2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 5:54:08
Reklama  |  facebook

Paveldosaugos metai: dinaminė pirkimų sistema pasiteisino, lengviau rasti rangovų

2025-02-05 10:56
Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatai – daug dėmesio, emocijų sulaukę statiniai, dėl kurių ateities pastaraisiais metais buvo ir daug dirbama, ir daug diskutuojama. Ledai pajudėjo – abiejuose pastatuose pradėti projektavimo darbai. Juos, šalia kitų tvarkomų ar sutvarkytų mūsų šalies istorijai svarbių statinių mini Kultūros infrastruktūros centro (KIC) direktorius Šarūnas Šoblinskas, aptardamas pagrindinius 2024 metų darbus.
nuotrauka
Vienas iš pernai tvarkytų paveldo objektų – Vilniaus senųjų Bernardinų kapinių kolumbariumas. Kultūros infrastruktūros centro nuotr.


Minimos įmonės
KIC (Kultūros infrastruktūros centras, buvusi VĮ „Lietuvos paminklai“),
Kokius galėtumėte paminėti svarbiausius 2024 metais KIC komandos nuveiktus darbus? Kuo jie ypatingi, išskirtiniai?

Kaip pagrindinius paminėčiau – gautas finansavimas Kauno centrinio pašto modernizavimo ir įveiklinimo projektui, pradėti projektavimo darbai. Ir antras toks pat svarbus – parengta ir pateikta paraiška Klaipėdos centrinio pašto įveiklinimo projektui, pradėti projektavimo darbai. Paminėjau šiuos du objektus, nes jie iš tiesų labai svarbūs tų miestų, o galimai ir visos Lietuvos žmonėms. O jų tvarkybos darbų pradžia, dėl ne nuo mūsų priklausančių aplinkybių, neprasidėjo taip sparčiai, kaip tiek mums, tiek kauniečiams ir klaipėdiečiams norėtųsi.

Dar vienas darbas, kurį norėčiau išskirti – sėkmingai įgyvendintas Pažangos programos antrųjų metų etapas, t. y. sėkmingai savo veiklą tęsia projektas „FIXUS Mobilis", kurio tikslas – gerinti kultūros paveldo valdymą skatinant prevencinę priežiūrą. Gaunamų paraiškų gausa ir į organizuojamus mokymus besiregistruojančių dalyvių kiekis įrodo, kad tokios paslaugos ir mokymai – labai reikalingi.

Šarūnas Šoblinskas.
Martyno Ambrazo nuotr.

Taip pat norėčiau pasidžiaugti, kad atkurta po Kultūros paveldo centro (KPC) reorganizavimo iš esmės sustojusi Detaliųjų tyrimų laboratorijos veikla, nors dar ir dabar galime atlikti ne visus tyrimus, nes naujieji specialistai kol kas neįgiję reikiamos kvalifikacijos.

O saugomų kultūros vertybių projektavimo ir tvarkybos darbai – pagrindinė KIC veikla.2024 m. 18-oje objektų atlikti tyrimai, parengti tvarkybos darbų projektai, 1 objekte pašalinta avarijos grėsmė, kad būtų galima atlikti tyrimus.

2024 metais KIC užsakymu tvarkyti 59 objektai. 23 istoriniuose statiniuose darbai praėjusiais metais baigti, o likusiuose bus tęsiami ir 2025-aisiais, kaip kuriuose – ir 2026-aisiais.

Darbai finansuoti Kultūros ministerijos Paveldotvarkos programos lėšomis, mūsų šaliai svarbiems pastatams tvarkyti buvo skirta 6,28 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų, prie dalies objektų tvarkybos darbų prisidėjo ir jų valdytojai, savininkai bei savivaldybės, skirdami drauge beveik 1,5 mln. eurų papildomai.

Kultūros infrastruktūros centras

Tarp pernai tvarkytų paveldo objektų – Kauno švč. Sakramento Dievo kūno bažnyčia. KIC nuotr.

Kai kalbėjomės prieš kelerius metus, minėjote, kad vienas didžiausių iššūkių – potencialių rangovų nenoras dalyvauti skelbiamuose viešųjų pirkimų konkursuose. Kaip sekasi dabar? Kaip pasiteisino metų pradžioje įdiegta dinaminė pirkimų sistema (DPS)?

Pažymėčiau, kad dinaminė pirkimų sistema kol kas taikoma tik projektavimo paslaugoms pirkti. Tačiau manau, dinaminė pirkimų sistema pasiteisino absoliučiai. Vietoje anksčiau apie tris mėnesius trukusių procedūrų, dabar pirkimai įvyksta per dvi savaites. Sumažėjo našta tiek KIC darbuotojams, tiek tiekėjams. Labai tikimės, kad netrukus galėsime pradėti pirkti per DPS ir tvarkybos darbus. Tam intensyviai ruošiamės.

Džiaugiamės, kad baigėsi tas sudėtingas laikotarpis, kai rangovai nenorėdavo dalyvauti konkursuose, nes statybos darbų ir medžiagų kainos sparčiai kilo, ir rangovai vengė su tuo susijusių rizikų. Dabar praktiškai visuose paskelbtuose viešųjų pirkimų konkursuose sulaukiame rangovų. 2024 metais neįvyko tik vienas paskelbtas pirkimas objektui, kuris buvo Nidoje. Atlikę rinkos tyrimą sulaukėme komentarų, kad buvo nurodyta per maža darbų kaina, netinkamai įvertinti važinėjimo į Nidą ar gyvenimo joje kaštai.

Kultūros infrastruktūros centras
„FIXUS Mobilis“
mokomųjų vaizdo įrašų filmavimai. 
KIC nuotr.
 
Vadinasi, dėl rangovų problemų neturite. Kokie tada buvo didžiausi praėjusių metų iššūkiai?

Taip, nors praėjusiais metais sėkmingai dirbome, netrūko ir iššūkių.

Vienas jų – Pažangos programos įgyvendinimas, nes labai padidėjo „FIXUS Mobilis" specialistų darbų apimtys, o tuo pačiu – administracinė našta personalui. 

Kiti iššūkiai? Perimtų Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatų priežiūra. Kaune, dėl vykusių teismų gerokai užsitęsė projektavimo, o tuo pačiu – ir tvarkybos bei įveiklinimo darbų pradžia. Paaiškėjo, kad inžinerinės sistemos taip nugyventos, kad kelia pavojų objektui ir išlaikyti pastatą esamos būklės iki planuojamų statybos ir tvarkybos darbų nėra taip paprasta. Įvykusios vandentiekio avarijos metu paaiškėjo, kad prie pašto pastato vandentiekio prijungtas gretimas gyvenamas namas. Sprendžiant klausimus susipynė ne tik saugaus pastato naudojimo klausimai, tačiau ir gyventojų interesai. Klaipėdoje įvykusi avarija – nukritęs bokšto karnizo gabalas – įrodė, kad mūsų perimto pastato būklė kur kas blogesnė, kad jis kur kas labiau nugyventas nei iš pradžių atrodė.

Klaipėdos m. savivaldybė

Klaipėdos centrinio pašto pastatas. Klaipėdos m. savivaldybės nuotr.

Jau praktiškai nuolatinis ir neaišku ar kada pasibaigsiantis iššūkis – nepakankamas paveldotvarkos finansavimas. Vis dar tenka aiškinti pastatų valdytojams ir savininkams, kodėl negalima vienu kartu imti ir padaryti visų darbų, rangovams – kodėl jie turi susimontuoti ir nuomoti brangiai kainuojančius pastolius, kai darbai dėl nepakankamo finansavimo objekte neretai tetrunka kelis mėnesius per metus. Kita problema – iš pastato valdytojų ar savininkų gaunamos projektinės dokumentacijos kokybė. Jei jie patys imasi iniciatyvos užsakyti tyrimus, parengti projektus – viskas labai gerai. Tačiau neretai nutinka taip, kad šias paslaugas objektų valdytojai ar savininkai įsigyja už mažiausią įmanomą kainą ir neturi tinkamos kvalifikacijos kokybei sukontroliuoti, kai ši dokumentacija rengiama. Todėl pradėjus darbus paaiškėja, kad projektai blogai parengti – vėl viskas stoja, nes atsiranda papildomos administracinės procedūros, reikia taisyti klaidas, rengti naujus projektus, ieškoti didesnio finansavimo.

Kultūros infrastruktūros centrasPernai vyko ir
Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios
tvarkybos darbai.
KIC nuotr.

Nemenka kliūtimi tvarkant saugomas kultūros vertybes yra tas pats Viešųjų pirkimų įstatymas: rangovų ir tiekėjų kvalifikacijos vertinimas formalus, ir mes patys neturime teisės nusistatyti geriau ar blogiau dirbančių rangovų ar tiekėjų, nes taip pažeistume skaidrumo ir lygiateisiškumo principus. Mūsų objektai yra pakankamai maži, jų daug ir pagal bendras susumuojamas pirkimų vertes esame priversti vykdyti sudėtingas procedūras, kurios taikomos didelės vertės pirkimams. Tai sudėtinga, imlu laikui ir kaštams tiek kalbant apie mūsų darbuotojus, kurie turi šiuos darbus atlikti, tiek potencialiems konkursų dalyviams. Todėl nemaža rinkos dalyvių renkasi privačius užsakymus, kuriems netaikomi viešieji pirkimai, juo labiau, kai mūsų darbų apimtys, o tuo pačiu ir mokami pinigai nėra labai dideli. Tačiau nepasiduodame, ieškome būdų ir išeičių šiai problemai spręsti. Jau paminėtos dinaminės pirkimo sistemos taikymas projektavimo darbams įsigyti leido ne tik sutaupyti administracinius ir laiko kaštus, tačiau ir efektyviau panaudoti skiriamas lėšas.

Ar pasitaiko administracinių, organizacinių sunkumų?

Esame įstaiga, Vilniuje dirbanti trejose skirtingose patalpose, kurios gerokai nutolusios vienos nuo kitų. Visos įstaigos perkėlimas į vieną bendrą erdvę pagerintų darbinę aplinką, komunikaciją, prisidėtų prie efektyvesnio kvalifikacijos kėlimo mokantis vieniems iš kitų. Taip pat nesame „jauna" įstaiga, todėl artėja iššūkiai pasikviečiant jaunus specialistus į sulaukusių pensinio amžiaus kolegų vietas, juolab, kad pagal darbų pobūdį mūsų specialistai turi būti kvalifikuoti, turėti tinkamos patirties.

Ir, žinoma, yra toks profesinis jaudulys, intuityvus naujų darbų laukimas pasikeitus kultūros ministrui ir jo komandai. Tačiau neabejojame, kad nepaisant visų čia paminėtų iššūkių, 2025-aisiais galėsime papasakoti tikrai ne apie vieną sutvarkytą, ateities kartoms išsaugotą svarbų Lietuvos istorijai pastatą, išugdytą ir savo turtu tinkamai besirūpinantį pilietį ar organizaciją. Čia ir matome mūsų darbų prasmę. 

Kultūros infrastruktūros centro (KIC) informacija

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-03-27 09:22
Bohemijos bravoras, pastatytas Klaipėdos centre daugiau nei prieš šimtą metų, prikeltas naujam gyvenimui. Užbaigus rekonstrukciją, pastatų kompleksas pritaikytas naujoms funkcijoms – laukiama komercinės paskirties patalpų nuomininkų.
nuotrauka
2025-03-26 14:39
Kovo viduryje Slovakijoje įvyko tarptautinė konferencija, skirta aptarti kultūros paveldo objektų ir istorinių statinių prevencinės priežiūros klausimus. Lietuvai joje atstovavo Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų konsultavimo ir priežiūros grupės „FIXUS Mobilis“ darbuotojai: g...
nuotrauka
2025-03-26 09:18
Turto banko viešajame aukcione parduotos istoriniame pastate esančios patalpos, kuriose veikė Klaipėdos apylinkės teismas. Už H. Manto g. 37 esantį objektą aukcione pasiūlyta 652 050 eurų suma, iš aukciono surinktos lėšos bus skirtos Turto banko atnaujinimo projektams finansuoti ir kurti šiuolaikišk...
nuotrauka
2025-03-25 09:18
2024 metų pabaigoje Lietuvos oro uostų (LTOU) skelbtame tarptautiniame konkurse Vilniaus oro uosto naujo atvykimo terminalo architektūrinei idėjai atrinkti sulaukta dvylika pasiūlymų.
nuotrauka
2025-03-24 09:46
Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-18 09:56
Minimalistinio, aiškiai struktūruoto ir su gamta glaudžiai susijusio haiku eilėraščio principai Japonijoje jau nuo seno naudojami ne vien poezijoje, bet ir kitose srityse, pavyzdžiui – architektūroje. Pastaraisiais dešimtmečiais šia filosofija vis dažniau vadovaujasi ir Vakarų architektai. Vienas jų...
nuotrauka
2025-03-14 07:07
Mokytoja Liuda galėtų sakyti, kad gyvena svajonių name, jei ne kiek pabodusi ir jaukumo stokojanti svetainė, kurioje kartu su vyru leidžia didžiąją dalį laisvo laiko. Ir nors namų svetainėje karaliauja židinys, tačiau baldai bei jų išdėstymas iki šiol neleido jo išryškinti kaip kambario pagrindinės ...
nuotrauka
2025-03-07 13:33
Išgirdus „Fendi“ pavadinimą, pirmiausia įsivaizduojame įspūdingus podiumus ir ikoniškas rankines, simbolizuojančias prabangą bei amžinąją eleganciją. Tačiau aukštosios mados namai „Fendi“ nusprendė peržengti drabužių bei aksesuarų ribas ir sukurti architektūrinį šedevrą – Marbeljoje išdygo pirmasis ...
nuotrauka
2025-03-03 17:42
Šiuolaikinis darželis šiandien – tai kur kas daugiau nei tradicinė vaikų priežiūros įstaiga. Pastaraisiais metais Vilniuje formuojamas naujas požiūris į ikimokyklinių ugdymo įstaigų architektūrą: darželiai projektuojami kaip harmoningos su aplinka, socialinius įgūdžius ugdančios erdvės, atviros viet...
nuotrauka
2025-02-27 10:07
Jau kurį laiką visame pasaulyje stebima darbuotojų grąžinimo į biurus tendencija. Tai skatina darbdavius skirti daugiau dėmesio biuro lokacijai ir darbo vietos sukūrimui, užtikrinant patogumą darbuotojams, įpratusiems dirbti iš namų. Nekilnojamojo turto ekspertė atskleidė naujausias biurų įrengimo t...
nuotrauka
2025-02-25 15:58
Editos svetainė ilgą laiką buvo nepilnai įrengta – joje buvo tik televizorius, pasiskolinta sofa su foteliais ir daugybė vaiko žaislų. Šeimininkė norėjo atnaujinti šią erdvę, kad ji taptų jaukia vieta, kurioje su sūnumi galėtų praleisti daugiausiai laiko, o retkarčiais – ir priimti svečius. Negana t...
nuotrauka
2025-02-24 16:39
Vilniaus Perkūnkiemio rajone atsirasiančios viešosios erdvės projektuotojais pretenduoja tapti dvi projektavimo įmonės. Jos dalyvauja Vilniaus m. savivaldybės užsakymu Vilniaus vystymo kompanijos organizuojamame atvirame architektūrinio projekto konkurse. Gyventojai kviečiami susipažinti su jų archi...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-18 15:15
Kultūros ministras Šarūnas Birutis ir kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė susitiko su Kultūros paveldo ekspertų asociacijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos architektų sąjungos ir asociacijos „Istorinis miestas“ atstovais, su kuriais aptarė aktua...
nuotrauka
2025-02-18 10:50
Namai daugeliui mūsų – ne tik poilsio, bet ir laisvalaikio leidimo vieta. Tačiau kai juose erdvės maža, o veiklų sąrašas didelis, tenka išradingai suktis iš padėties. Antai Rasa bute gyvena kartu su savo trečioku sūnumi. Bene daugiausia laiko jie praleidžia maždaug 17 kvadratinių metrų ploto erdvėje...
nuotrauka
2025-02-12 09:30
Namai – vieta, kur atsipalaiduojame, bendraujame su artimaisiais ir ilsimės. Apšvietimas čia atlieka itin svarbų vaidmenį ne tik formuojant namų atmosferą, bet ir veikia mūsų nuotaiką, produktyvumą ir gyvenimo kokybę. Čia ypač padeda išmanusis apšvietimas, kuris leidžia pritaikyti šviesą pagal indiv...
nuotrauka
2025-02-12 08:34
Netoli Trakų gyvenanti šeima pasistatė namą, kurį įrenginėja patys, savomis rankomis, tad iki šiol jų virtuvėje stovėjo tik tai, ką turėjo – dujinė viryklė, plautuvė ir kelios spintelės. Nors erdvė, numatyta virtuvei, name – didelė, tačiau pačių įsirengta ji buvo nefunkcionali. Pasak interjero dizai...
nuotrauka
2025-02-05 09:19
Vieni pasaulio miestai sprendžia iššūkius, kaip užtikrinti kokybišką gyvenamąją aplinką didžiuliams kiekiams gyventojų, o kiti kovoja su išnykimo grėsme. Nykstančių miestų kategorijoje rikiuojasi ne tik tokie kaip Lietuvos mažieji miestai, bet ir visame pasaulyje plačiai žinomi, turistų gausiai lank...
nuotrauka
2025-02-03 10:44
„Auksinė paletė“ – interjero dizainerių „Oskaras", suburiantis talentingiausius Lietuvos architektus ir dizainerius. Per 20 metų konkursas tapo kokybės ir profesionalumo simboliu: jame dalyvavo per tūkstantį kūrėjų, pateikta daugiau nei 2 tūkst. darbų. Jubiliejinė sukaktis – tai proga apžvelgti inte...
nuotrauka
2025-01-31 11:10
Vilniuje, ant Tauro kalno kylanti Nacionalinė koncertų salė – ambicingas projektas, duris atversiantis 2028 metais, tačiau jį jau spėjo įvertinti tarptautinė bendruomenė. Prestižiniuose nekilnojamojo turto rinkos apdovanojimuose (orig. Marché International des Professionnels de l'Immobilier (MIPIM))...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras