2025 m. liepos 12 d. šeštadienis, 14:06:27
Reklama  |  facebook

Paveldosaugos metai: dinaminė pirkimų sistema pasiteisino, lengviau rasti rangovų

2025-02-05 10:56
Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatai – daug dėmesio, emocijų sulaukę statiniai, dėl kurių ateities pastaraisiais metais buvo ir daug dirbama, ir daug diskutuojama. Ledai pajudėjo – abiejuose pastatuose pradėti projektavimo darbai. Juos, šalia kitų tvarkomų ar sutvarkytų mūsų šalies istorijai svarbių statinių mini Kultūros infrastruktūros centro (KIC) direktorius Šarūnas Šoblinskas, aptardamas pagrindinius 2024 metų darbus.
nuotrauka
Vienas iš pernai tvarkytų paveldo objektų – Vilniaus senųjų Bernardinų kapinių kolumbariumas. Kultūros infrastruktūros centro nuotr.


Minimos įmonės
KIC (Kultūros infrastruktūros centras, buvusi VĮ „Lietuvos paminklai“),
Kokius galėtumėte paminėti svarbiausius 2024 metais KIC komandos nuveiktus darbus? Kuo jie ypatingi, išskirtiniai?

Kaip pagrindinius paminėčiau – gautas finansavimas Kauno centrinio pašto modernizavimo ir įveiklinimo projektui, pradėti projektavimo darbai. Ir antras toks pat svarbus – parengta ir pateikta paraiška Klaipėdos centrinio pašto įveiklinimo projektui, pradėti projektavimo darbai. Paminėjau šiuos du objektus, nes jie iš tiesų labai svarbūs tų miestų, o galimai ir visos Lietuvos žmonėms. O jų tvarkybos darbų pradžia, dėl ne nuo mūsų priklausančių aplinkybių, neprasidėjo taip sparčiai, kaip tiek mums, tiek kauniečiams ir klaipėdiečiams norėtųsi.

Dar vienas darbas, kurį norėčiau išskirti – sėkmingai įgyvendintas Pažangos programos antrųjų metų etapas, t. y. sėkmingai savo veiklą tęsia projektas „FIXUS Mobilis", kurio tikslas – gerinti kultūros paveldo valdymą skatinant prevencinę priežiūrą. Gaunamų paraiškų gausa ir į organizuojamus mokymus besiregistruojančių dalyvių kiekis įrodo, kad tokios paslaugos ir mokymai – labai reikalingi.

Šarūnas Šoblinskas.
Martyno Ambrazo nuotr.

Taip pat norėčiau pasidžiaugti, kad atkurta po Kultūros paveldo centro (KPC) reorganizavimo iš esmės sustojusi Detaliųjų tyrimų laboratorijos veikla, nors dar ir dabar galime atlikti ne visus tyrimus, nes naujieji specialistai kol kas neįgiję reikiamos kvalifikacijos.

O saugomų kultūros vertybių projektavimo ir tvarkybos darbai – pagrindinė KIC veikla.2024 m. 18-oje objektų atlikti tyrimai, parengti tvarkybos darbų projektai, 1 objekte pašalinta avarijos grėsmė, kad būtų galima atlikti tyrimus.

2024 metais KIC užsakymu tvarkyti 59 objektai. 23 istoriniuose statiniuose darbai praėjusiais metais baigti, o likusiuose bus tęsiami ir 2025-aisiais, kaip kuriuose – ir 2026-aisiais.

Darbai finansuoti Kultūros ministerijos Paveldotvarkos programos lėšomis, mūsų šaliai svarbiems pastatams tvarkyti buvo skirta 6,28 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų, prie dalies objektų tvarkybos darbų prisidėjo ir jų valdytojai, savininkai bei savivaldybės, skirdami drauge beveik 1,5 mln. eurų papildomai.

Kultūros infrastruktūros centras

Tarp pernai tvarkytų paveldo objektų – Kauno švč. Sakramento Dievo kūno bažnyčia. KIC nuotr.

Kai kalbėjomės prieš kelerius metus, minėjote, kad vienas didžiausių iššūkių – potencialių rangovų nenoras dalyvauti skelbiamuose viešųjų pirkimų konkursuose. Kaip sekasi dabar? Kaip pasiteisino metų pradžioje įdiegta dinaminė pirkimų sistema (DPS)?

Pažymėčiau, kad dinaminė pirkimų sistema kol kas taikoma tik projektavimo paslaugoms pirkti. Tačiau manau, dinaminė pirkimų sistema pasiteisino absoliučiai. Vietoje anksčiau apie tris mėnesius trukusių procedūrų, dabar pirkimai įvyksta per dvi savaites. Sumažėjo našta tiek KIC darbuotojams, tiek tiekėjams. Labai tikimės, kad netrukus galėsime pradėti pirkti per DPS ir tvarkybos darbus. Tam intensyviai ruošiamės.

Džiaugiamės, kad baigėsi tas sudėtingas laikotarpis, kai rangovai nenorėdavo dalyvauti konkursuose, nes statybos darbų ir medžiagų kainos sparčiai kilo, ir rangovai vengė su tuo susijusių rizikų. Dabar praktiškai visuose paskelbtuose viešųjų pirkimų konkursuose sulaukiame rangovų. 2024 metais neįvyko tik vienas paskelbtas pirkimas objektui, kuris buvo Nidoje. Atlikę rinkos tyrimą sulaukėme komentarų, kad buvo nurodyta per maža darbų kaina, netinkamai įvertinti važinėjimo į Nidą ar gyvenimo joje kaštai.

Kultūros infrastruktūros centras
„FIXUS Mobilis“
mokomųjų vaizdo įrašų filmavimai. 
KIC nuotr.
 
Vadinasi, dėl rangovų problemų neturite. Kokie tada buvo didžiausi praėjusių metų iššūkiai?

Taip, nors praėjusiais metais sėkmingai dirbome, netrūko ir iššūkių.

Vienas jų – Pažangos programos įgyvendinimas, nes labai padidėjo „FIXUS Mobilis" specialistų darbų apimtys, o tuo pačiu – administracinė našta personalui. 

Kiti iššūkiai? Perimtų Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatų priežiūra. Kaune, dėl vykusių teismų gerokai užsitęsė projektavimo, o tuo pačiu – ir tvarkybos bei įveiklinimo darbų pradžia. Paaiškėjo, kad inžinerinės sistemos taip nugyventos, kad kelia pavojų objektui ir išlaikyti pastatą esamos būklės iki planuojamų statybos ir tvarkybos darbų nėra taip paprasta. Įvykusios vandentiekio avarijos metu paaiškėjo, kad prie pašto pastato vandentiekio prijungtas gretimas gyvenamas namas. Sprendžiant klausimus susipynė ne tik saugaus pastato naudojimo klausimai, tačiau ir gyventojų interesai. Klaipėdoje įvykusi avarija – nukritęs bokšto karnizo gabalas – įrodė, kad mūsų perimto pastato būklė kur kas blogesnė, kad jis kur kas labiau nugyventas nei iš pradžių atrodė.

Klaipėdos m. savivaldybė

Klaipėdos centrinio pašto pastatas. Klaipėdos m. savivaldybės nuotr.

Jau praktiškai nuolatinis ir neaišku ar kada pasibaigsiantis iššūkis – nepakankamas paveldotvarkos finansavimas. Vis dar tenka aiškinti pastatų valdytojams ir savininkams, kodėl negalima vienu kartu imti ir padaryti visų darbų, rangovams – kodėl jie turi susimontuoti ir nuomoti brangiai kainuojančius pastolius, kai darbai dėl nepakankamo finansavimo objekte neretai tetrunka kelis mėnesius per metus. Kita problema – iš pastato valdytojų ar savininkų gaunamos projektinės dokumentacijos kokybė. Jei jie patys imasi iniciatyvos užsakyti tyrimus, parengti projektus – viskas labai gerai. Tačiau neretai nutinka taip, kad šias paslaugas objektų valdytojai ar savininkai įsigyja už mažiausią įmanomą kainą ir neturi tinkamos kvalifikacijos kokybei sukontroliuoti, kai ši dokumentacija rengiama. Todėl pradėjus darbus paaiškėja, kad projektai blogai parengti – vėl viskas stoja, nes atsiranda papildomos administracinės procedūros, reikia taisyti klaidas, rengti naujus projektus, ieškoti didesnio finansavimo.

Kultūros infrastruktūros centrasPernai vyko ir
Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios
tvarkybos darbai.
KIC nuotr.

Nemenka kliūtimi tvarkant saugomas kultūros vertybes yra tas pats Viešųjų pirkimų įstatymas: rangovų ir tiekėjų kvalifikacijos vertinimas formalus, ir mes patys neturime teisės nusistatyti geriau ar blogiau dirbančių rangovų ar tiekėjų, nes taip pažeistume skaidrumo ir lygiateisiškumo principus. Mūsų objektai yra pakankamai maži, jų daug ir pagal bendras susumuojamas pirkimų vertes esame priversti vykdyti sudėtingas procedūras, kurios taikomos didelės vertės pirkimams. Tai sudėtinga, imlu laikui ir kaštams tiek kalbant apie mūsų darbuotojus, kurie turi šiuos darbus atlikti, tiek potencialiems konkursų dalyviams. Todėl nemaža rinkos dalyvių renkasi privačius užsakymus, kuriems netaikomi viešieji pirkimai, juo labiau, kai mūsų darbų apimtys, o tuo pačiu ir mokami pinigai nėra labai dideli. Tačiau nepasiduodame, ieškome būdų ir išeičių šiai problemai spręsti. Jau paminėtos dinaminės pirkimo sistemos taikymas projektavimo darbams įsigyti leido ne tik sutaupyti administracinius ir laiko kaštus, tačiau ir efektyviau panaudoti skiriamas lėšas.

Ar pasitaiko administracinių, organizacinių sunkumų?

Esame įstaiga, Vilniuje dirbanti trejose skirtingose patalpose, kurios gerokai nutolusios vienos nuo kitų. Visos įstaigos perkėlimas į vieną bendrą erdvę pagerintų darbinę aplinką, komunikaciją, prisidėtų prie efektyvesnio kvalifikacijos kėlimo mokantis vieniems iš kitų. Taip pat nesame „jauna" įstaiga, todėl artėja iššūkiai pasikviečiant jaunus specialistus į sulaukusių pensinio amžiaus kolegų vietas, juolab, kad pagal darbų pobūdį mūsų specialistai turi būti kvalifikuoti, turėti tinkamos patirties.

Ir, žinoma, yra toks profesinis jaudulys, intuityvus naujų darbų laukimas pasikeitus kultūros ministrui ir jo komandai. Tačiau neabejojame, kad nepaisant visų čia paminėtų iššūkių, 2025-aisiais galėsime papasakoti tikrai ne apie vieną sutvarkytą, ateities kartoms išsaugotą svarbų Lietuvos istorijai pastatą, išugdytą ir savo turtu tinkamai besirūpinantį pilietį ar organizaciją. Čia ir matome mūsų darbų prasmę. 

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) informacija

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras