2023 gruodžio 8 d. penktadienis, 23:45
Reklama  |  facebook

Ko laukti žaliavų rinkose antrą pusmetį?

2021-07-23 09:43
Bene aktualiausias šiandien daugelį įmonių vadovų kamuojančių klausimų – ar dar ilgai laikysis tokios istoriškai didelės žaliavų kainos ir kada žaliavų tiekimas taps stabilus. Dėl smarkiai pabrangusių energetinių išteklių, metalų ir medienos didėja ne tik įmonių gaminamos produkcijos ar teikiamų paslaugų savikaina, bet auga ir investicinių projektų biudžetai.
nuotrauka
Tadas POVILAUSKAS, SEB banko ekonomistas


Minimos įmonės
SEB bankas, AB
Šių metų antrą pusmetį daugelio žaliavų kainos turėtų sumažėti nuo piko, pasiekto gegužę ir birželį, tačiau kainos išliks istoriškai labai aukštos. Optimizmo, kad daugelio žaliavų kainos 2022 metais grįš beveik iki prieš pandemiją buvusio lygio, mažiau. Klimato kaitos poveikį švelninančios priemonės darys teigiamą įtaką žaliavų kainai ne tik trumpuoju, bet ir ilguoju laikotarpiu.

Metų pradžioje tikėjomės, kad daugelio žaliavų kainos piką pasieks antrą ketvirtį, o trečią ir ketvirtą ketvirčiais kainos leisis žemyn, bet vis tiek išliks istoriškai aukštos. Tačiau tokį pokytį kol kas matome tikrai ne visose žaliavų rinkose. Pavyzdžiui, liepą vis dar augo gamtinių dujų didmeninė kaina. Rekordines aukštumas šturmavo ir didmeninė elektros kaina – liepą vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje bus beveik 90 Eur/MWh, arba beveik tris kartus didesnė negu prieš metus. Tokios išsipūtusios kainos neišsilaikys, tačiau joms sugrįžti į labiau mums įprastą lygį prireiks daugiau laiko, negu tikėjomės anksčiau.

Reikėtų priminti, kad beveik visų žaliavų kainų šuolį lėmė sumažėjusios atsargos. Prasidėjus pandemijai daugelis gamintojų, tikėdamiesi pesimistinio scenarijaus, sustabdė gamybą, tačiau prekių paklausa staiga pradėjo augti dar praėjusių metų trečią ketvirtį. Paklausai augant greičiau negu pasiūlai gerokai sumažėjo atsargos ir taip paskatino žaliavas brangti.

Kainos tol negrįš į visiems priimtinesnį lygį, kol nebus atkurtas įprastas atsargų lygis. Tam būtina, kad gamyba vėl augtų sparčiau negu paklausa. Vienų žaliavų gamybą padidinti nėra taip sudėtinga, pavyzdžiui, naftos ar medienos. Kitų žaliavų, pavyzdžiui, spalvotųjų metalų, gamybai padidinti reikės daugiau laiko. Dar kitoms žaliavoms atpigti tiesiog reikia palankių orų.

Žinoma, didelės kainos yra labiausiai skatinantis didinti gamybą veiksnys. Tačiau nemažai žaliavų gamintojų vis dar atsargiai žiūri į ateitį ir nenori pernelyg daug investuoti į gamybos pajėgumų didinimą girdėdami rinkoje vyraujančią nuomonę, kad dabartinis žaliavų kainų šuolis tėra laikinas.

Naftos kaina antrą pusmetį bus šiek tiek didesnė negu pirmą


Nors nafta per metus pabrango daugiau negu 60 proc. ir šiandien kainuoja apie 72 JAV dolerius už barelį, tačiau ji tėra tik kiek didesnė negu tokiu pat metu prieš dvejus metus. Iki naftos kainos rekordo labai toli, niekas jo nesitiki. To priežastis paprasta – naftos gavyba tebėra gerokai mažesnė negu dabartiniai nepanaudoti gavybos pajėgumai. Dėl to naftos kaina rinkoje yra tokia, kokios nori susidaręs OPEC+ kartelis. Žinoma, kartelio vienybė kartais įskyla, tačiau greitai įtrūkimai vėl sulipdomi. Be to, priešingai negu daugelio žaliavų, naftos paklausos pikas pasaulyje jau nebe už kalnų.

SEB grupė prognozuoja, kad vidutinė „Brent“ naftos kaina trečią ketvirtį bus 75 JAV doleriai už barelį. Dėl OPEC+ pasiekto susitarimo stabiliai didinti naftos gavybą antrą pusmetį įtampa rinkoje kiek atslūgo, tačiau vis vien naftos atsargų pasaulyje artimiausiais mėnesiais mažės. Artimiausiu metu naftos rinkoje visų dėmesys bus skirtas pandemijos eigai. Jeigu išsivysčiusios šalys būtų priverstos grįžti prie ribojimų, tai padarytų neigiamą įtaką naftos paklausai ir kainai.

Kur kas sudėtingesnė padėtis yra gamtinių dujų rinkoje. Europos dujų biržose gamtinių dujų kaina liepą šoktelėjo iki 35 Eur/MWh ir buvo šešis kartus didesnė negu prieš metus, arba tris kartus didesnė negu prieš dvejus metus. Praėjusi šaltoka žiema ir dabartinė karšta vasara Europoje lemia, kad gamtinių dujų poreikis padidėjo, ir gamtinių dujų atsargos yra gerokai mažesnės negu įprastai. Prisidėjo ir didelė suskystintųjų gamtinių dujų paklausa Azijoje. Ir nors gamtinių dujų kaina mažės nuo dabartinio lygio, tačiau ir antrą pusmetį vidutinė jų kaina bus dvigubai didesnė negu prieš metus. Nesunku suprasti, kad dėl to pramonės įmonių, naudojančių gamtines dujas, gamybos sąnaudos yra smarkiai šoktelėjusios aukštyn. Beveik nėra abejonių, kad ir nuo 2022 metų sausio 1 dienos gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams Lietuvoje dar didės.

Spalvotųjų metalų kainos perspektyvos geresnės negu juodųjų metalų

Plieno gaminių kainos Londono metalų biržoje piką pasiekė gegužę. Tačiau nuo tada jos ne kažin kiek sumažėjo ir vis dar tebėra daugiau negu 50 proc. didesnės negu, pavyzdžiui, 2019 metų vasarą. Statybų sektoriaus, kuriame sunaudojama apie 40 proc. visų plieno gaminių, apimtis Europos Sąjungoje gegužę jau grįžo į lygį, buvusį prieš pandemiją. Tačiau automobilių gamybos sektorius, kuriame sunaudojama apie 16 proc. viso pagaminto plieno, Europos Sąjungos šalyse dar nėra visai atsigavęs. Nors Vokietijoje per pirmą pusmetį pagaminta 16 proc. daugiau automobilių negu prieš metus, tačiau tai dar 31 proc. mažiau negu 2019 metų pirmą pusmetį. Nors plieno kainų pikas jau lieka už nugaros, plieno paklausa metų pabaigoje neturėtų mažėti, o tai padės ir kainoms dar likti istoriškai didelėms.

Nenuostabu, kad plieno gamintojai ir Europoje, ir kitose mums svarbiose šalyse (Rusijoje, Ukrainoje, Turkijoje) stengiasi didinti gamybą kiek įmanoma, nes dabartinės sąlygos yra labai palankios didinti pelną. Europos Sąjungos plieno gamyba gegužę jau buvo didesnė negu prieš pandemiją. Plieno gaminių gamybos sektoriuje vis dar yra neišnaudotų pajėgumų, tačiau juos panaudoti nėra taip paprasta. Apskritai per pastarąjį dešimtmetį Europoje vyravo nepalankios tendencijos plieno sektoriuje, ir dėl didelės konkurencijos tarptautinėje rinkoje daug gamyklų buvo uždaryta. Todėl dabar dar atsargiai žvelgiama į pasikeitusią situaciją ir svarstoma, ar tikrai verta vėl investuoti į gamybos didinimą. Nepamirškime ir to, kad plieno gamyba yra viena taršiausių pramonės šakų, ir dabartiniai klimato kaitos politikos veiksmai verčia šį sektorių daug investuoti. Ir ne tik Europoje, bet ir Kinijoje, kur tiesiog siekiama riboti plieno gamybą.

Spalvotųjų metalų, tokių kaip varis ar aliuminis, kainos Londono metalų biržoje taip pat pasiekė piką gegužę ir nuo tada šiek tiek sumažėjo. Nors tikimės, kad vario kaina šių metų antrą pusmetį bus mažesnė negu pirmą, tačiau toliau manome, jog varis yra vienas perspektyviausių metalų, tad 2022 ir 2023 metais vidutinė vario kaina bus didesnė negu šiais metais. Vario paklausa artimiausiais metais sparčiai didės dėl atsinaujinančios energetikos įrenginių ir elektromobilių gamybos bumo. Vario gamybai spėti su paklausa bus sudėtinga.

Aliuminio kainos perspektyvos irgi neblogos. Trumpuoju laikotarpiu jo kainai įtaka daro anglies kainos pokyčiai, nes iki dviejų trečdalių aliuminiui gaminti naudojamos elektros pagaminama deginant akmens anglį. Akmens anglies kaina, nepaisant noro greičiau pamiršti šią žaliavą, pastaruoju metu irgi išgyvena renesansą – ji Europoje yra brangiausia nuo 2008 metų. Žinoma, anglis netrukus atpigs kartu darydama neigiamą įtaką ir aliuminio kainai trumpuoju laikotarpiu.

Medienos kainos krito JAV, tačiau Europoje jos vis dar aukštumose

Medienos ateities sandorių JAV kainų šuolį aukštyn ir ne mažesnį nuopuolį žemyn per šį pusmetį mėgstama rodyti kaip pavyzdį, kas netrukus laukia kitų žaliavų. JAV medienos sektorius greitai sureagavo į kainų šuolį ir padidino medienos gaminių pasiūlą, todėl kainos(bent jau ateities sandorių rinkoje) netruko nusiristi iki įprastesnio visiems lygio. Sumažėjusios medienos kainos JAV turėtų sumažinti įtampą ir Europos medienos rinkoje, nes pastaruoju metu nemažai pjautinės medienos iš Europos buvo išplukdyta į JAV. Kol kas teigti, kad medienos kainos Europoje mažėja, dar per anksti. Šiaurės šalyse pjautinės medienos kaina liepą mažėjo minimaliai.

Suprantama, kad dabartinės kainos yra fantastiškos medienos sektoriui, ką rodo ir skelbiami daugelio Šiaurės šalių medienos įmonių rekordiniai antro ketvirčio rezultatai. Būtent aukštos kainos skatins didinti medienos pasiūlą. Logiška tikėtis, kad medienos kainos kitąmet jau bus gerokai mažesnės negu dabar, tačiau antras pusmetis medienos gaminių pirkėjams dar bus skausmingas.

Statybunaujienos.ltKomentaras

nuotrauka
2023-12-08 10:05
Kariniai konfliktai, neramumai rinkoje, kainų augimas ir sumažėjusi perkamoji galia – ne pats lengviausias laikas kai kuriems verslams. Nereta įmonė šiandien susiduria su sunkumais, kuriuos išspręsti pavyksta ne visada. Tokiais atvejais labai svarbu laiku pastebėti problemas ir, jei atėjo laikas, kr...
nuotrauka
2023-12-06 14:39
Tiek teisininkai, tiek verslo atstovai jau yra pastebėję tendenciją, jog metams artėjant į pabaigą įmonės sulaukia didesnio Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) dėmesio dėl pagausėjusių pavedimų tikrinti. Pastaruoju metu VMI itin didelį dėmesį skiria plonosios kapitalizacijos taisyklei. Būtent pas...
nuotrauka
2023-12-05 09:41
Darbo kodekso 52 str. nuotolinis darbas apibrėžiamas kaip darbo organizavimo forma arba darbo atlikimo būdas, kai darbuotojas jam priskirtas darbo funkcijas arba jų dalį visą arba dalį darbo laiko su darbdaviu suderinta tvarka reguliariai atlieka nuotoliniu būdu, tai yra sulygtoje darbo sutarties ša...
nuotrauka
2023-12-01 14:13
Trijų didžiausių Lietuvos miestų rinkos išlieka labai panašiame aktyvumo lygyje, remdamiesi preliminariais lapkričio mėn. duomenimis, teigia kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai. Prieš šventinį laikotarpį stebimas įprastas sezoninis sulėtėjimas, tačiau Vilniuje tai yra š...
nuotrauka
2023-11-30 09:29
Nepaisant įvairių per pastaruosius pusantrų metų patirtų iššūkių, Lietuvos gyventojų noras turėti nuosavą būstą nemažėja, tačiau jam besiskolinantys žmonės pasikeitė. 2022–2023 metų „Luminor" banko duomenys rodo, kad būstą su paskola dažniau perka vyresni gyventojai, pastebimi skirtumai ir tarp besi...
nuotrauka
2023-11-22 13:25
Per pandemiją įkaitusi šalies nekilnojamojo turto (NT) rinka pastebimai atvėso – sandorių skaičius yra sumažėjęs, reikšmingai prislopo ir kainų augimas. Apie tai, kokios priemonės sustiprintų NT rinkos, taip pat ir visos finansų sistemos atsparumą padidėjusių palūkanų aplinkoje, kaip padidinti kokyb...
nuotrauka
2023-11-20 13:04
Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai įmonės šventiniu laikotarpiu visiškai sustabdo savo veiklą ir visi darbuotojai tuo metu išeina atostogų. Tiesa, nors tokia praktika egzistuoja jau kurį laiką, daugeliui vis dar kyla klausimų, ar tokios atostogos tikrai turėtų būti išskaičiuojamos iš darbuotojo kasme...
nuotrauka
2023-11-15 11:28
Būstas – bene brangiausias pirkinys gyvenime, o jo įsigijimas – vienas atsakingiausių sprendimų. Šią mantrą kartoja visi, tačiau faktas: būsto įsigijimas gali kelti stresą, nes šiame procese – daug terminų, dokumentų, pinigų ir panašiai. Jam suvaldyti reikia žinių ir kompetencijos, nesvarbu kokį būs...
nuotrauka
2023-11-13 12:50
Viršvalandžiai – laikas, kada darbuotojas faktiškai dirba viršydamas darbo laiko režimo jam nustatytą darbo dienos (pamainos) arba apskaitinio laikotarpio bendrą darbo laiko trukmę. Viršvalandžius reglamentuoja Darbo kodekso 119 straipsnis.
nuotrauka
2023-11-10 15:03
Po Rusijos invazijos į Ukrainą visų Europos valstybių darbotvarkėse viena pagrindinių temų – gynybos stiprinimas, kuriam skiriamas vis didesnis finansavimas. Kartu didėja ir strateginės reikšmės infrastruktūros projektų užsakymų skaičius bei spartinamas pats projektų įgyvendinimas, o tai sukuria nau...
nuotrauka
2023-11-08 13:04
Įmonėje atėjo laikas pokyčiams, truputį keičiate darbo organizavimo tvarką, todėl atsiranda perteklinių funkcijų ir, panašu, kad teks atsisveikinti su kai kuriais darbuotojais. O galbūt kai kuriuos įmonės skyrius tenka perkelti į kitą miestą ir ne visi darbuotojai su tuo sutinka? Vienintelis kelias ...
nuotrauka
2023-11-07 08:04
Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą (BK) baudžiamoji atsakomybė gali būti taikoma ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims. Tačiau juridinis asmuo atsako tik už nusikalstamas veikas, už kurių padarymą BK specialiojoje dalyje numatyta juridinio asmens atsakomybė. Pavyzdžiui, sukčiavim...
nuotrauka
2023-10-30 11:03
Verslas supranta, kad intelektinę nuosavybę reikia saugoti, bet kaip konkrečiai tai padaryti, žino ne visi. Tai parodė nuo rugsėjo vykstančios nemokamos ekspertų konsultacijos verslo įmonėms, mokslo įstaigoms ir visuomenei.
nuotrauka
2023-10-27 14:30
Iki seniai regėtų aukštumų pakilusios palūkanos, geopolitinis neapibrėžtumas ir stojanti ekonomika pakoregavo nekilnojamojo turto (NT) kainas Skandinavijos šalyse ir Vokietijoje, tačiau Lietuvoje NT kainos demonstruoja žemaitišką užsispyrimą.
nuotrauka
2023-10-25 13:14
Paveldėjimas yra vienas seniausių teisinių procesų, kurio esmė yra ganėtinai instinktyvi – palikėjo turtas perduodamas gyvam įpėdiniui. Jeigu ne socialinė raida, globalizacija ir daugybė istorinių filosofų bei teisininkų pamąstymų, galėtume užbaigti šį straipsnį pirmuoju sakiniu. Tačiau laikui bėgan...
nuotrauka
2023-10-23 14:28
Keičiantis darbo ar gyvenimo sąlygoms, neretai gali keistis ir pačių darbuotojų poreikiai – kai kurie keičia darbą, o kai kurie gali norėti sumažinti arba padidinti savo darbo laiką. Kaip ir bet kuriais kitais atvejais, taip ir keičiant darbo laiką tiek darbdaviui, tiek darbuotojui galioja Darbo kod...
nuotrauka
2023-10-19 11:42
Pastaruoju metu karščiausia su nekilnojamuoju turtu (NT) susijusi tema tapo būsto įperkamumas. Dar visai neseniai Vilnius galėjo didžiuotis vienomis geriausių sąlygų įsigyti būstą Europoje. Dabar šis rodiklis smuko į seniai nematytas žemumas.
nuotrauka
2023-10-18 08:26
Verslo aplinka susideda iš dviejų dėmenų – klientai ir aplinka, susijusi su kolektyvu. 98 proc. STATICUS projektų yra įgyvendinama užsienyje, daugiausiai veikiame Jungtinėje Karalystėje bei Šiaurės Europoje. Tokia įmonės veikla turi įtakos ir mūsų darbuotojams: tai kitokia darbo kultūra, kitokie nei...
nuotrauka
2023-10-18 08:25
Statybų sektorius, kaip ir visa verslo aplinka, nuolat keičiasi ir tobulėja. Galime pasidžiaugti, kad pavyko pasiekti susitarimų, padedančių skaidrinti ir modernizuoti sektorių ir užtikrintai žvelgti į ateitį. Išskirčiau pažangą viešųjų pirkimų procese – standartizuota rangos sutartis, įdiegta Staty...
nuotrauka
2023-10-17 10:36
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų rugsėjo mėnesio reikšmė nesikeitė (2023 metų rugpjūtį buvo fiksuojamas 0,4% augimas).

Statybunaujienos.lt » Komentaras