2021 rugsėjo 25 d. šeštadienis, 19:28
Reklama  |  facebook

Kas yra garantinis elektros energijos tiekimas ir kodėl verta rinktis elektros tiekėją?

2020-09-29 10:59
Beveik 100 tūkst. nekilnojamojo turto objektų savininkai jau gali rinktis nepriklausomą elektros tiekėją. 2021 m. sausio 1 d. visuomeninis elektros tiekėjas nebetieks elektros gyventojo turimam nekilnojamojo turto objektui, nes nustos galioti sutartys su visuomeniniu tiekėju. Nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo, elektros garantiniu tiekimu laikinai rūpinsis ESO.
nuotrauka
ESO/FB nuotr.


Minimos įmonės
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Iš viso 3 etapais naują elektros energijos tiekėją rinktis bus pakviesti beveik 1,6 mln. vartotojų, pranešė ESO. Visi jie laiškus su informacija apie baigsiančias galioti sutartis gavo dar liepos mėnesį, tad iki gruodžio 10 d. belieka pasirinkti labiausiai poreikius ir lūkesčius atitinkantį, sau tinkamą nepriklausomą elektros tiekėją.

Be elektros neliks

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko teigimu, laiku nepasirinkę naujo tiekėjo vartotojai be elektros energijos neliks – jiems garantinio tiekimo paslaugą užtikrins ESO.

„Valstybei priėmus sprendimą pamažu pereiti nuo monopolinių visuomeninio tiekimo sąlygų ir suteikti galimybę vartotojams rinktis patiems, pokytis įgyvendinamas nuosekliai ir palaipsniui, trimis etapais. Pirmojo etapo dalyviai jau dabar turėtų pasirinkti nepriklausomą tiekėją iš tarpusavyje konkuruojančių penkių rinkos dalyvių. Jei dėl individualių priežasčių pasirinkimo nustatytais terminais gyventojui pasirinkimo nepavyktų padaryti, yra numatytos priemonės, kad tokie nekilnojamojo turto savininkai neliktų be elektros - ESO užtikrins garantinį tiekimą, kai nutrūks visuomeninio tiekėjo paslauga“, – cituojamas T. Kavaliauskas.
Iki gruodžio 10 d. nespėję pasirinkti nepriklausomo tiekėjo vartotojai, į garantinį tiekimą pateks automatiškai, tad elektros energijos tiekimas jiems nenutrūks. Vartotojams dėl to jokių papildomų veiksmų atlikti nereikės.
T.Kavaliauskas pažymi, kad šią paslaugą ESO suteiks ir tiems vartotojams, kurie galbūt nutrauks sutartį su nepriklausomu tiekėju, bet nepasirinks kito. Tokiu atveju, sutarties nutraukimo dieną elektros tiekimą garantuos ESO, teikdamas garantinio tiekimo paslaugą. Automatiškai į garantinį tiekimą ESO pervestų ir tuos klientus, kurių tiekėjas neįvykdytų savo įsipareigojimų ar pats nustotų tiekti elektrą – pavyzdžiui, dėl bankroto ar kitų priežasčių.

„Garantinio tiekimo paslauga, lyg draudimo polisas, skirtas užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos perdavimą buitiniams vartotojams visais atvejais, kai to negali daryti nepriklausomi tiekėjai“, – pažymi T. Kavaliauskas.

Garantinis tiekimas – laikina paslauga

Pareiga pasirinkti naują tiekėją savo nuožiūra vartotojams išliks ir patekus į garantinį tiekimą. ESO šią paslaugą įpareigota užtikrinti 6 mėnesius. Pavyzdžiui, laiku nepasirinkusiems naujojo tiekėjo dabar vykstančio pirmojo etapo dalyviams garantinis tiekimas būtų suteikiamas nuo 2021 m. sausio 1 dienos iki 2021 m. birželio 30-osios.

Be to, garantiniu tiekimu užtikrinamos elektros energijos kaina bus skaičiuojama kitaip, jai, kaip tai numatyta teisės aktuose, bus brangesnė. Be to, ji bus kas mėnesį vis kitokia, nes ji paskaičiuojama pagal praėjusio mėnesio vidutinę „NordPool“ biržos kainą dauginant iš 1,25 koeficiento. Garantiniame tiekime atsidūrę vartotojai taip pat turės atsiskaityti su ESO už elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas pagal reguliatoriaus (VERT) nustatytą kainodarą.

„Visa sistema veikia taip, kad elektros tiekimo rinkos dalyviai aktyviai konkuruotų tiek kainomis, tiek siūlytų klientams kokybiškas, įvairias paslaugas, o klientai rinkoje aktyviai ieškotų tiekėjų ir jų paslaugų. Tokiu būdu, galutiniame rezultate laimi tas pats vartotojas. Garantinis tiekimas nėra nuolatinio elektros energijos tiekimo paslauga. Tai lyg „draudimo polisas“. Kaina kas mėnesį skirsis, vartotoju tai gali kelti nepatogumų, atitinkamai aukštesnė garantinio tiekimo kaina turėtų skatinti vartotojus rinktis rinkoje konkuruojančius nepriklausomus elektros energijos tiekėjus“, – paaiškina T. Kavaliauskas.

Kaip praneša ESO, papildomas 1,25 koeficientas elektros energijos kainai, kaip tai numatyta teisės aktuose, buvo pasirinktas atsižvelgus į kitų šalių praktiką, skaičiuojant subalansuotą svertą, kuris skatintų vartotojus būti aktyviems rinkoje. „Panašų garantinio tiekimo modelį taikė Estija ir jis pasiteisino, nes paskatino gyventojus pačius aktyviau rinktis tiekėją“, – pažymi ESO atstovas.

Socialiai jautrioms grupėms kaina nesikeis

Šiuo metu naująjį tiekėją renkasi daugiausiai – virš 5000 kWh – per metus elektros energijos suvartojantys gyventojai, kurių sutartys su visuomeniniu tiekėju baigs galioti 2021 m. sausio 1 d.

Antrame etape, iki 2021-ų metų gruodžio 10 d., naują tiekėją turės pasirinkti sunaudojantys 1 000–5 000 kWh, o trečiajame, iki 2022-ųjų gruodžio 10 d., – visi likusieji elektros energijos vartotojai. Į paskutinį pokyčio etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos bei administratoriai.

T.Kavaliauskas pažymi, kad socialiai pažeidžiamiems vartotojams garantinio tiekimo kainą ir toliau nustatys Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). „Šiems vartotojams garantinio tiekimo kainą VERT nustatys 2022 m. pabaigoje ir ji įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.“, – teigia T. Kavaliauskas.

Elektros energijos vartotojams svarbu žinoti ir tai, kad rinktis naująjį tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapus ir nelaukdami 2021 ar 2022 metų.

Visuomeninio tiekėjo paslaugų atsisakymas yra valstybės sprendimas nuosekliai panaikinti monopolines sąlygas elektros energijos tiekimo buitiniams vartotojams rinkoje. Valstybė toliau reguliuos tik kai kurias kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kainas lems tiekėjų konkurencija ir kaina biržoje. 
Statybunaujienos.lt
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai