2023 birželio 7 d. trečiadienis, 9:27
Reklama  |  facebook

Lietuvių sukurti gaminiai sukėlė revoliuciją atsinaujinančios energijos industrijoje

2017-07-12 10:43
Pasaulinėje atsinaujinančios energijos industrijoje – gera žinia saulės energijos vartotojams. Mokslininkų teigimu, saulės energija sparčiai tampa pigesnė už visas kitas energijos rūšis ir netrukus taps pagrindiniu pasaulio energijos šaltiniu. Prognozuojama, kad 2017 metais saulės energijos kaina gali nukristi iki dviejų JAV centų už kilovatvalandę.
nuotrauka
Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr.


Minimos įmonės
Saulės grąža, UAB
Tesla Motors,

„Business Insider” duomenimis, vien JAV praėjusiais metais per milijoną privačių būstų savininkų pasirinko įsidiegti saulės elektrines. Palyginimui, 2006 m. Amerikoje saulės energija naudojosi tik 30 tūkst. privačių būstų. Ekspertų manymu, vis daugiau vartotojų atsigręžią į saulės energiją, tačiau prognozuojama, kad 2017-ieji saulės pramonei bus rekordiškai sėkmingi metai.

Efektyvesni saulės kolektoriai

Kaip ir daugelis naujų technologijų, saulės elementų dizainas bei funkcionalumas – nuolatos tobulinami. Naujausios kartos saulės surinkimo plokštės nebeprimena pirmųjų grubių kristalinio silikono saulės elementų.

Neseniai saulės energijos inovacijų kompanija „Sunflare” pristatė lipnius ir lanksčius, kaip teigia patys, bet kur pritaikomus saulės kolektorius, kurie gali būti naudojami ant sienų, stogų, netgi riedlenčių, o jų pritvirtinimui nebenaudojamas stiklas, kaip iki šiol. Saulės elementai taip pat tapo dar draugiškesni gamtai, nes jų gamybai sunaudojama mažiausiai energijos per visą saulės energijos išgavimo istoriją.

Gera žinia ir tai, kad naujos kartos saulės elementai tampa vis labiau estetiškai patrauklūs vartotojui. Inovacijų kompanijos „Tesla” pristatytus saulės elementus, angliškai pavadintus „Solar Roof” iš tolo vargiai atskirtumėte nuo įprastos namo stogo dangos, tačiau naujasis produktas yra daug efektyvesnis ir multifunkcinis.

„Sunflare” gaminys

„Tai, kas šiuo metu vyksta su saulės kolektoriais, visai neseniai vyko elektrinių automobilių srityje. Žmonės vengė juos pirkti dėl to, kad jie buvo nepakankamai efektyvūs, o jų dizainas priminė golfo automobilius. Mes tai pakeitėme su „Tesla” elektroniniu automobiliu, o dabar tą patį darome ir saulės energetikos srityje”, - pristatydamas „Tesla” saulės kolektorius aiškino Elonas Muskas.

Saulės elementų tobulinime naudojami ir Lietuvoje sukurti lazeriai. Šiuo metu šalyje tobulinama technologija, kuria lazeris taip išgraviruoja saulės elementą, kad jis įgauna norimą, t.y. juodą spalvą, o tai padidina elemento efektyvumą. Įdomu ir tai, kad Lietuvos gamintojų lazeriai, kurie yra žinomi kaip parametrinių šviesos generatorių gamybos lyderiai, užima daugiau nei pusę šios srities rinkos visame pasaulyje.

Inovacijos kuriamos ir Lietuvoje

Lietuvių saulės energijos kompanija „Saulės Grąža” šiuo metu baigia kurti kasdieninį saulės energijos naudojimą namuose itin palengvinsiantį produktą „Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklį, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų.

Pasak kompanijos vadovo ir inovacijos idėjos autoriaus Tomo Šimanausko, tai išskirtinis, patrauklaus dizaino ir itin draugiškas vartotojams produktas, kuriame įdiegta ne tik neįtikėtinai paprasta valdymo sistema, tačiau ir taupymo algoritmai.

„Ši sistema sujungia fotovoltines saulės baterijas ir „Nectar Sun” kontrolerį, kurio pagalba karšto vandens šildymas tampa kaip niekad efektyvus. Produkte integruoti papildomi taupymo algoritmai, leis sutaupyti dar daugiau. Integruotos produkto valdymo programos pagalba, karšto vandens temperatūra gali būti nustatoma nuotoliniu būdu. Mūsų skaičiavimais, naudodami šią sistemą namų ūkiai gali sutaupyti iki 70 proc. karšto vandens šildymo kaštų per metus. Patogu ir tai, kad sistemą galima prijungti prie bet kokio elektrinio boilerio, ji paprastai ir lengvai įdiegiama per kelias valandas”, - apie naują produktą pasakojo T. Šimanauskas.

Bendrovės atstovai praneša, kad lietuvių kapitalo saulės energijos įmonė „SoliTek” visai neseniai pristatė unikalią saulės modulių technologiją „Stiklas-Stiklas” – į pastatus integruotas saulės sistemas, pritaikomos tiek privačiame, tiek verslo, tiek ir viešame sektoriuose. 

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

„Stikliniai moduliai pasižymi dviem stiklo lakštais, saugančiais celes iš abiejų pusių. Stikliniai moduliai, nors ir brangesni už standartinius, yra kur kas stipresni, ilgaamžiškesni ir, dažniausiai atrodo estetiškiau. Moduliai yra mažiau degūs ir gali atlaikyti didesnes mechanines apkrovas. Šios savybės ne tik padeda užtikrinti ilgametę modulių naudą, bet ir leidžia padidinti saugų modulių pritaikomumą – Stikliniai moduliai tinkami naudoti ne tik ant pastatų stogų ir ant žemės, bet ir kaip patikima statybinė medžiaga – integracijai į stogus ar fasadus.”, - pasakojo „SoliTek” marketingo vadovas Laurynas Marcinkus, kuris taip pat pabrėžė, kad jų „SoliTek” gaminami stikliniai moduliai rinkoje išsiskiria kokybe.

Kaip prognozuoja patys „SoliTek”, į pastatus integruotos saulės sistemos artimoje ateityje bus kasdienis pasirinkimas statybų pramonėje. Tai ne tik modernus architektūrinis sprendimas - integruojami moduliai gali būti naudojami vietoj kitų statybinių medžiagų, tokių kaip čerpės, stogo danga, fasado stiklas, stogeliai ir panašiai.

„Mūsų modelis „SOLID Solrif” iš esmės yra tokia pat prekė, kaip ir „Tesla” pristatyta stogų inovacija „Solar Roof”. Esminis skirtumas – vizualiai tai atrodo šiek tiek kitaip, pati sistema kainuoja mažiau, nes nereikia kiekvienos celės įrenginėti kaip atskiros čerpės (viena SOLID Solrif čerpė 60 celių), ir neturi vardo „Tesla”, - aiškino L. Marcinkus.

 Saulės elementų kaina ir toliau kris 

Nuolatos tobulėjanti saulės energijos gaminimo technologija iki šiol niekada nebuvo tokia prieinama, kaip praėjusiais metais. Nesudėtinga prognozuoti, kad tobulėjant technologijai saulės elementai ir toliau pigs.

„New York Times” duomenimis, saulės elementų gaminimo kaštai 2016 m. nukrito maždaug 30 proc. Prognozuojama, kad 2017-iais saulės kolektoriai taps pigūs, kaip niekada iki šiol.

Pasak saulės energijos kompanijos „Saulės Grąža” vadovo T. Šimanausko, „Natūralu, kad saulės energijos rinkoje didėjant konkurencijai, klientai gali pasirinkti geriausius instaliavimo ar kolektorių kainų pasiūlymus, kurie atsiranda specialių akcijų, išpardavimų ar ne sezono metu.”

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

Pigesnis energijos saugojimas 

Saulės modulių sistemoje pagaminta elektra gali būti tiekiama tiesiai į viešąjį elektros tinklą arba kaupiama akumuliatorinėse baterijose. Krentant elektros supirkimo tarifui, prieinamesnis energijos kaupimas akumuliatoriuose gali tapti kritiniu lūžio tašku saulės energijos rinkoje. 

Ekspertai prognozuoja, kad 2017-iais saulės energijos kaupimas taps daug prieinamesnis, t.y. saulės energijos akumuliatoriai ženkliai pigs. Iki šiol saulės energijos akumuliatoriuose naudojamos ličio-jonų baterijos. 2016 m. šių baterijų rinkoje pastebėtas kainų kritimas, kuris, be abejonės, turės įtakos greitesniam ir platesniam saulės energijos vartojimo plitimui visame pasaulyje.

„Deutsche Bank” pateikta ataskaita atskleidė, kad per metus ličio-jonų baterijų kaina galėtų sumažėti 20-30 proc. Tai reiškia, kad iki 2020-ųjų komercinės akumuliatorinės baterijos gali tapti naudojamos plačiai. Taip pat prognozuojama, kad energijos kaupimo rinka iki 2021-ųjų viršys 2-gigavatų ribą.

Laidoje „Mokslo sriuba” Lietuvos atsinaujinančių išteklių konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius teigė, kad „jei pusę Lietuvos stogų padengtume saulės elementais, tai pagamintų daugiau elektros energijos, nei suvartoja visa Lietuva.” Įspūdinga prognozė, kuri jau labai greitai gali tapti realybe. 

Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2023-06-06 06:11
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje tiesiamas pietinis aplinkkelis – pirmą jo dalį numatoma baigti šių metų rudenį. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, aplinkkeliui tiesti ir susijusioms sankryžoms įrengti šiemet skirta 369,8 tūkst. ...
nuotrauka
2023-06-05 06:17
Netrukus prasidės ilgiausios „Via Baltica“ ruožo nuo magistralinio kelio A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai ruožo nuo 58,62 iki 72,50 km rekonstravimas. Statybos darbus planuojama pabaigti iki kitų metų pabaigos. Projekto vertė – apie 223,6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:03
Pasibaigus kvietimui teikti paraiškas, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 130 socialiai remtinų asmenų prašymų kompensacijoms už saulės elektrinės ar šilumos siurblio, biokuro katilo įsigijimą ir įrengimą. Prašoma finansavimo suma siekia beveik 1,2 mln. eurų, iš viso tam tikslui buvo ...
nuotrauka
2023-05-26 12:33
Tęsiantis karui Ukrainoje, Lietuva rūpinasi savo saugumu ir gerina sąlygas šalies kariuomenės bei NATO sąjungininkų karių rengimui. Prieš metus atkurtas Šalčininkų rajone esantis Rūdninkų karinis poligonas, kurį pasiekti karių transportas jau netrukus galės dar greičiau, saugiau bei sklandžiau.
nuotrauka
2023-05-25 11:13
Elektrifikacijos srityje sparčiai kylanti Vokietija elektromobilių (EV) įkrovimo stotelių gamintojams taiko itin griežtus reikalavimus, nustatytus šios šalies vyriausybės bei reguliavimo institucijų. Aukštą viešųjų EV įkrovimo stotelių rinkos kartelę verslams peržengti galima tik turint „Eichrecht“ ...
nuotrauka
2023-05-25 09:09
Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai, susitikę su Kėdainių rajono savivaldybės atstovais, sutarė, kad eismas tiltu per Nevėžį (valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai 44,3 km (Tilto g.) bus atnaujintas per birželio mėnesį, kai AB „K...
nuotrauka
2023-05-25 06:04
Netoli Šakių, Lietuvos pietvakariuose, netrukus įsikurs vėjo jėgainių parkas, kuriame bus pastatytos keturios 4,5 MW galios vėjo jėgainės. Prie šio projekto finansavimo prisidėjo ir Šiaulių bankas, kuris suteikė 25 mln. eurų paskolą vėjo jėgainių parko įkūrimui.
nuotrauka
2023-05-23 14:37
Balandžio 28 d. startavęs kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už nuosavas saulės elektrines iki 10 kW jau sulaukė 10 tūkst. gyventojų. Jų prašoma suma siekia kiek daugiau nei 27 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-22 15:12
Poilsio aikštelių prie magistralinių kelių pertvarką AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pradeda nuo šalyje judriausios automagistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda, kuria per parą pravažiuoja vidutiniškai virš 25 tūkst. automobilių, o kai kuriose jos vietose pravažiuoja ir vidutiniškai iki 65 tūk...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 11:55
Atlikus tilto per Nevėžį (valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai 44,3 km (Tilto g.) ekspertizę ir įvertinus eksperto pateiktas rekomendacijas, AB Lietuvos automobilių kelių direkcija priėmė sprendimą atnaujinti eismą tiltu per Nevėžį Kėdainiuose...
nuotrauka
2023-05-18 07:00
Rekonstruotame, strategiškai susisiekimui ir prekybai svarbiame kelyje „Via Baltica“ bus įgyvendinti modernūs infrastruktūriniai sprendimai, kurie pagerins ne tik vietinį, bet ir tarptautinį susisiekimą bei suteiks didesnį saugumą keliautojams ir vežėjams.
nuotrauka
2023-05-17 08:04
Įmonė „Kuršasta“ dalyvavo „Ignitis grupės“ plėtojamo vėjo jėgainių parko Mažeikių rajone statyboje, vykdė kelių, kranų aikštelių statybos ir melioracijos rangos darbus. Nuo 2006 m. „Kuršasta“ įrengė infrastruktūrą prie daugiau negu 100 vėjo jėgainių.
nuotrauka
2023-05-16 16:18
Gegužės 16 d. oficialiai atidarytas Vievio (Paparčių) viadukas. Renginyje dalyvavo susisiekimo ministras Marius Skuodis, Seimo nariai, Elektrėnų meras, AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir rangovų atstovai.
nuotrauka
2023-05-16 07:25
Parama saulės elektrinėms įsirengti jau ne vienerius metus skiriama tiek namų ūkiams, tiek verslui. Ji skatina gaminančių elektros energijos vartotojų plėtrą. Tačiau ir namų ūkiai, ir saulės energetikos srityje veikiantis verslas kasmet priversti spėlioti: kada bus naujas kvietimas, kokios bus kviet...
nuotrauka
2023-05-12 13:26
Pasirodžius informacijai apie traukinio maršrutą Vilnius–Varšuva, pastarojo paklausa buvo didžiulė. Pirmieji traukinio bilietai buvo išpirkti akimirksniu – įsigyti bilietą Lietuvoje buvo beveik neįmanoma. Pastaraisiais mėnesiais keleivių susidomėjimas maršrutu nemažėja. Juk daliai žmonių kelionės, p...
nuotrauka
2023-05-12 10:41
Bus rekonstruojamas Vilniaus Elektrinės tiltas prie Bukčių miško, vilniečių pramintas Bruklino vardu. Jis sujungs kairėje upės pusėje projektuojamus takus palei Eigulių ir Elektrinės gatves – su Miškinių gatve ir Lazdynų rajonu dešinėje pusėje. Iki šiol naudotas tik inžineriniams tinklams, po rekons...
nuotrauka
2023-05-11 10:09
Konkurso būdu atrinktoms trims Lietuvos savivaldybėms Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė 5 mln. eurų kelių, vedančių į pramonines teritorijas ir laisvąsias ekonomines zonas (LEZ), tiesimui ir tvarkymui. Lėšos skirtos Kauno ir Kėdainių rajonų bei Klaipėdos miesto savivaldybėms.
nuotrauka
2023-05-10 08:00
Pirmąjį atsinaujinančios energetikos projektą UAB „Jonavos hidrotechnika“ įgyvendino prieš 17 metų. Tai buvo Lietuvoje vienas iš pirmųjų vėjo jėgainių parkų, įkurtas Benaičiuose, Kretingos rajone. Nuo to laiko atsinaujinančios energetikos objektų statyba užima reikšmingą įmonės užsakymų portfelio da...
nuotrauka
2023-05-02 09:27
Gyventojų susidomėjimas atsinaujinančiais energijos ištekliais neslūgsta. Penktadienį, balandžio 28 d., startavęs kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už nuosavas saulės elektrines iki 10 kW jau sulaukė 5,5 tūkst. gyventojų. Jų prašoma suma siekia 15,5 mln. eurų. Iš viso kvietimui skirta 40 mln...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra