2024 gruodžio 14 d. šeštadienis, 7:05
Reklama  |  facebook

Kodėl architektūros pamokos turėtų vykti jau mokykloje

2018-06-20 18:43
Ar gali architektūros ir kitos meninei krypčiai priskiriamos pamokos būti lygiavertės matematikai, fizikai, rašymui ir kitiems dalykams, kurie mūsų ugdymo programoje dažniausiai laikomi svarbesniais? Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) lektorė Laura Jankauskaitė-Jurevičienė įsitikinusi, kad mokyklose didesnis dėmesys meniniam ugdymui tik padėtų moksleiviams kūrybiškiau ieškoti sprendimų ir tiksliuosiuose moksluose.
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Su lektore, architektūros modulių dėstytoja, kuri kartu su kolegomis organizuoja ir vasaros architektūros stovyklą moksleiviams, KTU atstovai kalbėjo apie meninių dalykų bei architektūros suvokimo svarbą bei naudą. Taip pat ir sunkumus, su kuriais moksleiviai susiduria planuodami savo ateitį.

Muzika, dailė, šokiai, teatras, architektūra yra priskiriami prie meno sričių. Akivaizdu, ne visi gali tapti menininkais, bet kokią šių dalykų naudą įžvelgiate ugdymo procese?

Žymusis meno filosofas E. W. Eisneris tikino, kad sakydamas „menininkas“ nebūtinai turi galvoje tik tapytojus ar šokėjus. Dažnai taip jis kalba apie žmones, kurie, nepaisant srities, kurioje darbuojasi, plėtoja idėjas, yra išsiugdę jausmus, įgūdžius ir vaizduotę kurti. Kažkodėl mokykloje meninio ugdymo programa dažniausiai apsiriboja tik daile ar muzika.

Pastebime, kad meninis ugdymas padaro didžiulę įtaka vaikų emocinei, dvasinei, intelektinei brandai. Mokyklose, kuriose daugiau dėmesio skiriama meniniai krypčiai, nėra tokios ryškios konkurencijos ar patyčių, „kalimo“ ar geresnio pažymio siekimo.

Girdžiu oponentus: „Ne visi gali būti menininkai“! Vis dėlto kurti tikrai galima visur, visada ir tai daryti gali visi. Kūryba pagelbėja tiek konstruojant pastatus, tiek ir sprendžiant įvairias kasdienes problemas.

Valstybės pažangos strategijoje „Lietuva 2030“, parengtoje bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir aktyvių piliečių idėjų pagrindu, yra tokia eilutė: „Siekiame pažadinti visuomenės ir kiekvieno jos nario kūrybiškumą, susitelkti prie idėjų, kurios padėtų Lietuvai tapti modernia, veržlia, atvira pasauliui, puoselėjančia savo nacionalinį tapatumą šalimi“. Šia strategija vadovaudamiesi valdžios atstovai priima strateginius sprendimus.

Manau, kad būtent šis strateginis tikslas yra labai svarbus ir reikėtų judėti link jo įgyvendinimo. Kad kiekvienas visuomenės narys būtų kūrybiškas, itin svarbu šią savybę ugdyti nuo mažens. Tam, kad ilgainiui užaugusių vaikų kūrybiškumas prisidėtų plėtojant sumanią ekonomiką, statant sumanius miestus, išmaniai valdant valstybę.

Esate architektūros dėstytoja. Kokią naudą, manote, moksleiviui gali suteikti ši sritis?

Architektūra nėra tik pastato suprojektavimas, tai yra ir savo artimos aplinkos kūrimas, išmaniųjų technologijų taikymas, socialiai atsakingų erdvių kūrimas. Architektūra gali padėti kurti saugią aplinką, formuoti visuomenės meninį skonį, mažinti socialinę atskirtį. Architektūros suvokimas padeda įvertinti mūsų istorinį paveldą, unikalumą. Padeda įžvelgti istorijos pėdsakus mūsų miestuose. Todėl galbūt ją į ugdymo programas reiktų įtraukti dar priešmokyklinio ugdymo programose?

Aš asmeniškai norėčiau, kad pagaliau užaugtų karta gyventojų, kurie planuodami statytis namus, architekto paprašytų sukurti tokį projektą, kuris būtų ne „A+“ energetinės klasės ir pigus pastatyti, bet įdomus savo forma, puikiai integruotas į aplinką, išraiškingos architektūros. Visgi mūsų visų namai formuoja bendrą aplinką, kuria gyvenvietę ar miestą. Ir nuo kiekvieno mūsų sprendimo priklauso, kokioje visuomenėje ar aplinkoje gyvensime. Tad bendras architektūros suvokimas praturtintų mus visus.

Kokia yra kitų valstybių patirtis, įtraukiant architektūros dalyką į moksleivių ugdymo programą?

Europos Taryba organizavo apklausą dėl meninio ugdymo mokyklose. Jis parodė, kad Europos valstybių ugdymo programose egzistuoja hierarchija, pagal kurią skaitymui, rašymui bei matematikai yra suteikiamas prioritetas. Buvo pastebėta, kad daugumoje nacionalinių moksleivių ugdymo programų menų dalykai, ir tai dažniausiai vizualieji menai, ir muzika yra privalomi tik pradiniame ar pagrindiniame ugdyme, po to jie beveik visur tampa pasirenkamu dalyku. O, pavyzdžiui, architektūros mokymąsi į privalomųjų dalykų sąrašą įtraukia tik penkios šalys! Labai dažnai menai integruojami į kokios kitos mokymo srities struktūrą.

Svarbu suvokti, kad spalvinimas lietuvių kalbos ar matematikos pratybose neugdo meninio suvokimo ir kūrybiškumo, o tik skatina kuo greičiau atlikti mechaninį darbą. Norintys studijuoti architektūrą jaunuoliai turi žinoti, kad patys gali kurti, ieškoti idėjų ir jas įgyvendinti. Tokius gebėjimus jie turi ugdytis jau mokykloje.

Kartu su kolegomis KTU Statybos ir architektūros fakultete tradiciškai organizuojate vasaros dienos stovyklą moksleiviams „Architektūros akademija“. Kas paskatino imtis šio projekto?

Paprasčiausias klausimas: kaip jaunam žmogui suvokti, kokią specialybę rinktis, kai tau tik 16, o turi nuspręsti visam gyvenimui savo profesinę kryptį? Tad ši idėja ir kilo iš noro prisidėti prie jaunų žmonių meninio ugdymo, supažindinti su architektūros studijomis, pristatyti įvairias architekto darbo puses ir taip padėti jiems apsispręsti.

Šios stovyklos metu neformalioje aplinkoje dalyviai analizuoja, kuria, dirba komandoje, pristato savo idėjas, mokosi jas ne tik pateikti, bet ir „apginti“, t.y. pagrįsti savo sprendinius. Bet pats svarbiausias stovyklos tikslas – padėti jaunuoliams susivokti apie šią specialybę, suprasti, kad ji yra labai garbinga, įdomi, kūrybinga, bet kartu ir labai atsakinga, reikalaujanti daug meilės darbui.

Dalyviai neformalioje aplinkoje susipažįsta su kai kuriais dėstytojais, kurie juos lydės per studijų metus. Gali pabendrauti, padiskutuoti apie studijas, projektus su būsimais kolegomis, dabartiniais architektūros studentais, kurie padeda stovyklos metu dalyviams atlikti užduotis.

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
nuotrauka
2024-12-13 09:36
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad nėra pagrindo panaikinti elektroninės kelių rinkliavos informacinės sistemos, dar vadinamos „e.tolling“ informacine sistema, sukūrimo pirkimą vykdžiusios AB „Via Lietuva“ sprendimą konkurso laimėtoja pripažinti UAB „Proit“.
nuotrauka
2024-12-13 09:24
Nuo gruodžio 19 d. juridiniai asmenys vėl galės teikti paraiškas saulės elektrinėms iki 500 kW įsirengti. Parama galės pasinaudoti dar daugiau įmonių – tiek privačios didelės įmonės, tiek labai mažos, mažos, vidutinės įmonės, taip pat ūkininkai, atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energet...
nuotrauka
2024-12-13 09:16
Šiandien prisiekus 19-ajai Lietuvos Respublikos Vyriausybei, pareigas eiti pradeda Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas ir jo vadovaujamas Ministrų kabinetas.
nuotrauka
2024-12-13 05:46
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) primena, kad neteisėtos statybos ar žemės naudojimo pažeidimų šalinimo privalomieji nurodymai yra vykdomieji dokumentai. Jų nevykdymas gali sukelti rimtas teisines ir finansines pasekmes, kurių galima išvengti laiku ir atsa...
nuotrauka
2024-12-12 14:24
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas paskyrė Statybos sektoriaus vystymo agentūros valdybos (SSVA) nepriklausomus narius: konkurso būdu atrinkti 3 asmenys.
nuotrauka
2024-12-12 13:56
Rugsėjį Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pareigas pradėjės eiti Povilas Poderskis paskirtas į LR aplinkos ministro postą.
nuotrauka
2024-12-12 13:31
Vyriausybė suderino paskutinę likusią sutartį dėl valstybės valdomų įmonių dalyvavimo „Rheinmetall“ gamyklos projekte. Derybose dėl bendros įmonės su Vokietijos gamintoju steigimo dalyvavo ir bendros įmonės veikloje dalyvaus UAB „EPSO-G“ ir AB Giraitės ginkluotės gamykla, kurios buvo pakviestos į de...
nuotrauka
2024-12-12 12:33
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“ pakeitimus, skatinsiančius statybos dalyvius laiku atsiskaityti už atliktus darbus ir skaidrinsiančius atsiskaitymo procesą.
nuotrauka
2024-12-12 10:09
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje Vilniaus rotušėje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2024 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 17 met...
nuotrauka
2024-12-11 13:58
Šiandien, gruodžio 11 d., Vilniuje 28-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Konkursui šiemet buvo pateikta arti šimto paraiškų.
nuotrauka
2024-12-11 09:20
Aplinkos ministras kartu su ekonomikos ir inovacijų ministru patvirtino naująjį Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame numatyta, kad šalutiniams produktams galima priskirti daugelyje ūkio šakų, o ne tik apdi...
nuotrauka
2024-12-10 16:50
Nuo šių metų lapkričio 1 d. pasikeitė visuomenės informavimo tvarka, ji tapo trumpesnė, o pagal visuomenei paviešintus naujos sudėties projektinius pasiūlymus gaunamas ir statybą leidžiantis dokumentas (išskyrus teisės aktų numatytus atvejus, kai statinio projektas rengiamas vienu etapu).
nuotrauka
2024-12-10 10:18
STT atlikto kasmetinio „Lietuvos korupcijos žemėlapio" tyrimo duomenimis, 10 % verslo vadovų korupciją įvardija kaip labai rimtą problemą jų veiklai. Vadovų dalis, mananti, kad kyšiai padeda spręsti problemas, išlieka reikšminga – net 33 %, o 5 % pripažįsta per pastaruosius metus davę kyšį. Skaidrų ...
nuotrauka
2024-12-09 14:02
81 proc. senų daugiabučių butų savininkų, esant tinkamoms aplinkybėms, dalyvautų savo namo atnaujinime. Labiausiai renovacijai žmones motyvuoja praktinės naudos: tai, kad mažės kainos už šildymą (83 proc.), pasikeis gyvenimo kokybė (65 proc.), bus komfortiška temperatūra bute (59 proc.). 40 proc. sv...
nuotrauka
2024-12-06 14:26
Aplinkos ministras pasirašė Priklausomųjų želdynų plotų normų tvarkos aprašą, kurio pakeitimai užtikrins sklandesnį, efektyvesnį ir šiuolaikiškesnį atskirųjų želdynų plotų normos apskaičiavimą ir pritaikymą. 
nuotrauka
2024-12-06 09:16
Iki 2025 m. gegužės 1 d. aplinkos ministrui bus pateikti siūlymai dėl Statybos kodekso projekto, kurį parengė Mykolo Romerio universiteto mokslininkai. Šis dokumentas jau perduotas darbo grupei, kuri jį išsamiai analizuos, teiks pastabas ir rengs rekomendacijas, siekdama tobulinti teisės aktą.
nuotrauka
2024-12-05 16:10
Artėjant švenčių maratonui, verta prisiminti dar šį rudenį priimtus Darbo kodekso pakeitimus. Darbo kodekse įtvirtinta galimybė netrumpinti darbuotojui prieššventinės dienos, apmokant kaip už viršvalandinį darbą, darbo organizavimą švenčių laikotarpiu padarė lankstesnį ir aiškesnį tiek darbuotojams,...
nuotrauka
2024-12-05 08:04
Susisiekimo ir Aplinkos ministrams patvirtinus teisės aktų pakeitimus dėl inžinerinių tinklų tiesimo kelio juostoje – „Via Lietuva“ suderino „Teltonika“ projektuotojų pateiktus projektinius sprendinius. Už kelių plėtrą atsakinga bendrovė atliko visus reikalingus veiksmus, jog TECH parko projektas ga...
nuotrauka
2024-12-05 06:56
Nuo šių metų lapkričio pirmosios įsigaliojo teisės aktai, kuriais pakeistos statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūros. Statybų reglamentavimo pakeitimai apima ir patalpų paskirčių esminiai pakeitimai, kurie turi įtakos ne tik projektuojamiems bei vystomiems projektams, bet ir jau pastatytiem...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnami...