2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 6:29:45
Reklama  |  facebook

Lietuvių sukurti gaminiai sukėlė revoliuciją atsinaujinančios energijos industrijoje

2017-07-12 10:43
Pasaulinėje atsinaujinančios energijos industrijoje – gera žinia saulės energijos vartotojams. Mokslininkų teigimu, saulės energija sparčiai tampa pigesnė už visas kitas energijos rūšis ir netrukus taps pagrindiniu pasaulio energijos šaltiniu. Prognozuojama, kad 2017 metais saulės energijos kaina gali nukristi iki dviejų JAV centų už kilovatvalandę.
nuotrauka
Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr.


Minimos įmonės
Saulės grąža, UAB
Tesla Motors,

„Business Insider” duomenimis, vien JAV praėjusiais metais per milijoną privačių būstų savininkų pasirinko įsidiegti saulės elektrines. Palyginimui, 2006 m. Amerikoje saulės energija naudojosi tik 30 tūkst. privačių būstų. Ekspertų manymu, vis daugiau vartotojų atsigręžią į saulės energiją, tačiau prognozuojama, kad 2017-ieji saulės pramonei bus rekordiškai sėkmingi metai.

Efektyvesni saulės kolektoriai

Kaip ir daugelis naujų technologijų, saulės elementų dizainas bei funkcionalumas – nuolatos tobulinami. Naujausios kartos saulės surinkimo plokštės nebeprimena pirmųjų grubių kristalinio silikono saulės elementų.

Neseniai saulės energijos inovacijų kompanija „Sunflare” pristatė lipnius ir lanksčius, kaip teigia patys, bet kur pritaikomus saulės kolektorius, kurie gali būti naudojami ant sienų, stogų, netgi riedlenčių, o jų pritvirtinimui nebenaudojamas stiklas, kaip iki šiol. Saulės elementai taip pat tapo dar draugiškesni gamtai, nes jų gamybai sunaudojama mažiausiai energijos per visą saulės energijos išgavimo istoriją.

Gera žinia ir tai, kad naujos kartos saulės elementai tampa vis labiau estetiškai patrauklūs vartotojui. Inovacijų kompanijos „Tesla” pristatytus saulės elementus, angliškai pavadintus „Solar Roof” iš tolo vargiai atskirtumėte nuo įprastos namo stogo dangos, tačiau naujasis produktas yra daug efektyvesnis ir multifunkcinis.

„Sunflare” gaminys

„Tai, kas šiuo metu vyksta su saulės kolektoriais, visai neseniai vyko elektrinių automobilių srityje. Žmonės vengė juos pirkti dėl to, kad jie buvo nepakankamai efektyvūs, o jų dizainas priminė golfo automobilius. Mes tai pakeitėme su „Tesla” elektroniniu automobiliu, o dabar tą patį darome ir saulės energetikos srityje”, - pristatydamas „Tesla” saulės kolektorius aiškino Elonas Muskas.

Saulės elementų tobulinime naudojami ir Lietuvoje sukurti lazeriai. Šiuo metu šalyje tobulinama technologija, kuria lazeris taip išgraviruoja saulės elementą, kad jis įgauna norimą, t.y. juodą spalvą, o tai padidina elemento efektyvumą. Įdomu ir tai, kad Lietuvos gamintojų lazeriai, kurie yra žinomi kaip parametrinių šviesos generatorių gamybos lyderiai, užima daugiau nei pusę šios srities rinkos visame pasaulyje.

Inovacijos kuriamos ir Lietuvoje

Lietuvių saulės energijos kompanija „Saulės Grąža” šiuo metu baigia kurti kasdieninį saulės energijos naudojimą namuose itin palengvinsiantį produktą „Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklį, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų.

Pasak kompanijos vadovo ir inovacijos idėjos autoriaus Tomo Šimanausko, tai išskirtinis, patrauklaus dizaino ir itin draugiškas vartotojams produktas, kuriame įdiegta ne tik neįtikėtinai paprasta valdymo sistema, tačiau ir taupymo algoritmai.

„Ši sistema sujungia fotovoltines saulės baterijas ir „Nectar Sun” kontrolerį, kurio pagalba karšto vandens šildymas tampa kaip niekad efektyvus. Produkte integruoti papildomi taupymo algoritmai, leis sutaupyti dar daugiau. Integruotos produkto valdymo programos pagalba, karšto vandens temperatūra gali būti nustatoma nuotoliniu būdu. Mūsų skaičiavimais, naudodami šią sistemą namų ūkiai gali sutaupyti iki 70 proc. karšto vandens šildymo kaštų per metus. Patogu ir tai, kad sistemą galima prijungti prie bet kokio elektrinio boilerio, ji paprastai ir lengvai įdiegiama per kelias valandas”, - apie naują produktą pasakojo T. Šimanauskas.

Bendrovės atstovai praneša, kad lietuvių kapitalo saulės energijos įmonė „SoliTek” visai neseniai pristatė unikalią saulės modulių technologiją „Stiklas-Stiklas” – į pastatus integruotas saulės sistemas, pritaikomos tiek privačiame, tiek verslo, tiek ir viešame sektoriuose. 

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

„Stikliniai moduliai pasižymi dviem stiklo lakštais, saugančiais celes iš abiejų pusių. Stikliniai moduliai, nors ir brangesni už standartinius, yra kur kas stipresni, ilgaamžiškesni ir, dažniausiai atrodo estetiškiau. Moduliai yra mažiau degūs ir gali atlaikyti didesnes mechanines apkrovas. Šios savybės ne tik padeda užtikrinti ilgametę modulių naudą, bet ir leidžia padidinti saugų modulių pritaikomumą – Stikliniai moduliai tinkami naudoti ne tik ant pastatų stogų ir ant žemės, bet ir kaip patikima statybinė medžiaga – integracijai į stogus ar fasadus.”, - pasakojo „SoliTek” marketingo vadovas Laurynas Marcinkus, kuris taip pat pabrėžė, kad jų „SoliTek” gaminami stikliniai moduliai rinkoje išsiskiria kokybe.

Kaip prognozuoja patys „SoliTek”, į pastatus integruotos saulės sistemos artimoje ateityje bus kasdienis pasirinkimas statybų pramonėje. Tai ne tik modernus architektūrinis sprendimas - integruojami moduliai gali būti naudojami vietoj kitų statybinių medžiagų, tokių kaip čerpės, stogo danga, fasado stiklas, stogeliai ir panašiai.

„Mūsų modelis „SOLID Solrif” iš esmės yra tokia pat prekė, kaip ir „Tesla” pristatyta stogų inovacija „Solar Roof”. Esminis skirtumas – vizualiai tai atrodo šiek tiek kitaip, pati sistema kainuoja mažiau, nes nereikia kiekvienos celės įrenginėti kaip atskiros čerpės (viena SOLID Solrif čerpė 60 celių), ir neturi vardo „Tesla”, - aiškino L. Marcinkus.

 Saulės elementų kaina ir toliau kris 

Nuolatos tobulėjanti saulės energijos gaminimo technologija iki šiol niekada nebuvo tokia prieinama, kaip praėjusiais metais. Nesudėtinga prognozuoti, kad tobulėjant technologijai saulės elementai ir toliau pigs.

„New York Times” duomenimis, saulės elementų gaminimo kaštai 2016 m. nukrito maždaug 30 proc. Prognozuojama, kad 2017-iais saulės kolektoriai taps pigūs, kaip niekada iki šiol.

Pasak saulės energijos kompanijos „Saulės Grąža” vadovo T. Šimanausko, „Natūralu, kad saulės energijos rinkoje didėjant konkurencijai, klientai gali pasirinkti geriausius instaliavimo ar kolektorių kainų pasiūlymus, kurie atsiranda specialių akcijų, išpardavimų ar ne sezono metu.”

„Nectar Sun” – naujos kartos įtampos valdiklis, kuris skirtas vandens šildymui naudojant energiją iš saulės elementų

Pigesnis energijos saugojimas 

Saulės modulių sistemoje pagaminta elektra gali būti tiekiama tiesiai į viešąjį elektros tinklą arba kaupiama akumuliatorinėse baterijose. Krentant elektros supirkimo tarifui, prieinamesnis energijos kaupimas akumuliatoriuose gali tapti kritiniu lūžio tašku saulės energijos rinkoje. 

Ekspertai prognozuoja, kad 2017-iais saulės energijos kaupimas taps daug prieinamesnis, t.y. saulės energijos akumuliatoriai ženkliai pigs. Iki šiol saulės energijos akumuliatoriuose naudojamos ličio-jonų baterijos. 2016 m. šių baterijų rinkoje pastebėtas kainų kritimas, kuris, be abejonės, turės įtakos greitesniam ir platesniam saulės energijos vartojimo plitimui visame pasaulyje.

„Deutsche Bank” pateikta ataskaita atskleidė, kad per metus ličio-jonų baterijų kaina galėtų sumažėti 20-30 proc. Tai reiškia, kad iki 2020-ųjų komercinės akumuliatorinės baterijos gali tapti naudojamos plačiai. Taip pat prognozuojama, kad energijos kaupimo rinka iki 2021-ųjų viršys 2-gigavatų ribą.

Laidoje „Mokslo sriuba” Lietuvos atsinaujinančių išteklių konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius teigė, kad „jei pusę Lietuvos stogų padengtume saulės elementais, tai pagamintų daugiau elektros energijos, nei suvartoja visa Lietuva.” Įspūdinga prognozė, kuri jau labai greitai gali tapti realybe. 

Bendrovės „Saulės Grąža” nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-07-14 14:18
„Rail Baltica“ įgyvendinanti LTG grupės infrastruktūros bendrovė „LTG Infra“ paskelbė konkurso laimėtoją – atrinktas naujas rangovas, nutiesiantis 12,1 km geležinkelio sankasos ruožą Šėta–Ramygala (II dalis). Šiuos darbus už 83,36 mln. Eur (be PVM) atliks Panevėžio bendrovė „HISK“.
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-14 09:49
Vykdant projektą „Valstybinės reikšmės magistralinio kelio A11 Šiauliai-Palanga ruožo nuo 137,092 iki 141,794 km kapitalinis remontas įrengiant pėsčiųjų ir dviračių taką“, viename iš tako ruožų (nuo 138,8 iki 139,03 km), pelkėtoje ir žemoje vietoje, buvo užfiksuotas visos tako konstrukcijos prasėdim...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:36
Magistralė Vilnius–Utena (A14) keičiasi iš pagrindų – prasidėję rekonstrukcijos darbai sparčiai juda į priekį. Vykdant vieną didžiausių kelių infrastruktūros projektų Lietuvoje, modernizuojamas daugiau nei 42 kilometrų ruožas. Šiandien kelio atkarpose jau klojami pirmieji asfalto sluoksniai.
nuotrauka
2025-07-08 13:04
AB „Kelių priežiūra“ atveria duomenis apie žvyrkelių nuolatinės priežiūros darbus. Nuo šiol gyventojai kviečiami naudotis interaktyviu vasaros darbų žemėlapiu, kuriame galima matyti, kokiuose keliuose su žvyro danga yra suplanuoti arba jau atlikti nuolatinės priežiūros darbai.
nuotrauka
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
nuotrauka
2025-07-03 08:55
„Via Lietuva“, siekdama kokybiškai prižiūrėti valstybinės reikšmės kelių infrastruktūrą, diegia inovacijas, padėsiančias efektyviau valdyti procesus. Pasitelkiant inovatyvius sprendimus – specialiai dangos būklei vertinti sukurtą mobilią aplikaciją – planuojama per keletą metų įvertinti visą pėsčiųj...
nuotrauka
2025-07-02 12:55
AB „Via Lietuva“ tęsia darnaus judumo infrastruktūros plėtrą prie valstybinės reikšmės kelių – pasirašytos dvi sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių takų, kurių bendras ilgis apie 4,3 km, įrengimo Palangoje. Planuojama, kad naujai įrengta infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės naudotis jau...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-06-26 10:07
AB „Via Lietuva“ praneša, kad modernizuojant „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lietuvos-Lenkijos sienos jau atlikta daugiau nei 50 proc. visų suplanuotų darbų. Visus paskutinio 12 km kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo (nuo 85 iki 97,06 km) darbus numatyta pabaigti iki metų pabaigos,...
nuotrauka
2025-06-25 09:31
Vykdant magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena ruožo nuo 64,332 iki 93,726 km kapitalinį remontą, po gausesnių kritulių kelyje A14 Vilnius-Utena, ruože nuo Molėtų iki Utenos, šlaituose susidarė išplovos.
nuotrauka
2025-06-23 13:12
Atsinaujinančios energijos gamyba Lietuvoje sparčiai auga, tačiau kartu daugėja ir neišspręstų klausimų – kaip efektyviai paskirstyti elektros srautus, kaip išnaudoti energijos perteklių, kaip reaguoti į rinkos svyravimus be žmogaus įsikišimo. Šiuos iššūkius spręsti ėmėsi panevėžietis Paulius Leonav...
nuotrauka
2025-06-20 09:53
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame vienos Lenkijos Respublikos akcinės bendrovės atstovas kaltinamas davęs kyšį valstybės tarnautojui prilygintam asmeniui – UAB „Enefit Green“ projektų vad...
nuotrauka
2025-06-19 09:23
Lietuvoje vystant kelių infrastruktūrą vis daugiau dėmesio skiriama ne tik darbų mastui, bet ir jų kokybei bei iššūkiams, su kuriais susiduria rangovai ir projektuotojai. Kelių remontas, rekonstravimas, naujų tiesimas – tai sudėtingas inžinerinis procesas, kuriame kiekvienas etapas turi įtakos galut...
nuotrauka
2025-06-18 11:55
Vilniuje tęsiami gatvių atnaujinimo darbai, apimantys dešimtis skirtingų miesto gatvių bei kelių ruožų. Per šiuos metus planuojama ištisiniu būdu išasfaltuoti daugiau nei pusšimtį sostinės gatvių kilometrų. Dalį projektų įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Da...
nuotrauka
2025-06-18 09:50
Birželio 17 d. baigėsi juridinių asmenų paraiškų teikimas didelės galios elektros energijos kaupimo įrenginių, skirtų teikti balansavimo paslaugas elektros perdavimo sistemos operatoriui, įrengimui. Priemonei buvo skirta 102 mln. eurų.
nuotrauka
2025-06-18 09:37
AB „Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje. Dar šiais metais planuojama pradėti ir iki 2026 m. vidurio įrengti ar sutvarkyti apie 16 pėsčiųjų ir dviračių takų ruožų, kurių bendras ilgis – kiek daugiau nei 50 km.
nuotrauka
2025-06-17 09:11
Dalyje Lietuvos kariuomenės karinių vienetų, strategiškai svarbiausiose vietovėse, jau veikia neseniai įrengtos naujos degalinės. Kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose vyksta arba netrukus prasidės degalinių ir kuro saugyklų statybos, kurios leis užtikrinti kuro atsargų tiekimą taikos, krizės ar k...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra