2025 m. kovo 16 d. sekmadienis, 19:05:42
Reklama  |  facebook

Naujamiestyje laukiama ir skvero, ir Šv. Stepono gatvės atnaujinimo

2020-01-29 16:23
Apželdintas, įvairių laisvalaikio veiklų siūlantis skveras – tokią funkciją Vilniaus miesto savivaldybė ir savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ architektai siūlo asfalto dengiamai ir pramoninės paskirties statinių vis dar nusėtai buvusiai bendrovės „Gatvių statyba“ teritorijai šalia Šv. Stepono bažnyčios Naujamiesčio rajone.
nuotrauka
Šv. Stepono skveras. SĮ „Vilniaus planas“ vizualizac.


Minimos įmonės
ID Vilnius (iki 2023 m. lapkričio – Vilniaus planas), UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
KPD (Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos),
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, VŠĮ
Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje į projektinių pasiūlymų pristatymą susirinkusios dešimtys vilniečių – vienas įrodymų, kad miesto savivaldybės pasiryžimas gamybinę teritoriją paversti rekreacine žaliųjų zonų kaip oro stokojančiame Naujamiestyje yra sveikintinas ir visuomenei labai rūpintis sumanymas. Per viešinimui skirtas savaites sostinė savivaldybė gavo gausybę laiškų su pasiūlymais dėl sprendinių ar jų korekcijų – kitas šio projekto aktualumo įrodymas. Skvere gyventojai tikisi ne tik poilsio zonos, bet ir įvairių veiklų (sporto aikštelės, renginių erdvės, grilio zona ir pan.), net šiandien vis populiarėjančio bendruomeninio daržo. Vietos gyventojų vizijos papildė projekto siūlymus rekonstruoti planuojamai Šv. Stepono gatvės atkarpai nuo V. Šopeno g. iki Algirdo/Geležinkelio g. Tačiau dauguma gautų pasiūlymų yra prieštaraujantys vieni kitiems, todėl suderinti visas įvairių interesų grupių pozicijas bei lūkesčius viename projekte nepaprastai sudėtinga.

Į 2,5 val. trukusį projekto pristatymą susirinkę miestiečiai turėjo pageidavimų ir dėl būsimojo Šv. Stepono skvero įrengimo, ir dėl gatvės atnaujinimo, į kurią architektūriniais sprendiniais bandoma pritraukti daugiau pėsčiųjų iš Senamiesčio, pritaikyti ją ir dviratininkams bei mažinti motorizuoto transporto tranzitą.

Asfaltą pakeis želdynai


Projekto pristatyme aptartas ir poreikis Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos užsakyti teritorijos saugojimo reglamentą. Iš susirinkusiųjų pastabų buvo matyti, kad jautriausios visuomenės aptarimuose bus diskusijos apie tą dalį teritorijos, kur XVII–XIX a. buvo kapinės, vėliau virtusios kalėjimo kiemu, o nuo XIX a. I pusės – gamybine teritorija.

Šv. Stepono skveras. SĮ „Vilniaus planas“ vizualizac.

Projekto autorius architektas Paulius Jonys (projekto vadovas – Vincas Brezgys) akcentavo, kad buvusių kapinių teritorijos tiksliai identifikuoti negalima (neišlikusi kapinių tvora ar kt. ženklai), tačiau, remiantis istoriniais planais, galima gana tiksliai nustatyti, kur prieš beveik 200 metų buvo kapinių teritorija. Remiantis šia informacija projekte pasiūlytos trys zonos: pirmoji – esanti šalia Šv. Stepono bažnyčios (sakralinė zona), kurios vientisumas šiuo metu yra suskaidytas dėl skirtingų (valstybinių ir privačių) sklypų; antroji zona – buvusių kapinių teritorijoje, kurios didžiąją dalį siūloma iš šiuo metu esamos asfalto aikštelės paversti pieva, skirta vietos bendruomenės poreikiams ir poilsiui, o tolesniuose projekto etapuose čia planuojama numatyti informacinę sistemą, skirtą istorijos pažinimui ir atminimui; trečioji – arčiausiai įėjimo į teritoriją esanti – zona skirta aktyvesnei veiklai, kurioje numatytos vaikų ir sporto aikštelės, renginių erdvė ir kt.

Dalis pristatyme dalyvavusių istorikų pritarė autoriaus idėjai numanomą buvusių kapinių teritoriją tiesiog apželdinti ir atriboti nuo aktyvesnės veiklos, bet buvo išsakyta ir siūlymų ją paženklinti raiškiau.

Dar neseniai šioje teritorijoje veikė statybos įmonės, o asfalto danga, kuria padengta didžioji teritorijos dalis, primena apie miesto raidos pokyčius, kai dar visai neseniai čia buvo laikoma statybinė technika ir sandėliuojamos medžiagos. Be to, skvero sklype vis dar galima pamatyti buvusios gamybinės ir sandėliavimo infrastruktūros liekanų. Atsižvelgiant į teritorijų konversijos tendencijas dalį jų projekte siūloma palikti pritaikius šiuos elementus naujoms funkcijoms.

Seni įrenginiai – naujos funkcijos

Pavyzdžiui, teritorijoje esantį aukštą metalinį kaminą galima būtų paversti meniniu akcentu, kuris taptų skvero žymeniu miesto panoramose ir kviestų aplankyti šią vietą. Taip pat kaminas galėtų virsti Naujamiesčio „akimi“ (periskopu), kuri leistų apžvelgti miesto senamiestį, kadangi Šv. Stepono skveras yra tokiame pat aukštyje kaip Gedimino kalnas, tad naudojantis periskopu atsivertų miesto panorama iš kitos perspektyvos.

Atliekant teritorijos archeologinius tyrinėjimus atrastas įspūdingo tūrio katilas smalai, kuriame daugiau nei prieš 30 metų buvo kaitinamas gatvių remontui ir statybai reikalingas bitumas. Šis katilas taip pat galėtų rasti savo vietą ir paskirtį naujai atgimstančioje erdvėje – jį iš dalies atkasus, išvalius, galima paversti renginių ar poilsio erdve.

Šv. Stepono skveras. SĮ „Vilniaus planas“ vizualizac.

Įgyvendinant projektą, menkaverčius statinius planuojama nugriauti, tačiau vieno istorinių bruožų turinčio pastato fasadą – mūrinę sieną su trimis arkiniais langais – siūloma palikti ir suformuoti ažūrinį paviljoną pievos centre. Esant paviljone iš jo visomis kryptimis atsivertų vaizdas į svarbias teritorijai vietas: Šv. Stepono bažnyčią, naują didelę pievą ir obelų sodą. Paviljono viduje galimas meninis akcentas skirtas pažymėti ir įamžinti vietos istoriją.


Kitame pastate, esančiame prie Šv. Stepono gatvės ir aktyvios veiklos zonos, siūloma įrengti patalpas, kuriose galėtų atsirasti kavinė, viešasis tualetas ir kitos teritorijos aptarnavimui reikalingos funkcijos.

Įėjimas į skverą ir tako pradžia projektuojami žvilgsnį kreipiant į Šv. Stepono bažnyčią. Visa skvero teritorija bei Šv. Stepono gatvė projektu yra pritaikoma įvairių poreikių žmonėms, laikantis universalaus dizaino principų. Išardant asfalto dangą ir aptvarkant esamą reljefą bei želdinius, norima suformuoti kuo didesnį vejos plotą – pievą įvairioms veikloms. Tarp gausybės čia atsirasiančių želdinių planuojamas ir obelų sodas.

Nuo XX a. pradžios teritorijoje sandėliuojant statybines medžiagas naudoto galingo krano konstrukciniai elementai, šiandien sukuriantys įspūdingą teritorijos vaizdinį, taip pat galėtų būti išsaugoti ir pritaikyti įvairioms veikloms rekonstruojant skverą. Projekto kūrėjai pažymi – tokio industrinio ir bažnytinio palikimo koncentracijos vienoje vietoje nėra niekur Lietuvoje, todėl tai yra ir vietos simbolis, kuris galėtų atspindi tiek žmonių, tiek vertybių susipriešinimą. Autorius pažymi, jog paliekant industrinius objektus ir pritaikant juos naujai funkcijai nėra menkinama istorinė teritorijos ar joje esančios bažnyčios vertė, bet priešingai – pabrėžiama permaininga vietos istorija, kuri yra reikšminga ateities kartoms.

Jungtis tarp stoties ir senamiesčio

Atgimstant stoties rajonui, pasiūlytas ir atskiras susisiekimas su būsimuoju skveru – šiuo metu patekimas iš šios teritorijos į skverą sudėtingas dėl reljefo skirtumų tarp Geležinkelio ir Šv. Stepono gatvių, todėl ateityje virš Šv. Stepono gatvės galėtų atsirasti nedidelis pėsčiųjų viadukas, kuris sujungtų aukščiau esantį žalią plotą su geležinkelio teritorija.

Rekonstruota Šv. Stepono gatvė, kuri būtų pritaikyta dviratininkams ir pėstiesiems, taptų nauja trasa, kuri sujungtų miesto senamiestį su besivystančiu stoties rajonu. Gatvė istoriškai padalyta į dvi dalis – pietinę ir šiaurinę. Jas ketinama sujungti, įrengiant pėsčiųjų-dviratininkų jungtį tarp Punsko ir Panerių gatvių. Pietinė gatvės dalis suprojektuota vienpusio eismo Geležinkelio gatvės link, su dviračių taku. Šiaurinė gatvė dalis taptų lėto eismo gatve, kurioje pirmenybė teikiama pėstiesiems ir dviračiams, o dangos pritaikytos patogiam vietos gyventojų judėjimui. Tikimasi, jog praplatėjus šaligatviams ir padidėjus pėsčiųjų srautui pagerės komercinių patalpų pirmuose aukštuose situacija, atsiras daugiau kavinių ir parduotuvių.

Po projektinių pasiūlymų pristatymo, kaip dalijasi savivaldybė, SĮ „Vilniaus plano“ komanda planuoja įvertinti gyventojų pasiūlymus, atsižvelgti į per viešą diskusiją kultūros paveldo specialistų, gyventojų ir suinteresuotos visuomenės pateiktas rekomendacijas, dėl kurių gali atsirasti ir pristatytųjų sprendinių pakeitimų.

Šv. Stepono skvero ir gatvės rekonstrukcijos projektiniai pasiūlymai. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-03-14 07:07
Mokytoja Liuda galėtų sakyti, kad gyvena svajonių name, jei ne kiek pabodusi ir jaukumo stokojanti svetainė, kurioje kartu su vyru leidžia didžiąją dalį laisvo laiko. Ir nors namų svetainėje karaliauja židinys, tačiau baldai bei jų išdėstymas iki šiol neleido jo išryškinti kaip kambario pagrindinės ...
nuotrauka
2025-03-07 13:33
Išgirdus „Fendi“ pavadinimą, pirmiausia įsivaizduojame įspūdingus podiumus ir ikoniškas rankines, simbolizuojančias prabangą bei amžinąją eleganciją. Tačiau aukštosios mados namai „Fendi“ nusprendė peržengti drabužių bei aksesuarų ribas ir sukurti architektūrinį šedevrą – Marbeljoje išdygo pirmasis ...
nuotrauka
2025-03-03 17:42
Šiuolaikinis darželis šiandien – tai kur kas daugiau nei tradicinė vaikų priežiūros įstaiga. Pastaraisiais metais Vilniuje formuojamas naujas požiūris į ikimokyklinių ugdymo įstaigų architektūrą: darželiai projektuojami kaip harmoningos su aplinka, socialinius įgūdžius ugdančios erdvės, atviros viet...
nuotrauka
2025-02-27 10:07
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo t...
nuotrauka
2025-02-25 15:58
Editos svetainė ilgą laiką buvo nepilnai įrengta – joje buvo tik televizorius, pasiskolinta sofa su foteliais ir daugybė vaiko žaislų. Šeimininkė norėjo atnaujinti šią erdvę, kad ji taptų jaukia vieta, kurioje su sūnumi galėtų praleisti daugiausiai laiko, o retkarčiais – ir priimti svečius. Negana t...
nuotrauka
2025-02-24 16:39
Vilniaus Perkūnkiemio rajone atsirasiančios viešosios erdvės projektuotojais pretenduoja tapti dvi projektavimo įmonės. Jos dalyvauja Vilniaus m. savivaldybės užsakymu Vilniaus vystymo kompanijos organizuojamame atvirame architektūrinio projekto konkurse. Gyventojai kviečiami susipažinti su jų archi...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-18 15:15
Kultūros ministras Šarūnas Birutis ir kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė susitiko su Kultūros paveldo ekspertų asociacijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos architektų sąjungos ir asociacijos „Istorinis miestas“ atstovais, su kuriais aptarė aktua...
nuotrauka
2025-02-18 10:50
Namai daugeliui mūsų – ne tik poilsio, bet ir laisvalaikio leidimo vieta. Tačiau kai juose erdvės maža, o veiklų sąrašas didelis, tenka išradingai suktis iš padėties. Antai Rasa bute gyvena kartu su savo trečioku sūnumi. Bene daugiausia laiko jie praleidžia maždaug 17 kvadratinių metrų ploto erdvėje...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-12 08:34
Netoli Trakų gyvenanti šeima pasistatė namą, kurį įrenginėja patys, savomis rankomis, tad iki šiol jų virtuvėje stovėjo tik tai, ką turėjo – dujinė viryklė, plautuvė ir kelios spintelės. Nors erdvė, numatyta virtuvei, name – didelė, tačiau pačių įsirengta ji buvo nefunkcionali. Pasak interjero dizai...
nuotrauka
2025-02-05 10:56
Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatai – daug dėmesio, emocijų sulaukę statiniai, dėl kurių ateities pastaraisiais metais buvo ir daug dirbama, ir daug diskutuojama. Ledai pajudėjo – abiejuose pastatuose pradėti projektavimo darbai. Juos, šalia kitų tvarkomų ar sutvarkytų mūsų šalies istorijai ...
nuotrauka
2025-02-05 09:19
Vieni pasaulio miestai sprendžia iššūkius, kaip užtikrinti kokybišką gyvenamąją aplinką didžiuliams kiekiams gyventojų, o kiti kovoja su išnykimo grėsme. Nykstančių miestų kategorijoje rikiuojasi ne tik tokie kaip Lietuvos mažieji miestai, bet ir visame pasaulyje plačiai žinomi, turistų gausiai lank...
nuotrauka
2025-02-03 10:44
„Auksinė paletė“ – interjero dizainerių „Oskaras", suburiantis talentingiausius Lietuvos architektus ir dizainerius. Per 20 metų konkursas tapo kokybės ir profesionalumo simboliu: jame dalyvavo per tūkstantį kūrėjų, pateikta daugiau nei 2 tūkst. darbų. Jubiliejinė sukaktis – tai proga apžvelgti inte...
nuotrauka
2025-01-31 11:10
Vilniuje, ant Tauro kalno kylanti Nacionalinė koncertų salė – ambicingas projektas, duris atversiantis 2028 metais, tačiau jį jau spėjo įvertinti tarptautinė bendruomenė. Prestižiniuose nekilnojamojo turto rinkos apdovanojimuose (orig. Marché International des Professionnels de l'Immobilier (MIPIM))...
nuotrauka
2025-01-29 09:25
Lietuvos mokyklos tikisi pokyčių ir atveria duris skirtingų sričių profesionalams. Vis dėlto, kiek ir kokių specialistų reikia, norint kartu sukurti mokyklą, atliepiančią visus ugdymo poreikius? Kokia turi būti švietimo erdvė? Atsakymų į šiuos klausimus buvo ieškoma Vilniaus Gedimino technikos unive...
nuotrauka
2025-01-27 09:21
Apšvietimas, kai jis yra gerai apgalvotas ir suplanuotas – yra labai svarbus elementas kuriant patogias, energiją taupančias ir funkcionalias erdves. Šiuolaikinės apšvietimo valdymo technologijos jau seniai peržengė paprastų jungiklių galimybių ribas. Šiuo metu rinkoje yra įvairių apšvietimo valdymo...
nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras