2024 lapkričio 5 d. antradienis, 21:59
Reklama  |  facebook

LINPRA: „Kaip į inžinerijos sritį pritraukti daugiau mokinių? Pradėti nuo pedagogų kompetencijų ugdymo“

2024-03-15 08:50
Inžinerijos sektoriaus atstovai palankiai vertina vis dažniau girdimas kalbas apie būtinybę robotikos ir mechatronikos kursus įtraukti į formaliojo ugdymo programas, tačiau pastebi, jog įgyvendinimo etape kyla iššūkių. Švietimo įstaigose atsiranda daugiau vaikų inžinerinius įgūdžius galinčios lavinti įrangos, bet susiduriama su mokytojų kompetencijos stoka – gebančių kokybiškai dirbti su specialia įranga yra nedaug. Tad norint mokyti vaikus, reikėtų kartu ugdyti ir pedagogų kompetencijas.
nuotrauka
Asociatyvi Freepik nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Kauno technologijų mokymo centras (Kautech), VŠĮ

Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos (LINPRA) vadovas Darius Lasionis teigia, kad gerųjų praktikų jau yra ir reikėtų jomis sekti. 2023-iųjų rudenį Kauno technologijų mokymų centre („Kautech") duris atvėrė „Woodwinner Academy", kur pradėti rengti specializuoti mokymai medienos pramonės specialistams, siekiantiems gilinti žinias ir įgūdžius medienos apdirbimo technologijų srityje.

Mokymų poreikį padiktavo pažangi įranga, su kuria kasdien tenka dirbti baldų ir medienos specialistams. Tokią įrangą gauna ir specialistus ugdančios profesinės mokyklos, todėl į mokymus buvo įtraukti ir mokytojai tam, kad geriau perprastų subtilybes, nebijotų naujovių bei įgytas žinias perteiktų savo mokiniams.

Mokytojai įsitraukia į mokymosi procesą

D. Lasionis pabrėžia, kad nors šiuo konkrečiu atveju kalbama apie profesinių mokyklų moksleivius, tai galioja visiems – labai svarbu, kad prie inžinerinių mokslų kuo stipriau būtų prisiliesta dar mokyklos suole.

Dainius LasionisDarius Lasionis, 
LINPRA nuotr.
 
„Profesinėse mokyklose daugėja tam reikalingos įrangos, tačiau norint inžinerinius mokslus įtraukti į formalųjį ugdymą, automatizuota įranga turėtų atsirasti ir bendrojo ugdymo mokyklose. Tai reikštų, kad mokytis turėtų ne tik mokiniai, bet ir pedagogai. Gali nuskambėti keistai, tačiau tai yra visiškai normalu – aukštosios technologijos mokyklose būtų naujovė, o tik gerai su jomis susipažinęs mokytojas gali mokiniams paaiškinti veikimo principus, naudą ir pritaikomumą", – komentuoja pranešime cituojamas D. Lasionis.

Paklaustas, kaip „Kautech" užtikrinama, kad mokymus baigę mokytojai, grįžę į ugdymo įstaigas, perteiktų įgytas žinias, įgūdžius mokiniams, įstaigos medienos apdirbimo skyriaus mokytojas Robertas Gustas tikina, jog įvertinti, ką išmoko mokymuose dalyvavę žmonės, padeda specialūs testai, o toliau jau viskas mokytojo rankose.

„Kai baigiamas mokymų kursas, jo dalyviai laiko testą, kurio rezultatai vertinami skaitine reikšme. Įvertinimas padeda suprasti, kokias sritis kurso klausytojas išmano geriausiai, o kur dar galbūt reikėtų pagilinti žinias. Tačiau, ar įgytos žinios bus gilinamos ir perduodamos toliau, tai yra paties mokytojo atsakomybė. Galime pasidžiaugti, kad mokytojai yra linkę ugdyti savo kompetencijas", – pabrėžia jis.

Kelias į sėkmingą karjerą

Tai, jog inžineriniai įgūdžiai, tarp kurių yra ir robotika, itin pravartūs, rodo ir realūs įmonių pavyzdžiai – pažangiose gamybos įmonėse, kurios didina gamybą ir augina pardavimus, jau dabar didelė dalis procesų yra skaitmenizuoti, automatizuoti ar robotizuoti.

Robertas GustasRobertas Gustas,
asmeninio archyvo
nuotr.
 
„Kautech" mokytojas Robertas Gustas sako, kad robotikos pamokose dalyvaujantys mokiniai dažnai nustemba sužinoję apie šios specialybės galimybes.

„Pavyzdžiui, mūsų mokiniai mokomi medžiagų apdirbimo programų kūrimo, staklių valdymo principų, taip pat supažindinami su skirtingų medžiagų savybėmis. Visi mokiniai supranta, kad technologijos tobulėja ir niekada nebebus taip, kaip anksčiau, todėl itin vertina naujas žinias. Jie supranta, kad gebėjimas naudoti pažangias technologijas padės užsitikrinti geriau apmokamą darbo vietą", – teigia pranešime cituojamas mokytojas.

Pasak jo, į robotiką dažnai skeptiškiau žiūri tiksliųjų mokslų nemėgstantys moksleiviai ar studentai, tačiau paprastai tokį jų požiūrį lemia įvairūs įsišakniję stereotipai. Su tuo sutinka ir D. Lasionis: „Pramonės sektoriuje galima sutikti daug aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie baigė skirtingų pakraipų meno, filologijos ar psichologijos studijas, tačiau sėkmingai kuria bei valdo aukštąsias technologijas. Kai kurie žmonės iš prigimties apdovanoti stipria logika ir gabumais tiksliesiems mokslams, net jeigu pastarieji jiems nepatinka".

Pašnekovai pabrėžia, kad pažangios Vakarų valstybės investuoja į naujausių technologijų plėtrą ir skiria labai didelį dėmesį specialistų, gebančių jomis naudotis, ugdymui. „Technologijoms reikalingas žmogus, tad užsienyje pirmiausia stengiamasi ugdyti kompetentingus mokytojus, kad jie įgytų naujų žinių ir šviestų savo mokinius. O žinių poreikis, siekiant išlikti konkurencingais, matome, kad yra didelis", – papildo R. Gustas.

Galimybių įgyti žinių ir įgūdžių yra

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos STEAM projektų vadovo doc. dr. Simono Šabanovo teigimu, nors atskiro robotikos ar mechatronikos dalyko ir nėra, bendrosiose ugdymo programose yra susijusiu temų – informatikos, fizikos ir net etikos pamokose, tad mokiniams yra sudarytos galimybės įgyti žinių ir lavinti įgūdžius.

Švietimo ministerijaDr. Simonas Šabanovas.
Švietimo ir sporto
ministerijos nuotr.
 
„Tai įmanoma tiek per pamokas ar tiriamąją veiklą mokyklose, tiek popamokinėse veiklose. Penktus mokslo metus bendrojo ugdymo mokyklų mokiniams sudaromos galimybės mokytis pagal profesinio mokymo programų modulius, kuriuos jie pasirenka pagal savo interesus ar polinkius, planuodami tolesnį savo karjeros kelią. Taip pat stiprėja STEAM ugdymas. Išpopuliarėję robotikos būreliai veikia beveik visose savivaldybėse – švietimo registre užregistruotos net 58 su robotika susijusios programos. Tam, kad galėtume rikiuotis greta pažangiausių šalių, turime ugdyti ir stiprinti matematinius bei inžinerinius mokinių įgūdžius", – sako pranešime cituojamas doc. dr. S. Šabanovas.

Šiais mokslo metais vidurinio ugdymo programoje atsirado naujas pasirenkamas dalykas – inžinerinės technologijos. Per šias pamokas mokiniai patys atlieka įvairius tyrimus, sužino, kaip kuriami įvairūs instrumentai, įrengimai, technologijos, mokosi jas praktiškai pritaikyti ir pan.

Be to, prieinamos ir pamokos, vykstančios specializuotuose STEAM centruose, kuriuose mokiniai susipažįsta su mechatronikos, robotikos ir kitų tiksliųjų mokslų subtilybėmis. Nuo 2021 metų šalyje veikia 7 regioniniai atviros prieigos STEAM centrai. Kiekviename iš jų įrengtos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos, robotikos-informacinių technologijų laboratorijos, taip pat po vieną specializuotą laboratoriją, atsižvelgiant į regiono poreikius.

„Šiuose centruose mokiniai gali rengti savo brandos darbus, dalyvauti konkursuose, olimpiadose, susitikti su mokslininkais, verslininkais ar kitų profesijų žmonėmis. STEAM centruose žinias tobulinti gali ir mokytojai. Beje, šiais metais aktyvią veiklą pradės ir trys metodiniai centrai", – naujienomis dalinasi doc. dr. S. Šabanovas. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-11-05 15:57
Po skaudaus daugiabučio namo, Barškių g. 7, gaisro, Klaipėdos miesto savivaldybė ėmėsi veiksmų siekdama palengvinti nukentėjusiųjų situaciją. Gyventojus jau pasiekė kompensacijos už prarastą turtą, dar papildomai skirta lėšų namo stogo ir teritorijos sutvarkymui.
nuotrauka
2024-11-05 14:01
Darbų atlikimo terminų pažeidimas – esminis sutarties pažeidimas, dėl ko neigiamos pasekmės tenka Rangovui. Dažniausiai neigiamos darbų atlikimo terminų pažeidimo pasekmės – Rangovui priskaičiuotų baudų įskaitymas į mokėtiną už atliktus darbus sumą.
nuotrauka
2024-11-04 13:43
Vilniuje prie Energetikos ir technikos muziejaus atidengtas laikmatis, skaičiuojantis dienas iki 2025 m. vasario 8 d., kai Baltijos šalių elektros sistemos pirmą kartą pradės veikti savarankiškai ir nepriklausomai, o atlikus izoliuoto darbo bandymą sinchronizuosis su kontinentinės Europos elektros s...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-11-04 09:37
Aplinkos ministerija primena, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo liepos mėnesį Seimo priimti Želdynų įstatymo pakeitimai, įpareigojantys tam tikrais atvejais informuoti savivaldybes apie ketinamus šalinti medžius.
nuotrauka
2024-11-04 09:27
Lapkričio 1-ąją įsigaliojo Statybos įstatymo bei maždaug 70 poįstatyminių teisės aktų pataisos, apimančios statinių projektavimą, statiniams keliamus reikalavimus, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras, naujoves erdvinių duomenų ir kadastro, žemės ir savivaldybių infrastruktūros srityse,...
nuotrauka
2024-10-31 16:07
Išvykę iš Lietuvos, šiuo metu sergantys ar net nebežinantys, kur palaidotas vienas ar kitas tolimas giminaitis gyventojai kapus Vilniuje gali aplankyti ar atrasti virtualiai – pasitelkę Vilniaus miesto kapinių registrą. Iš dronais surinktų duomenų sukurtas virtualus Vilniaus kapinių žemėlapis kasmet...
nuotrauka
2024-10-31 09:57
Aplinkos ministras patvirtino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo pakeitimus, leisiančius padidinti tokių pirkimų skaičių.
nuotrauka
2024-10-31 09:50
Aplinkos ministras patvirtino Daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) kvietimo teikti paraiškas sąlygų aprašą, pagal kurį jau nuo š. m. lapkričio 11 d. bus galima Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) teikti paraiškas paramai pagal fiksuotą įkainį gauti ir ruošti investicinius planus.
nuotrauka
2024-10-31 09:28
Panevėžio apygardos prokuratūra perdavė į teismą nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje du statybos techniniai prižiūrėtojai ir jų atstovaujama bendrovė kaltinami kyšininkavimu, o viena statybos bendrovė ir jos direktorius – papirkimu. Tyrimo duomenimis, iš keturių statybos darbus vykdančių bendrovių d...
nuotrauka
2024-10-29 14:49
Šiandien pradedamas trečiasis kvietimų etapas, skirtas fiziniams asmenims, norintiems gauti dalinę finansinę paramą elektromobilių įkrovimo prieigoms įsirengti. Įgyvendinant Energetikos ministerijos inicijuotą jungtinį projektą, kvietimą skelbia Lietuvos energetikos agentūra, o bendra šiam etapui sk...
nuotrauka
2024-10-29 10:11
Kasmet Vėlinių laikotarpiu, išaugus žmonių srautams kapinėse, gyventojai fiksuoja ir daugiau kapavietėms padarytų žalų. Audrų ar vagysčių padaryta žala kapavietėms gali tapti ne tik nemalonia staigmena atvykus aplankyti artimųjų kapų, bet ir tapti nemažu finansiniu nuostoliu.
nuotrauka
2024-10-29 09:23
Nuo spalio 23 d. centrinės valdžios viešuosius pastatus valdančios įstaigos buvo kviečiamos teikti paraiškas šių pastatų atnaujinimui. Nepasibaigus net pirmajai kvietimo savaitei Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sustabdė kvietimą, nes jau sulaukė paraiškų visai kvietime numatytai sumai.
nuotrauka
2024-10-28 14:47
Aplinkos ministerijos pranešime primenama, kad nuo 2025 m. liepos 5 d. Europos Sąjungoje bus draudžiama gaminti, tiekti rinkai ir naudoti perfluoroktano rūgštį, jos druskas ir giminingus junginius (PFOA) gaisro gesinimo putose, skirtose skystųjų degalų garams slopinti ir skystųjų degalų gaisrams ges...
nuotrauka
2024-10-28 10:09
Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigalios nauji reikalavimai, pagal kuriuos bent 50 proc. naujai statomų visuomeninių pastatų konstrukcijų ir medžiagų turės būti sudaryti iš medienos ir kitų atsinaujinančios organinės kilmės statybinių medžiagų. Šių pokyčių tikslas – skatinti aplinkai draugišką statybą i...
nuotrauka
2024-10-25 13:13
Lietuvoje kasmet išduodama apie 13 tūkstančių statybą leidžiančių dokumentų. Aplinkos ministerijos atlikta analizė rodo, kad statybą leidžiančio dokumento išdavimas Vilniuje skaičiuojant nuo projektinių pasiūlymų patvirtinimo iki statybą leidžiančio dokumento išdavimo užtrunka šiek tiek daugiau negu...
nuotrauka
2024-10-25 10:49
Jau šį sekmadienį, spalio 27 dieną, vėl persuksime savo laikrodžių rodykles viena valanda atgal ir grįšime prie žiemos laiko. Toks laiko kaitaliojimas iki šiol vyksta norint geriau išnaudoti šviesųjį paros metą, tačiau yra kritikuojamas dėl poveikio sveikatai, skeptiškai žiūrima ir į tokio sprendimo...
nuotrauka
2024-10-25 09:43,      papildyta 2024-11-05 09:16, Papildyta „Darnu Group“ komentaru
Lietuvos apeliacinis teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą dėl žalos ieškovui atlyginimo konstatavo, kad už padarytą žalą atsakingi tik rangovas (AB „Panevėžio statybos trestas“) ir techninis prižiūrėtojas (UAB „Darnu Group“), bet ne projektuotojas. Į teismą kreipėsi UAB „DG Paupio verslo namai“ dėl V...
nuotrauka
2024-10-23 15:48
Šildymo sezonas jau prasidėjo, tačiau namuose vis dar šalta? Šią nemalonią situaciją gali lemti pro langus negailestingai besiskverbiantis vėjas ar pagrindinį šilumos šaltinį užstojanti sofa. Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) energetinio efektyvumo vadovas Juozas Paulėkas pabrėžia – net ir neturint gali...
nuotrauka
2024-10-23 14:40
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti finansavimo sąlygų „Privačių juridinių asmenų energijos vartojimo efektyvumo priemonių įgyvendinimui pagal energijos audito ataskaitas” projektą, numatantį subsidijas įmonėms efektyviau naudoti energiją.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos