2024 gruodžio 13 d. penktadienis, 23:37
Reklama  |  facebook

Restauruoti Lietuvos ir Lenkijos istorijai reikšmingos bažnyčios skliautai

2024-01-22 16:43
Praėjusią savaitę Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje (Trakų g. 9) buvo pristatyti beveik dešimtmetį trukę skliautų tapybos restauravimo darbai. Pagrindinės navos skliautuose atsivėrė unikalūs sienų tapybos kūriniai.
nuotrauka
Kultūros paveldo departamento nuotr.


Minimos įmonės
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos,
Tai didžiausias Lietuvoje šv. Antano Paduviečio gyvenimą vaizduojančių freskų ciklas (22 paveikslai), XVIII a. pabaigoje nutapytas vienuolio marijono Pranciškaus Nemirovskio ir nežinomo unitų dvasininko. Šios freskos – išskirtinis šv. Antano Paduviečio gerbimo atspindys LDK vėlyvojo baroko mene, ciklas Lietuvoje neturi analogų, o artimiausias pavyzdys yra sienų tapyba Varšuvos bernardinų bažnyčioje. Unikalios freskos restauruotos Lenkijos vyriausybės lėšomis pagal „Kultūros paveldo apsaugos užsienyje“ programą. Darbus atliko kelios Lietuvos restauratorių komandos.

Restauruota Lenkijos lėšomis

Kaip savo kalboje sakė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwill, šios bažnyčios stebuklingas pakilimas iš pelenų (naikinta prancūzų, rusų, sovietų) liudija ir žmonių barbariškumą, ir visų pastangas nugalėti tą barbariškumą. Ambasadorius taip pat perskaitė Bożenos Żelazowskos, Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos valstybės sekretorės, generalinės konservatorės, pranešimą.

„Skliautų restauravimas užtruko apie 10 metų. Tai rodo dideles darbų apimtis. Freskų restauravimas kainavo 1 mln. 450 tūkstančių zlotų. Ir tai ne paskutinis mūsų darbas Vilniuje“, – sakė pranešime cituojama nacionalinio Lenkijos kultūros paveldo užsienyje instituto „Polonika“ direktorė Dorota Janiszewska Jakubiak.

Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras pasidžiaugė restauruotu valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. „Penkiasdešimt metų bažnyčios Lietuvoje buvo naikintos, ne išimtis ir ši, viena seniausių Vilniaus bažnyčių, kurios istorija siekia 600 metų (pastatyta po Lietuvos krikšto). Lietuva ir Lenkija turi daug bendro paveldo, o istorijos bendrumus ir dalies paveldo praradimus puikiai atspindi šios bažnyčios naikinimo, o dabar ir prisikėlimo istorija. Turint tokią ilgą paveldo naikinimo istoriją Lietuvai vienai būtų sunku atkurti ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu svarbų paveldą, kurio Lietuvoje turime daug“, – dėkodamas Lenkijos valstybei, „Polonikai“ už bendradarbiavimą atkuriant abiems valstybėms svarbų paveldą sakė pranešime pacituotas KPD direktorius.

Freskos – pamokslas vaizdais ir spalvomis


Pranciškonų bažnyčios skliauto (600 kv. m) freskos yra vientisų ikonografinių siužetų, kuriuose vaizduojami patys garsiausi šv. Antano Paduviečio stebuklai ir pagrindiniai gyvenimo momentai, programa. Kaip savo pranešime įvardijo vienuolis Andžejus Buko, tai buvo P. Nemirovskio pamokslas vaizdais ir spalvomis. Jo teigimu, vienuolis dailininkas galbūt studijavo Italijoje ir galbūt ten susipažino su šv. Antano gyvenimu, kurį ir nutapė Vilniuje.

Kaip pasakojo restauratorė Rasa Kutkaitė, per sovietinės okupacijos laikotarpį bažnyčios skliautai labai nukentėjo, daug kur buvo labai prastos būklės – kai kur tinkas buvo atšokęs nuo drėgmės ir byrėjo ant žemės, kai kur tapyba buvo paveikta pelėsio. Kruopščiai dirbant buvo restauruoti ne tik 22 paveikslai, bet ir dekoratyvios ornamentų kompozicijos aplink paveikslus.

Tėvas dr. Tomaszas Jankas savo pranešime papasakojo apie šv. Antaną Paduvietį, antrą pagal svarbumą pranciškonų ordino šventąjį. Po mirties XIII a. jis liko ordino įkūrėjo šv. Pranciškaus Asyžiečio šešėlyje. Dėl to ilgai manyta, kad ir Vilniaus pranciškonų bažnyčios skliautų tapyba skirta šv. Pranciškui Asyžiečiui.

„Nuo XVIII a. sienų tapyba bažnyčiose užima vis daugiau vietos ne tik ant skliautų, bet ir užpildo ištisas sakralinių interjerų sienas, – pasakojo T. Jankas OFMConv. –Nors viduramžiais šv. Antanas paduvietis viduramžiais jau buvo tapęs žinomu šventuoju, paveiksluose vaizduojamas jo gyvenimas dažniausiai buvo eksponuojamas bažnyčiose, susijusiose su jo gimtąja bendruomene – pranciškonais, bernardinais, reformatais. Šiandien šio kulto liudijimui atkuriame dar vieną polichromiją – P. Nemirovskio iš Vilniaus pranciškonų bažnyčios. Šie darbai puikiai papildo didelę, turtingą ir gražią knygą, iliustruojančią nepaprastai vaisingą dekoratorių ir frskų meistrų kūrybą brandžiojo ir vėlyvojo baroko laikotarpiu buvusiose Abiejų Tautų Respublikos žemėse“.

Smarkiai nukentėjusi tapyba reikalavo ilgo darbo

Ši Vilniaus pranciškonų bažnyčia yra tarp itin smarkiai nukentėjusių: bažnyčią 1773–1780 m. išpuošus šv. Antano Paduviečio gyvenimą pasakojančiu paveikslų ciklu, vienuoliai ir tikintieji maldos namais džiaugėsi neilgai. Bažnyčia nukentėjo per 1812 m. karą, o 1864 m. ji ir vienuolynas buvo visiškai uždaryti. Bažnyčios patalpos tuo metu pritaikytos archyvui, o pastatą rekonstruojant ir pertvarkant visa tapyba padengta baltų kalkinių dažų sluoksniu. Apie šią tapybą Vilniaus visuomenė iš naujo sužinojo tik 1932 m., pradėjus byrėti ją dengusiam dažų sluoksniui.

Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčios pastate vėl įrengta archyvo saugykla. 1971 m. Vilniaus pranciškonų bažnyčios skliauto tapyba įtraukta į vietinės reikšmės dailės paminklų sąrašą, tačiau ir sovietmečiu tapyba nebuvo restauruota.

Konservavimo, restauravimo darbai trukę ištisą dešimtmetį, buvo suskirstyti į kelis etapus. Pirmajame darbų etape, kuris tęsėsi 2013–2015 m., buvo atliktas kai kurių bažnyčios sienų ir skliautų polichrominės tapybos konservavimas pirmajame pagrindinės navos tarpsnyje. Šie darbai buvo atliekami drauge su choro galerijos barokinės baliustrados konservavimo darbais. Antrajame projekto etape 2018–2022 m. buvo atlikti centrinės navos skliauto konservavimo, restauravimo darbai. Paveikslų būklė buvo labai prasta, ir atlikti konservavimo, restauravimo darbai buvo gana sudėtingi. Pašalinus nešvarumus, vėlesnių laikų uždažymus, buvo sutvirtintas pradinis dažymo sluoksnis, užtaisyti tinko įtrūkimai, pašalintos druskos, atlikta tinko dezinfekcija. Darbus tiesiogiai prižiūrėjo menotyrininkas Stasys Latonas, iš Lenkijos pusės – „Polonikos“ instituto darbui vadovavo prof. Tytus Sawickis (Varšuvos dailės akademija). Darbų kontrolę vykdė Lietuvos Respublikos kultūros ministro patvirtinta Restauravimo taryba. Reiklūs ir principingi tarybos nariai per tarpines darbų peržiūras ne kartą pateikė daug pastabų ir rekomendacijų.
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...
nuotrauka
2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savi...
nuotrauka
2024-12-05 15:54
Prie vienos pirmųjų nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu įkurtos architektūros projektavimo įmonės „Architektūros linija“ partnerių komandos prisijungė du nauji vardai – Simonas Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šie jauni architektai tampa svarbia daugiau nei tris dešimtmečius veikiančios įmonės raidos ...
nuotrauka
2024-12-04 15:03
Dešimt pareiškėjų – įmonės ir privatūs asmenys – kreipėsi į Regionų administracinį teismą, kad būtų panaikintas Vilniaus miesto Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos spalio 25 d. priimtas aktas, kuriuo patikslintos kultūros paveldo vietovės – Vilniaus miesto istorinės dalies, vadinamos ...
nuotrauka
2024-12-04 09:48
Kiekvienais metais kartu su artimaisiais džiaugdamiesi gražiausiomis žiemos šventėmis, į savo namus pakviečiame ir dar vieną ypatingą viešnią – tviskančią žaliaskarę. Pasiūla – kiekvieno poreikiams: namus dabinsime gyva ar dirbtine eglute, galbūt puošime žaliaskarės šaką ar vazone įsitaisiusią eglę....
nuotrauka
2024-12-03 14:34
Prieš metus Lietuvoje bendrovės „Spinter tyrimai" atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa atskleidė, kad šaltuoju sezonu beveik pusė (49 proc.) lietuvių prisipažįsta nerimaujantys dėl išlaidų būsto šildymui. Tačiau priemonių šiai problemai spręsti imamasi vangiai. Galime pasiguosti, kad mes tokie ...
nuotrauka
2024-12-03 12:19
Vilniaus senamiestyje įsikūręs Paupio rajonas tradiciškai pasipuošė gražiausioms metų šventėms. Šį kartą rajono gyventojus bei svečius pasitiks net iki 4 metrų aukščio išstypę ir spalvingai apsirengę Kalėdų senelio palydovai elniai, kuriuos sutikti bus galima visame rajone.
nuotrauka
2024-12-02 11:30
Penktadienį, lapkričio 29 d., Klaipėdos piliavietėje įvyko iškilminga ceremonija, pažyminti svarbų Klaipėdos pilies bokšto atkūrimo projekto etapą – rekonstruoto bokšto viršūnėje įtvirtinta simbolinė kapsulė su laišku ateities kartoms.
nuotrauka
2024-12-02 10:20
2024 m. lapkričio 25 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskelbė nutartį byloje dėl gaisro padarytos žalos rekonstruotam Tytuvėnų vienuolyno ansambliui atlyginimo, rašoma LAT pranešime.
nuotrauka
2024-11-28 13:50
Šiuolaikinis menas sostinėje neapsiriboja tik galerijomis. Netikėtose miesto erdvėse įgyvendinti kūrybines idėjas kviečianti meno rėmimo programa „Kuriu Vilnių" Vilniaus viešosioms erdvėms atrinko trylika naujų meno kūrinių ir instaliacijų. Daugelis šių metų darbų kalba apie darną, bioįvairovę, gamt...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-21 10:54
Vilniaus Šnipiškėse pokyčiai: Skanseno, vilniečių dar vadinamo Šanchajumi, pavadinimas keičiamas į Medines Šnipiškes – tokį akto pakeitimą šią savaitę užregistravo Kultūros paveldo departamentas. Skansenas apėmė dabartines S. Fino, Giedraičių, Šilutės, Krokuvos, Daugėliškio, Širvintų, Saracėnų, Kalv...
nuotrauka
2024-11-20 15:07
Klimato kaitos padariniai gamtai ir mūsų kasdienybei yra nenuginčijami, ji veikia visas gyvenimo sritis. Ne išimtis ir architektūra bei statybos – naujausios tendencijos vis dažniau atsigręžia į tvaresnius ir ilgaamžius sprendimus. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintaras Balčytis pataria, ...
nuotrauka
2024-11-19 12:33
Rudenį ir žiemą šviesusis paros metas yra ypač trumpas, tad natūralios šviesos labai trūksta. Šis trūkumas kompensuojamas dirbtiniu apšvietimu. Tačiau norint sukurti išties funkcionalų, savijautą gerinantį ir natūralius šviesos svyravimo ciklus atitinkantį apšvietimą, vien ryškesnio šviestuvo neužte...
nuotrauka
2024-11-18 14:49
Ko gero sutiksite, kad apšvietimas vonios kambaryje yra itin svarbus. Jis ne tik kuria atpalaiduojančią nuotaiką, bet atlieka ir praktinę funkciją. Tad kaip greitai ir paprastai pasirūpinti kokybišku vonios kambario apšvietimu? Vonios spintelės su įmontuotomis LED lempomis – puikus sprendimas tokiai...
nuotrauka
2024-11-18 11:38
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia atvirą tarptautinį architektūrinį konkursą Vilniaus naujo atvykimo terminalo idėjai atrinkti. Įgyvendinti geriausią architektų idėją bus siekiama iki 2028 metų pabaigos planuojamame pastatyti naujame sostinės atvykimo terminale bei jo prieigose. Konkursą organizuot...
nuotrauka
2024-11-15 09:50
Trečius metus iš eilės Kauno technologijos universiteto architektūros studentai mokslo metus pradeda netradicinėmis kūrybinėmis dirbtuvėmis su architektais iš Prancūzijos. Sugrįžę po vasaros atostogų studentai, pasidalinę į mišrias grupes iš skirtingų kursų, imasi beveik savaitės trukmės intensyvaus...
nuotrauka
2024-11-15 09:22
Trumpėjant dienoms ir vėstant orams, namų įtaka psichologinei savijautai tampa dar didesnė, ypač šventiniu laikotarpiu. Interjero dizainerė dalinasi patarimais, kaip sukurti jaukią, šiltą ir svetingą aplinką, padedančią atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnami...