Prieš mokyklą – pokyčiai vaikų kambaryje: ekspertės pataria, kas svarbiausia pritaikant erdvę būsimiems pirmokams
2022-08-17 09:17
Artėjant rugsėjui daugelis šeimų ima sukti galvas – kaip patogiai, funkcionaliai ir praktiškai vaikų kambarį pritaikyti mokyklos sezonui. Šie namų interjero pokyčiai ypač aktualūs būsimuosius pirmokus auginantiems tėvams, nes jiems prireikia mažųjų žaidimų erdvę pakeisti į labiau tinkančią mokslo poreikiams.

„Gintaro baldų“ iliustr.
Minimos įmonės
Gintaro baldai, UAB
Vienam baldui pinigų reikia negailėti
Pokyčiai vaikų kambaryje vyksta etapais, kurie priklauso nuo mažųjų amžiaus. Apie tai kalbanti K. Mažulė pastebi – pati pirmoji yra kūdikio erdvės transformacija. Pastaroji turėtų būti vykdoma maždaug antraisiais mažylio gyvenimo metais.
Tuomet kūdikio kambarys tampa vaiko. Vėliau jis keičiamas į moksleivio, tada – į paauglio, galų gale – į jaunuolio erdves. Visgi didžiausių pokyčių, anot K. Mažulės, reikalauja būsimojo pradinuko poreikiams pritaikytas kambarys. Mat, sako ji, pradedant mokytis būtini visiškai nauji šios erdvės įrengimo sprendimai.
„Natūralu, jog, augant vaikui, didėja ir žaislų, knygų, kitų daiktų kiekis. Viso to ypač padaugėja jau pradėjus lankyti mokyklą. Todėl itin aktualūs tampa daiktų laikymo sprendimai. Tėvai ima dažniau dairytis lentynų knygoms, ieško talpių komodų bei spintų. Jei pastarosios uždaros, galima lengviau tvarkytis kambaryje. Taip daiktai paprasčiau randami, organizuojami, mažiau renka dulkes. Tačiau pastebime, jog dažnai tėvai vaikų kambaryje nori ir atvirų lentynų. Jose lengviau matyti mokyklos užduotis, knygas, žaislus, kuriuos ir paprasčiau paimti bei naudoti“, – kalba K. Mažulė.
„Gintaro baldų“ iliustr.
Visgi, priduria ji, svarbiausias tokių vaiko kambario pokyčių akcentas yra darbo stalas. Šį baldą, K. Mažulės teigimu, būsimiesiems pradinukams išrinkti reiktų kuo patogesnį ir funkcionalesnį. Jis turėtų turėti ne vieną stalčių ar lentynėlę, kad reikalingiems daiktams būtų kuo daugiau vietos,o palaikyti jų tvarką būtų paprasčiau. Be to reiktų atsižvelgti ir į pačio stalo plotį, kad vaikui ruošti pamokas būtų ne tik patogu, bet ir nežalotų stuburo. Todėl K. Mažulė pataria į stalą investuoti daugiau. Rinkoje, anot ekspertės, šiuo metu jų yra pačių įvairiausių, galima rasti išties patogių, ergonomiškų sprendimų.
„Kalbant apie vaikų kambario visumą, prieš pradedant mokyklą arba jau sulaukus paauglystės, populiariausi yra jaunuolių baldų komplektai. Išsirinkus tokią vientisą sistemą, šioje erdvėje lengva išlaikyti vienodą stilių, o tam net neprireiks dizainerio. Tokį komplektą sudaro spintos, komodos, lentynos, rašomasis stalas ir lova. Šie baldai derinami atsižvelgiant į kambario dydį. Tačiau neretai ne tik jis lemia pasirinkimą. Pavyzdžiui, vis dažniau net ir mažesniems vaikams išrenkamos dvigulės platesnės lovos. Toks sprendimas – išties apgalvotas. Mat vaikui susirgus, tėvai gali atsigulti šalia. Taip pat mažieji turi vietos pasikviesti miegoti draugus, o erdvė po lova tinka ir patalynei, ir mažiau naudojamiems daiktams susidėti“, – pažymi „Gintaro baldų“ atstovė.Norą mokytis sužadinti paprasta
Nors būsimųjų pirmokų kambario pertvarka – būtina, K. Mažulė prieš jos imantis nerekomenduoja staigių ir drastiškų pokyčių. Anot ekspertės, verčiau pakeisti vieną baldą, tuomet pažiūrėti, kaip atrodo visa erdvė, kokio funkcionalumo trūksta, ar kažko prireiks papildomai. Pavyzdžiui, K. Mažulės teigimu, jei vaikas domisi mašinėlėmis, jam galbūt norėsis atviros lentynos savo kolekcijai. Todėl pašnekovė siūlo visada dėl pokyčių pasitarti su savo mažaisiais, kurie yra pagrindiniai šios erdvės šeimininkai.
Tokiai nuomonei pritaria ir M. Karklytė. Vaikų ir paauglių psichologės manymu, vaikų kambario pokyčius reiktų planuoti kartu su atžalomis, drauge tartis, kaip jos norėtų matyti savo erdvę. Todėl baldų ir daiktų pasirinkimas, pasak ekspertės, yra bendras šeimyninis procesas.
„Žinoma, tėvai turi nustatyti tam tikras ribas, tačiau kartu ir padrąsinti vaiko indėlį, nes būtent jis gyvens tame kambaryje. Verta nuolatos kalbėtis ir paaiškinti, kodėl šie pokyčiai vyksta, kam pastarieji reikalingi. Labai svarbus ir pertvarkos tempas. Štai vieni vaikai nori greitų bei didelių pokyčių, o kitiems prireikia juos atlikti etapais. Todėl patarčiau kuo daugiau kalbėtis, išgirsti mažųjų poreikius, norus bei priimti individualius sprendimus“, – pabrėžia psichologė.
Jos teigimu, vaikų erdvės pokyčiai psichologiškai yra labai asmeniški. Tačiau šiai pertvarkai galioja pagrindinės bendros taisyklės, apibrėžiančios pačio kambario įrengimo procesą.
„Vaiko mokymosi erdvėje neturėtų blaškyti pašaliniai objektai. Taigi žaislus derėtų padėti toliau nuo darbo stalo – taip vaikas galės lengviau susitelkti. Taip pat reikėtų atskirti žaidimų ir mokslo erdves, nepamiršti ir tinkamo apšvietimo, apgalvoti, kaip patogiai sudėti visus daiktus. Juk darbo erdvės patogumas bei funkcionalumas didina motyvaciją gerai atlikti užduotis. Tuo metu kūrybiškumą paskatins pasiūlymas vaikui pakeisti turimus baldus. Pastaruosius perdažyti, apklijuoti, kitaip suasmeninti. Pakeitęs erdvę pagal save, vaikas joje labiau norės mokytis, būti, žaisti, tobulėti“, – tikina M. Karklytė.
Savo ruožtu paklausta, kokias spalvas šiame kambaryje geriausia rinktis, ji siūlo švelnius, bet ne tamsius ar ryškius atspalvius. Mat, tikina psichologė, mokymuisi tinkamiausia rami ir šviesi erdvė. Tokia ji neapkrauna bei nedirgina vaiko, todėl pašnekovė pataria interjere naudoti pastelines, neaštrias, dėmesį sutelkiančias spalvas.
Siūlo šeimyniškus ir kūrybiškus sprendimus
Kaip vaikų kambario pokyčiai atrodo praktiškai? Šia patirtimi dalinasi „Instagram“ paskyros „Living in a farmhouse“ autorė, tinklaraštininkė M. Zaborskienė. Ji tūkstančiams sekėjų socialinėje erdvėje pasakoja apie savo namus, interjerą, „pasidaryk pats“ projektus.
„Mes vaikų kambaryje neatlikome labai didelių pokyčių. Savo namuose seniai nusprendėme – turėsime darbo erdvę, kurioje bus rašomieji stalai, kompiuteriai, spausdintuvas, kitos būtinos priemonės. Dieną šiame kambaryje dirbs tėvai, po pamokų – vaikai. Tik dabar mūsų pirmokui pakabinome papildomas lentynas knygoms, galbūt ieškosime patogesnės darbo kėdės“, – pasakoja M. Zaborskienė.
Anot jos, vaikų poreikius šeima jau buvo apgalvojusi statydama namą. Kai atžalų amžius bei interesai pakis, kalba M. Zaborskienė, bus galima ir perplanuoti erdvę. Tačiau šiandien ji į viską žvelgia kūrybiškai, ragindama tai daryti ir kitus.
„Mūsų berniukai dalinasi vienu kambariu. Čia telpa ir daug žaislų, ir būsimojo pirmoko daiktų. Skirtingos dėžutės bei užrašai ant jų leidžia visus turimus daiktus lengvai susisteminti. Jei kitiems trūksta erdvės, darbo zoną galima įsirengti svetainėje arba balkone, kol orai tai leidžia. Mes į viską pažiūrėjome šeimyniškai. Turimoje darbo erdvėje suderinome skirtingus poreikius ir ja dalinamės namuose visi“, – cituojama M. Zaborskienė.
Architektūra. Interjeras
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su ...
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...