2024 liepos 13 d. šeštadienis, 0:58
Reklama  |  facebook

Pašalintos biurokratinės kliūtys energijos bendrijoms kurtis

2024-01-26 07:48
Pradėjus svarstyti apie nuosavą atsinaujinančios energetikos šaltinį – saulės elektrinę, gyventojų žvilgsnis paprastai krypsta į gaminančio vartotojo modelį. Šiuo metu gyventojai, įmonės ir įstaigos turi ir dar vieną galimybę – burtis į Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas arba Piliečių energetikos bendrijas ir kartu įsirengti saulės elektrinę. Bendrijos skiriasi savo veiklos galimybėmis.
nuotrauka
Energetikos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
Žiedinė ekonomika, VŠĮ
Atsinaujinančių išteklių energijos bendrija gali veikti kaip gamintojas

Bandomosios Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos (AIEB) pirmininko Domanto Tracevičiaus teigimu, AIEB principas yra gana panašus į nutolusias saulės elektrines, kurių dalį gyventojai gali įsigyti pagal individualius elektros suvartojimo poreikius, tačiau AIEB turi daugiau privalumų.

„AIEB galima steigti kartu su draugais, kaimynais, darbo kolegomis ar bendruomenėje, kurioje yra gyvenama, tuomet įrengti bendrą visos bendrijos narių saulės ar vėjo elektrinę ir visiems kartu naudoti jos pagamintą elektros energiją. Tokios AIEB teikia tiesioginę naudą visiems jų nariams, didina energijos vartojimo efektyvumą, mažina sąskaitas už elektrą ir suteikia galimybę naudoti švarią ar žaliąją elektros energiją savo reikmėms. Esant dabartinėms, itin mažoms saulės modulių kainoms, AIEB įsirengta elektrinė bus tikrai nebrangi, ypač jei bendrija turi žemės sklypą, kuriame būtų galima įrengti saulės elektrinę be didelių tinklo rekonstrukcijų“, – komentuoja pranešime cituojamas AIEB pirmininkas D. Tracevičius.

AIEB ir PEB yra visoje Europos Sąjungoje (ES) veikiantis modelis. Dėl tokių bendrijų veiklos principų, teisių ir atsakomybių ES lygiu yra susitarta 2019 metais, vėliau bendrieji principai atsirado ir Lietuvos nacionalinėje teisėje. AIEB aktyviai steigiamos daugelyje ES šalių, labiausiai išsiskiria Prancūzija, Belgija, Austrija. Pastaroji, pasak D. Tracevičiaus, yra gerasis pavyzdys, kuriuo galėtų sekti ir Lietuva. Prieš keletą metų Austrijoje nebuvo nė vienos AIEB, tačiau situacija pasikeitė atsiradus progresyviam požiūriui ir teisinėms bei finansavimo sąlygoms, įkūrus vieno langelio principu veikiantį kompetencijų centrą, pakonsultuojantį kiekvieną, norintį steigti AIEB.

„Yra ne pelno siekiančių juridinių asmenų, jau gavusių AIEB statusą. Mūsų įsteigta bandomoji AIEB taip pat kol kas dar tik planuoja įsirengti saulės elektrinę. Norime, kad ji veiktų nutolusio gaminančio vartotojo principu, nes toks variantas yra paprasčiausias. Didžiausias iššūkis – surasti tinkamą žemės sklypą, nes šiuo metu turimuose bendrijos narių reikėtų didelių pakeitimų, galinčių lemti ženklią išaugusią viso projekto kainą“, – pasakoja AIEB pirmininkas D. Tracevičius.

AIEB gali veikti kaip gamintojas, savo elektrinėje pagamintą elektrą parduodantis rinkoje, o gautą pelną paskirstantis savo dalyvių ar vietos socialinei, aplinkos ar ekonominei gerovei. Taip pat kaip nepriklausomas elektros tiekėjas, elektros energiją tiekiantis savo dalyviams, arba kaip nutolęs saulės parkas, kai elektrinė išdalijama AIEB dalyviams, kaip gaminantiems vartotojams.

Domantas Tracevičius, 
asmeninio archyvo nuotr.
 
AIEB gali būti įkurtos ir daugiabučiuose pastatuose. D. Tracevičius sako matantis čia labai didelį potencialą, nes tų pačių daugiabučių gyventojai galėtų kurti tokias bendrijas, statyti saulės elektrines ant daugiabučio pastato stogo ir gaminti bei naudoti pigesnę elektros energiją.

Norint įkurti AIEB, pirmiausia reikėtų sutelkti bendruomenę ir pristatyti jai tokią idėją, tuomet įsivardyti bendrijos tikslus, užregistruoti naują ne pelno siekiančią organizaciją (arba patikslinti esamos ne pelno siekiančios organizacijos steigimo ir kitus reikiamus dokumentus), pateikti prašymus reikalingiems leidimams gauti, suorganizuoti sutelktinio finansavimo platformą ir, galiausiai, įsirengti elektrinę. Dokumentų rengimas trunka apie mėnesį.

„Ekonomines naudas, paramos gavimo procesą, atsiperkamumą paprastai žmonės išsiaiškina patys, o teisinė dalis atrodo sudėtingesnė. Neseniai Seime mūsų siūlymu buvo priimti pakeitimai, supaprastinantys AIEB steigimo procesus. Didžioji dalis biurokratinių kliūčių yra pašalinta, manau, kad netolimoje ateityje išvysime ne vieną gerą jau veikiančios AIEB pavyzdį“, – įsitikinęs D. Tracevičius.

AIEB teisiniais ir įsteigimo klausimais konsultuoja Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos specialistai, Lietuvos energetikos agentūra ir VšĮ „Žiedinė ekonomika“.

Piliečių energetikos bendrija  nauja juridinio asmens forma 

Piliečių energetikos bendrija (PEB) yra nauja bendruomeninei energetikai skirta juridinio asmens forma, kuri leidžia gyventojams, kaimynams, vietos bendruomenėms, verslo įmonėms, viešosioms įstaigoms burtis į bendrijas, skirtas energetikos veiklai vykdyti elektros rinkoje.

Energetikos ministerijos Energetikos konkurencingumo grupės vadovas Karolis Švaikauskas sako, kad PEB yra orientuotos į bendruomeninę energetiką, kurios idėja – kad gyventojai, verslas, įstaigos burtųsi ir kartu investuotų į energijos gamybos įrenginius, taptų aktyviais rinkos dalyviais ir gautų iš to naudos.

„Dažnai verslo įmonės buriasi į asociacijas, darbuotojai – į profesines sąjungas, kaimynai – į gyventojų bendrijas, kad kartu, turėdami bendrą interesą, pasiektų daugiau. Taip yra ir su PEB – sutelktinis investavimas leidžia pasiekti daugiau, tokių galimybių veikiant pavieniui nebūtų. PEB nariai gali kartu investuoti į elektros energijos gamybos ir kaupimo įrenginius, elektromobilių įkrovimo stoteles, užsiimti pagamintos elektros energijos dalijimusi tarp bendrijos narių ar pardavimu, teikti elektros tinklo lankstumo paslaugas tinklų operatoriams, kai reikia reaguoti į išaugusią paklausą ar pasiūlą elektros rinkoje, ir iš to gauti naudą“, – sako pranešime pacituotas K. Švaikauskas.

„PEB pavyzdžių gali būti labai įvairių. Pavyzdžiui, ūkininkai, kurie šiuo metu kooperuojasi pirkdami ir dalydamiesi žemės ūkio technika, kurios pavieniui neįpirktų, lygiai taip pat gali kooperuotis įsirengdami vėjo elektrinę ar saulės parką. Šia bendruomeninės energetikos galimybe gali pasinaudoti kaimynų bendruomenė, norinti apsirūpinti pigia elektra ar įsirengti greito elektromobilių įkrovimo stotelę ir tam išnaudoti masto ekonomiją, ar nekilnojamojo turto vystytojai, kurie naujai vystomame kvartale naujakuriams įrengtų saulės elektrinę ir taip sukurtų išties unikalią vertę nekilnojamojo turto pirkėjams“, – pabrėžia K. Švaikauskas. Pasak jo, PEB atveria galimybes verslo sutelktam finansavimui į saulės elektrinių įsirengimą ir taip savo verslui užtikrina pigią elektros energijos kainą ilgam laikotarpiui.
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-07-12 11:19
Liepos 15 d. pradedami fiziniai tilto per Dubysą rekonstravimo darbai. Siekiant užtikrinti eismo dalyvių saugumą, keisis eismo organizavimo tvarka – transporto eismas vyks apylanka, pėsčiųjų ir dviratininkų – laikinu tiltu. Planuojama, kad tilto rekonstravimo darbai bus baigti keliais mėnesiais anks...
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-12 09:38
Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių priemiestis Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą.
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 13:21
Atsinaujinančios energetikos investicinių fondų valdymo įmonė „Modus Asset Management", vykdanti veiklą Baltijos bei Vidurio Rytų Europos šalyse, ir bankas „Swedbank AS" susitarė dėl 20 mln. eurų finansavimo 57 MW galios saulės jėgainių portfelio statyboms Latvijoje.
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 11:03
Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse didėjo 5 proc. ir vidutiniškai siekė 99,70 Eur/MWh.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-09 09:45
Didėjant vandenilio gamybos apimtims ir susiduriant su jo saugojimo problemomis, KTU mokslininkai siekia ištirti požeminio vandenilio saugojimo Lietuvoje galimybes. Projekto tikslas – prisidėti prie vandenilio energijos saugojimo infrastruktūros kūrimo ir skatinti švarios bei tvarios energijos spren...
nuotrauka
2024-07-05 14:13
„Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje – iki šių metų pabaigos planuojama įrengti daugiau nei 40 km naujų bei suremontuoti netoli 30 km pėsčiųjų ir dviračių takų visoje Lietuvoje.
nuotrauka
2024-07-04 13:50
Prieš dešimtmetį įvykęs Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų sujungimas buvo tarsi Lietuvos aviacijos pakilimas naujam skrydžiui. Dešimtmetį skaičiuojanti Lietuvos oro uostų kelionė buvo pažymėta įspūdingų projektų. Visi jie stiprina Lietuvos aviacijos pozicijas regione, padeda auginti ekonomiką ir...
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:36
Iki liepos 1 d. Lietuvos verslo įmonės buvo kviečiamos teikti paraiškas įgyvendinti klimato kaitos švelninimo projektus besivystančiose šalyse, diegiant atsinaujinančius energijos išteklius ir perduodant gerąją Lietuvos patirtį. Per tris mėnesius Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 10 ...
nuotrauka
2024-07-03 09:29
idžiausio Baltijos šalių viešo elektromobilių įkrovimo tinklo operatorė bei techninės ir programinės įrangos kūrėja „Inbalance grid" susitarė dėl strateginės plėtros su stambiu Lenkijos prekybos tinklu „Stokrotka". Lietuvos bendrovė įdiegs ir valdys išmaniąsias įkrovimo stoteles ties 114 „Stokrotka"...
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.
nuotrauka
2024-07-01 09:41
Abipus Nemuno krantų ryškėjant dviejų naujų tiltų vietoms, visuomenei oficialiai pristatyta ir būsima trečioji. Šįkart – per Nerį. 312 metrų ilgio dviratininkų ir pėsčiųjų tiltas taps itin svarbia jungtimi tarp Senamiesčio ir Vilijampolės. Statybas planuojama pradėti jau kitąmet.
nuotrauka
2024-06-28 14:49
„Via Lietuva“ šiais metais didina savo veikloje taikomus aplinkosauginius sprendimus. Dar šiais metais įmonė ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus įrengs saulės modulius. Jų pagaminta žalioji energija bus naudojama kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-06-27 10:24
AB „Via Lietuva“ priklausančiame valstybinės reikšmės krašto kelyje Nr. 164, ruošiantis tilto per Šunijos upę rekonstravimo darbams, greta įrengtas laikinasis tiltas, kuriuo darbų laikotarpiu ir bus kreipiamas visas šia atkarpa važiuojantis transporto srautas.
nuotrauka
2024-06-25 09:32
Klaipėdoje pasirašytas memorandumas, kuriuo numatyta glaudžiau bendradarbiauti, priimant sprendimus dėl naujosios europinės vėžės geležinkelio linijos plėtros į Klaipėdą.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.