai pradėjus paveldimą turtą valdyti. Jeigu nėra testamento, dažniausiai paveldi šeimos nariai ar artimieji giminaičiai.

Civilinis kodeksas nustato 6 paveldėjimo pagal įstatymą eiles, t. y. palikėjo (mirusiojo):
  • vaikai,
  • tėvai, vaikaičiai (anūkai),
  • seneliai ir provaikaičiai,
  • broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės;
  • brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos);
  • tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).

Antros eilės įpėdiniai paveldi pagal įstatymą tik nesant pirmos eilės įpėdinių (arba jiems nepriėmus ar atsisakius palikimo, taip pat tuo atveju, kai iš visų pirmos eilės įpėdinių atimta paveldėjimo teisė. Trečios, ketvirtos, penktos ir šeštos eilės įpėdiniai paveldi, jeigu nėra pirmesnės eilės įpėdinių, jeigu šie įpėdiniai atsisakė palikimo arba iš jų atimta paveldėjimo teisė.

Svarbu paminėti, kad palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą su pirmos ar antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra).

Kada palikimas laikomas priimtu? Kur reikėtų kreiptis?

Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti arba padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo.

Asmuo, pageidaujantis priimti palikimą, pareiškimą dėl palikimo priėmimo turi pateikti tam notarui, kurio veiklos teritorijoje buvo paskutinė mirusiojo (palikėjo) nuolatinė gyvenamoji vieta. Konkrečiai į kurį notarą reiktų kreiptis, galima rasti internetiniame puslapyje www.notarurumai.lt: viršuje pasirinkus grafą Notarai, puslapio apačioje galima įvesti miestą ir gatvę.

Per kiek laiko reikia kreiptis dėl paveldėjimo?

Svarbu įsiminti, kad pareiškimą dėl palikimo priėmimo reikia pateikti per 3 mėnesius nuo palikėjo mirties, t. y. terminas pradedamas skaičiuoti nuo asmens mirties.

Kas laukia praleidus tą terminą? Tarkime, žmogui pradėjus faktiškai valdyti turtą (pavyzdžiui, gyventi bute), bet dar nespėjus tinkamai priimti palikimo, į duris pasibeldžia daug metų nematytas tos pačios eilės paveldėtojas ir ima reikšti pretenzijas į turtą ar tiesiog užbėga faktiniam paveldėtojui už akių ir kreipiasi į notarą su pageidavimu paveldėti turtą? Kaip elgtis? Ar įmanoma apginti savo teises?

Asmuo, norėdamas, kad būtų įteisintas faktinis palikimo priėmimas, turi kreiptis į teismą su pareiškimu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo – palikimo priėmimo faktiškai pradėjus jį valdyti. Kitaip tariant, įpėdinis, priėmęs palikimą faktiniu valdymu, norėdamas remtis nuosavybės teise į paveldėtą turtą prieš kitus (trečiuosius) asmenis, turi įregistruoti šią nuosavybės teisę viešajame registre. Priešingu atveju, galima situacija, kai tos pačios eilės įpėdinis su pareiškimu dėl palikimo priėmimo kreipsis į notarą ir priims palikimą pagal įstatymą. Tokiu atveju, jei palikimas jau priimtas pagal įstatymą, paduodant pareiškimą notarui, deja, įteisinti faktinio palikimo priėmimo nebegalima.

Kokios dažniausiai pasitaikančios klaidos?

Dažniausiai pasitaikančios klaidos – tai praleistas 3 mėnesių terminas palikimui priimti, taip pat nežinojimas, kad įgytas turtas santuokoje yra bendras, t. y. mirus vienam iš sutuoktinių, jo turėta dalis automatiškai neatitenka pergyvenusiam sutuoktiniui, kad būtina kreiptis dėl mirusiam sutuoktiniui priklausančios dalies paveldėjimo.

Be to, reikėtų nepamiršti ir nepilnamečių vaikų, kurie, mirus vienam iš tėvų, net ir tėvams esant išsiskyrus, turi teisę į paveldėjimą. Tokiu atveju, supaprastinto proceso tvarka reikia kreiptis į teismą, prašant išduoti leidimą nepilnamečių vaikų vardu priimti palikimą. Prašymo pavyzdį galima rasti ČIA. Prašymas išsprendžiamas per 5 darbo dienas nuo priėmimo.

Kokių su paveldėjimu susijusių bylų teismuose nagrinėjama daugiausiai?

Dažniausiai teismuose nagrinėjami prašymai dėl termino palikimui priimti atnaujinimo, t. y., kai praleidžiamas trijų mėnesių terminas paduoti pareiškimą notarui dėl palikimo priėmimo. Taip pat dažnai nagrinėjamos bylos dėl palikimo priėmimo faktiškai pradėjus jį valdyti. Vien Kauno apylinkės teisme bylų dėl termino palikimui priimti atnaujinimo šiais metais yra gauta 61 byla, apskritai teismuose šiais metais – 328 bylos. Bylų dėl palikimo priėmimo faktiškai pradėjus jį valdyti Kauno apylinkės teisme 2021 m. gautos 48 bylos, apskritai teismuose – 388 bylos.

Kokie klausimai tokiose bylose sprendžiami?

Termino atnaujinimo palikimui priimti bylose teismas aiškinasi, dėl kokių priežasčių asmuo praleido 3 mėnesių terminą priimti palikimą, t. y. ar priežastys yra svarbios, pateisinančios termino praleidimą. Bylose dėl palikimo priėmimo faktiškai pradėjus jį valdyti teismas turi nustatyti, ar asmuo priimtą palikėjo turtą valdo kaip savo ir laiko save turto savininku, t. y. tvarko turtą, juo naudojasi, moka už jį mokesčius, atlieka kitus panašaus pobūdžio veiksmus. 

Šaltinis – Nacionalinė teismų administracija

Statybunaujienos.lt
Žymės  Paveldėjimas



Komentaras

nuotrauka
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
nuotrauka
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
nuotrauka
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
nuotrauka
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
nuotrauka
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
nuotrauka
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
nuotrauka
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
nuotrauka
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
nuotrauka
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
nuotrauka
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
nuotrauka
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...
nuotrauka
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
nuotrauka
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
nuotrauka
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
nuotrauka
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...
nuotrauka
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...
nuotrauka
2024-07-24 16:25
Perkant naują būstą tiesiai iš projekto plėtotojo ar valdytojo, paprastai, pasirašoma preliminarioji sutartis. Joje, lyginant su pagrindine, notarų biure sudaroma pirkimo-pardavimo sutartimi, neapibrėžtumo yra daugiau. Todėl pirkėjai, sudarydami preliminariąją sutartį kartais jaučiasi nesaugiai. Kam...
nuotrauka
2024-07-23 10:28
Prieš dvejus metus įsigaliojęs „Proveržio paketas“ įnešė nemažai pokyčių energetikos srityje. „Proveržio paketo“ tikslas nuo pat pradžių buvo paskatinti atsinaujinančios energijos išteklių objektų plėtrą Lietuvoje, siekiant mažinti biurokratinius trikdžius ir perteklinius ribojimus saulės ir vėjo el...
nuotrauka
2024-07-19 14:00
Pastaraisiais metais verslams teko susidurti su procesais, kurie itin stipriai paveikė sutartis tarp partnerių ar net sukėlė rimtų ginčų. Vienas iš jų – neseniai žiniasklaidoje nuskambėjęs nesutarimas tarp UAB „Krasta Auto“ ir UAB „OZO 10A” dėl pernai metais pasikeitusios patalpų nuomos kainos. Nors...
nuotrauka
2024-07-18 16:25
Pasitaiko atvejų, kai siekdami įsigyti būstą, bet neturėdami tam užtektinai pajamų, banko paskolą imame drauge su bendraskoliu. Tačiau ar juo gali tapti bet kas? Net mūsų tėvai? Į šį klausimą atsako Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas.

Statybunaujienos.lt » Komentaras