Kas yra garantinis elektros energijos tiekimas ir kodėl verta rinktis elektros tiekėją?
2020-09-29 10:59
Beveik 100 tūkst. nekilnojamojo turto objektų savininkai jau gali rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. 2021 m. sausio 1 d. visuomeninis elektros tiekėjas nebetieks elektros gyventojo turimam nekilnojamojo turto objektui, nes nustos galioti sutartys su visuomeniniu tiekėju. Nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, elektros garantiniu tiekimu laikinai rūpinsis ESO.

ESO/FB nuotr.
Minimos įmonės
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Be elektros neliks
Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko teigimu, laiku nepasirinkę naujo tiekėjo vartotojai be elektros energijos neliks – jiems garantinio tiekimo paslaugą užtikrins ESO.
„Valstybei priėmus sprendimą pamažu pereiti nuo monopolinių visuomeninio tiekimo sąlygų ir suteikti galimybę vartotojams rinktis patiems, pokytis įgyvendinamas nuosekliai ir palaipsniui, trimis etapais. Pirmojo etapo dalyviai jau dabar turėtų pasirinkti nepriklausomą tiekėją iš tarpusavyje konkuruojančių penkių rinkos dalyvių. Jei dėl individualių priežasčių pasirinkimo nustatytais terminais gyventojui pasirinkimo nepavyktų padaryti, yra numatytos priemonės, kad tokie nekilnojamojo turto savininkai neliktų be elektros - ESO užtikrins garantinį tiekimą, kai nutrūks visuomeninio tiekėjo paslauga“, – cituojamas T. Kavaliauskas.
T.Kavaliauskas pažymi, kad šią paslaugą ESO suteiks ir tiems vartotojams, kurie galbūt nutrauks sutartį su nepriklausomu tiekėju, bet nepasirinks kito. Tokiu atveju, sutarties nutraukimo dieną elektros tiekimą garantuos ESO, teikdamas garantinio tiekimo paslaugą. Automatiškai į garantinį tiekimą ESO pervestų ir tuos klientus, kurių tiekėjas neįvykdytų savo įsipareigojimų ar pats nustotų tiekti elektrą – pavyzdžiui, dėl bankroto ar kitų priežasčių.Iki gruodžio 10 d. nespėję pasirinkti nepriklausomo tiekėjo vartotojai, į garantinį tiekimą pateks automatiškai, tad elektros energijos tiekimas jiems nenutrūks. Vartotojams dėl to jokių papildomų veiksmų atlikti nereikės.
„Garantinio tiekimo paslauga, lyg draudimo polisas, skirtas užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos perdavimą buitiniams vartotojams visais atvejais, kai to negali daryti nepriklausomi tiekėjai“, – pažymi T. Kavaliauskas.
Garantinis tiekimas – laikina paslauga
Pareiga pasirinkti naują tiekėją savo nuožiūra vartotojams išliks ir patekus į garantinį tiekimą. ESO šią paslaugą įpareigota užtikrinti 6 mėnesius. Pavyzdžiui, laiku nepasirinkusiems naujojo tiekėjo dabar vykstančio pirmojo etapo dalyviams garantinis tiekimas būtų suteikiamas nuo 2021 m. sausio 1 dienos iki 2021 m. birželio 30-osios.
Be to, garantiniu tiekimu užtikrinamos elektros energijos kaina bus skaičiuojama kitaip, jai, kaip tai numatyta teisės aktuose, bus brangesnė. Be to, ji bus kas mėnesį vis kitokia, nes ji paskaičiuojama pagal praėjusio mėnesio vidutinę „NordPool“ biržos kainą dauginant iš 1,25 koeficiento. Garantiniame tiekime atsidūrę vartotojai taip pat turės atsiskaityti su ESO už elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas pagal reguliatoriaus (VERT) nustatytą kainodarą.
„Visa sistema veikia taip, kad elektros tiekimo rinkos dalyviai aktyviai konkuruotų tiek kainomis, tiek siūlytų klientams kokybiškas, įvairias paslaugas, o klientai rinkoje aktyviai ieškotų tiekėjų ir jų paslaugų. Tokiu būdu, galutiniame rezultate laimi tas pats vartotojas. Garantinis tiekimas nėra nuolatinio elektros energijos tiekimo paslauga. Tai lyg „draudimo polisas“. Kaina kas mėnesį skirsis, vartotoju tai gali kelti nepatogumų, atitinkamai aukštesnė garantinio tiekimo kaina turėtų skatinti vartotojus rinktis rinkoje konkuruojančius nepriklausomus elektros energijos tiekėjus“, – paaiškina T. Kavaliauskas.
Kaip praneša ESO, papildomas 1,25 koeficientas elektros energijos kainai, kaip tai numatyta teisės aktuose, buvo pasirinktas atsižvelgus į kitų šalių praktiką, skaičiuojant subalansuotą svertą, kuris skatintų vartotojus būti aktyviems rinkoje. „Panašų garantinio tiekimo modelį taikė Estija ir jis pasiteisino, nes paskatino gyventojus pačius aktyviau rinktis tiekėją“, – pažymi ESO atstovas.
Socialiai jautrioms grupėms kaina nesikeis
Šiuo metu naująjį tiekėją renkasi daugiausiai – virš 5000 kWh – per metus elektros energijos suvartojantys gyventojai, kurių sutartys su visuomeniniu tiekėju baigs galioti 2021 m. sausio 1 d.
Antrame etape, iki 2021-ų metų gruodžio 10 d., naują tiekėją turės pasirinkti sunaudojantys 1 000–5 000 kWh, o trečiajame, iki 2022-ųjų gruodžio 10 d., – visi likusieji elektros energijos vartotojai. Į paskutinį pokyčio etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos bei administratoriai.
T.Kavaliauskas pažymi, kad socialiai pažeidžiamiems vartotojams garantinio tiekimo kainą ir toliau nustatys Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). „Šiems vartotojams garantinio tiekimo kainą VERT nustatys 2022 m. pabaigoje ir ji įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.“, – teigia T. Kavaliauskas.
Elektros energijos vartotojams svarbu žinoti ir tai, kad rinktis naująjį tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapus ir nelaukdami 2021 ar 2022 metų.
Visuomeninio tiekėjo paslaugų atsisakymas yra valstybės sprendimas nuosekliai panaikinti monopolines sąlygas elektros energijos tiekimo buitiniams vartotojams rinkoje. Valstybė toliau reguliuos tik kai kurias kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kainas lems tiekėjų konkurencija ir kaina biržoje.
Aktualijos
2025-07-18 09:30
Aplinkos ministerija toliau nuosekliai stiprina esamų medžių apsaugos teisinį pagrindą statybų metu. Pasibaigus konsultacijų etapui su architektų, statybininkų ir nekilnojamojo turto plėtros atstovais bei sulaukus pirmųjų savivaldybių įžvalgų, pradedamas statybos teisės aktų koregavimas.
2025-07-17 14:47
Didžioji dalis teisminių procesų tarp Lietuvos Respublikos ir Prancūzijos energetikos bendrovės „Veolia“ – baigti. Abi pusės susitarė taikiai, išvengdamos ilgų ir brangių bylų tarptautiniuose bei nacionaliniuose teismuose.
2025-07-17 11:38
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos kuro pelenų tvarkymo ir naudojimo taisyklių pakeitimo projektą, kuriuo siekiama sudaryti palankesnes sąlygas kietojo biokuro pelenus ir šlaką plačiau panaudoti kaip žaliavą.
2025-07-17 10:14
Atsižvelgdama į Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos (CVP IS) naudotojų – tiek pirkimų vykdytojų, tiek tiekėjų – išsakytą nuomonę ir pastabas, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko reikšmingus techninius sistemos patobulinimus. Nuo 2025 m. liepos 16 d. įsigaliojo atnaujinimai, kurių tiksla...
2025-07-17 08:00
Tinkamas lango angos montavimas ir sandarinimas lemia namų šilumos ir akustines savybes. Dėl nesandarios lango–sienos jungties atsiranda šalčio tilteliai, taip prarandant šilumą. „SOUDAL Window System“ (SWS) – tai profesionali langų ir durų montavimo sistema, sukurta spręsti šias problemas.
2025-07-17 07:43
Šiuolaikinėje statybos ir architektūros praktikoje vis svarbesnį vaidmenį įgyja ne atskiri sprendimai, o sklandus, tarpusavio pasitikėjimu grįstas komandos darbas. Statybininkų ir architektų bendradarbiavimas tampa kertiniu projekto sėkmės veiksniu, o jo esmė – derinti kūrybines vizijas su inžinerin...
2025-07-16 14:25
Prezidentas G. Nausėda pasirašė Finansų ministerijos pasiūlytus ir Vyriausybės patvirtintus, Seimo pastarosiomis savaitėmis papildytus ir priimtus mokestinių įstatymų pakeitimus, kuriais didinamas Valstybės gynybos fondo finansavimas ir tuo pačiu užtikrinamos tvarios ilgalaikės pajamos į šalies biud...
2025-07-16 14:06
Siekdama užtikrinti efektyvesnį skirstomųjų tinklų panaudojimą ir reaguodama į sparčiai augantį gaminančių vartotojų skaičių, Vyriausybė pritarė laisvų pralaidumų paskirstymui prioritetinėms vartotojų grupėms.
2025-07-16 11:31
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie kelias per pastarąsias savaites įvykusias nelaimes darbo vietose, tarp jų – ir mirtinas. Įvykiai rodo pavojingą tendenciją: sauga dažnai tvarkoma formaliai, o darbuotojų sveikata ir net gyvybė paliekama atsitiktinumui. VDI pradėjo tyrimus ir vertins ...
2025-07-16 09:10
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) pastangomis 2025 m. I pusmetį įveiklinta 14 620 ha valstybinės žemės, o už valstybinės žemės pardavimus į valstybės ir savivaldybių biudžetus pervesta 27,03 mln. eurų, atitinkamai – 16,94 mln. eurų ir 10,09 mln. eurų.
2025-07-15 09:11
Klaipėdos rajono savivaldybė, siekdama gyventojams suteikti paslaugas kuo arčiau namų, Mazūriškiuose statys modernų viešųjų paslaugų centrą, kuriame įsikurs net 5 įstaigos – Paupių pirminės sveikatos priežiūros centras, Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuro ir J. Lankučio bibliotekos padalinia...
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
2025-07-11 10:23
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), rašoma ministerijos pranešime, parengė ir pateikė derinti Vyriausybei nutarimo projektą, kuriuo siūloma tikslinti reikalavimus gyvenamosioms vietovėms, siekiančioms gauti kurorto ar kurortinės teritorijos statusą. Pakeitimais siekiama sumažinti pertekline...
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.