2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 17:03
Reklama  |  facebook

Naujos prievolės užsakantiems statybos darbus – galios ne tik įmonėms, bet ir fiziniams asmenims

2022-01-31 16:00
Ne tik įmonės, užsiimančios nekilnojamojo turto plėtra, bet ir visos kitos naujas statybas arba esamų statinių rekonstravimą ar remontą planuojančios įmonės bei fiziniai asmenys turėtų pasiruošti balandį įsigaliosiančiam naujam reguliavimui. Visi statybos darbų užsakovai taps atsakingi, kad dirbantieji jų objektų statybvietėse turėtų skaidriai dirbančių asmenų identifikavimo kodus.
nuotrauka
Sandra BLIUVAITĖ-ŠULCIENĖ, advokatų kontoros TGS Baltic asocijuotoji partnerė


Minimos įmonės
TGS Baltic, advokatų kontora,
Įsigaliojus naujajai tvarkai, tiek fiziniams asmenims, tiek ir įmonėms už pažeidimus grėstų baudos, tačiau didžiausia rizika įmonėms – tapti nepatikimais mokesčių mokėtojais, prarandant teisę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir gauti finansinę paramą.

Įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama mažinti nelegalų darbą statybose, Seimas priėmė praėjusių metų pabaigoje – jie įsigalios nuo šių metų balandžio mėnesio. Naujuoju reguliavimu siekiama statytojui (užsakovui) nustatyti realią atsakomybę už visus jo objekte dirbančius asmenis. Tiesa, statybvietėse esančių asmenų identifikavimo pareigas užsakovas sutartimi galės pavesti vykdyti vienam iš rangovų bei tokiu būdu jam „perkelti“ atsakomybę už atitinkamų pareigų pažeidimą.

„Naujas teisinis reguliavimas dėl į statybvietę patenkančių ir joje esančių asmenų identifikavimo aktualus ne tik juridiniams asmenims, bet ir statybos darbus užsakantiems fiziniams asmenims. Neretai manoma, kad statybos darbus užsakantiems asmenims pakanka sudaryti rangos sutartį ir viskuo – reikiamais leidimais, darbų sauga, kitų reikalavimų laikymusi – pasirūpins rangovas. Tačiau naujasis teisinis reguliavimas pirminiu atsakomybės subjektu iškelia būtent statytoją (užsakovą). Todėl, jeigu sutartyje su rangovu ar atskirame susitarime nebus apibrėžta, jog būtent rangovas turi užtikrinti tinkamą į statybvietę patenkančių ir joje esančių asmenų identifikavimą, atsakomybė bus taikoma statytojui (užsakovui), net jei juo yra fizinis asmuo“, – teigia Sandra Bliuvaitė-Šulcienė, advokatų kontoros TGS Baltic asocijuotoji partnerė, Nekilnojamojo turto, statybos ir aplinkos apsaugos specializacijos grupės vadovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad naujas teisinis reguliavimas aktualus ne tik naujos statybos atveju, bet ir atliekant statinių rekonstravimą ir remontą – tiek kapitalinio, tiek ir paprastojo remonto darbus.

Naujos prievolės ir sankcijos

Statybos darbus užsakantys fiziniai asmenys ir įmonės (arba jų įgaliotas rangovas) privalės užtikrinti, kad visi statybvietėje esantys ir statybos darbus atliekantys žmonės turėtų skaidriai dirbančių asmenų identifikavimo kodus arba juose užšifruotus duomenis pagrindžiančius dokumentus, jeigu kodas negali būti suformuotas. Planuojama, jog statybose skaidriai dirbančiųjų ID veiks tokiu pat principu kaip Galimybių pasas. Visi statybvietėje esantys asmenys privalėtų pateikti identifikavimo dokumentus ne tik statytojui (užsakovui) ar jo įgaliotam rangovui, bet ir patikrinimus atliekančioms valstybės institucijoms.

Jeigu statybos darbų užsakovas arba jo įgaliotas rangovas yra fizinis asmuo, už pažeidimus grėstų bauda nuo 500 iki 1 100 eurų, o už pakartotinį pažeidimą – nuo 1 100 iki 2 550 eurų.

Kai statytojas arba jo įgaliotas rangovas yra įmonė, už pažeidimus grėstų 2 000-5 000 eurų bauda , o už pakartotinius pažeidimus – 5 000-7 000 eurų bauda. Be to, finansinės sankcijos gali būti pritaikytos ir įmonės vadovui arba kitiems atsakingiems fiziniams asmenims – nuo 1 100 iki 2 550 eurų, o už pakartotinį pažeidimą bauda siektų nuo 4 000 iki 6 000 EUR. S.Bliuvaitė-Šulcienė akcentuoja, kad tuo atveju, jeigu juridinio asmens vadovui arba kitam atsakingam asmeniui būtų skirta ne mažesnė nei 1 500 eurų bauda ar bet kokio dydžio bauda už pakartotinį pažeidimą, toks juridinis asmuo nebebūtų laikomas atitinkančiu minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų. Tai reiškia, kad įmonė negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, negalėtų gauti paramos gavėjo statuso, o jei tokį turi – jis būtų panaikinamas, būtų taikomi ilgesni mokestinio patikrinimo senaties terminai, galėtų būti apribotas tam tikrų licencijų išdavimas.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad jeigu įmonė – statytojas (užsakovas) ar jo įgaliotas rangovas pažeis savo pareigas užtikrinti visų statybvietėje esančių asmenų identifikavimą, galės būti skiriama tiek Užimtumo įstatyme numatyta bauda juridiniam asmeniui, tiek ir Administracinių nusižengimų kodekse nurodyta bauda juridinio asmens vadovui ar kitam atsakingam fiziniam asmeniui. Tiesa, jei konkretaus pažeidimo atveju nebus nustatyta juridinio asmens vadovo kaltė, jam bauda nebus skiriama“, – kalba advokatų kontoros TGS Baltic Nekilnojamojo turto, statybos ir aplinkos apsaugos specializacijos grupės vadovė.

Sutarčių svarba

Atsižvelgiant į netrukus įsigaliosiančius teisinio reguliavimo pokyčius, yra labai svarbu sudaromose rangos sutartyse aptarti, kas bus atsakingas už statybvietėje esančių asmenų identifikavimą, taip pat kitas su tuo susijusias statytojų (užsakovų) ir rangovų teises, pareigas ir atsakomybę.

„Iki šiol rangos ir subrangos sutartyse nebuvo įprasta aptarti su nelegaliu darbu susijusių aspektų. Dažniausiai tebūdavo bendro pobūdžio nuostatos apie teisės aktų reikalavimų laikymosi užtikrinimą. Nuo šiol statytojai (užsakovai) turėtų būti suinteresuoti su rangovais sudaromose rangos sutartyse užsitikrinti savo teisių apsaugą tuo atveju, jeigu rangovas tinkamai nevykdo skaidriai dirbančių asmenų identifikavimo reikalavimų. Savo ruožtu rangovai turėtų būti suinteresuoti su subrangovais sudaromose subrangos sutartyse taip pat užsitikrinti savo teisių apsaugą, jeigu subrangovai neužtikrina, jog jų darbuotojai, atlikdami statybos darbus, turėtų skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą ar jame užšifruojamus duomenis pagrindžiančius dokumentus“, – pasakoja S. Bliuvaitė-Šulcienė.
 
Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2025-01-23 13:38
Preliminariosios nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartys atrodo kaip paprastas pirmasis žingsnis į sėkmingą sandorį, tačiau net ir mažos detalės, pasak teisininkų, gali tapti reikšmingo konflikto šaltiniu.
nuotrauka
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
nuotrauka
2025-01-20 09:40
Darbdavys verčia dirbti viršvalandžius? Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad darbuotojai gali dirbti viršvalandžius tik raštiškai sutikę, išskyrus tam tikras įstatymo nustatytas išimtis. „Sutikimas dirbti viršvalandžius nėra formalumas – tai būtina sąlyga darbuotojų teisėms užtikrinti", – ...
nuotrauka
2025-01-17 09:31
Pastebėjome, jog ne tik „Summus Capital“, bet ir kiti Baltijos šalyse aktyvūs investuotojai vis dažniau žvalgosi į Lenkiją, o dėl šios priežasties sulaukiame pakartotinių klausimų apie šio sprendimo motyvus. Tam parengemė temų ir klausimų santrauką, kuriuos aptarėme vidiniuose „Zenith“ komandos susi...
nuotrauka
2025-01-16 15:45
Lietuvoje darbuotojai turi teisę į apmokamas nedarbingumo atostogas, kurios yra numatytos ir detaliai sureguliuotos teisės aktuose. Nepaisant to, kai kurie darbuotojai, net ir susirgę, pasirenka eiti į darbą.
nuotrauka
2025-01-16 14:46
Šiuo metu, EURIBOR viršijant 2,5 proc., Lietuvos gyventojų poreikis įsigyti nuosavą būstą tebėra panašiame lygyje kaip 2023 metais. Tačiau gruodį jau ketvirtą kartą iš eilės įvykęs palūkanų normos mažinimas ir vartotojų įperkamumo galios augimas šiemet leidžia tikėtis teigiamų pokyčių. Vis dėlto, no...
nuotrauka
2025-01-15 16:24
„Aš tik statytinis...", „čia tik formaliai mane paskyrė, tikrasis vadovas buvo kitas...", „draugai paprašė formaliai pabūti...", "pinigais disponavau ne aš, buvo kitas vadovas". Tokie ir panašūs pasiteisinimai, girdimi nagrinėjant vadovo atsakomybės klausimus, dažnai glumina teisininkus.
nuotrauka
2025-01-09 16:05
Mažėjančios palūkanų normos vis labiau skatina gyventojus skolintis ir derėtis dėl geresnių turimų paskolų maržų. Didėja tiek naujų būsto paskolų skaičius, tiek ir paskolų srautai, o mėnesinė naujų vartojimo paskolų apimtis pasiekė istoriškai aukštą lygį.
nuotrauka
2025-01-09 09:11
Lietuvoje įstatymai reglamentuoja, kada ir kaip dividendai gali būti skirstomi, užtikrinant, kad būtų išlaikomas įmonės mokumas ir akcininkų teisės.
nuotrauka
2025-01-08 09:35
Darbo taryba – tai įmonės ar institucijos darbuotojų išrinkti atstovai, atstovaujantys darbuotojų interesams, ginantys darbuotojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises. Ši taryba privalo būti sudaryta darbdavio iniciatyva, kai darbuotojų skaičius viršija 20, išskyrus Darbo kodekse numatyt...
nuotrauka
2025-01-06 14:08
Lietuva laiku neįgyvendino 2020 m. Europos Sąjungos (ES) priimtų PVM direktyvos pakeitimų, kurie buvo skirti smulkaus verslo schemos (SVS) taikymui ir virtualiai teikiamų paslaugų apmokestinimo vietos nustatymui. Šie pakeitimai, kuriuos visos ES valstybės narės turėjo įtraukti į savo nacionalinę tei...
nuotrauka
2024-12-31 14:02
Ateinantys 2025-ieji metai bus ir vėl labai karšti metai, tiesa, kiek vėsesni nei buvę 2023-ieji ir 2024-ieji. Čia klimato prognozė. Tačiau taip pat labai norėtųsi, kad pasaulyje ir Lietuvoje pradėtų vėsti ir politinės, geopolitinės, tarptautinės prekybos nesutarimų „temperatūros“. Vis dėlto panašu,...
nuotrauka
2024-12-30 12:55
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie reikšmingus Darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. Šie pokyčiai apima tiek darbuotojų teisių apsaugos stiprinimą, tiek darbo santykių skaidrumo užtikrinimą.
nuotrauka
2024-12-27 11:56
2024 m. lapkričio 25 d. rytą Vilniuje, netoli oro uosto, šalia gyvenamojo namo nukritus ir sudužus Ispanijos oro bendrovės „Swift Air" lėktuvui „Boeing 737-476 (SF)", buvo padaryta žala ne tik lėktuvu gabentiems kroviniams ir paštui, tačiau ir trečiosioms šalims. Nukentėję gyventojai, kiti tretieji ...
nuotrauka
2024-12-17 16:27
Palaipsniui mažėjanti „Euribor" palūkanų norma, gerėjančios galimybės pasiskolinti didesnę sumą ir kiti faktoriai skatina Lietuvos gyventojus į sprendimą įsigyti nuosavą būstą žiūrėti vis pozityviau. Pasiruošę svarbiam žingsniui, gyventojai vis dažniau renkasi būsto paskolos reikalus tvarkyti nuotol...
nuotrauka
2024-12-17 16:14
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad darbo ginčų komisijos (DGK) dažnai sulaukia darbuotojų prašymų pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, kai darbdavys, remdamasis nepatenkinamais išbandymo rezultatais, nutraukia darbo sutartį.
nuotrauka
2024-12-16 09:11
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) dažnai sulaukia darbdavių klausimų dėl svarbiausių darbo santykių aspektų. Štai trys aktualiausios temos, padedančios užtikrinti tinkamą darbo santykių administravimą ir laikytis teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2024-12-14 06:08
Kalėdiniams renginiams okupuojant darbo kalendorius, advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, Darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė primena – šventiniai įmonės renginiai yra ne tik smagaus laiko praleidimo, bet ir potencialių teisės pažeidimų vieta.
nuotrauka
2024-12-10 15:37
Gruodis – metas, kai verta prisiminti svarbius finansinius įsipareigojimus. Vienas tokių – nekilnojamojo turto mokestis. Artėjant gruodžio 16-ajai, paskutinei mokesčio sumokėjimo dienai, naudinga pasitikrinti, ar turite prievolę šį mokestį mokėti, ar esate atleidžiami nuo jo pagal taikomas lengvatas...
nuotrauka
2024-12-09 13:35
Toliau mažėjant EURIBOR ir rinkoms tikintis tolesnio jos mažėjimo 2025 m., toliau traukiasi namų ūkių būsto ir įmonių tikrųjų naujų paskolų palūkanų normos. Pingant skolinimuisi, gyventojams vis aktyviau teikiami kreditai – tiek būsto, tiek vartojimo. Įmonių skolinimasis auga nuosaikiau. Mažėjant pa...

Statybunaujienos.lt » Komentaras