2024 gegužės 31 d. penktadienis, 1:54
Reklama  |  facebook

Mišrias komunalines atliekas panaudoti cemento pramonėje leidžiantis metodas jau sertifikuotas

2024-03-05 16:21
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse iš gyventojų surenkamos mišrios komunalinės atliekos panaudojamos cemento pramonėje. Atliekos tampa alternatyviu kuru, kuris naudojamas cemento gamybai – taip mažinamas iškastinio kuro naudojimas, į atmosferą išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir kogeneracinėse elektrinėse sudeginamų atliekų kiekis. Mišrios komunalinės atliekos taip pat naudojamos kaip žaliava, nes degimo metu susidarę specialaus atliekų mišinio pelenai patenka į klinkerio sudėtį ir leidžia sumažinti gamtinių išteklių – molio, smėlio, klinties – naudojimą.
nuotrauka
„Akmenės cemento" nuotr.


Minimos įmonės
Akmenės cementas, AB
Energesman, UAB
KTU Cheminės technologijos fakultetas,
Geriau tvarkomos atliekos

Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklos operatorė UAB „Energesman" per metus planuoja pagaminti apie 80 tūkst. tonų specialaus SRF produkto, kuris jau pradėtas naudoti AB „Akmenės cementas" gamykloje. Į naujo produkto gamybą ir sertifikavimą „Energesman" jau investavo 2 mln. Eur.

„Tai puikus žiedinės ekonomikos pavyzdys, kai atliekos vėl panaudojamos naujų produktų gamyboje. Pirmieji Lietuvoje ir Baltijos šalyse sertifikavome technologinį procesą, skirtą mišrioms komunalinėms atliekoms, nes gamybai panaudojamos atliekos turi atitikti aukštus kokybinius kriterijus – tam tikromis proporcijomis sumaišome skirtingų rūšių atliekas, kurias reikia atskirti iš mišrių atliekų srauto, jas susmulkinti iki reikiamo dydžio, išdžiovinti. Džiaugiamės, kad mums pavyko tai pasiekti. Tai yra puiki galimybė panaudoti minkštojo plastiko produktus – įvairias pakuotes, kurių perdirbimo galimybių šiuo metu nėra ir tai yra tikras iššūkis ir Europos Komisijai, siekiant savo užsibrėžtų tikslų plastiko perdirbimo srityje", – sako pranešime cituojamas Algirdas Blazgys, „Energesman" direktorius.

Energsman Algirdas Blazgys,
„Energesman" nuotr.
 
„Energesman" yra pirmoji įmonė Lietuvoje ir Baltijos šalyse, kuriai buvo suteiktas „Bureau Veritas" sertifikatas, leidžiantis iš atliekų srauto gaminti specialų SRF mišinį ir tiekti jį cemento gamybos procesui į Naująją Akmenę.

„Lietuvos buitinių atliekų tvarkymo sistema tapo išmanesnė ir įgavo daug privalumų", – sako Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto profesorius Gintaras Denafas, tyrinėjantis atliekų tvarkymo technologijas.

AB „Akmenės cementas" atsisako iškastinio kuro

„Akmenės cementas" investavo apie 25 mln. Eur į naują įrangą, kuri leidžia priimti ir panaudoti didesnį iš atliekų pagaminto SRF produkto kiekį ir panaudoti jį cemento gamyboje, taip mažinant akmens anglies naudojimą gamyboje.

Planuojama, kad iki 2027 metų pabaigos bus atsisakyta iki 90 proc. akmens anglies, ją pakeičiant alternatyviu kuru – iš atliekų pagamintu SRF. Dar šiemet gamykla planuoja padidinti SRF panaudojimą iki 75%.

Akmenės cementasArtūras Zaremba,
„Akmenės cemento" nuotr.
 
„Esame vienintelė cemento gamykla Lietuvoje bei Vokietijos kapitalo įmonės SCHWENK dalis, nuolatinį dėmesį skiriame produkto kokybei, personalo palaikymui ir augimui, investicinių projektų įgyvendinimui bei racionaliems taršos problemų sprendimams. Todėl mums svarbu dirbti tvariau, atsisakyti iškastinio kuro, mažinti gamtinių išteklių naudojimą ir taip eiti žiedinės ekonomikos link. Tai turės didelį poveikį visai Lietuvos ekonomikai", – sako pranešime pacituotas Artūras Zaremba, „Akmenės cemento" generalinis direktorius.

Cementas gaminamas iš klinkerio, o šis – iš molio, klinčių, geležies oksido turinčių medžiagų, smėlio. SRF atliekų mišinys sudaro apie 0,1 proc. klinkerio, kurį vėliau sumalus su priedais gaunamas cementas.

Kaip pažymi G. Denafas, didžiausias SRF produkto aplinkosauginis privalumas – įtakos šiltnamio efektui mažinimas.

„Dalis šio SRF kuro susideda iš popieriaus, medienos bei tekstilės – fotosintezės metu iš anglies dioksido susidarančių biologinės kilmės medžiagų – todėl SRF degimo metu išsiskiriantis anglies dioksidas mažiau pažeidžia anglies pusiausvyrą gamtoje ir turi mažesnę įtaką šiltnamio efektui ", – pasakoja profesorius.

Kitose šalyse jau naudojama

„Kietasis atgautasis kuras, arba SRF, jau yra sėkmingai naudojamas ir kitose šalyse. Švedijoje, Elando saloje esanti cemento gamykla naudoja šį kurą klinkerio ir cemento gamyboje. Taip pat jį galima panaudoti kaip žaliavą chemijos pramonėje ir išgauti junginius, kurie įprastai išgaunami iš naftos", – komentuoja pranešime cituojamas profesorius G. Denafas.

Gintaras Denafas,
KTU nuotr.
 
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų dar kartą panaudojamos gamyboje. Tai triskart mažesnė žiedinės ekonomikos dalis nei Europos Sąjungos vidurkis, kuris siekia 12 proc.

Dėl to, kad neperdirba Europos Sąjungos nustatyto plastikų kiekio, Lietuva kasmet Europos Komisijai sumoka 13 mln. Eur plastiko mokesčio. Tam, kad cemento gamyboje naudojamos atliekos – tarp jų ir neperdirbami plastikai – būtų pripažįstami žaliava ir už juos nebereikėtų mokėti mokesčio, reikalingas Aplinkos ministerijos sprendimas. Toks sprendimas, pasak profesoriaus, būtų tvaresnis ir draugiškesnis aplinkai – mažėtų atliekų, patenkančių į kogeneracines elektrines, kiekis, nes dalis jų taptų SRF dalimi.

„Energesman" valdomoje Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykloje išrūšiuojamos mišrios komunalinės atliekos iš visos Vilniaus apskrities, kuriai priklauso 8 savivaldybės: Vilniaus miestas ir Vilniaus, Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Švenčionių, Šalčininkų bei Širvintų rajonai. Per metus gamykla išrūšiuoja apie 220 tūkst. tonų atliekų. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-20 09:54
Civiliams, kariuomenei bei teisėsaugai šovinius gaminanti valstybės valdoma įmonė Giraitės ginkluotės gamykla (GGG) praėjusių metų pardavimo pajamas augino 47 proc. – iki 22,4 mln. Eur, grynąjį pelną – 45 proc. ir uždirbo beveik 3,4 mln. Eur. Nepamirštas ir tvarumas: gamykloje ruošiamasi netrukus įr...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-09 07:20
Įmonė „Ukmergės gelžbetonis“ jau trečius metus gamina pilkąjį polistireninį putplastį BIOPORĄ. Šios termoizoliacinės medžiagos gamybai naudojamos ne iškastinės, o iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamos žaliavos, t. y. nafta keičiama biodujomis, gautomis iš maisto atliekų.
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-05-02 14:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) informuoja apie patvirtintą finansavimą rangos darbams pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje, kurie bus renovuojami pasitelkus skydinę (modulinę) technologiją. Visi trys daugiabučiai namai – vienas Utenoje i...
nuotrauka
2024-04-30 16:04
Žaliuoju kursu siekiama pertvarkyti Europos Sąjungą (ES) į modernią, efektyviai išteklius naudojančią ir konkurencingą ekonomiką, kurioje iki 2050 m. nebeliks grynojo išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Reikšmingas vaidmuo šioje tvarumo transformacijoje tenka verslams, ypač dideliems,...
nuotrauka
2024-04-30 12:15
„OmnispowerEurope“ drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbti ir aukštoje, ir žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrenginio našumą. Ji ne tik dirba 24x7 režimu, kad maksimaliai sumažintų sąnaudas ir generuotų didžiausias vertes, bet ir yra besimokanti baterija. Ji nuo...
nuotrauka
2024-04-29 07:41
Iki šiol daug emocijų ir diskusijų kėlęs pastatas pačiame Vilniaus centre, Konstitucijos pr. 13, greitu metu bus renovuotas. Šiemet ekspertai ir gyventojai sutarė dėl naujo projekto –1989 metais statytas daugiabutis po atnaujinimo pasieks A energinę klasę.
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-22 09:49
Šiandien, balandžio 22 d., startuoja kvietimas Lietuvos verslui ir įstaigoms teikti paraiškas paramai investicijoms į žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų sukūrimą gauti. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti virš 23 mln. eurų. Tikimasi, kad šios investicijos Lietuvoje leis s...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas