2024 gegužės 31 d. penktadienis, 1:45
Reklama  |  facebook

S. Gentvilas: mūsų vaikai tokio reiškinio kaip sąvartynas turėtų neprisiminti

2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas trečiadienį vykusiame Aplinkos ministerijos surengtame Atliekų politikos forume.
nuotrauka
Ministras Simonas Gentvilas, Aplinkos ministerijos nuotr.


„Lietuva įrodė, kad pokyčiai įmanomi. Nuo 2004 m. įspūdingai sumažinote sąvartynuose šalinamų atliekų kiekį nuo daugiau nei 1 mln. tonų 2004 m. iki 200 tūkst. tonų 2022 m., kai sąvartynuose šalinote mažiau nei 15 proc. atliekų, kas pranoksta ES reikalavimus. Šis pasiekimas rodo Lietuvos ryžtą kurti patikimą ir perspektyvią atliekų tvarkymo sistemą, orientuotą į atliekų tvarkymo hierarchiją“, – sveikindama forumo dalyvius pažymėjo pranešime pacituota Florika Fink-Hooijer, Europos Komisijos Aplinkos generalinio direktorato generalinė direktorė.

Pirmą kartą Aplinkos ministerijos organizuojamame Atliekų politikos forume „20 metų Europos Sąjungoje: atliekų sektoriaus [r]evoliucija“ dalyvavo politikai, savivaldybių atstovai, socialiniai partneriai, verslo sektoriaus atstovai iš visos Lietuvos.

Ambicingi nacionaliniai planai viršija ES tikslą


F. Fink-Hooijer atkreipė dėmesį, kad Lietuva užsibrėžė ambicingą nacionalinį tikslą iki 2035 m. dar labiau sumažinti atliekų šalinimą sąvartynuose – iki 5 proc., o tai viršija ES nustatytą 10 proc. tikslą ir įvardijo jį kaip drąsų įsipareigojimą, derantį su kitais veiksmais. Pavyzdžiui, užtikrinant, kad ir atokiausiose šalies vietovėse būtų galima naudotis atskiro atliekų surinkimo paslaugomis.

Europos Komisijos atstovės teigimu, užstato už pakuočių atliekas grąžinimo sistema – sritis, kurioje Lietuva rodo pavyzdį: „Pradėjusi veikti 2016 m., ji pasiekė įspūdingą 92 proc. surinkimo lygį ir yra laikoma viena moderniausių sistemų pasaulyje. Skaičiai ir faktai kalba patys už save. Turėtumėte didžiuotis, kad net ES nepriklausančios šalys atvyksta mokytis iš Lietuvos sėkmės istorijos“.

Tačiau, pasak ekspertės, nors Lietuva padarė didelę pažangą tvarkant atliekas, vis dar reikia daug nuveikti, kad būtų užtikrintas ekonomikos žiediškumas. 2022 m. Lietuvos žiedinio medžiagų naudojimo rodiklis buvo 4,1 proc. ir atsiliko nuo ES 27 vidurkio, kuris siekė 11,5 proc. Šį rodiklį galima pagerinti toliau stiprinant rūšiuojamąjį atliekų, ypač organinių, surinkimą, siekiant maksimalaus medžiagų perdirbimo efektyvumo. Atliekos turi būti vertinamos ne kaip išmesti daiktai, bet kaip vertingas išteklius, kurio naudojimas ir nauda turėtų būti maksimaliai padidinti.

Atliekų politikos forumas. LR aplinkos ministerijos nuotr.

Atliekų tvarkymo sistema pertvarkyta iš esmės

Aplinkos ministras S. Gentvilas kalbėdamas forumo dalyviams akcentavo, kad turime kuo didžiuotis: nuo 2021 m. atliekų tvarkymo sistemą pavyko pertvarkyti iš esmės. Reformavus pakuočių atliekų tvarkymą, gamintojų ir importuotojų organizacijos finansuoja pakuočių atliekų surinkimo infrastruktūrą, įsigaliojo skaidresnė vietinė rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą, atliekų apdorojimo įmonės privalo turėti finansinį užtikrinimą (banko garantijas, draudimą). Nustatyti skirtingi mokesčiai perdirbamoms ir neperdirbamoms pakuotėms, sąvartyno mokestis.

2023 m. patvirtintos Žiedinės ekonomikos iki 2035 m. gairės, aiški vizija, kaip atliekų sektorius ir pramonė turi transformuotis, nustatyti kriterijai, kada padangų, šlako, pelenų, statybinės atliekos laikomos žaliava. Stiprinama gamintojų ir importuotojų organizacijų atsakomybė tvarkant padangų, alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekas.

Verslas labiau turėtų investuoti į elektroninius sprendimus

Pasak aplinkos ministro, per ateinančius penkerius metus tikimasi proveržio ir žiediškumo srityje. Tam parengti ar rengiami teisės aktų pakeitimai, numatantys sisteminius pokyčius. „Turime gerokai pasistiebti. Atsiveria galimybės vystyti baterijų paskirties keitimo, jų perdarymo verslus, plėtoti žalios energijos kaupiklių gamybą iš panaudotų elektromobilių baterijų. Nuo 2027 m. nešiojamos baterijos prietaisuose turės būti suprojektuotos taip, kad gyventojai galėtų patys jas lengvai pakeisti“, – teigė S. Gentvilas.

Aplinkos ministerijos
nuotr.
 
Jo teigimu, plastikas be reikalo demonizuojamas, jis gana gerai surenkamas ir nesunkiai perdirbamas, blogybė yra tik kai plastikas patenka į gamtą. Tikimasi, kad reaguodamas į reguliacinius pokyčius verslas diegs žiedinius modelius – perdirbto plastiko, kamštelių pritvirtinimo, daugkartinių taros alternatyvų ar alternatyvų be plastiko inovacijas, investuos į daugkartinių pakuočių sistemas, nes nuo 2030 m. rinkai bus galima tiekti tik perdirbamas pakuotes, nebetinkamų eksploatuoti transporto priemonių perdirbimo technologijas.

Mažinant maisto švaistymą ir maisto atliekų kiekį verslas turėtų investuoti į elektroninius sprendimus, dirbtinio intelekto naudojimą skaičiuojant suvartojamą maisto kiekį. Iki 2030 m. namų ūkiai, restoranai ir maisto paslaugų tiekėjai maisto atliekų kiekį turės sumažinti 30 proc., gamintojai – 10 proc.

„Daugiau pastangų turime skirti mažinant maisto švaistymą. Nors mūsų šalies statistinio gyventojo išmetamų maisto atliekų kiekis labai panašus į ES vidurkį, tačiau rengiamoje Atliekų pagrindų direktyvoje numatyti ambicingi tikslai: gamintojai iki 2030 m. turėtų sumažinti maisto atliekų 10 proc., o viešojo maitinimo įstaigos ir namų ūkiai – 30 proc.“, – sako aplinkos ministras.

Daugiau aiškumo šiukšlių rūšiavimo taisyklėse

S. Gentvilo teigimu, gyventojų laukia vieninga, lengvai suprantama pakuočių ženklinimo sistema, pagrįsta piktogramomis, kokybiškesnės, patogesnės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės. Taip pat patogesnė tekstilės surinkimo infrastruktūra, platesnis jos tinklas. Savivaldybės skatinamos numatyti lengvatas kompostuojantiems maisto atliekas namų ūkiams. Mažinant tekstilės atliekų kiekius, skatinant jų perdirbimą numatytos priemonės tekstilės nuomos ir taisymo verslams, tekstilės perdirbimo technologijoms iš ES struktūrinių fondų iki 2029 m. numatyta skirti 10 mln. eurų.

Atliekų sektoriaus dalyviai kėlė klausimą, kad daug problemų kelia tai, kad Lietuvoje nėra vieningo atliekų rūšiavimo standarto – žmonėms, neaišku, kokios konkrečios atliekos priskiriamos vienai ar kitai atliekų rūšiai, nes skirtingose savivaldybėse, miestuose šios nuostatos skiriasi. Aplinkos ministras informavo, kad jau parengti Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, kurie numato apibrėžti bendrą atliekų rūšiavimo standartą visai Lietuvai, kuris Seimui bus pateiktas netrukus. 
Statybunaujienos.ltŽaliasis kursas

nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-20 09:54
Civiliams, kariuomenei bei teisėsaugai šovinius gaminanti valstybės valdoma įmonė Giraitės ginkluotės gamykla (GGG) praėjusių metų pardavimo pajamas augino 47 proc. – iki 22,4 mln. Eur, grynąjį pelną – 45 proc. ir uždirbo beveik 3,4 mln. Eur. Nepamirštas ir tvarumas: gamykloje ruošiamasi netrukus įr...
nuotrauka
2024-05-17 06:14
Aplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbam...
nuotrauka
2024-05-09 07:20
Įmonė „Ukmergės gelžbetonis“ jau trečius metus gamina pilkąjį polistireninį putplastį BIOPORĄ. Šios termoizoliacinės medžiagos gamybai naudojamos ne iškastinės, o iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunamos žaliavos, t. y. nafta keičiama biodujomis, gautomis iš maisto atliekų.
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-05-02 14:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) informuoja apie patvirtintą finansavimą rangos darbams pirmiesiems 3 daugiabučiams Lietuvoje, kurie bus renovuojami pasitelkus skydinę (modulinę) technologiją. Visi trys daugiabučiai namai – vienas Utenoje i...
nuotrauka
2024-04-30 16:04
Žaliuoju kursu siekiama pertvarkyti Europos Sąjungą (ES) į modernią, efektyviai išteklius naudojančią ir konkurencingą ekonomiką, kurioje iki 2050 m. nebeliks grynojo išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Reikšmingas vaidmuo šioje tvarumo transformacijoje tenka verslams, ypač dideliems,...
nuotrauka
2024-04-30 12:15
„OmnispowerEurope“ drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbti ir aukštoje, ir žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrenginio našumą. Ji ne tik dirba 24x7 režimu, kad maksimaliai sumažintų sąnaudas ir generuotų didžiausias vertes, bet ir yra besimokanti baterija. Ji nuo...
nuotrauka
2024-04-29 07:41
Iki šiol daug emocijų ir diskusijų kėlęs pastatas pačiame Vilniaus centre, Konstitucijos pr. 13, greitu metu bus renovuotas. Šiemet ekspertai ir gyventojai sutarė dėl naujo projekto –1989 metais statytas daugiabutis po atnaujinimo pasieks A energinę klasę.
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-22 09:49
Šiandien, balandžio 22 d., startuoja kvietimas Lietuvos verslui ir įstaigoms teikti paraiškas paramai investicijoms į žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų sukūrimą gauti. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti virš 23 mln. eurų. Tikimasi, kad šios investicijos Lietuvoje leis s...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas