Restauruoti Lietuvos ir Lenkijos istorijai reikšmingos bažnyčios skliautai
2024-01-22 16:43
Praėjusią savaitę Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje (Trakų g. 9) buvo pristatyti beveik dešimtmetį trukę skliautų tapybos restauravimo darbai. Pagrindinės navos skliautuose atsivėrė unikalūs sienų tapybos kūriniai.

Kultūros paveldo departamento nuotr.
Minimos įmonės
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos,
Restauruota Lenkijos lėšomis
Kaip savo kalboje sakė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwill, šios bažnyčios stebuklingas pakilimas iš pelenų (naikinta prancūzų, rusų, sovietų) liudija ir žmonių barbariškumą, ir visų pastangas nugalėti tą barbariškumą. Ambasadorius taip pat perskaitė Bożenos Żelazowskos, Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos valstybės sekretorės, generalinės konservatorės, pranešimą.
„Skliautų restauravimas užtruko apie 10 metų. Tai rodo dideles darbų apimtis. Freskų restauravimas kainavo 1 mln. 450 tūkstančių zlotų. Ir tai ne paskutinis mūsų darbas Vilniuje“, – sakė pranešime cituojama nacionalinio Lenkijos kultūros paveldo užsienyje instituto „Polonika“ direktorė Dorota Janiszewska Jakubiak.
Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras pasidžiaugė restauruotu valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. „Penkiasdešimt metų bažnyčios Lietuvoje buvo naikintos, ne išimtis ir ši, viena seniausių Vilniaus bažnyčių, kurios istorija siekia 600 metų (pastatyta po Lietuvos krikšto). Lietuva ir Lenkija turi daug bendro paveldo, o istorijos bendrumus ir dalies paveldo praradimus puikiai atspindi šios bažnyčios naikinimo, o dabar ir prisikėlimo istorija. Turint tokią ilgą paveldo naikinimo istoriją Lietuvai vienai būtų sunku atkurti ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu svarbų paveldą, kurio Lietuvoje turime daug“, – dėkodamas Lenkijos valstybei, „Polonikai“ už bendradarbiavimą atkuriant abiems valstybėms svarbų paveldą sakė pranešime pacituotas KPD direktorius.
Freskos – pamokslas vaizdais ir spalvomis
Pranciškonų bažnyčios skliauto (600 kv. m) freskos yra vientisų ikonografinių siužetų, kuriuose vaizduojami patys garsiausi šv. Antano Paduviečio stebuklai ir pagrindiniai gyvenimo momentai, programa. Kaip savo pranešime įvardijo vienuolis Andžejus Buko, tai buvo P. Nemirovskio pamokslas vaizdais ir spalvomis. Jo teigimu, vienuolis dailininkas galbūt studijavo Italijoje ir galbūt ten susipažino su šv. Antano gyvenimu, kurį ir nutapė Vilniuje.
Kaip pasakojo restauratorė Rasa Kutkaitė, per sovietinės okupacijos laikotarpį bažnyčios skliautai labai nukentėjo, daug kur buvo labai prastos būklės – kai kur tinkas buvo atšokęs nuo drėgmės ir byrėjo ant žemės, kai kur tapyba buvo paveikta pelėsio. Kruopščiai dirbant buvo restauruoti ne tik 22 paveikslai, bet ir dekoratyvios ornamentų kompozicijos aplink paveikslus.
Tėvas dr. Tomaszas Jankas savo pranešime papasakojo apie šv. Antaną Paduvietį, antrą pagal svarbumą pranciškonų ordino šventąjį. Po mirties XIII a. jis liko ordino įkūrėjo šv. Pranciškaus Asyžiečio šešėlyje. Dėl to ilgai manyta, kad ir Vilniaus pranciškonų bažnyčios skliautų tapyba skirta šv. Pranciškui Asyžiečiui.
„Nuo XVIII a. sienų tapyba bažnyčiose užima vis daugiau vietos ne tik ant skliautų, bet ir užpildo ištisas sakralinių interjerų sienas, – pasakojo T. Jankas OFMConv. –Nors viduramžiais šv. Antanas paduvietis viduramžiais jau buvo tapęs žinomu šventuoju, paveiksluose vaizduojamas jo gyvenimas dažniausiai buvo eksponuojamas bažnyčiose, susijusiose su jo gimtąja bendruomene – pranciškonais, bernardinais, reformatais. Šiandien šio kulto liudijimui atkuriame dar vieną polichromiją – P. Nemirovskio iš Vilniaus pranciškonų bažnyčios. Šie darbai puikiai papildo didelę, turtingą ir gražią knygą, iliustruojančią nepaprastai vaisingą dekoratorių ir frskų meistrų kūrybą brandžiojo ir vėlyvojo baroko laikotarpiu buvusiose Abiejų Tautų Respublikos žemėse“.
Smarkiai nukentėjusi tapyba reikalavo ilgo darbo
Ši Vilniaus pranciškonų bažnyčia yra tarp itin smarkiai nukentėjusių: bažnyčią 1773–1780 m. išpuošus šv. Antano Paduviečio gyvenimą pasakojančiu paveikslų ciklu, vienuoliai ir tikintieji maldos namais džiaugėsi neilgai. Bažnyčia nukentėjo per 1812 m. karą, o 1864 m. ji ir vienuolynas buvo visiškai uždaryti. Bažnyčios patalpos tuo metu pritaikytos archyvui, o pastatą rekonstruojant ir pertvarkant visa tapyba padengta baltų kalkinių dažų sluoksniu. Apie šią tapybą Vilniaus visuomenė iš naujo sužinojo tik 1932 m., pradėjus byrėti ją dengusiam dažų sluoksniui.
Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčios pastate vėl įrengta archyvo saugykla. 1971 m. Vilniaus pranciškonų bažnyčios skliauto tapyba įtraukta į vietinės reikšmės dailės paminklų sąrašą, tačiau ir sovietmečiu tapyba nebuvo restauruota.
Konservavimo, restauravimo darbai trukę ištisą dešimtmetį, buvo suskirstyti į kelis etapus. Pirmajame darbų etape, kuris tęsėsi 2013–2015 m., buvo atliktas kai kurių bažnyčios sienų ir skliautų polichrominės tapybos konservavimas pirmajame pagrindinės navos tarpsnyje. Šie darbai buvo atliekami drauge su choro galerijos barokinės baliustrados konservavimo darbais. Antrajame projekto etape 2018–2022 m. buvo atlikti centrinės navos skliauto konservavimo, restauravimo darbai. Paveikslų būklė buvo labai prasta, ir atlikti konservavimo, restauravimo darbai buvo gana sudėtingi. Pašalinus nešvarumus, vėlesnių laikų uždažymus, buvo sutvirtintas pradinis dažymo sluoksnis, užtaisyti tinko įtrūkimai, pašalintos druskos, atlikta tinko dezinfekcija. Darbus tiesiogiai prižiūrėjo menotyrininkas Stasys Latonas, iš Lenkijos pusės – „Polonikos“ instituto darbui vadovavo prof. Tytus Sawickis (Varšuvos dailės akademija). Darbų kontrolę vykdė Lietuvos Respublikos kultūros ministro patvirtinta Restauravimo taryba. Reiklūs ir principingi tarybos nariai per tarpines darbų peržiūras ne kartą pateikė daug pastabų ir rekomendacijų.
Architektūra. Interjeras
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
2025-07-09 09:49
Kairysis Nemuno krantas Kaune netrukus pasikeis neatpažįstamai – išrinkta trečiojo ir tolesnių „Nemunaičių“ kvartalo etapų architektūrinė vizija. Tarptautiniame „SBA Urban“ rengtame architektūros konkurse dalyvavo 15 architektų komandų iš viso pasaulio. Konkursą laimėjo 3 architektų komandos – I vie...
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
2025-07-04 13:49
Daugeliui kava yra daugiau nei rytinis gėrimas. Tai ritualas, malonumas ir jėgų suteikiantis eliksyras, galintis į gerą pakeisti net sunkiausią dieną. Tačiau kalbant apie tokį svarbų gėrimą, dažnas nesusimąsto, kaip pasirinktas kavos ruošimo būdas gali paveikti jos skonį. Net ir naudojant tą pačią k...
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.