NT ekspertas: šiandien realiausia, ką galima įsigyti, tai ekonominės klasės būstą
2022-08-09 10:02
Lietuvoje, o ypač sostinėje, kaip ant mielių augant nekilnojamo turto (NT) kainoms, vis didesnei daliai gyventojų svajonė įsigyti nuosavą būstą tampa sunkiau įgyvendinama. Situaciją dar labiau apsunkina būsto palūkanų normų augimas, kas reiškia didesnes įmokas bankui, jei būstas perkamas su paskola.
Remigijus PLETERAS, NT ekspertas
Minimos įmonės
Bonava Lietuva, UAB
Kainos auga dramatiškai
Žvelgiant retrospektyviai, NT bendrovės „Bonava Lietuva“ rinkoje parduodamų būstų analizė rodo, kad dar praėjusių metų pirmąjį ketvirtį prestižinio būsto Vilniuje kaina už kvadratinį metrą su daline apdaila svyravo nuo 2,5 iki 3 tūkst. eurų. Populiariausiose rinkose, tai yra vidutinės klasės projektuose, su tokia pat apdaila vieno kvadratinio metro kaina tuo metu svyravo nuo 1,8 iki 2,45 tūkst. eurų, kai tuo tarpu ekonominės klasės būsto kvadratinio metro kaina siekė vos 1,8 tūkst. eurų.
„Buvus tokioms kainoms ir vertinant tai, kad tuo metu itin sparčiai augo ekonomika, visiškai normalu, kad vidutinės klasės būstai buvo populiariausi – tokius 2021 m. pirko daugiau nei 70 proc. naujakurių. Tuo tarpu ekonominės klasės būstus įsigijo vos 20 proc. gyventojų. Šiandien tikslių skaičių dar neturime, bet matome, kad situacija keičiasi iš esmės“, – sako NT ekspertas R. Pleteras.
Anot jo, įprastai gyvenamojo būsto rinkai būdingi cikliški svyravimai, dažnai priklausantys nuo kelių visiems suprantamų priežasčių – ekonominės padėties šalyje, bankų požiūrio į skolinimąsi, gyventojų pajamų augimo ir pačio gyventojų skaičiaus augimo. Tačiau pastarieji metai buvo kitokie.
„Pandemijos laikotarpiu fiksuoti net keli kainų šuoliai susiję su karantinais, nes staigiai augo nuosavo būsto paklausa, o tuo pat metu ėmė strigti statybinių žaliavų tiekimas. Kitas ryškus šuolis įvyko visai neseniai – po prasidėjusio karo Ukrainoje, kai dar labiau išbrango statybos kaštai, mažėjo ir brango darbo jėga, o šalia viso to dar įsismarkavo infliacija. Tokių vėjų NT rinka Lietuvoje dar nebuvo patyrusi. Galima sakyti, jog visus ištiko savotiškas šokas, kuris lėmė tikrą chaosą“, – sako R. Pleteras.
NT ekspertas sako, kad šiandien rinkoje už vidutinės klasės būsto kvadratinį metrą su daline apdaila vidutiniškai prašoma 4 tūkst. eurų, o prestižinio būsto kainos siekia ir 6, ir 7 tūkst. už kvadratinį metrą – kartais ir dar daugiau.
„Brangimo neišvengė ir ekonominė klasė, nes pastatų konstrukcijos ir energetinė klasė – nesvarbu ar daugiabutis yra prestižinės klasės, ar ekonominės – reikalauja tokios pat kokybės, tai reiškia tokių pačių medžiagų statyboms, kurios taip pat brangsta.
„Dėl to ekonominės klasės būstų kainos šiuo metu yra šoktelėjusios į viršų tiek, kad jau susilygino su 2019 m. siekusiomis net ne vidutinio, o prestižinio būsto kainomis. Šiuo metu ekonominio būsto kvadratinio metro kaina su daline apdaila Vilniuje viršija 2 tūkst.“, – dėsto R. Pleteras.
Ekonominė klasė vis dar daugelio kišenei
„Bonava Lietuva“ vadovas sako, kad gyvenamojo būsto skirstymas pagal klases labiau yra susijęs ne su pačio būsto kokybe, tačiau dažnais atvejais su jo vieta arba papildomomis paslaugomis, tokiomis kaip apsauga, priežiūra, patarnavimais.
„Prestižiniai būstai įprastai yra miesto centre, Senamiestyje, Užupyje, Žvėryne ar Paupyje. Vidutinė klasė vyrauja Naujamiestyje, Žirmūnuose ar, pvz., Šnipiškėse. Tuo tarpu ekonominė klasė dominuoja Fabijoniškėse, Pašilaičiuose, Pilaitėje ar Bajoruose“, – aiškina R. Pleteras ir priduria, kad būtent šiuose mikrorajonuose šiandien būstai yra labiausiai prieinami vidutines pajamas gaunantiems gyventojams.
NT ekspertas pataria, kad renkantis būstą svarbiausia yra ne jo prabangos klasė, o tai, ar jame bus patogu gyventi, taip pat kaip gerai išvystyta šalia esanti infrastruktūra, kaip patogiai ir ar apskritai įrengtos kaimynystės ir laisvalaikio erdvės. Be to, kaip teigia R. Pleteras, būsto klasės gali „migruoti“ – iš vienos klasės pereiti į kitą, priklausomai nuo būsto įrengimo.
„Šiais laikais ypač sparčiai keičiasi gyvenimo standartai, poreikiai ir vertybės. Visi naujakuriai yra reiklūs kokybei, todėl šiandien pardavėjai siūlantys ekonominę klasę iškart su pilna apdaila gali pasiūlyti net geriau įrengtą būstą nei žmogus pats įsirengtų, atsižvelgiant į nekontroliuojamą statybinių medžiagų ir darbo jėgos kainų augimą“, – sako „Bonava Lietuva“ vadovas R. Pleteras.
Komentaras
2024-10-02 15:03
Asmenys, imantys būsto paskolą, didžiausią dėmesį įprastai skiria palūkanų dydžiui ir jų sumai, tačiau dažnai neįvertina papildomų išlaidų, susijusių su nekilnojamojo turto įsigijimu. Kokios šios išlaidos yra ar galėtų būti, nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, daugiausia – jaunesni žmonės ir ...
2024-09-26 14:49
Lietuvos mažos ir vidutinės įmonės turi galimybę gauti itin palankų finansavimą, siūlomą Europos investicijų banko (EIB). Bendradarbiaudamas su „Luminor" banku, Baltijos šalių verslams EIB skiria net 332 mln. eurų, kurie padės įmonėms augti, diegti inovacijas ir įgyvendinti tvarumo projektus. Nors š...
2024-09-25 16:38
Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota nuo 2024 m. sausio 1 d. pagal anksčiau atliktus Žemės įstatymo...
2024-09-23 08:02
Profesinę statybininkų šventę pasitikome naujų verslo ir geopolitinių realijų akistatoje. Visi mes, statybų industrijos dalyviai, susiduriame su naujais iššūkiais. Projektai tampa vis sudėtingesni, terminai – trumpesni, o kylantys kokybės reikalavimai ir visapusiškas tvarumo poreikis verčia ieškoti ...
2024-09-13 08:25
Per pastaruosius metus statybos sektoriuje matome ženklius pasiekimus, susijusius su skaitmenizacija ir technologijų pažanga. Pirmiausia, vis didesnis dėmesys skiriamas darbui 3D erdvėje – tiek projektavimo, tiek statybų valdymo srityje.
2024-09-07 08:00
Statybininkų diena yra puiki proga pažvelgti į statybos sektoriaus pasiekimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame.
2024-09-06 07:06
Per paskutinius penkerius metus pastebime tendenciją, kad į statybos sektorių ateina daugiau specialistų, kurių kompiuterinis raštingumas yra aukštesnis.
2024-09-05 16:59
Darbo sutartis – tai darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį, būdamas pavaldus darbdaviui, darbuotojas įsipareigoja jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį.
2024-09-05 11:21
Kas yra EURIBOR ir kodėl jis kinta – būtent į tokį klausimą negali atsakyti 22 proc. Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį atlikta apklausa. Todėl sklaidome neaiškumus – plačiau apie EURIBOR pasakoja „Luminor" banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
2024-09-04 13:13
Darbo kodekso 28 straipsnis numato, kad šeiminių įsipareigojimų turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus.
2024-08-27 13:52
Įprastai būsto įsigijimas vyksta keliais etapais. Pirmiausiai pasirašoma preliminari, o vėliau – notaro patvirtinta pirkimo – pardavimo sutartis, kartais prieš šias pasirašoma ir rezervacijos sutartis. Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti pirkėjui prieš pasirašant preliminarią arba nota...
2024-08-21 13:17
Darbo kodekse numatyta, kad privaloma gerbti darbuotojo pasirinkimą tobulėti profesiškai, taigi darbdavys privalo imtis priemonių, kad darbuotojas galėtų didinti savo kvalifikaciją ir profesionalumą, taip pat – gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančių verslo, profesinių ar darbo sąlygų.
2024-08-20 17:21
Nors vasara jau skaičiuoja paskutines savaites, daugelis vis dar ieško būdų, kaip suderinti veiklas likusiomis šiltojo metų laiko dienomis ir darbą. „Dalis darbuotojų jau išnaudojo didžiąją dalį kasmetinių atostogų, todėl baigiantis vasarai ieško lankstesnio darbo laiko organizavimo galimybių. Ypač ...
2024-08-19 09:38
Nusikalstama veikla užsiimantys asmenys paprastai vengia, kad jų vardu būtų registruotas oficialus turtas, jog išvengtų turto konfiskavimo ir žalos atlyginimo. Jie dažnai perleidžia turtą tretiesiems asmenims, sudarydami teisėtus sandorius, pavyzdžiui, dovanojimo ir pardavimo, kuriuose dažnai dalyva...
2024-08-16 14:10
Prigijęs darbas nuotoliu vertinamas nevienareikšmiškai: kol vieniems darbuotojams tai yra privalumas, darbdaviams – nemenkas iššūkis. Personalo specialistė primena, kokiais atvejais darbuotojas gali paprašyti dirbti nuotoliu ir dėl kokių priežasčių darbdaviai gali jų prašymo nepatvirtinti, rašoma pr...
2024-08-14 10:40
Verslo pasaulyje nuobodžių dienų nebūna. Verslininkai nuolat priversti sukti galvas, kaip populiarinti savo produktą ar paslaugą, kaip didinti pardavimus ir pajamas ar kaip užtikrinti gerą atmosferą darbe ir darbuotojų pasitenkinimą. Žinoma, yra ir mažiau maloni verslo pusė – ginčai tarp partnerių a...
2024-08-14 10:16
Darbdaviai, darbdavių organizacijos, profesinės sąjungos ir profesinių sąjungų organizacijos Darbo kodekso nustatyta tvarka turi teisę inicijuoti kolektyvines derybas dėl kolektyvinių sutarčių sudarymo ar pakeitimo, jose dalyvauti ir sudaryti kolektyvines sutartis.
2024-08-12 09:01
Darbuotojų atstovų – profesinės sąjungos, darbo tarybos ar darbuotojų patikėtinio – veikla turi būti organizuota, vykdoma jiems bendradarbiaujant ir taip, kad bendrieji darbuotojų interesai ir teisės būtų ginami kuo veiksmingiau. VDI pažymi, kad darbo taryba negali atlikti tų darbuotojų atstovavimo ...
2024-08-09 09:50
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos pokyčiai neretai sukelia sunkumų ne tik norintiems įsigyti nuosavą būstą, bet ir siekiantiems jį parduoti. Šiemet individualių namų pardavimų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, pastebimai sumažėjo. Be to, pastebima, kad visame segmente išaugusios būstų kainos...
2024-08-06 10:28
Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal nuosavo nekilnojamojo turto kiekį – nuosavą būstą turi net 89 proc. Lietuvos gyventojų, rodo 2022 m. „Eurostat" duomenys. Vis dėlto, šalyje dar gajūs klaidingi įsitikinimai, kuriais lietuviai remiasi įsigydami būstą. Kokie jie, pasakoja „Luminor" banko Mažmen...