2023 vasario 7 d. antradienis, 10:58
Reklama  |  facebook

Kas verslą motyvuoja rūpintis tvarumu – baudos ar galimybės?

2022-03-15 13:21
Įtemptos geopolitinės situacijos kontekste pasigirsta tvirtinimų, kad klimato kaitos, tvarumo klausimai pasitrauks į antrą planą. Juolab, kad didžiajai daliai verslų neprivaloma atskleisti tvarumo informacijos, o aktualių reikalavimų apimtis, jų įgyvendinimo kaina, galimos naudos ir neigiamų pasekmių santykis nėra visiškai aiškūs.
nuotrauka
Vitalija IMPOLEVIČIENĖ, firmos „Sorainen“ advokatė


Minimos įmonės
Sorainen, advokatų kontora,
Tačiau finansų ir kapitalo rinkose aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos (angl. environmental, social, governance arba ESG) reikalavimai iš darbotvarkių nesitraukia, todėl tvarumu vis labiau domisi visi verslai, siekdami nepraleisti progų dalyvauti pirkimuose, projektuose, auginti vertę bei turėti geresnę prieigą prie kapitalo. Panašu, kad verslams, skiriantiems pakankamą dėmesį ESG, atsiveriančios galimybės gali būti išties nemažos.

ESG – tai ne tik aplinkosauga

Kalbant apie ESG, vis dar kyla klausimų, kas tai yra. Verslo atstovai dažnai pabrėžia energijos taupymą veiklos procesuose, mažesnes anglies dvideginio emisijas ar „žalias“ paslaugas, tačiau tai tik pirmoji iš trijų raidžių. Svarbu nepamiršti ir S raidės – socialinio tvarumo aspektų. Pavyzdžiui, lygių galimybių klausimų, socialinės integracijos ir darbo santykių, tiekimo grandinės valdymo užtikrinant, kad verslo partneriai taip pat laikosi atitinkamų reikalavimų. Galiausiai, ESG elementas yra ir valdysenos veiksniai, tokie kaip patikima įmonės valdymo struktūra, darbuotojų atlygio ir mokestinių prievolių vykdymas, antikorupcijos politika. Gero valdymo elementas – tai ir gebėjimas pademonstruoti, kad verslas yra integravęs tvarumą į savo procesus, įskaitant tinkamą dokumentaciją bei reguliarią jos peržiūrą.

Kol kas teisės aktuose įtvirtinti su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo reikalavimai privalomi tik pakankamai siauram suinteresuotų subjektų ratui. Pavyzdžiui, investicinėms įmonėms, investicijų portfelio valdymo paslaugas teikiančioms kredito įstaigoms arba draudimo principu pagrįstus investicinius produktus siūlančioms draudimo įmonėms. Jos privalo informuoti savo produktų pirkėjus ir suinteresuotus asmenis apie savo investicinių sprendimų poveikį tvarumui ir finansinių produktų tvarumo ypatybes. Europos Sąjungos Taksonomijos reglamentas įtvirtina vieningą klasifikaciją, kas laikoma aplinkosaugos atžvilgiu tvaria veikla.

Be to, didelėms viešojo intereso įmonėms taikoma pareiga atskleisti nefinansinę informaciją, kaip antai, informaciją apie aplinkosaugą, socialinius klausimus ir elgesį su darbuotojais, pagarbą žmogaus teisėms, kovos su korupcija bei kyšininkavimu priemones. Europos Komisijos siūlymai dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo praplečia tiek bendrovių, kurioms taikomi nefinansinės informacijos atskleidimo reikalavimai, ratą, tiek atskleidžiamos informacijos apimtį.

Nespėjus į traukinį – kur kas mažiau galimybių

Dar prieš keletą metų daugelis įmonių įvairias tvarumo iniciatyvas suvokė tik kaip rinkodaros, prekės ženklo pozicionavimo ar darbuotojų motyvavimo priemonę. Pavyzdžiui, biure atsisakoma vienkartinių puodelių, visas kolektyvas sodina medelius ar užsiima labdaros iniciatyvomis. Mažai kas įžvelgė galimybes augimui, sąsajas su rizikų valdymu, nedaug buvo tikinčių, kad ESG gali palengvinti kapitalo pritraukimą.

Šiuo metu situacija pasikeitė. ES Žaliasis kursas, kapitalo srautų perorientavimas į tvarias investicijas ir atitinkamos teisėkūros iniciatyvos skatina žalingą poveikį aplinkai bei atliekų susidarymą mažinančius pirkimus, klimatą tausojančių sprendimų įgyvendinimą ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą. Norint gauti finansavimą šioms iniciatyvoms, verslas turės atitikti tvarumo reikalavimus.

Didelės viešojo intereso ir tarptautinės įmonės, siekdamos įgyvendinti tvarumo tikslus, savo tiekėjams kelia reikalavimus, susijusius su aplinkos apsauga, pagarba žmogaus teisėms, darbuotojų teisių apsauga, verslo etika. Tai minimalūs reikalavimai, kuriuos privaloma atitikti norint tiekti tiek valymo paslaugas ar užkandžius furšetui, tiek konsultacijas ar įrangą.

Vis didesnis dėmesys ESG rizikoms skiriamas įmonių susijungimų ir įsigijimų sandoriuose – potencialūs pirkėjai domisi ne tik tradiciniais klausimais apie ketinamą įsigyti verslą, bet ir, pavyzdžiui, nori būti kiek galima labiau užtikrinti, kad perkamame versle nėra korupcinių praktikų. Turintis ESG sistemą verslas patrauklesnis investuotojams, nes jie lengviau gali įvykdyti savo pareigas, susijusias su tvarumo informacijos atskleidimu. Kredito įstaigos taip pat neslepia, kad ESG rizikų vertinimą integruoja į kredito rizikos vertinimą, taigi, tikėtina, kad turintieji ESG sistemą ateityje skolinsis palankesnėmis sąlygomis.

Taigi, verslas, kuris galvos apie ESG tik tuo aspektu, kad jeigu negresia bauda, tai ir nesirūpinu, gali prarasti palankias galimybes. Nebeužtenka „darau, kas priklauso pagal įstatymą“ požiūrio, o bandymas paskubomis pademonstruoti atitiktį tik tada, kai norima laimėti konkretų konkursą ar dalyvauti projekte, gali būti ir nesėkmingas. Lūkesčiai dėl ESG formuojasi greičiau negu objektyvioji teisė, galime šį procesą prilyginti „minkštosios teisės“ arba tam tikrų, jokiuose privalomuose teisės aktuose neįtvirtintų elgesio gairių susiformavimui. Tad jei teisininkas sako, kad privalomų reikalavimų dėl tvarumo ar ESG jūsų verslui nėra, reikėtų klausti, ar tikrai. Tam tikriems rinkos dalyviams teisės aktuose įtvirtinti reikalavimai paliečia kaip krioklys visus verslus.

Svarbu gebėti pademonstruoti atitiktį

Dažnam kyla klausimas, kas bus verslui, jei jis nesirūpins ESG, ar sulauks kokių nors baudų? Jų, panašu, neprireiks, nes verslas pats norės įgyti „socialinę licenciją“ – galimybę sėkmingai vykdyti veiklą, nes klientai, investuotojai ir visuomenė pasitiki juo bei jo teisėtais ir atsakingais veiksmais. Laimės tas, kuris suskubs pirmiau už kitus.

Galiausiai prieiname prie klausimo, koks teisininkų vaidmuo, vykdant tvarumo transformaciją įmonėje? ESG iniciatyvos turėtų būti integruotos tiek į įmonės verslo procesus, tiek į organizacijos kultūrą, todėl reikės įvairių specialistų įsitraukimo. Vis tik, iš teisininko perspektyvos pabrėžčiau: svarbu ne tik rūpintis ESG, bet ir pademonstruoti šį rūpestį tokiu būdu, kad būtų galima dokumentais pagrįsti verslo partneriams, investuotojams ir finansuotojams.

Pirmas žingsnis galėtų būti ESG klausimo įtraukimas į įmonės valdybos ir vadovybės posėdžių darbotvarkę ir reguliarus svarstymas. Vertėtų atlikti ESG reikalavimų patikrinimą: su kokiomis rizikomis susiduriate? Ar kažkokie reikalavimai privalomi? Galbūt neprivalomi, bet yra geroji praktika, sektoriaus standartai? Kiek užtruktų ir kainuotų juos įgyvendinti? Susidarius planą, galbūt reikės peržiūrėti ar parengti naujas įmonės vidaus politikas, įtraukti naujus principus į sutartis su tiekėjais ir partneriais. Dokumentus norės matyti dažnas rimtesnis partneris ir kiekvienas investuotojas. ESG transformacija – kelionė. Iššūkis yra prisiderinti prie norų ir galimybės skirti tam resursų, reikia atsižvelgti į verslo dydį ir pobūdį, bet kuo anksčiau šią kelionę bus dokumentuota, tuo greičiau verslas pajus jos naudą, o ESG virs realiomis galimybėmis dalyvaujat pirkimuose, įvairiuose projektuose ar siekiant finansavimo. 
Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2023-02-06 06:11
Šiuo metu lietuviai ir latviai už turimas būsto paskolas moka didesnes palūkanų normas nei gyventojai kitose euro zonos šalyse. Tačiau už šios nepatrauklios ir daug kam klausimų keliančios statistikos slypi ir daug įdomesni bei svarbesni faktai.
nuotrauka
2023-02-03 07:10
Kėdainių tilto, per kurį dar tą pačią dieną turėjo vykti pats šalies Prezidentas, griūtis – klasikinis pavyzdys, kas atsitinka, kai formalūs reikalavimai ir vykdomi tik formaliai. Plika akimi bet kuris kėdainietis galėjo pasakyti, kad remontas – būtinas čia ir dabar. Defektus pamatė, išvadą 2022-ųjų...
nuotrauka
2023-02-03 07:04
Išankstiniais NT paslaugų kompanijos „Citus“ analitikų duomenimis, metai Vilniaus ir Kauno būsto rinkose prasidėjo nuosaikiai – viso abiejuose miestuose sudaryta apie 200 sandorių. Ekspertai vertina, kad dabartinėmis aplinkybėmis kitokio rezultato tikėtis ir nebuvo galima, rinka tam ruošėsi, tačiau ...
nuotrauka
2023-02-02 08:05
2023 m. pradžia Vilniaus pirminėje būsto rinkoje iš esmės niekuo nesiskyrė nuo 2022 metų gruodžio. Sausio mėnesį sostinėje susitarta dėl 106 būstų pardavimo (144 nauji susitarimai, 38 nutraukti susitarimai). Šie skaičiai panašūs į praėjusio mėnesio (atitinkamai: 107, 141, 34) ir apie keturis kartus ...
nuotrauka
2023-02-02 06:40
„Realco“ duomenimis, šių metų sausį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 153 būstai ir fiksuoti 43 sutarčių nutraukimai. 21 būstas parduotas ekonominiame, 73 vidutiniame ir 16 prestižiniame segmente. Nors nedideli pardavimai ir lėtai besipildantis būstų sandėlis vis dar liudija apie NT rinkos žiem...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-01-31 09:44
Pastaraisiais metais Kaune išjudėjo eilė stambių su miesto tvarkymu susijusių projektų. Renovuotas stadionas, sporto halė, pastatytas naujas baseinas, tvarkomi miesto parkai, tonomis liejamas asfaltas ir keičiamos trinkelės. Miesto centras plečiasi Nemuno salos kryptimi – Žemosios Fredos, Aleksoto l...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-30 05:05
Sparčiai atsigaunanti darbo rinka metų pabaigoje kiek sulėtėjo, tačiau tai – laikinas reiškinys. Pernai nedarbo lygis Lietuvoje mažėjo sparčiau nei vidutiniškai ES šalyse, o metų viduryje sugrįžo į prieš pandemiją buvusį lygį. Tuo tarpu darbingo amžiaus žmonių užimtumo lygis trečiąjį ketvirtį siekė ...
nuotrauka
2023-01-26 16:17
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas 2023 m. sausio 26 d. pateikė verslui itin aktualų bei tuo pačiu pozityvų išaiškinimą dėl įmonių įtraukimo į „juodąjį tiekėjų sąrašą“ sąlygų. Įmonės, kurios viešuosiuose pirkimuose dalyvauja kartu su jungtinės veiklos partneriais, nuo šiol gali būti saugesnės.
nuotrauka
2023-01-24 06:15
Šį rudenį SEB banko atliktas kasmetinis didžiausių šalies įmonių finansų vadovų nuomonės ir lūkesčių tyrimas rodo, kad verslas vis atsargiau vertina ekonominę aplinką. Vis dėlto komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje praėjusių metų pabaigoje didėjančio pesimizmo dar nebuvo. Nepaisant geopolitin...
nuotrauka
2023-01-24 05:09
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas praėjusią savaitę galutinai atsakė į ilgą laiką diskusiją kėlusį klausimą – kokiomis aplinkybėmis ir kokia atsakomybė gali tekti įmonėms, kai teismuose skundžiami viešųjų pirkimų konkursų rezultatai. Teismo išaiškinimas yra aktualus visoms įmonėms, kurios viešuosiuose...
nuotrauka
2023-01-19 10:44
Pastatų priežiūros specialistai Lietuvoje perspėja, kad Užupio tragedija kai griuvo namo siena gali pasikartoti dar ne vieną kartą. Anot asociacijos, dažniausiai tai susiję su netinkamai vykdomu namų administravimu, kuomet jį pradeda vykdyti patys gyventojai.
nuotrauka
2023-01-16 16:50
2022 m. pabaigoje LR Statybos įstatymo pakeitimu sugriežtinę statybos reguliavimo tvarką, kuri numato draudimą parduoti gyvenamąsias patalpas ne 100 proc. baigtumo daugiabučiuose, Seimo Aplinkos apsaugos komitetas įtikėjo, kad šis draudimas leis ateityje išvengti tokių istorijų kaip „Gelvonų terasos...
nuotrauka
2023-01-11 16:28
Pandemija, karas Ukrainoje, energetikos iššūkiai ir infliacija – verslas veikia sudėtingomis sąlygomis, kurios leido pasitikrinti ne tik vertybes, bet ir tvarumo strategijas.
nuotrauka
2023-01-10 14:11
Centriniams bankams visame pasaulyje didinant palūkanų normas, siekiant užkirsti kelią rekordiniam infliacijos augimui, tokie sprendimai gali lemti dar sudėtingesnę gyventojų finansinę padėtį. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas teigia, kad bus tokių atvejų, kai žmon...
nuotrauka
2023-01-09 13:35
Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje paskutinį 2022 metų ketvirtį dar sumažėjo: kad būstas per ateinančius dvylika mėnesių brangs, teigė 49 proc. apklaustųjų, kai trečią ketvirtį tokią nuomonę turėjo 57 proc., o antrą – net 80 proc. respondentų. Kuklesnius lūkesčius veikiausiai lemia kalbos...
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 08:18
Pernai priimta išties daug teisės aktų, ypač aktualių verslui, pakeitimų, kurių dalis jau įsigaliojo nuo pat metų pradžios, bet didžioji dalis dar tik įsigalios metų eigoje. Prieš pat didžiąsias metų šventes Seimas priėmė Statybos įstatymo pakeitimus, šiek tiek anksčiau pakeistas Viešųjų pirkimų įst...
nuotrauka
2023-01-04 08:31
Paskutinį 2022-ųjų mėnesį Vilniaus naujo būsto rinkoje buvo realizuoti 107 būstai (141 naujas susitarimas, 34 nutraukti susitarimai). Šis rezultatas yra ketvirtadaliu prastesnis nei lapkritį (atitinkamai: 141, 194, 53) ir 4,5 karto prastesnis nei prieš metus (481, 496, 15).

Statybunaujienos.lt » Komentaras