Lietuvos inicijuotą mokyklų atstatymo Ukrainoje projektą rengs italų architektų studija
Konkurso laimėtoja italų architektų komanda „Scandurra Studio Architettura" tipinį techninį projektą turi parengti iki 2025 m. vasario, tam iš Lietuvos užsienio reikalų ministerijos administruojamo Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo skirta pusė milijono eurų. Ukrainos švietimo institucijos ir jų investuotojai projektą galės naudoti nemokamai.
„Scandurra Studio Architettura", įsipareigojusi teikti tvarius ir įtraukius architektūrinius sprendimus Ukrainos atkūrimui paspartinti, savo ruožtu siekė efektyviai spręsti sudėtingus projekto klausimus, todėl jos prašymu prie komandos prisijungė ukrainiečių architektas M. A. Vustianskyi, taip pat „DEERNS Italia" energetikos ir sistemų, CEAS konstrukcijų ir surenkamųjų konstrukcijų specialistai.
„Scandurra Studio Architettura“ vizualizacija Konkurso iniciatorių ir dalyvių akimis, „Ateities mokykla Ukrainai" – puikus įvairių šalių architektų, švietimo ekspertų ir valstybinių institucijų bendradarbiavimo pavyzdys.„Ateities mokykla Ukrainai" – daugiau nei statybos projektas
Italų architektūros studija „Scandurra Studio Architettura", garsėjanti holistiniu ir į ateitį orientuotu požiūriu, skina konkursų nugalėtojų laurus visame pasaulyje, tačiau šis laimėjimas, pasak architektų, – išskirtinis. „Laimėję konkursą visada jaučiame pasididžiavimą ir džiaugsmą. Šiuo atveju apėmė ypatingas jausmas – gavome galimybę bent ką nors apčiuopiamo padaryti mūsų širdžiai artimai Ukrainai", – teigia pranešime cituojamas studijos įkūrėjas, architektas ir kūrybos vadovas Alessandro Scandurra.
Jo žodžiais, „Ateities mokykla Ukrainai" – daugiau nei statybos projektas: tai socialiai angažuotos architektūros, nukreiptos į nukentėjusių bendruomenių gerovę ir šviesią ateitį, pavyzdys.
„Scandurra Studio Architettura“ vizualizacija„Šis projektas – mūsų konkretus indėlis į geresnę Ukrainos vaikų ateitį saugioje ir tvarioje švietimo aplinkoje. Kiekviena atstatyta mokykla – atsparumo ir atgimimo simbolis", – sako A. Scandurra.
Jis tikisi, kad naujosios mokyklos darniai įsilies į vietos urbanistinį bei socialinį kontekstą ir taps įkvėpimo šaltiniu ne tik jaunajai kartai, bet ir visai bendruomenei.
Vienas iš svarbiausių kriterijų – tvarumas„Scandurra Studio Architettura" projektas lengvai pritaikomas, greitai įgyvendinamas ir tvarus. Efektyviomis medžiagomis ir novatoriškais statybos sprendiniais mažinant poveikį aplinkai, jame kartu išlaikomi aukšti funkcionalumo ir pritaikomumo standartai. Scandurrai ir jo daugiau kaip 60 žmonių komandai visada svarbu aplinkosaugos aspektai. Kiekvienam „Scandurra Studio Architettura" projektui būdinga inovacijų ir pagarbos aplinkai pusiausvyra, užtikrinanti, kad pastatas ne tik bus patogus jo naudotojams, bet ir prisidės prie visos bendruomenės gerovės. „Via Veneto 89" Romoje ir „Expo Gate" Milane – vos pora įspūdingų italų studijos įsipareigojimo kurti tvarų ir kartu estetišką dizainą pavyzdžių.
Būtent didelis dėmesys tvarumui bei aplinkosaugai ženkliai prisidėjo ir prie „Scandurra Studio Architettura" pergalės konkurse „Ateities mokykla Ukrainai".
Alessandro Scandurra. Asmeninio archyvo nuotr. „Scandurra Studio Architettura" kūrybinę galią liudija įvertinimaiItalų architektų studija kartu su savo kūrybos vadovu A. Scandurra yra pristačiusi darbų tokiuose prestižiniuose renginiuose kaip Venecijos architektūros bienalė ir Milano trienalė, taip pat pelniusi įvairių apdovanojimų, tarp jų Mieso van der Rohe apdovanojimą, Italijos architektūros aukso medalį ir pramoninio dizaino apdovanojimų „Compasso d'Oro" nominacijų.
„Scandurra Studio Architettura" įkvėpėjas ir kūrybinis variklis – be abejo, vienas įtakingiausių savo kartos architektų Alessandro Scandurra, garsėjantis novatoriško dizaino, tvariais ir pagarbą istoriniam kontekstui puoselėjančiais projektais. Keisdamas miestų kraštovaizdžius, iš naujo apibrėždamas pasaulinės architektūros paradigmas, jis randa laiko ir pedagoginei veiklai – perduoda savo patirtį architektūros studentams, koncentruodamasis ne tik į techninius dalykus, bet ir į gilesnį architektūros filosofinių bei kultūrinių aspektų supratimą. Architekto mintys apie filosofines projektavimo šaknis, architektūros ir istorijos sankirtą, dizaino įtaką žmogaus potyriams ir santykiui su užstatyta aplinka galiausiai virsta populiariomis, jo išleistomis knygomis.