2021 rugsėjo 27 d. pirmadienis, 12:54
Reklama  |  facebook

Nuvirtęs ekranas sudomino tik Darbo inspekciją – Vilniaus savivaldybė jokio pažeidimo neįžvelgė

Eiviltas PARAŠČIAKAS      2016-08-02 12:01
Mūsų saugumas – mūsų pačių rankose. Seniai žinomą tiesą dar kartą patvirtino liepos pradžioje sostinės Kalnų parke įvykęs incidentas. UAB „Scenos techninis servisas“ (STS) montuotos metalinės pastolių konstrukcijos, kurios laikė didelį ekraną, nuvirto ant suolų Moksleivių dainų šventės repeticijos metu – ten, kur po kelių valandų turėjo sėdėti minios renginio žiūrovų. Laimingumo atsitiktinumo dėka aukų tuomet buvo išvengta.
nuotrauka
Sostinės Kalnų parke UAB „Scenos techninis servisas“ (STS) montuotos metalinės pastolių konstrukcijos, kurios laikė didelį ekraną, nuvirto ant suolų Moksleivių dainų šventės repeticijos metu. Portalo skaitytojų nuotr.


Minimos įmonės
Layher Baltic, UAB
Scenos techninis servisas, UAB
Incidentas institucijų nesudomino

Kaip paaiškėjo, ne vieną gyvybę galėjęs nusinešti įvykis sudomino tik Valstybinę darbo inspekciją. „Įvykio metu darbuotojai nenukentėjo, tačiau siekiant išvengti panašių atvejų ir tuo labiau – nelaimingų atsitikimų darbe, kai nukenčia darbuotojai, atliekamas išsamus įvykio aplinkybių, jo priežasčių tyrimas, po kurio su įvykiu susijusi įmonė turės parengti atitinkamas prevencijos priemones, kad panašūs atvejai nesikartotų“, – informavo VDI atstovė Audronė Guigaitė.

Nors Kalnų parke tąkart buvo sulaukta ir policijos pareigūnų, tačiau jokių sankcijų bendrovė iš policijos nesulaukė. Taip pat buvo nuspręsta nepradėti ir ikiteisminio tyrimo – nėra nusikalstamos veikos požymių.

Telefonu kalbintas STS atstovas įvykio prisiminti nenorėjo ir nuo detalesnių komentarų susilaikė. „Išsiaiškinome su Darbo inspekcija, buvo atliktas vidinis tyrimas“, – portalui Statybunaujienos.lt lakoniškai komentavo jis. Įvardinti galimų incidento priežasčių įmonės atstovas taip pat nesutiko.

Laikinos konstrukcijos nieko nedomina

Išsiaiškinti, kokie reikalavimai keliami masiniuose renginiuose naudojamoms konstrukcijoms, nuo kurių priklauso didelė dalis jo dalyvių saugumo – nelengvas uždavinys. Kaip teigia Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė Vida Aliukonienė, renginių metu naudojamos konstrukcijos – kilnojamas daiktas, o ne statinys.

„Pastoliai ir ekraną laikančios metalo konstrukcijos turėjo būti tinkamai parinktos (apskaičiuota jų laikymo galia, įvertinus visas konkrečioje situacijoje galimas apkrovas), pagamintos ir sumontuotos pagal gamintojo pateiktą ar projektuotojo parengtą schemą. Šie ir atsakomybės klausimai turėjo būti aptarti organizatorių ir paslaugos teikėjų sutartyje. Sutartyje gali būti numatytos įvairios sąlygos (tarp jų – ir konstrukcijų ekspertizė), kurių įsipareigoja laikytis ją pasirašiusios šalys. Derinimo su valstybės institucijomis teisės aktai nenumato, nebent įrenginiai būtų priskirtini potencialiai pavojingiems“, – teigė pašnekovė.

Leidimus masiniams renginiams išduoda Vilniaus miesto savivaldybės administracija, tačiau ir ji pasitiki gera renginio organizatorių valia – jokių specialių leidimų ir projektų laikinoms konstrukcijoms miesto valdžia taip pat nereikalauja.

Tai patvirtino Gintaras Leperskas, Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento laikinasis Administracinės veiklos skyriaus vedėjas. „Konstrukcijos neturi turėti projektų ir jos nėra iš anksto derinamos derinant renginį. Konstrukcijų naudojimo saugumas yra renginio organizatorių atsakomybė, – teigė savivaldybės atstovas. – Tad už žalos atlyginimą yra atsakingas renginio organizatorius. Savivaldybė suteikia teisę organizuoti renginį, bet nevertina renginio metu naudojamos įrangos, kurią pasirenka ir savo sprendimu naudoja renginio organizatorius“.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija pažeidimo Moksleivių dainų šventės metu neįžvelgė ir baudos STS neskyrė. Nors Savivaldybių tarybų patvirtintų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, taip pat miestų ir gyvenamųjų vietovių statinių tinkamos priežiūros taisyklių nesilaikymas užtraukia įspėjimą arba baudą iki 579 eurų,

Jei renginio metu būtų sužaloti jo dalyviai, sutrikdyta jų sveikata ar patirta kitokia žala, dėl jos atlyginimo tektų nemažai pavargti ir, tikėtina, įsivelti į netrumpą teismų maratoną aiškinantis, kas iš tiesų atsakingas. Žalos atlyginimą aptariamu atveju reglamentuoja Civilinis kodeksas, kuriame visa atsakomybė tenka renginio organizatoriams. Kaip viskas klostytųsi toliau – priklausytų nuo renginio organizatorių ir paslaugos teikėjų sudarytos sutarties niuansų ir vingrybių.

Eksperto komentaras

Įvertinti galimas įvykio priežastis paprašėme ekspertų. Stambiausio Europoje pastolių ir kitų surenkamų konstrukcijų bei kopėčių gamintojo „Wilhelm Layher GmbH&Co“ atstovybės Baltijos šalyse, UAB „Layher Baltic“, direktorius Viktor Voroncov, pamatęs nuotraukas, įvardijo kelis dalykus, galėjusius nulemti didelę nelaimę.

„Pirma, matosi, kad pastolių viduje viskas surūdiję. Matyt, buvo pasirinktas nekokybiškas metalas. Neaišku, ar buvo cinkavimas. Jei buvo, tikėtina, kad atliktas prastai. Iš nekokybiško metalo pagamintos dalys neatlaikė svorio ir vietose, kur aprūdijo, tiesiog „užsilenkė“. Antras dalykas, ko gero, buvo neįvertintas balastas ant konstrukcijos – arba jo ten iš viso nebuvo, netinkamai sujungtos vertikalės. Viską įvertinus neatrodo, kad darbas būtų atliktas profesionaliai“, – aiškina V. Voroncov. Anot jo, profesionalumas šiuo atveju labai svarbus, nes toks bokštas gali nukristi ir ant žmonių minios.

Pašnekovas džiaugiasi, kad tokie įvykiai Lietuvoje visgi reti. UAB „Layher Baltic“ direktorius sako pastebintis, kad saugumo normų laikymasis Lietuvos statybų sektoriuje ir pramogų versle kol kas suprantamas skirtingai.

„Statybų sektoriuje visi dirba kaip Vokietijoje, Prancūzijoje – preciziškai laikydamiesi taisyklių, o pramogų versle kol kas laimi kaina – visi nori kuo pigiau. „Kuo pigiau“ kartais gali baigtis tragiškai“, – sako specialistas.

V. Voroncov pabrėžia, kad statant laikinas konstrukcijas renginiams reikia įvertinti daugybę dalykų, nors niekas oficialiai to ir nereikalauja. „Kas statant scenas skaičiuoja vėjo apkrovas? Turbūt niekas. Kaip žinome, Lietuvoje šią vasarą siautė ne vienas škvalas, todėl tokie dalykai yra labai svarbūs. Kiekviena masinių renginių metų naudojama konstrukcija turi būti pritaikyta indvidualiam atvejui. Variantas, kai turi daug detalių ir keliauji su jomis per renginius, nėra pats saugiausias. Pramogų verslui dar tikrai reiktų pasitempti“, – situaciją apibendrina įmonės atstovas. 

Portalo Statybunaujienos.lt skaitytojų nuotr.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-24 06:10
Mokslo metų pradžia vaikams ir pedagogams dažnai tampa ne tik džiaugsmu, bet ir iššūkiu po atostogų grįžti į disciplinuotą rutiną. Kad mokymosi ir darbo aplinka nekeltų rūpesčių ir būtų maloni bei komfortiška, Vilniaus vystymo kompanija ugdymo įstaigas atnaujina ir modernizuoja.
nuotrauka
2021-09-23 13:03
Tarptautiniame architektūros konkurse, surengtame išrinkti geriausią Vilniaus geležinkelio stoties komplekso, stoties aikštės ir aplinkinės teritorijos pertvarkymo idėją, atskleisti ir komisijos favoritai, ir konkurso dalyvių vardai. Pagal viešųjų pirkimų procedūras, vakar elektroniniu būdu atplėšus...
nuotrauka
2021-09-23 07:04
Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksč...
nuotrauka
2021-09-22 18:47
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai priėmė prokuratūros ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Laura Paulikienė kreipėsi į teismą, prašydama pripažinti negaliojančiomis AB „Klaipėdos nafta“ akcininkų patvirtintas...
nuotrauka
2021-09-22 18:24
Šiandien, rugsėjo 22 d., Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine instancija išnagrinėjo Maskvos namų apeliaciją, kuria buvo skųstas pirmos instancijos sprendimas atmesti Maskvos namų skundą Savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai (savavališkos...
nuotrauka
2021-09-22 11:25
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio ...
nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-22 10:10
Per metus nuo vienos Statybininkų dienos iki kitos Lietuvoje renovuota daugiau kaip 750 senų daugiabučių. Iš viso modernizavus 3742 namus, Lietuva pasiekė 10 proc. atnaujintų daugiabučių slenkstį.
nuotrauka
2021-09-22 05:34
Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigas, laimėjusi konkursą iš 8 pretendentų, pradėjo eiti Milda Račienė.
nuotrauka
2021-09-21 14:40
Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies regionų teritorijose ir didesnio teisinio reguliavimo aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymo pataisas, pagal kurias trumpinamas laikotarpis, po kurio jaunai šeimai nebereikės g...
nuotrauka
2021-09-21 13:29
Seimas svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Andriaus Kupčinsko teiktas Kelių įstatymo pataisas, kurios turėtų pakeisti situaciją planuojant infrastruktūros projektus.
nuotrauka
2021-09-21 10:59
Viena svarbiausių eksporto šalių Lietuvai – Vokietija – panašu, prisitaikė prie pandemijos sukeltos situacijos. Tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ atliktas tyrimas parodė, kad šiemet šalyje padaugėjo mokėjimus atidėti leidžiančių įmonių skaičius, kai pernai tokių bendrovių skaičius stip...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-20 13:10
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui su kaltinamuoju aktu perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems septyniems fiziniams asme...
nuotrauka
2021-09-17 10:20
Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nusprendė kreiptis į Regionų apygardos administracinį teismą su prašymu ištirti, ar Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Klaipėdos tvarkymo ir švaros taisyklės neprieštarauja įstatymams.
nuotrauka
2021-09-17 10:17
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose priimtas nuosprendis baudžiamojoje byloje, kurioje M. B. pripažintas kaltu dėl neatsargumo pažeidęs teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, dėl ko atėmė gyvybę kitam žmogui.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 09:32
Kokiais atvejais perkančiosios organizacijos privalo nurodyti reikalavimus taikyti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodus, nustatys Aplinkos ministerijos parengtas nutarimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos