2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 15:19:28
Reklama  |  facebook

Lietuvių sukurti gaminiai sukėlė revoliuciją atsinaujinančios energijos industrijoje

2017-07-12 10:43
Pasaulinėje atsinaujinančios energijos industrijoje – gera žinia saulės energijos vartotojams. Mokslininkų teigimu, saulės energija sparčiai tampa pigesnė už visas kitas energijos rūšis ir netrukus taps pagrindiniu pasaulio energijos šaltiniu. Prognozuojama, kad 2017 metais saulės energijos kaina gali nukristi iki dviejų JAV centų už kilovatvalandę.
nuotrauka
Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr.


Minimos įmonės
Saulės grąža, UAB
Tesla Motors,

„Business Insider” duomenimis, vien JAV praėjusiais metais per milijoną privačių būstų savininkų pasirinko įsidiegti saulės elektrines. Palyginimui, 2006 m. Amerikoje saulės energija naudojosi tik 30 tūkst. privačių būstų. Ekspertų manymu, vis daugiau vartotojų atsigręžią į saulės energiją, tačiau prognozuojama, kad 2017-ieji saulės pramonei bus rekordiškai sėkmingi metai.

Efektyvesni saulės kolektoriai

Kaip ir daugelis naujų technologijų, saulės elementų dizainas bei funkcionalumas – nuolatos tobulinami. Naujausios kartos saulės surinkimo plokštės nebeprimena pirmųjų grubių kristalinio silikono saulės elementų.

Neseniai saulės energijos inovacijų kompanija „Sunflare” pristatė lipnius ir lanksčius, kaip teigia patys, bet kur pritaikomus saulės kolektorius, kurie gali būti naudojami ant sienų, stogų, netgi riedlenčių, o jų pritvirtinimui nebenaudojamas stiklas, kaip iki šiol. Saulės elementai taip pat tapo dar draugiškesni gamtai, nes jų gamybai sunaudojama mažiausiai energijos per visą saulės energijos išgavimo istoriją.

Gera žinia ir tai, kad naujos kartos saulės elementai tampa vis labiau estetiškai patrauklūs vartotojui. Inovacijų kompanijos „Tesla” pristatytus saulės elementus, angliškai pavadintus „Solar Roof” iš tolo vargiai atskirtumėte nuo įprastos namo stogo dangos, tačiau naujasis produktas yra daug efektyvesnis ir multifunkcinis.

„Sunflare” gaminys

„Tai, kas šiuo metu vyksta su saulės kolektoriais, visai neseniai vyko elektrinių automobilių srityje. Žmonės vengė juos pirkti dėl to, kad jie buvo nepakankamai efektyvūs, o jų dizainas priminė golfo automobilius. Mes tai pakeitėme su „Tesla” elektroniniu automobiliu, o dabar tą patį darome ir saulės energetikos srityje”, - pristatydamas „Tesla” saulės kolektorius aiškino Elonas Muskas.

Saulės elementų tobulinime naudojami ir Lietuvoje sukurti lazeriai. Šiuo metu šalyje tobulinama technologija, kuria lazeris taip išgraviruoja saulės elementą, kad jis įgauna norimą, t.y. juodą spalvą, o tai padidina elemento efektyvumą. Įdomu ir tai, kad Lietuvos gamintojų lazeriai, kurie yra žinomi kaip parametrinių šviesos generatorių gamybos lyderiai, užima daugiau nei pusę šios srities rinkos visame pasaulyje.

Inovacijos kuriamos ir Lietuvoje

Lietuvių saulės energijos kompanija „Saulės Grąža” šiuo metu baigia kurti kasdieninį saulės energijos naudojimą namuose itin palengvinsiantį produktą „Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklį, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų.

Pasak kompanijos vadovo ir inovacijos idėjos autoriaus Tomo Šimanausko, tai išskirtinis, patrauklaus dizaino ir itin draugiškas vartotojams produktas, kuriame įdiegta ne tik neįtikėtinai paprasta valdymo sistema, tačiau ir taupymo algoritmai.

„Ši sistema sujungia fotovoltines saulės baterijas ir „Nectar Sun” kontrolerį, kurio pagalba karšto vandens šildymas tampa kaip niekad efektyvus. Produkte integruoti papildomi taupymo algoritmai, leis sutaupyti dar daugiau. Integruotos produkto valdymo programos pagalba, karšto vandens temperatūra gali būti nustatoma nuotoliniu būdu. Mūsų skaičiavimais, naudodami šią sistemą namų ūkiai gali sutaupyti iki 70 proc. karšto vandens šildymo kaštų per metus. Patogu ir tai, kad sistemą galima prijungti prie bet kokio elektrinio boilerio, ji paprastai ir lengvai įdiegiama per kelias valandas”, - apie naują produktą pasakojo T. Šimanauskas.

Bendrovės atstovai praneša, kad lietuvių kapitalo saulės energijos įmonė „SoliTek” visai neseniai pristatė unikalią saulės modulių technologiją „Stiklas-Stiklas” – į pastatus integruotas saulės sistemas, pritaikomos tiek privačiame, tiek verslo, tiek ir viešame sektoriuose. 

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

„Stikliniai moduliai pasižymi dviem stiklo lakštais, saugančiais celes iš abiejų pusių. Stikliniai moduliai, nors ir brangesni už standartinius, yra kur kas stipresni, ilgaamžiškesni ir, dažniausiai atrodo estetiškiau. Moduliai yra mažiau degūs ir gali atlaikyti didesnes mechanines apkrovas. Šios savybės ne tik padeda užtikrinti ilgametę modulių naudą, bet ir leidžia padidinti saugų modulių pritaikomumą – Stikliniai moduliai tinkami naudoti ne tik ant pastatų stogų ir ant žemės, bet ir kaip patikima statybinė medžiaga – integracijai į stogus ar fasadus.”, - pasakojo „SoliTek” marketingo vadovas Laurynas Marcinkus, kuris taip pat pabrėžė, kad jų „SoliTek” gaminami stikliniai moduliai rinkoje išsiskiria kokybe.

Kaip prognozuoja patys „SoliTek”, į pastatus integruotos saulės sistemos artimoje ateityje bus kasdienis pasirinkimas statybų pramonėje. Tai ne tik modernus architektūrinis sprendimas - integruojami moduliai gali būti naudojami vietoj kitų statybinių medžiagų, tokių kaip čerpės, stogo danga, fasado stiklas, stogeliai ir panašiai.

„Mūsų modelis „SOLID Solrif” iš esmės yra tokia pat prekė, kaip ir „Tesla” pristatyta stogų inovacija „Solar Roof”. Esminis skirtumas – vizualiai tai atrodo šiek tiek kitaip, pati sistema kainuoja mažiau, nes nereikia kiekvienos celės įrenginėti kaip atskiros čerpės (viena SOLID Solrif čerpė 60 celių), ir neturi vardo „Tesla”, - aiškino L. Marcinkus.

 Saulės elementų kaina ir toliau kris 

Nuolatos tobulėjanti saulės energijos gaminimo technologija iki šiol niekada nebuvo tokia prieinama, kaip praėjusiais metais. Nesudėtinga prognozuoti, kad tobulėjant technologijai saulės elementai ir toliau pigs.

„New York Times” duomenimis, saulės elementų gaminimo kaštai 2016 m. nukrito maždaug 30 proc. Prognozuojama, kad 2017-iais saulės kolektoriai taps pigūs, kaip niekada iki šiol.

Pasak saulės energijos kompanijos „Saulės Grąža” vadovo T. Šimanausko, „Natūralu, kad saulės energijos rinkoje didėjant konkurencijai, klientai gali pasirinkti geriausius instaliavimo ar kolektorių kainų pasiūlymus, kurie atsiranda specialių akcijų, išpardavimų ar ne sezono metu.”

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

Pigesnis energijos saugojimas 

Saulės modulių sistemoje pagaminta elektra gali būti tiekiama tiesiai į viešąjį elektros tinklą arba kaupiama akumuliatorinėse baterijose. Krentant elektros supirkimo tarifui, prieinamesnis energijos kaupimas akumuliatoriuose gali tapti kritiniu lūžio tašku saulės energijos rinkoje. 

Ekspertai prognozuoja, kad 2017-iais saulės energijos kaupimas taps daug prieinamesnis, t.y. saulės energijos akumuliatoriai ženkliai pigs. Iki šiol saulės energijos akumuliatoriuose naudojamos ličio-jonų baterijos. 2016 m. šių baterijų rinkoje pastebėtas kainų kritimas, kuris, be abejonės, turės įtakos greitesniam ir platesniam saulės energijos vartojimo plitimui visame pasaulyje.

„Deutsche Bank” pateikta ataskaita atskleidė, kad per metus ličio-jonų baterijų kaina galėtų sumažėti 20-30 proc. Tai reiškia, kad iki 2020-ųjų komercinės akumuliatorinės baterijos gali tapti naudojamos plačiai. Taip pat prognozuojama, kad energijos kaupimo rinka iki 2021-ųjų viršys 2-gigavatų ribą.

Laidoje „Mokslo sriuba” Lietuvos atsinaujinančių išteklių konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius teigė, kad „jei pusę Lietuvos stogų padengtume saulės elementais, tai pagamintų daugiau elektros energijos, nei suvartoja visa Lietuva.” Įspūdinga prognozė, kuri jau labai greitai gali tapti realybe. 

Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-03-28 15:02
Lietuvos kelių kokybė diskusijų sulaukia nuolatos, tačiau VILNIUS TECH mokslininko dr. Mindaugo Zakarkos atlikti geotinklu armuoto grunto tyrimai bei jų rezultatai gali šią situaciją iš esmės pakeisti.
nuotrauka
2025-03-27 10:57
Įlūžus pralaidai, Gargžduose, Pramonės g., įvesti laikini eismo ribojimai – eismas vyksta viena kelio puse, maksimalus leistinas važiavimo greitis – 30 km/ val., rašoma „Via Lietuva“ pranešime.
nuotrauka
2025-03-27 10:51
„Via Lietuva“ skelbia, jog dar šiemet turėtų prasidėti kelio Lapiakalnis-Abromiškės-Žebertonys rekonstrukcijos darbai. Elektrėnų vicemeras Marius Urvakis džiaugėsi, jog projektas, kuris sujungs Elektrėnus ir Vievį asfaltuotu keliu bei pėsčiųjų ir dviračių taku, didins teritorijos patrauklumą tiek gy...
nuotrauka
2025-03-26 09:46
Šiandien, kovo 26 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija uždarame posėdyje (komisijos nariams pageidaujant, posėdis vėliau gali būti transliuojamas visuomenei) svarstys „Curonian Nord“ jūrinio vėjo elektrinių parko projekto įgyvendinimo eigą, atliktus darbus ir investicijų panaudojimą. Pos...
nuotrauka
2025-03-26 09:38
Lietuvoje daugėjant mažos galios saulės ir vėjo jėgainių, svarbu, kad piko metu pagaminta perteklinė elektra nebūtų prarasta. Valstybė nuosekliai skatina atsinaujinančios energetikos plėtrą, taip pat siekia sparčiau didinti bendrus nacionalinius elektros energijos kaupimo įrenginių pajėgumus. Todėl ...
nuotrauka
2025-03-25 09:31
Greito elektromobilių įkrovimo tinklas „Ignitis ON“ praneša pradedantis atnaujinimo darbus Palangoje. Greito elektromobilių įkrovimo parke adresu Taikos g. 2 šiuo metu esančios įkrovimo stotelės per artimiausią mėnesį bus pakeistos naujomis, dar galingesnėmis įkrovimo stotelėmis. Pirmieji demontavim...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 09:00
Su parama saulės elektrines įsirengę gaminantys vartotojai turi galimybę pasikeisti įtampos keitiklį ir prie savo elektrinės prijungti elektros energijos kaupimo įrenginį. Tai galima daryti savo lėšomis, įsigyjant hibridinį keitiklį net nesulaukus penkerių metų laikotarpio, kuris buvo nurodytas anks...
nuotrauka
2025-03-21 11:33
Vilniaus miestas ruošiasi svarbiam infrastruktūros projektui – planuojamas Liubarto tilto remontas. Remonto darbus dar šiemet pradės UAB „Gevalda". Žvėryne esantis tiltas nebuvo remontuotas nuo 1987 m. kai buvo pastatytas, o tik kosmetiškai tvarkytas prieš 10 metų. Šiais metais, vykdant kapitalinį ...
nuotrauka
2025-03-21 09:47
Savivaldybėms sudaromos palankesnės sąlygos įsirengti saulės ar vėjo elektrinę – energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas patvirtino finansavimo sąlygų pakeitimus, kurie savivaldybėms, ketinančioms savo poreikiams įsirengti tokias elektrines, leidžia gauti finansavimą prievolių įvykdymo užtikrinim...
nuotrauka
2025-03-21 08:51
Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad nėra pagrindo naikinti tarp Muitinės departamento ir konkurso laimėtoja pripažintos UAB „Fima“ sudarytos sutarties dėl eismo kontrolės sistemos Šalčininkų pasienio kontrolės punkte sukūrimo ir įrengimo, kadangi šios bendrovės pasiūlytas lazerinis jutiklis...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-20 09:13
Vyriausybė patvirtino Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų panaudojimo sąmatą, pagal kurią šiemet keliams skiriama 583,2 mln. eurų, iš šios sumos po 20 mln. eurų numatyta magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijai bei žvyrkelių asfaltavimui.
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-19 12:16
Pirmadienį, kovo 17 dieną, atnaujintas darbų keliuose sezonas. Tęsiami intensyvūs Kauno ir Kaišiadorių rajonuose esančio Krunos tilto rekonstrukcijos darbai. Renginyje prie Krunos tilto visuomenei buvo pristatyti tiek šio tilto rekonstrukcijos, tiek kiti didžiausi šiemet suplanuoti įgyvendinti proje...
nuotrauka
2025-03-19 09:33
Pasibaigus technologinei pertraukai ir gerėjant oro sąlygoms, Klaipėdos miesto šiaurinėje miesto dalyje prasideda automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimo ir plėtros darbai. Siekiama projektais prisidėti prie infrastruktūros gerinimo bei suteikti gyventojams patogesnes automobilių statymo galimyb...
nuotrauka
2025-03-18 14:50
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina visose Baltijos šalyse buvo dvigubai didesnė – Latvijoje ir Lietuvoje siekė 112,46 EUR/MWh, Estijoje – 111,67 EUR/MWh. Palyginimui, didmeninės elektros kainos vidurkis Vokietijoje siekė – 110,62 Eur/MWh, o Lenkijoje – 112,94 Eur/MWh.
nuotrauka
2025-03-17 10:13
Kaune esančio Sargėnų viaduko remonto darbus planuojama atnaujinti jau balandžio mėnesį, o juos užbaigti dar per šiuos metus. Žiemos laikotarpiu Sargėnų viaduko kapitalinis remontas bei reikalingi papildomi sijų galų remonto darbai buvo sustabdyti dėl technologinės darbų keliuose pertraukos.
nuotrauka
2025-03-17 10:05
Susisiekimas per Lietuvos-Lenkijos sieną taps dar sklandesnis – praėjusią savaitę pasirašyta INTERREG programos finansavimo sutartis, kuri leis atnaujinti dar vieną, 11,33 km siekiančią atkarpą tarp kaimyninių šalių. Stiprinant tarpvalstybinę kelių infrastruktūrą šįkart bus gerinamas susisiekimas ta...
nuotrauka
2025-03-14 11:51
„European Energy“ pasirašė sutartį su „Energix Group" dėl vėjo ir saulės jėgainių parko projekto pardavimo Lietuvoje.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra